Konu:Risale-i Nur! Size de saçma gelmiyor mu?

Bu ülkede düşünce özgürlüğü neden sağlanamıyor anladım. İnsanlar eleştiriden korkuyorlar.

Bazı insanlar var mesela onlara da saygısızlık olmasın ama şu Risale nur denilen eserlere karşı en ufak bir eleştiri bile kaldıramıyorlar. Hemen savunmaya geçiyorlar. Bu çok çirkin değil mi?

Söz de tasavvuf hani hoşgörüydü? Hani incelikti saygıydı? Şimdiki devir de yok bunlar.

ayrıca o kitaplarda doğru bilgiler olduğu gibi çok sayıda hurafeler de var. Bazıları utanmadan Kuran okumak sünnettir, risale okumak farzdır diyorlar. Maalesef bu iğrenç sözü söyleyenler var

Kuran okumalıyız. Bence doğru olan bu siz ne diyorsunuz bu konuda?

Güncellemeler:
İşte o sapıklıklardan biri

irafshi.blogcu.com/.../5912523

0|2
7|27

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 26

• risale-i nur'u baştan aşağı okumadım, nur'cu da değilim ama okumaya gem vurmak olmaz tabi kim ne istiyorsa okuyabilir. sadece risale'den hoşuma giden bir bölüm vardı, orada "kim hangi dine ve peygambere iman ediyorsa etsin eğer tevhid ediyorsa (Allah'a inanıyorsa) müslüman olmak zorunda değildir." diyordu. bana da mantıklı gelmişti. sevgiler.

0|1
    0|0
  • Risale okumak farz değildir, İslam hakikatlerini öğrenmek farzdır. Herkes anadilinde çeşitli doğru kaynaklardan öğrenebilir. Kuran okumak namaz dışında sünnet, namazda farzdır. Onlara öyle söyle :)

Çok değerli eserler, bir kısmını ben de okudum. Ama bence senin eleştirin de saçma olmuş. Kitap ismi verip onu okuyanları hedef alarak yazmışsın. Saçma insanlar ne tarafa giderse orada saçmalar sonuçta. Benim tanıdığım okurlar mantıklı insanlardı

1|1
    0|0
  • bende bizim ülkemizde herkesin bir şeyleri eleştirmesine karşıyım ne yapacağız şimdi?

Ülkemizde insanların konu hakkında beyni yok fikri var derler ya o şekilde atıp tutmasından rahatsızım.

Sana gelirsek bahsettiğin kitaplardan kaç tanesini okudun?

Kaç kere üzerinden geçip detaylı araştırma ve beyin fırtınası yaptın içinde hurafeler var demişin ya merak ediyorum listelesene birazını.

(Not: Deistim ben müslüman dahi değilim başladılar yine savunmaya gibisinden bir cevapla geçiştirme lütfen :)

0|0
    0|0
    • Hz. Aşiye kitap indirildiğini söyleyen vahiy indirildiğini söyleyen bir uydurmacıyı mı diyorsun ;)

Ortada abartıldığı gibi bir eserlerde yok. Boş, kalitesiz hiçbir faydası olmayan eserler.

• kusura bakma ama adam akıllı hiç okumadığın yazdıklarından anlaşılıyor lütfen yeterli bilgi sahibi olmadan eleştirme hiç bir şeyi çamur at izi kalsın diyorsan o çamur sana şıçrar sende de izi kalır

• Bu konuya kim degincek diye bekliyodum dogrusu. Risalei Nur u okumadim yani icinde ne kadar yanlis ne kadar dogru var bilemiyorum. Risalei Nur un bazi kesimler uzerinde etkisi buyuk yani adam onceden neydi simdi ne olmus. Bunu da gormezlikten gelemeyiz. Ama isin can alici noktasina deginmissin zaten. Sanki gonderilen Kuran degilde Risale i Nur mus gibi davranan var. Birde anlayamadigim sey niye tekrarli olarak Risaleyi bitirip tekrardan okurlar? Tamam risalenin dersini yapiyonu, z peki bitince tekrar basa niye donuyonuz farkli kitaptan ders yapsaniza .

0|1
    0|0
  • abi bütün kutsal nesnelere objelere inançlara saydırdın , saydırdın

sonunda da kuran okumalıyız diyon , nasıl bir ergensin , nasıl bir modelsin sen ya :D

1|1
    0|0
    • Ne zamandır kutsal metin okdu risale al buradan işte görüşe bak. . Dediklerimde çok haklıyım.

Allah'ın indirdiği ile, bir tımarhaneliğin yazdığının eş tutulmasına karşıyım. Yoksa isteyen açsın risale okusun ama millete dayatmasın cidden sıkıldım bu konudan. Bir şey dayatılınca sevilmiyor anlasalar keşke biraz. . .

• Risale farzdır diye birşey yok. Bunu diyen cahildir. Ama genel olarak bu yönde tutum da yok. Öyle düşünen kişi istisnadır. Ayrıca Kuran okumak Risale okumaya engel değildir. Her ikiside okunabilir. Risale okuyana da okumayana da saygı duymak gerekir kendi bileceği iş. Eleştiri konusunda savunma konusuna gelince bir insanın kendi doğrusunu savunması gayet normal. İş hakaret boyutuna ulaşmadığı sürece savunmasında sakınca yok ve görüş özgürlüğüne aykırı da değil. Sen böyle düşünüyorsun ama bak bence bu böyle değil nedeni de şudur gibi savunmalar son derece normaldir.

0|0
    0|0
  • İslamda ruhban sınıfı olmaz. yani tarikat , şeyh gibi kavramlar aslında yoktur. Caner Talasman'ın bir vardı, orada acık acık anlatıyordu. İslam dininde şefaat diye birşey yok. Peygamber dahil kimse kimseye şefaat edemeyecek. Ama gel görki atalarının dinini yaşayan insanlar ezbere gidiyorlar. Kuran okumak yok, anlamaya çalışmak yok. iki örnek vermişti. Şeyhim bana şefaat edecek diyor adam.
    bir diğeri ise benim şeyhim namazı kaldırdı diyor. Ve insanlar buna inanıyor.

Risale-i Nur okumak asla farz olamaz. İslam dininin birinci emri ve temel direği Namaz değil okumakatır. Bu yüzden ilk emir olarak "Oku" gelmiştir.

İslamin ilk dönemlerinde bunu cok acıkca görüyorsunuz. Dünyanın her yerinden kitaplar toplanıp , arapçaya çevrilmiş ve resmen bir aydınlama dönemi yaşanmıştır. ama 11 yy'dan sonra şu anki zihniyet devreye girince gerileme baslamıştır.

Neyse söylenecek cok şey var ama sadece Kuran'I değil herşeyi okuyun lütfen. Allah'ın sizden ilk istediği budur. Her müslümana farzdır.

0|0
    0|0
  • tamam abla,
    şu hurafeleri sıralada burada tartışalım,
    bizde görelim şunları?
    at yalanı şeytsinler inananı misali sallama yapma.

1|0
    0|0
  • Risale i Nur okumak farzdır diye saçmalık nerden çıktıkı :) geçen gün anneme Nakşibendi cemmatinden bir kadın gelmiş demişler seni üye yapalımmı sana tövbe ettiririz Peygamber'in torunun cemaati falan demişler annem öyle şeylere sinir olur (peygamber in torunu olman bizden farklı yapmaz falan onun tövbesi kabul olacakta bizimki olmucak) annem o sinirle bir kadına yerleştirmiş bir tane başka kadına :) bu tarikatlarda olan bişey kendilerinin sadece hak yol olduklarını düşünüyorlar galiba

0|0
    0|0
  • haklısın, içlerinden çıkma birisi olarak biliyorum... bazıları cidden abartıyor ve cidden dili çok ağır yani bir sayfayı anlamak 1 saati alıyor :D kuran daha sade :D

0|0
    0|0
    • O kitapları okumak gerçekten çok yersiz.

Kuran sade değil aslında. Kuran üstüne düşünülmeyi hak eden en değerli kitap. Allah'ın indirdiği bir kitap.

Uğruna, onu hayata geçirmek için Peygamberin yıllarını harcadığı emek verdiği bir kitap, vahiy.

Diğeri ise sadece bir yorum ki, yazan kişinin tımarhanede yattığını da biliyoruz. Eğitim de almadığını da biliyoruz.

Saçma sapan bir anlayış ya. Okunmasın demiyorum kitabı da eleştirmiyorum ama bu tavır çok iğrenç

• çoğu risaleyi okudum ve aslında bu denli öfke duyulması gereken kişi değil ki... adam gerçekten zeki ve kuranı orada kendisince güzel örneklerle açıklamış..
      kuran daha sade derken çevrilmiş ve sadeleştirilmiş halinden bahsediyorum.. diyanetin sitesinden ulaşabildiğimiz ama gerçekten o malum cemaat çok fazla değer veriyor bu kitaplara, senin bu dediklerini ben onlara demiştim, kuranın türkçesini direk allahın sözlerini neden okumuyoruz da başka kitaplardan kuranı anlamaya çalışıyoruz diye.. bana benim daha kuranı türkçe okuyacak seviyede olmadığımdan bahsetmişlerdi, çünkü kuranda beni yanlış düşüncelere düşürebilecek ayetler var demişlerdi.. ve bunu ileride sağlıklı olarak yorumlayabileceğim den bahsettiler.. neyse olan oldu yıllar sonra bu olaydan ateist oldum yani bir ateist olarak bu risaleyi yazan kişi aslında savunuyorum çünkü suçlular sadece onu çok fazla abartan şakirt kesim

• okuyun tutan yok

1|0
    0|0
  • Zevk meselesi

0|0
    0|0
  • Keske gizli uyelerin de yazmasini saglasaydiniz. Yazacagim bir kac sey vardi. Şu an calistigim kurumda bununla ilgiliydi.

Neyse baska bir konu da tekrar gorusek uzere.

Yazdiklarinizda haklisiniz bu arada.

0|0
    0|0
  • 5 yıl derslere gittim şu an bıraktım Kürt milliyetçiliği yapan bir zattır esas adı Said Kürdidir doğru düzgün Türkçe yazılmamış eser olup illa tercümanla okunuyor ve koşulsuz şartsız inanıyor cemaatleri

0|0
    0|0
    • 5 yıl boşuna gitmişsin ya da ordakileri hiç gözlemlememişsin birader. Ben anlamak için tercümana gerek duymuyorum. Ayrıca hiç bir yerde kürt milliyetçlği yaptğnı hatrlamyorm. Doğudaki kürtler genelde saidi kürdi der.

• Nerede Kürt milliyetçiliği yapmış? Saidi Kürdi ismini kendi almıyor İsmet İnönünün ona taktığı lakap ki kendisi sanılanın aksine kürt değildir. Şunu da belirteyim son derece milliyetçiyimdir. Mesele objektif bakmak.

• haklısın

0|0
    0|0
  • Riseli nur kitabi tamamen sacmalik ve kurana aykiri ayetlerle celisiyor.

O KITABI OKUYAN INSANDAN UZAK DURACAKSIN

1|0
    0|0
  • İnsanlar da böyle düşünüyorlar demek ki : ) Bu konuda da bir düşünce özgürlüğü sağlanamıyor şu an ^^

0|0
    0|0
  • çok haklısın ana kaynağı bırakıp yan kaynaklara kaydılar

0|0
    0|0
  • Alıştık artık bu ülkede böyle şeylere

0|0
    0|0
  • Kesinlikle haklısın.
    Her ilacın bir prospektüsü
    Her elektronik aletin bir kullanma klavuzu
    Her aracın bir kitapçı oluduğu gibi
    Biz insanların da bu hayatta doğru adımlar atabilmesi için bir rehber, bir klavuz olarak kuran-ı kerim gönderilmiştir.

0|0
    0|0
  • herkes inandığını okuyor

0|0
    0|0
  • Sana katıldığım tek nokta bazı kendini bilmezlerin fetva niteliğinde konuşmaları. Sen samimi ve ihlaslı okuyanları örnek al derim. Selametle

0|0
    0|0
  • Risale nedir

0|0
    0|0
  • Hayırlısı. neye istiyorsan ona inan sev

0|0
    0|0
  • hee dogru diyosun

0|0
    0|0
  • bknz : Nihal atsız nurculuk denen sayıklama

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Bence o söylenen sözlere bakarak hiçbir kitabı yargilamamak lazim. Okuyalim hoşumuza gider ya da gitmez. Kisiler uzerinden değerlendirme yapilmamali. Ayrica birşeye koru korune baglanmak bence de yanlış. Tartışmalar mantık çerçevesinde yapilmali. Entelektüel bakis açısıyla olmali. Bunu yapamayanlarla tartışmaya girmeye gerek yok. Kasmaya da gerek yok. Sahsi fikirler bunlar.

0|0
    0|0
    • Kastığım yok. Yazdıklarım da hata ya da saygısızlık da yok gayet doğru görüşler. Bu ülke de risale nurları put yapan bir kesim var. Okunmasın demiyorum ama dayatılmasın. Herkes yerini bilsin. Yorumları dinleştirmeyelim.

• Saygısızlık var demedim. Yanlış gorus de demedim. Ya da dinle ilgili tek kelime yazmadım. Herkes yerini bilsin evet 😊

• Tek yol gösterici Kurandır

0|0
    0|0
  • Herkes inandığı şeyi savunur

0|1
    0|0
  • cevsenler hakkinda birsey söliyebilirim o dualar Kuran-i kerimden kaynak saglam bana göre arastirmak gerekiyor

0|0
    0|0
    • Peki cevşen diye bir şey var mı İslam'da?

• Cevşeni peygamberimiz okumuş bir kere askerlere üstünüzdeki zırhı çıkarıp bunu okuyun demiş. Peygamberde de kusur aramazsın heralde. Kuranı okuyun diyon acaba kaç defa hatim ettin!!

• Bak Kuran'ı kerimdeki sureler dua niyetine okunabilir ama şu yanlış bunları bir adam yazıp saidi kürdi gibi sonrada onları bir programa bağlamak yalnış. Dua etmek için risale okumaya gerek yok.

• elbetre doğru olan kurandır fakat risalede açıklayıcısı konumundadır insanların yanlış tutumlarına dayanarak risaleye kötü diyemem ama banada o tarz tutum sergilenince hoşuma gitmiyor

0|1
    0|0
    • Ondan önce anlaşılmıyor muydu yani?

Yapmayın bu kadar İslam alimi var.
      Kaç tane ilim var dini konuda,

Onları oku yşne oku bunu ama putkaştırmamak lazım.
      Kuran' da Kuran'nın Allah tarafından açıklandığı yazıyor. Zaten öyle çok zor anlaşılmaz bir kitap değil. Peygamber de anlaşılmayan bazı kısımları hadisleri ile açıklamıştır zaten.

Ayrıca şunu söyleyeyim İslam için verdiği emeklere saygı duymakla beraber, tımarhane de yatmış birisinin kitaplarına karşı hiç değilse biraz kuşku ile yaklaşmak gerekir.

• yok anlaşılmıyor demedim alternatif bir doğrudur dedim

• Arapci eserler mi. Allan çöl hayvanatlarinn kulturunu benimsemis yobazlar ellestri kaldirmaz

0|0
    0|0
Yükleniyor...