Zekat vitre vermek kimlere gecerli?

Selam KS hayirli Ramazanlar basta.

Benim bir sorum var merak etim, esime gore zekat vitre vs. once kendi duskun olan ailene yakinina gecerliymis. Hocada oyle soyluyor dedi. Ama ailesinde duskun fakir yok 3 katli evi var, maasi var calisiyor, kayinvalidesi bakur aliyor kocasi var calisan. Kayinvalide onlar verilmesini istiyor gecen sene baska 2 dul yasli nineye verdim onlarin hic bir geliri parasi yoktu. Bu senede ayni seyi dusunuyorum ama esim once bacim ve kayinvalidesi dul oldugu icin onlarada gecer diyor. Bilgisi olan var mı hangi kosullarda gecerli boyle yardim? Tskler simdiden.

0|0
1|11

En İyi Erkek Görüşü

• Ailesinde düşkün fakir varsa elbette ona da yardımda bulunabilir ama yazdığın şeylerde ortada bir fakir görünmüyor malı, mülkü, geliri olan birine fitre ve zekat verilmez. Orada eşin biraz akraba kayırıyor gibi geldi bana.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Alo diyanete ya da sorularlaislamiyet. com , mumsema. org gibi yerlere sorabilirsin

0|0
    0|0
  • insan bakmakla yükümlü olduğu kişilere zekat fitre veremez. Tercihen aileden olmayan birilerine vermek lazım ki gerçek yardımlaşma olsun

0|0
    0|0
  • oncelık olarak akrabalar yer alır , ondan sonra dıger ıhtıyac sahıpleri , gelırı var yok o tartışılır , aranızda Allah kabul etsin

0|0
    0|0
  • Borcu olmayan

0|0
    0|0
  • fitre zekat önce yakın cevrede durumu kötü olanlara aile akraba komşu mahalleli gibi yakından uzaga dogru

0|0
    0|0
  • Gönlünden kime koyuyorsa ona ver. tabiki mantıken ilk yakının yani çevren sonra uzak olanlar.

0|0
    0|0
  • Her hangi bir borcu yok ise

0|0
    0|0

3 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 1

• Kendi sülalende çok muhtaç varsa verilir dul ama geliri varsa ondan daha muhtaca vermek daha evladır burda arama bence ehli sünnet bir hocadan fetva alsa istersen Allah kabul etsin

0|0
    0|0
Yükleniyor...