Oruç hesaplanırken kuzey ülkeleri düşünülmemiş mi? Yoksa dünya o zamanlar düz mü sanılıyordu?

Örneğin Norveçte oruç saati süresi 22 saat. İzlandayı filan düşünemiyorum bile. Gerçi oradakilerin çoğu ateistmiş o ayrı konu da. 1400 sene önce sizce dünyayı düz mü zannediyorlardı?

Güncellemeler:
"Nihayet güneşin battığı yere vardığı zaman, güneşi, (sanki) kara bir balçıkta batıyor buldu. Bir de bunun yanında bir kavim buldu. Biz ona dedik ki: "Ey Zulkarneyn! Onları ya cezalandırırsın veya onların hakkında iyi davranırsın" (Kehf 86)
Bu ayete göre güneşin battığı yer kavramı nedir? Güneşin battığı yer var mıdır ki?

1|1
6|15

En İyi Kız Görüşü

• UMARIM yazdıklarımı üşenmeden okursun yorumlarda da devam edeceğim.

Bir ülkede gece gündüzden ayırt edilebiliyorsa o ülkenin müslümanları oruç tutmakla yükümlüdürler. İster gündüz uzun, gece kısa sürsün fecrin doğuşundan Güneş'in batışına kadar yeme ve içmeyi bırakmalıdır. Çünkü islam dini tüm ülkeler için geçerlidir.

"Sabahın aydınlığı, gecenin karanlığından ayırt edilinceye kadar yiyin ve için. Sonra da (güneşin batışı ile gecenin başlangıcı olan) akşama kadar orucu tamamlayın."(Bakara Sûresi: 187)

Surede de belirtildiği gibi sabah geceden ayrılıyorsa oruç tutulmalıdır

0|1
    0|0
    • Fakat oruç tutmanın uzun sürdüğü ülkelerde güvenilir bir doktor onayıyla, orucun kendisine zarar vereceği haber edilen kişi ramazanda oruç tutmak zorunda değildir. Tutamadığı kadarını tutabileceği bir günde (gündüzü kısa olan bir günde) tutabilir. Onu da yapamıyorsa fakirleri doyurabilir.

"O halde sizden kim Ramazan ayını idrak ederse, onda oruç tutsun. Kim de onda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Ona gücü yetmeyenlerin üzerine ise, (tutamadıkları her gün için) bir fakirin (bir günlük) yiyeceği kadar fidye (verme borcu) vardır. (Bakara Sûresi: 187)

Allah, bir kimseye gücünün üzerinde yük yüklemez." (Bakara Sûresi: 286)

• tatmin edici yorumun. Detaylı yazdığın için çok teşekkür ederim

• Rica ederim. :)

Kızlar Ne Diyor 5

• Misal İskandinavya ülkelerindeki bir çok arap tanıdığım orucu kendi ülkelerine göre açıyorlar ama türklerin çoğu o ülkenin güneş batışına göre açıyor. Ben şahsen arapların mantığının daha uygun oldugunu düşünüyorum çünki 22 saati çok uzun bir süreç olarak düşünüyorum. Bu sene iskandinavya ülkelerindeki oruç tutanlara allah güç versin.

0|5
    0|0
    • 1400 sene önce neden bu düşünülmemiş onu merak ediyorum

• Rica ederim. İnsan herşeyi konuşabilmeli tartışabilemeli. Dini bile. Alınmadan ve kırmadan. Ateistler neden inanmadığını ve dini inançları olan neden inandıklarına dair sevyeli bir şekilde konuşabilmeli. Benim abim ateist olduğu için ve hayatta en sevdiğim insanların içinde olduğu için ve bir karıncayı bile incitemeyeceği kadar hassas biri olduğu için her dini ve dinsiz düşünceye saygım sonsuzdur.

• Gerçekten bu şekilde düşünen, soru sorulunca saldırıya geçmeyen insanlar oldğunu bilmek güzel.

• Orucu farz kılan Allah 22saat 34 dk oruç tutacak kullarına kolaylık verir sen dert etme

0|3
    0|0
  • Kurân indiği zaman düz kavramı kalkmıştı diye biliyorum ben. Ondan öncesinde Pisagor hatırlamıyorum ama 500-600lü yıllarda dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamıştı. Kurân indiğinde bu kitapta da yazıyormuş. Okumadım, emin değilim fakat hocadan duyduğum yazıyor olduğu. Yani yuvarlak olduğu biliniyordu

0|0
    0|0
    • 1600 lerde ispatlandı dünyanın yuvarlak olduğu

• biliyorum. ilk pisagor bunu ogrendi, ben ispattan bahsetmiyorum. bilindiğini savunuyorum. 1600 yillarinda bu yuzden cok ölümler yasandi ve sonunda ispatlandi. öncesinden de bilinen bir seydi. dunyanin duz bir tepsi oldugunun kaniti yokken ona gore nasil hesaplanacak o zaman? hadi dusunelim saatlerce

• Bir arap bedevisi ne anlar coğrafyadan? Kur'an insanlar tarafından yazılmıştır ona inanmalla Taht Oyunlarına inanmak aynı şey benim için

1|0
    0|0
    • Bütün insanlar parmak uçlarından diriltilecek.
      Kuranı oku. Orada da yazıyor.
      1400 sene önce insanlar nereden bilecek her insanın parmak ucu farklı?

• Ne alaka 1400 yıl önceki hesaplamaya göre mi oruç tutiyoruz. Günesin gelme acılarina gore hesaplaniyor oruc tutma suresi.

0|0
    0|0
    • 1400 sene önce oruç farz kılınmadı mı? Kuzey ülkelerinde yaşayanların iftarla sahur arasında 2 saat olabileceği düşünülmedi mi?

• daha çok ben sana yardımcı oldum bu soru sayesinde internetten konunun detaylarını öğrenmeye çalıştın. rica ederim :)

• Evet internetten arastirma yaptim bunlari biliyordum ama size sizin istediginiz tarzda bir cevap vermek icin arstirdim. Size anlatmaya calisam anlatamayacaktim 😊

Erkekler Ne Diyor 15

• Bu ülkede ki müslümanlar saate göre oruç tutup saate göre oruç bozarlar. Olması gereken müslüman bir ülkenin ortalama kaç saat oruç tutuğuna göre hesaplanmasıdır. Bazı hocalar 24 saat üzerinden kendi vicdanlarına göre hesap yapabileceğini söylerken. Benim mantığım kendilerine en yakın ülkeye güneşin hangi saat aralarığında doğup battığına göre hesap yapılmasıdır.1400 yıl önce dünyanın yuvarlak olduğunu ortaya atan bile olmadı zatenç 16. yüzyılda galileo ortaya attı macellan ve pisagor gibi bilim adamları ispatladı.

0|1
    0|0
    • yani kuran bu konuda müslümanları esnek mi bıraktı? ülkenizin coğrafi konumuna göre ayarlayın işte gibi

• eyvallah kardeş teşekkür ederim yorumların ve detaylı görüşlerin için.

• Rica ederim umarım yardımcı olabilmişimdir.

• Çok fazla spam yapmışsın konu hakkında.

Kuzey ya da güney ülkelerinin 22 saat falan oruç tuttuğu yok. Öncelikle 1400 sene önce dediğin , tayyare ile o ülkelere müslümanlığı yayacak kimse bırakılmıyordu, olan biten herşey ortadoğuda oldu , daha sonra Avrupaya yayıldı.

Dolayısı ile baştan bunun hesabı gerekmedi , ne zaman ki ülkeler ve inanç sistemleri içiçe girmeye başladı ve aşırı ülkelerde de İslamı seçen insanlar oldu, bu durumda bu süre haksızlığına El ehzer ve önde gelen ülkelerin diyanet kürsüleri ( başkanlık demedim) sonucu şu şekilde çıkardı.

Dünya üzerinde 45 dereceden 90 dereceye ( kutup ) isabet eden müslümanlar oruç namaz ve diğer ibadetlerini kendilerine göre 45 dereceye en yakın ülkeye göre uygulayacaklardır...

Bu kadar basit , bakmayın siz gazete teranelerine , onlar cahil de siz ne'siniz?

1|0
    0|0
  • Dünya hic düz sanilmadı Kur'anda devekusu yumurtasi seklinde oldugu belirtilir yani yuvarlak oldugu aciktir. Senin sordugun sorunun cevabini altta arkadas acik dille aciklamis ben tekrar etmim buda dusunulmus yani.

0|0
    0|0
    • dünya deve kuşu yumurtasına mı benziyor? Geoid hakkında bir şey duydun mu

• tamam internette kuranın tamamı var zaten dünyanın döndüğüne dair ayet yaz varsa çıkar zaten. ?

• İste okudugumdan biliyorum bunlarin yazdigini ayni sey gormek isteyene kur'anda mucize cok dostum.

• Norveçte yaşayan müslümanlarda var Kuran dün bugün için gönderilmedi kıyamete kadar sürecek bir yol gösterici sen rahat ol 5dk bile iftar yapıp 23 saat 55 dk oruç tutsan Rabbim sana o gücü verir tabi gönülden bağlıysan. Dağda tim halinde gezeren oruçtutanlar nasıl tuyorsa akşama kadar güneşin altında bedenen çalışan insanlar nasıl tutyorsa norveçtekilerde tutar da sen tutuyormusun ona bak ha tutmuyorsan hesabı nasıl verecekisin diyorsan ki ben inanmıyorum peki ya biz haklıysak ve sen yanıldıysan sonsuza kadar cehennem ateşinde kalmaya razımısın çakmağın yakmasına dayanmazken.

0|0
    0|0
    • arkadaşım inanmamakla ne alakası var kafama takılan bir konu hakkında soru soruyorum. hemen ateist ilan ediyorsunuz ne tuhaf müslümanlarsınız siz ya

• kardeş seninle aynı görüşte olmayan herkese karşı böyle saldırgan tavırlı mısın sen?

• saldırgan mi kendi yazıların aşşağılar tavırda düşünmeden mi yazıyorsun yoksa farkındamı değilsin Müslümanım diyorsun ama yok oruç vaktini hesaplamayı mı bilmiyorlarmış ozaman düz mü zannediyorlarmış vs diyorsun bu vakitler ayetlerle bildirildi . Kış aylarında neden daha rahat oruç tutarız susamayız güzenşin sıcaklığı bizi yormaz deekki norveç te 22 saat oruç tutmak afirkada ya da arabistanda sıcağın altında oruç tutmak eş

• Merak etme oruç sana farz değil

0|3
    0|0
  • Ramazan ayı gelince, oruç tutmak farz olur. Ancak seferi olanın oruç tutması farz değildir. Kutuplara ve aya giden Müslüman, seferi ise oruç tutmaz. Geriye dönünce kaza eder. Gündüzleri 24 saatten daha uzun yerlerde, mesela altı ay gündüz olan yerlerde, oruca saat ile başlanır ve saat ile bozulur. Gündüzü böyle uzun olmayan, vakitleri normal teşekkül eden, yani gündüzleri 24 saatten az olan bir şehirdeki Müslümanların zamanına uyularak oruç tutulur.

1|1
    0|0
    • farzet ki orada yaşıyorsun norveçte. napıcaksın?

• oruca saat ile başlanır ve saat ile bozulur. Gündüzü böyle uzun olmayan, vakitleri normal teşekkül eden, yani gündüzleri 24 saatten az olan bir şehirdeki Müslümanların zamanına uyularak oruç tutulur. bunu uygularım

• yani 1400 sene önce saat de yoktu.

• kuranda dunyanin sekli deve yumurtasina benzetilir (dehaha) yani hafif elips seklinde haberiniz ola
    ayrica o donemde kullanilan ornekler kavramlar benzetmeler o donemon insanlarinin anlayacagi sekilde verilir nede olsa bu donemden o donemi anlayabiliriz ama gelecege yonelik yazilsaydi ozaman o donem anlasilmazdi
    hadi kolay gelsin :)

0|0
    0|0
  • Boşver genç. Bunu inanan insanlar düşünsün. Hem inanmamak hem de inananlarin değerlerinde çelişki aramak... Asıl çelişkili olan budur. Oruç, aklın ürünü değil dinin ürünüdür/kaidesidir. Dinin sahini de Allah'tır. Kaideyi koyan O ise, söylediğin duruma bir cevabi da vardır. O cevap da, inananlari bağlar. Ateistleri değil...

0|0
    0|0
  • Oranin iklim şartlari daha serin mesala mekkede 45 derece sicağinca 18 saat oruc tutucağima norvecte 22 saat tutmayi yeğlerdim

0|0
    0|0
  • neden ateist oldu onlar sanıyon? adamları takmamıslar aqqqqqqqqqqqqqq

0|0
    0|0
  • din konusunds çok derine girme boğulursun hatta sapıtırsın aklına mnayak manyak sorular gelir

0|0
    0|0
  • kutsal kitapların tümü uydurmadır inanmayınız..

tümü sümer yazılarına dayalı mitolojik bilgilerdir.

0|0
    0|0
  • tutmazsin olur biter yahu bukadar basit

0|0
    0|0
  • Dusunulmemis

0|0
    0|0
  • Yoo onun ayarlamasını sanırım yapmışlar güneş batamadan açıyorlar

0|0
    0|0
    • yani bu ayarlamayı yapma işi insanlara mı bırakılmış

• Bilim insanlarına sonuçta izlandada güneş nerdeyse hiç batmıyor ee akşam yatsı namazı nasıl olacak bunun hesabını yapıyorlar

Yükleniyor...