Hamileyim. Oruç tutsam bebeğe zararı olur mu?

Doktorum tutabilirsiniz dedi ama dinci bir hoca.
5 aylık hamileyim ve bebeğimin en çabuk geliştiği dönem.
Bir gün tutarsam hep devam etmem gerekiyormuş

0|1
30|33

En İyi Erkek Görüşü

• Hamilelik süresince anne adayının oruç tutması uzmanlar tarafından önerilmez. Bunun nedeni hamilelik döneminde anne adayının yeterli miktarda sıvı gıda alması hamile olamayanlara göre fazlasıyla önemlidir. Anne adayının yeterli sıvı almaması ve annenin susuz (dehidrate) kalması erken doğuma neden olabilmektedir. Aynı şekilde gebe bayanların kan şekeri diğer insanlara göre daha kolay düşme eğilimindedir , oruç sırasında uzun süre aç kalındığında bu durum gelişebilir ve bulantı, kusma, mide yanması, kabızlık gibi şikayetlerde artış görülebilir. Özellikle gebeliğinde riskli bir takım durumlar tespit edilmiş olan anne adaylarının (diabet, erken doğum tehtidi, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi) oruç tutmaları daha da sakıncalı olabilir. Gebelikte uzun süre aç kalmadan sık sık ve azar azar yemek yenmesi önerilir.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ben tutdum ilk hamilelgimde zor geciyor biraz ilac falan kullandigim icin tutamadim

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 32

• Yahu bebegi niye riske atiyirsun? Sonra geri donusu olmayan seyler olur o zaman her sey icin gec olur. Ya sonra tutarsin ya da bir insani doyuracak kadar para ver.

2|0
    0|0
  • bir gun tutunca devam edilcek diye nerden okumus kara cahil.
    Doktora da bakma hepsinin kafasi guzel heralde hamile olanlar oruc tutamaz allah kolaylik vermis kadinlara logusa hamile adetken muaf degilsiniz riske atip aldigin gunahtan daha fazla olamaz sonra tut veya parasini ver.

1|0
    0|0
  • Doktorum dedi ama dinci bir hoca diye bir şey yok baytar değil ki bu yemini var yani. Eğer bünyen zayıfsa doktorlar tavsiye etmiyorsa tutmassın, doktor sana böyle bir şey söylediyse bir şeye dayanarak söylemiştir heralde burada g. tünden sallayan adamlardan daha bilgili bu doktor dediğin insan. Bebeğe bir şey olur mu diye endişe ediyorsan tutmassın ama doktor dinci diye bir şey olamaz yani.

0|0
    0|0
    • Yemini var ama insanlar bazı kararları kişisel görüşleri çerçevesinde bunun etkisiyle verebilir.
      Dinde de tutması mecbur değil.
      Tabiki tutabilecek durumda ki öyle demiştir.
      Ama mantıklı olan tutmaması bir doktor olarak kadına kolaylığı tercih etmesini önermeli. Hasta açısından.
      Kimse bir yerinden sallamıyor ayrıca.

• Bu arada profilinde sanat yazıyor bölümünü sorabilir miyim bu konuda danışmam gereken bir kaç şey var

• @_Yağmur özelden danışmak istediğini danışabilirsin mesajım açık

• Bebek acisindan tutmamak daha iyi sanirim. Borc olarak tutarsin sonra

0|0
    0|0
  • Asla tutmamalısın, sen dayanabilirsin ama bebek beslenemez.

1|0
    0|0
  • derdiniz be anlamıyorum o çocupa bir zarar gelirse oruç kurtarırmı sence bırak tutma çocuğa yazık ya

0|0
    0|0
  • tutma

0|0
    0|0
  • Olur

0|0
    0|0
  • Tabiki olur ya, oruç tutmayın hamileyken. Bebeğinize demi acımıyorsunuz. Lütfen rica ediyorum.

0|0
    0|0
  • hamileler oruç tutmamalı doktorlarda bunu söylüyor...

0|0
    0|0
  • tabii ki tutma. o hocayıda güzelce andım şu an.

0|0
    0|0
  • olabilir

0|0
    0|0
  • Tutmana gerek yok

0|0
    0|0
  • başak bir doktor git çok zora sokma kendini tutarken sıkıntı yaşıyorsan tutma

0|0
    0|0
  • Tutma

0|0
    0|0
  • Bence tutma. Bir gün de tutma. Bir gün tutarsan devam et diye de birşey yok. Bebeğin sağlığı herşeyden önemli. Sonra kaza yaparsın.

0|0
    0|0
  • Normal bir doktora sormalısın

0|0
    0|0
  • 1 ay tutma parasını ver ya da kaza edersin..

0|0
    0|0
    • Ama para vermek her durumda geçerli olmaz. Hamilelikten sonra tutmak zorunda.
      Hastalığı olan bir insan parasını vermek zorunda. O da eğer iyileşirse o borçlar geçerli oluyor tekrar tutulması gerekir.

• @_Yağmur kaza edersin Diye bir seçenekte belirttim :D ama haklisin para verme durumu tutamayacak durumda olanlarda (genelde yaşlılarda) oluyor.

• ileride bebeğin sağlıksız olursa ne diye borç olarak tutmadım ki diye dövünürsün

0|0
    0|0
  • off ne saçmalıyorsun sen ya

0|0
    0|0
  • tutma gelişim çağında cocuk bol vitamin enerji ister

0|0
    0|0
  • tutma

0|0
    0|0
  • Riske girme

0|0
    0|0
  • Bence tutma karnında bir can var

0|0
    0|0
  • Hamile iken oruç tutmak farz değil. sana ve çocuğa zarar verebilir.

0|0
    0|0
  • bence yapma ya

0|0
    0|0
  • Bence tutma

0|0
    0|0
  • Bence tutma

0|0
    0|0
  • Bebekte ciddi tansiyon kolesterol gibi hastalıklar görülür

0|0
    0|0
  • olur

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    2

Kızlar Ne Diyor 29

• Susuz kalmaması önemli olan, su sorununuz yoksa, ilaç kullanmıyorsanız, bulantı, halsizlik, tansiyon vs. gibi sorunlarınız yoksa ve kendinizi rahat hissediyorsanız tutabilirsiniz. Bir gün tutunca hep devam etmek diye bir şart yok sağlıklı olmak daha önemli.

0|0
    0|0
  • Ya ne alaka bir gün tutarsan devam etmen gerekiyomuş kim dedi bunu?
    Hamile bir kadın tutabildiği kadarını tutar bu ona kalmış bir şey. Dinde farz değil böyle bir durumda yani.
    Bebeğin gelişiminin ve senin hamileliğininde daha rahat geçmesi açısından tutmaman daha mantıklı.

0|0
    0|0
  • Ozel gunlerimizde bile oruc tutturmayan Allah tir. Anlamadigim bu kadar ozel ve onemli bir surecte nasil bu kadar kor olabiliyorsunuz. Elbette tutmamalisin

0|0
    0|0
  • Ya hamileyken ne oruç tutması? Yazık değil mı o bebeğe? Sırf sevap kazanmak için daha çok gunaha giriyorsunuz.

0|0
    0|0
  • Tutma

0|0
    0|0
  • Tutma bence bebegin gelişimini etkileyebilir. Ben hic duymadım hamile bir kadının oruç tuttuğunu. Ve bunu doktorun oynaylaması çok yanlış.

0|0
    0|0
  • Doğumundan sonra tutabilirsin riske girme bence.

1|0
    0|0
  • Bence tutmamalisin benim yengemde hamile oda tutuyor ama bence zarari olur

0|0
    0|0
  • oruç hep tututlur bebeğin hayatıyla oynama risk etme

0|0
    0|0
  • Tutma canim. Bebegin gelisimden onemli degil. Ben de inancli biriyim. Benim 1. Ayim da olsa tutmayabilirdim

0|0
    0|0
  • Ben ne hamileyken ne de emzirirken oruç tuttum. Bence sende tutma sonra tutarsın onun yerine.

0|0
    0|0
  • Bebeğini düşün sonra oruç tutarsın. Hayırlı doğumlar olsun😊

0|0
    0|0
  • Hamile ve emzirenler oruçla mükellef değildir, yemeğini eksik etme çocuğun gelişimini engelleme

0|0
    0|0
  • hayir tutma sakin bebeğini düşün

0|0
    0|0
  • Bence tutma sonra yine tutarsin ama bebegine yazik :/

0|0
    0|0
  • Tutma bence hamilesin zor olur sonra kazasını tut

0|0
    0|0
  • ya öyle şey mi olur o bebeğin suçu ne , o bebeği eksik beslemek daha günah olur. Sakın tutma

0|0
    0|0
  • 5 aylık olmus o cocuk tam gelişme evresinde yani öyle az bir zamanda degil 17 saat nerdeyse bence riskli

0|0
    0|0
  • Küçük bir bebeğe oruç tutturmak gibi birşey bu sen tek değil iki canlısın unutma onu beslemen gerekir karnında aç mı kalsın minicik yavru yazık

0|0
    0|0
  • Tutma

0|0
    0|0
  • Tutmamalısın

0|0
    0|0
  • Ya tutma tabikide

0|0
    0|0
  • tutma

0|0
    0|0
  • Tutma

0|0
    0|0
  • Tutma bence

0|0
    0|0
  • Saçmalama. Tutma tabii ki.

0|0
    0|0
  • Kendin yazmışsın zaten bebeğin en çabuk geliştiği dönem. Ne diye riske atıyosun bebeği?

0|0
    0|0
  • Ben hamileyim 8. ayinda tutuyorum hic bisey olmaz diger hamileligimdede tuttum hep devam etmem gerekiyor diyede bisey yok ayrica kendinizden hukum uydurmayin

0|0
    0|0
  • Asiri dinciyse zaten engel olan bir durum varsa oructan muaf olunduğunu da biliyordur
    Sen emin olmak icin baska bir doktorada git ama icin rahat etmeyecekse kaza yaparsin

0|0
    0|0
    • Bu arada annem bana hamileyken tutmus saglikliyim cok sukur dogumumda da bir sorun olmamis ama hep boyle olacak diye bir sey yok

Yükleniyor...