"Yobaz" kelimesinin anlamı sizce nedir?

Bu kelime hep dindar kesim için kullanılmıştır şimdiye kadar. Ben bu kullanımın yanlış olduğunu düşünüyorum. Deist biri olarak bir Müslüman'ın "bütün ateistler cahil salak" demesi kadar bir ateistin de "bütün Müslümanlar yobaz geri kafalı" demesi beni rahatsız eder.

Mesele sırf din/inanç konusunda değil. Bana göre hangi alanda olursa olsun görüşüne/ideolojisine kör kütük bağlı olup zıttını düşünenlere cephe alan herkes yobazdır.
Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

4|2
13|23

En İyi Erkek Görüşü

• yobaz demek önyargılı , kendisinden farklı fikirlere nefret veya şiddet içerisinde yaklaşan kişiler demektir. (bana göre)
    bende mesela şu var ; Kemalist düşünceye tamamen bağlıyım , siyasi olarak farklı bir yapılanmaya kesinlikle karşıyım fakat adamların düşüncelerinide merak edip doğru veya yanlışı ile tartmak gerekir. ve pek çok ateist tanıyorum ki müslümanlara karşı direk şiddet ve nefretle yaklaşıyorlar... aynı zamanda bende dinsiz , kafirin tekiyim ama kesinlikle yanlış bu

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen (kimse).

Bir düşünceye, bir inanca aşırı ölçüde bağlı olan (kimse).

Kaba saba, inceliksiz (kimse).

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Dindar kesim için değil dinci kesim için kullanılır.

2|0
    0|0
  • Deist misin? Hoş. Yobaz kelimesi aslinda okumuslukla cahillikle alakasi pek yok. Insanin icinde olan bir sey gibi sanki. Unv. mezunu da var yobaz. En nefret ettgim insan cinsi. Asil kaynaginin özgücen eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. @realistwoman

1|0
    0|0
  • Müslümana yobaz diyenler aslında İslam'ın emir ve yasaklarına yobazlık gözüyle bakanlardır da bunu söylemekten çekindikleri için İslam'a değil, İslama uyan müslümana dil uzatırlar.
    Ne gariptir ki, yobazlık dediği mesele için gel tartışalım, hak ortaya çıksın dense tartışmadan kaçar. Çünkü din hakkında bilgisi kulaktan dolmadır. Yani din cahilidir. Tartışınca foyası meydana çıkacağından tartışmaya cesaret edemez.
    Bu gibilerin kuvvetli olduğu devir geçti. Günden güne daha da gerileyecekler. O yüzden böyle namertçe saldırıyorlar.

1|0
    0|0
  • merhaba

yobazın anlamı

Dinde bağnazlığı aşırılığa vardıran, başkalarına baskı yapmaya yönelen kimse
    Bir inanca, bir düşünceye körü körüne, aşırı ölçüde bağlı olan, hoşgörüden yoksun kimse

2|0
    0|0
  • Bu kizin düşünceleri çok iyi

1|1
    0|0
  • aynen öyle yobaz kaba düşüncesiz ve inceliksiz anlamına da geliyor

1|0
    0|0
  • Akpye oy veren

2|0
    0|0
  • Yani bilemeden konusan geri kafali insan oluyir. Bizim çomarlar gibi.

Ateist yobaz musluman yobazdan daha tehlikeli oluyor yalniz :D

2|0
    0|0
  • görüşüne/ideolojisine kör kütük bağlı olup zıttını düşünenlere cephe alan herkes
    son derece katılıyorum.

1|0
    0|0
  • Yobaz haksız oldugu halde haklıya çıkarmak kendisini.
    Sadece kendi inandıgını ya da kendi fikirlerini savunmak diğer fikirlere kapalı olmak
    Araştırmamak ve üste çıkmak. Kavga ve küfürle cevap vermek. gibi gibi..

2|0
    0|0
  • Sığ düşünceli, özgürce düşünemeyen insan.

2|0
    0|0
  • yo nun baz hali
    yani cennetten arsa satmaya çalışan bir imam
    ya da küçük çocuklara sarkıntılık eden vakıf hocası gibi v. s.

1|0
    0|0
  • yobaz olmak dinle inançla değil beyin yapısıyla alakalıdır o yüzden genelleme her iki konuda da yanlıştır

1|0
    0|0
  • yobazın gerçek anlamı : düz mantık düşünüp , saygı göstermeyen , kaba insanlara denir. din konusuna gelince de : sizin de dediğiniz gibi karşı görüşe katlanamayan yobazlar var :) saygılar

1|0
    0|0
  • Yobazlık kişinin kendi bildiğini okumasıdır dindar kesime yobaz diyende yobazdır çünkü kendi bildiğini okur daima senin dediğini katılıyorum aynı düşüncedeyiz.

1|0
    0|0
  • Sana yüzde yüz hak veriyorum aynı düşüncelere sahibiz

1|0
    0|0
  • din konusunda başkalarına baskı yapmaya yönelen, dinsel bağnazlığı aşırılığa vardıran

2|0
    0|0
  • Tebrikler güzel bir konu bu duruma saygı gösterme diyebiliriz

1|0
    0|0
  • Dini sömüren.

1|0
    0|0
  • Yobaz diyenler , islami tam anlamiyla yasamayi ve yasayanlari kabul etmeyenlerdir.
    Genellikle bu kelimeyi cikartan alevi kesimdir. Çünkü islamda , uydurma ibadetlerin hic biri yoktur.
    Sazla sözle dönüp ben muslumanim diye birseye inanan ibadet ssyan herkese tepki gosteren mumin, boylelerinin ve bunlara kalbdnde saygi duyanlarin gozunde yobazdir. Islerinr gelmez

0|0
    0|0
  • ben daha cok insanlık bilmeyen, insanlara saygısız davranan kısacası insan olmasını beceremeyenlere diyorum

0|0
    0|0
  • yobaz kelimesi bir düşünce veya inanca aşırı şekilde bağlanmaktır. Yani bir ideoloji ya da görüş için bunu söylemen uygun olmaz...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Kendini gelistirmemiz bagnazca koru korune halen daha sig dusunceleri savunan kisilere senir.

1|0
    0|0
  • Yobaz kelimesi asiri fanatizmle ne halt yedigini bilmeyen insana kullaniliyor bence

1|0
    0|0
  • sorun da burada. areist ateist biri bir düşünceye kör kütük bağlı olmaz. düşünür sorgular. karşısındakini dinler. bu yobazlık sadece dindarlara özgü bir özellik. Çünkü sorgularlarsa dinden çıkacaklarını sanıyorlar.

1|0
    0|0
  • katılıyorum :) genelde dindarlar öyle oluyor, o yüzden. tabi hepsi öyle değil

1|0
    0|0
  • Sana katılıyorum, bişey eklemeye gerek yok 😊

1|0
    0|0
  • Hicbir insan hakarete ugramamali ne olursa olsun

1|0
    0|0
  • Zaten asıl yobaz bu sözleri kullanan değil midir bir insan onunla aynı düşüncede olmadığında karşısındakini yobaz ilan ederler kimsenin kimseye saygısı yok zaten pek birşey beklemiyorum böylelerinden

1|0
    0|0
  • Dini baskı yapana denirr. Dinine düşkün olana degil

1|0
    0|0
  • Aşırı fanatik, yozlaşmış, başka düşünceleri kabul etmeyen, dinciler için kullanılır genelde.

1|0
    0|0
  • Yobazlik genel olarak dogmatik dusunceyle ilgili bisey seninle ayni dusunuyorum bu konuda

1|0
    0|0
  • Çağ dışı demek dindar kesime bunu diyen ise ahirette cezası var ama ben iylelerini yobaz olarak görüyorum.

0|0
    0|0
  • chpliler. d

0|0
    0|0
Yükleniyor...