Sokakta ramazan ayında yiyip içerken hiç vijdanınız sızlamıyor mu?

oruç tutup tutmazdığınız allahla sizin aranızda ama bari tutana saygı gösterip ulu orta yiyip içmeseniz. o dondurmayı susayan onca insanın önünde yalamasanız mesela. evde yiyin kapalı mekanlarda yiyin. azıcık vijdanınız sızlasın yahu. bu insanlar ibadetlerini yaparken ben de saygı göstereyim diyin. inşallah bu saygısız insanlar ömürleri boyunca kimseden saygı görmezler. gerçi sorsanız biz bize yeteriz kimsenin saygısına ihtiyacımız yok derler. de işte huzur evleri geçmişte bunları diyenlerle dolu haberleri yok.

0|0
5|6

En İyi Kız Görüşü

• Saygı bekliyorsun ama onun yeme icme hakkina saygi duymuyorsun.. canin dondurma cekiyorsa sen disari cikma 40 derece İzmir sicaginda disarida dondurma yemeyecek kadar mal miyim ben?

2|0
    0|0
    • yok canım müslüman bir ülkede gavurların bile saygı gösterdiği müslümanların ibadetine saygı gösteremeyecek kadar malsın gavursun ve nihayetinde izmirlisin. şaşırmadım

• Bence sen önce bir İslam ı öğren sonra tartisalim bu mevzuyu sen beni yargilayamazsin ben tutsam da tutmasam da sana değil kendime bu bir ikincisi bu benim Rabbimle adamda olan birşey bu senin yaptigin tam olarak sirk koşmak oluyor

• @marilynWomanson cehennemde de dondurma yersın

En İyi Erkek Görüşü

• Birincisi Ramazanın amacı insanların sana saygı göstermesi değil senin açların ne hissettiğini görmen ve nefsini terbiye etmendir sen 1 ay boyunca oruç tutuyorsun ve akşam orucunu açınca karnını tıkabasa dolduracak yemek buluyorsun ama gerçek fakirlerin böyle şansları yok onlar ne akşam karınlarını doyurabilecek nede 1 ay sonra bu sıkıntıları bitecek. Kısacası fakirleri düşünmeyen görgüsüzlük, saygısızlık yapan bir insan sana neden saygı göstersin ve sen fakirin halini anla ki harcama yaparken israf etmek yerine fakirleri düşünerek harcama yaparsın elinden geldiğince onlara yardım edersin

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Senin her oruç tutmayana bunları söyleme hakkın yok. Ben hastayım. Bir yerde acıkırsam ya da susarsam bu ihtiyacımı gidermek zorundayım. Benim sağlığım önemli. Ayrıca oruç sadece aç kalmak değil vicdanı da terbiye etmek için tutulur.

0|0
    0|0
    • geçmiş olsun hastalara tutmak zaten farz değil neden üstüne alındın ki

• Eski ramazan havası alamıyorum bende haklısın

• benim tek derdim bu ama herkes farklı açıdan değerlendiriyor

• Dün aldığım çikolatayı saklaya saklaya yedim :) sonra durdum düşündüm " bana mı tutuyorlar" dedim ve rahat rahat çikolatamı yedim

1|0
    0|0
    • keşke saklı saklı yeseydin onun huzuruyla sevap kazanırdın mutlu olurdun ne güzel

• Yiyebilirsin tabi ama bunu burda gururla söylemen hayvanliktir

• @kurabiyecanavarı- aynı şekil orucunu tutabilirsin ama bundan banane :) en azından sizinki hem oruç tutup hemde ağzımı bozarak günaha girmiyorum sen şimdi lafta oruçlusun demi :) kıçımla güleyim.

• Bak canisi sen olayi çok yanlis anlamissin zaten sizin o yiyenleri gorupte sabretmeniz gerekiyor. Kapiş.

0|0
    0|0
    • haaaa sen de o yiyenlerdensin ve benim sevap kazanmama katkı sağlıyorsun değil mi. valla bu zekanıza hayranım kuzum

• Herkesin önünde mi yiyorsun peki

• Evet hatta sokak sokak geziyorum özellikle çoğunluğun arasında yiyorum ki hani pislik olsun

• Seker hastasiyim disari ciktigimda sekerim dusse bile bakkala girip bir sey almaktan cekinirim. Insanlar dusuncesiz. Ama bosvermek gerek onlarin karsida yemek yemesi senin daha da caninin istemesinden dolayi Allah sevabini arttirsin. Onlari da Allah islah etsn

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• İsteyen yesin isteyen yemesin dusuncesindeyim oruc tutan biri olarak beni etkilemez ama etkilenen insanlar olabiliyo buda orucun amacı guzel yanı olarak bakmak lazım. Ac yoksul hic nirmal 12 ay lokanta önunden gecmiyormu cani cekecegi birsey olmuyormu? Bosver herkesin kendi hayatı.

0|0
    0|0
  • Oruç tutanlar tutmayanlara hiç saygı duymuyor. Ağzına geleni söylüyor, yönetmeye baskı yapmaya çalışıyor, bundna hiç söz etmiyorsunuz. Orucu bize tutmuyorsunuz, kendinize tutuyorsunuz. Oruç nefsin terbiyesidir, yiyen içeni görmeyeceksiniz. Eğer görüyorsanız aklınız başka yerdedir. Eğer oruç tutuğun için bana laf edip kırıyorsan islamın hoşgörüsünden bihabersin ve orucun sağlam değildir.

0|0
    0|0
  • Niye dışarda çöpten yemek arayan sokaklarda kalan açlar ortada gezerken , sen cafede orda burda yemek yerken yiyemeyenler görüp sana ona buna bakmıyor mu

Oruç denilen şey aç halinden anlamak için küçük bir zaman dilimi , senin akşam yemek yicegin belli fazla büyütme tutup tantana yapmayın.

0|0
    0|0
  • Hatırlamıyorum bile

0|0
    0|0
  • Yıl boyunca fakirlerin evsizlerin önünde yiyip icince vicdaniniz sizlamiyormu?

Hem bu oruc olayini nekadar cok abartiyorsunuz. Isteyen istedigini yapar sokakta senin amacin Allah rizasini kazanmak. Eger bu iste samimiysen etkilemez bile seni nefsine hakim olursun.

Hem benim dayim normal zamanda da oruc tutar ve yasantisina normal bir sekilde devam eder kimsenin yemesi icmesi onu etkilemez.
    Demekki olay abartilacak kadar buyuk degilmis

0|0
    0|0
Yükleniyor...