Hayatımızda dinlere ihtiyaç var mıdır?

70-80 yıllık hayatımızda dinlere ihtiyaç var mıdır? Dinler sadece insanların beynini yıkayıp, onları belli bir şeye hipnotize edip onları yapmalarını sağlayan bir araç mıdır? Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

0|0
2|5

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Ateistm gibi düşüncelere ihtiyaç yoktur onlar sadece insanların beynini yıkayıp, onları belli bir şeye hipnotize edip onları yapmalarını sağlayan bir araç. Ama din insan ruhuna hitap eder. Maneviyata hitap eder. İnsan dine göre kendini programlar, temizliğe alıştırır ,

0|0
    0|0
    • Atesit bir kişi zaten başkalarına zarar vermediği sürece hayatında istediği şeyi yapmakta serbesttir. Neye göre hipnotize edilsinler ki? Ama din insanı kısıtlar.

• Pkk kökünde öyle olmakla beraber kapitalist sisteme bağlıdır, bknz eşref bitlis suikast i
      Komünist kapitalist savaşı adı altında öldürülenlerin ateizm ile bir alakası yok fakat dini eksremitelerden tut ön yargilara kadar din hayatımızda büyük bir kısıtlama...

Dini bütün insan alkol yerine Afyon içer , hiç osmanl i tarihi okudun mu?

• Onların da bağlı olduğu bir kolu var islamin adı da vahabi lik, bütün türbe ve anitlari yikmali diyen
      Sanki islam aleminin bütün gibi konuşuruz utanmadan ama yezid ve 12 imam birbirinin kutup kutup zıttı değil mi?
      Şia ve alevilik de yine...
      Nursicilik de son yüzyıl akimlarindan.
      Ekle de ekle , bunların hepsi islam sence sadece senin islamin mi islam? Ne dersin?

Kızlar Ne Diyor 1

• Dinlere ihtiyaç yok

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Kimine göre evet kimine göre hayır bana kalırsa dinlere ihtiyaç vardır tabi. Ancak Allaha ibadet etmenin Allahın ihtiyacı yoktur senin benim diğer insanların ihtiyacı vardır. Ölümden sonra asıl hayat başlayacak. Bu dünya sultan süleymana kalmamış bize mi kalıcak :).

0|0
    0|0
    • Benim neden Allah'a ibadet etmeye ihtiyacı varmış?

• Ama zaten inanmayana bunu söyleyemessin ki? Dinlerin bir ispatlanabilirliği, doğrulabilirliği yok.

• Sana göre yok çoğul konuşma.

• 400 yıl önce toplumların üzerinde ağır etkileri olan şeylerdi dinler. Şimdi ise kısmen etkili. Bundan 400 yıl sonra ise dünyanın yarısından çoğu ateist olacak. Yazıyorum aha buraya

0|0
    0|0
  • İhtiyaç yoktur.

0|0
    0|0
  • Din insana kötü birşey emretmez. İyi birşeyden kısıtlamaz. Dinine bağlı yaşayan bir insanın kime ne zararı olur ki? İnsanı kısıtlayan da kötülüğe sevk eden de buna dini alet eden de insandır.

0|0
    0|0
    • Ama kişinin kendi özgürlüğünü, konforunu kısıtlıyor din. Günde 5 vakit namaz kılmak zorundasın. Uykunun en verimli saatinde gece kalkacaksın tekrar uyuycaksın. İnsanın dengesi bozulur. 1 ay oruç tutmak zorundasın. Ramazan yaza denk geldiği zaman su bile içemiyorsun. Su içemediğin için yine zarar görme ihtimalin var. Tek eşli olmak zorundasın. Cinsel zevkini, fantezilerini kısıtlıyor. Kadınsan başörtü takmak zorundasın. Yazın kadına o şeyi takmak büyük işkence.

• Dine inanmayan bir kişi, yaptıkları tercihleri doğrultusunda sağlığını bozabilir de bozmayablirde. Dine inanmayanlar zaten dine inanmayan herkes mükemmel yaşıyor hayatını demiyor. Ama din insana tek bir zararı olan bir şeyi emrediyorsa bile bu onun doğruluğunu sorgulatır. Bir kişinin hem sağlılı hem de kendi konforunu bozmadan yaşaması için dine ihtiyacı yoktur ki din zaten insanın sağlığına zararlı, onların konforunu tamamen bozan şeyleride emreder. Ayrıca madem kendi dini inancına saygı bekliyorsun başkalarının cinsel görüşlerine de saygı duymayı öğren. Kendi dininde günahsa bu benim dinimde günah, ben yapmam dersin. Sapkınlık diye hakaret edemessin. Sapkınlık diyerek hakaret etme hakkını kendinde görüyorsan başkası senin dinine hakaret ettiğinde de bir şey diyemessin.

• Hakaret etmediğimi sende biliyorsun. Ben diyorum ki inanıp inanmamak kişinin tercihidir. Biz bunu sorgulayamız. Sen hakaret ettin diyorsun. :) Neyse bu gereksiz tartışmayı uzatmayı düşünmüyorum. Bu kadar gereksiz bir konu hakkında fazla bile konuştuk sanırım.

Yükleniyor...