Oruç tutmak hakkında?

Ailem zorla oruç tutturuyor. Tutmadığımda demediği kalmıyor. Böyle davranınca iyice soğuyorum. Bu evde yaşayacaksan oruç tutacaksın diyorlar. Sizce bu ne kadar doğru?

0|0
24|34

En İyi Erkek Görüşü

• aylesinden nasıl gördülerse sanada aynını uyguluyorlar canım insan görmedini yapmaz malumdur oruc tutmak müslümanlar için farzdır tutmaya engel durumlar için hastalık vs ayrı durum saglıklı isen tutman için bir engel yok oruç amacı aç kalmak deyil Oruç 11 ay dizginlenemeyen nefsi terbiye etmektir dinimizce oruç tutan sevap kazanır orucu ALLAH CC rızası için tutugu için oruç tutma dinimizce sevap oldugu gibi bilimsel olarakta vicuda cok faydası oldugu malumdur https://www.youtube.com/watch?v=_hg9qkWjnCM

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Keşke senin ailen gibi ailem olsaydı da bana zorla oruç tuttur salardi.

Şöyle düşün bir yanan binanın içine seni nasıl salmazlarsa aynı şekilde göz göre göre seni cehennem ateşine atmak istemiyorlar. Ailen seni gerçekten çok seviyor. Mesela ben eşimi her sabah namaza zorla kaldırırım. Bazen kızar ama sonra elimi ayağımı öper onu bıkmadan kaldırdığım için. Amaaan boşver bugünde kalmasa kalkmasın desem onu göz göre göre ateşe vermiş olurum ve bu da aşk ve sevgi değildir. Büyüyünce elhamdülillah diyeceksin. Ve inşallah senin içinede ailen gibi farzlara uymak gelir. Namaz konusunda da mı aynılar?

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 33

• ağaç yaşken eğilir ergencim :D seni şimdi teşfik etmezlerse büyüyünce hiç tutmazsın , sen tutmazsan yarın öbür gün çocuklarında tutmaz

bırak soğuyorum ayana şeytan vesveselerini , hepimiz bu şekilde büyüdük

küçükler öğlene kadar tutar :D ya da tutar arada yer falan :D

sonra biraz daha büyürüz daha çok tutarız falan diye devam eder gider.

1|0
    0|0
  • Herkesin imanı ibadeti kendine herkes kndinden sorumlu seni iyi ornekle dogru bir dille yonlendirmeleri gerek islam dini zorlatma ile olmaz. Ailnin yaptigi yanlis.

0|1
    0|0
  • yanlıs bak baslarda zor oluyor 5 sene once bende zorlanıyordum ama 3 yıldır ramazanda tatıllere gıdıyorum wıski mi bile ıcıyorum.. Gerekirse kavga et işim gücüm var de gunduzlerı.. bırseyler okuyorum mesela de. oyle bısey yok dovecek degıller ya. kavga et gerekırse zamanla alısacaklardır.

0|0
    0|0
    • sizinkiler gibi insanlar cahilin önde gideni ve o tipler yüzüne bizim gibi din konusunda bile cok bılgılı olsalar bile dinden iyice soguyorlar :D gerekte yok

• Tamamiyle yanlış zorla tutulan oruçtan pek bir hayır da gelmez kanımca küfür ede ede iftarı getiriyorsundur tahminen akşama kadar her bir saniyesinden nefret edip ailene kzııyorsundur pek sevabı kalmaz yani ama allah yine de kabul etsin bence ailenle konuş özgür iradeni kullan çünki konuşmassan hata yapmış olursun
    bu şeye benziyor ezan bitse de sekse devam etsem gibi okunma len bir sus demekle aynı şey

0|0
    0|0
  • dini sadece ramazandan ramazana oruç tutmak sanan insanların yaptığı normal baskılar, gizliden su falan iç :D

1|0
    0|0
  • kime gore neye gore dogru tartisilir icinden cikilmaz sen istedigini yap en iyisi tabiki zor olacak orasina karisamam sonucda sanaldayim

0|0
    0|0
  • şimdi sen oruç tutmazsan diyelim karşılarında onlar oruclu iken yemek yersin o bakımdan oruc tutmanı istiyor ailen

0|0
    0|0
  • Ailen için değil Allah için tuttuğunu, tutman gerektiğini, tutmazsan tahmin bile edemeyeceğin bir ateşte yanacağını kendine ve kalbine söylersen bacım. Hem ailene karşı hemde dinine karşı bir nefret veya öfke beslemezsin.

1|0
    0|0
  • açların halinden anlaman için tutuyorsun orucu annen baban bakıyor sana bu yaşa getirdiler sence kötü bişey mi diyolar..

0|0
    0|0
  • banada öyle diyorlardı küçükken iyiki demişler

1|0
    0|0
  • çok saçma ve yanlış İslamda zorlama yok. ve Ailen bence günah işliyor saan böyle davranarak. niyetleri iyi fakat yaptıkları yanlış.

0|0
    0|0
  • Hiç doğru değil. Derhal evden ayrılman lazım.

0|0
    0|0
  • Ailemde dindardir abarti olmadan hic zorla tutturmadilar

0|0
    0|0
  • Yanlis. Boyle aileler nadir artik

0|0
    0|0
  • Çok yanlış, herkesin kendi özgür düşüncesi

0|0
    0|0
  • İstemiyorsan tutma gizlice ye

0|0
    0|0
  • Zorlamalari yanlis herkesin kendi iradesi.

0|0
    0|0
  • bir yasa kadar dogru bir yastan sonra yanlid

0|0
    0|0
  • Doğru değil.

0|0
    0|0
  • Zorla oruç tutturmaları doğru değil ama seninde tutmaman doğru değil. Oruç tutmak farzsa tutacaksın. O kadar

0|0
    0|0
  • Dinde zorlama yoktur. Sen iyice araştır yine de belki oruç tutmak istersin.

0|0
    0|0
  • Tutma madem abi git çaktırmadan dışarda filan ye madem senin iyiliğini düşünüyorlar inanç bakımından ama sana kalmış herkesin inancı kendine

0|0
    0|0
  • islamiyette zorlama yoktur. bir müslümanın bunu bilmesi gerektiğini söyle.

0|0
    0|0
  • yanlış yapıyorlar ama ne diyim artık

0|0
    0|0
  • Öyle bir ailede yetisip de içtenlikle tutmaman sasirtici

0|0
    0|0
  • Zorla tutturmaları yanlış

0|0
    0|0
  • Dinde zorlama yok sen Allah rızası için tutmazsan o oruç kabul olmazki zaten

0|0
    0|0
  • iyi olur :) alışkanlık haline gelince zurlamazlar :) :)

0|0
    0|0
  • onlar zorlamasa bile mecbursun tutmaya

0|0
    0|0
    • parasını verir tutmaz :D

• tutup bozmasından hiç tutmamaması daha iyi bence dayamıyorsa ne yapsın ya parasını vericek açı doyurcak ya da tutmaya çalışcak ama bu seferde ya tutup bozarsa ne olucak hiç tutmamak daha oruçu bozmak yerine

• sen beceremediğim bilmediğin bir şeye kalkışırmısın onun gibi bir şey

• Onların yaptığı yanlış. Peki tutmamaktaki gerekcen nedir?

0|0
    0|0
    • belki dayanamıyordur 18 saaten bahsedıyorsunuz 2-3 saat değil eğer tutamıyorsa parasını verir bir açı doyurur ya da şöyle olması daha mı iyi niyet eti tutuyor felan ama o kadar çok açıkıyor ki dayanamıyor bozuyor orucu orucu bozmak mı günah yoksa hiç tutmamak mı

• Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 23

• Zorla baskı ile sana oruç tutturdukları zaman senin orucunun hiç bir işe yaramadığını, içinden gelmedikten sonra zorla tutulan orucun boşa olduğunu anlat onlara :d

0|0
    0|0
  • Çok yanlış bir şey aslında. Oruç tutmak için içinden gelmesi lazım..
    Bizim evde kimse tutmaz ama benim içimden geliyordu mesela kendim kalkıyordum.
    Çok yanlış bir düşünce yapısı :/

1|0
    0|0
  • Seni zorlama hakları yok.

0|0
    0|0
  • Zorla guzellik olmaz.

0|0
    0|0
  • En sevdiğim tipik müslüman aile anlayışı Oruç tutmazsan yemek yok
    Ne ka oruç o ka yemek :D

1|0
    0|0
  • doğru değil, dinde zorlama olmaz

0|0
    0|0
  • Sen de evden it baska ev tt

0|0
    0|0
  • Oruç tutmak farz ve ne kadar sevap kötümü yapıyolar ya bu ülkede doğmasaydın savaşın açlığın olduğu bir ülkede olsaydın o zaman nolcaktı yemek yok su yok bu duruma oruç tutma diye bakma o zaman tabiki tutmak istemezsin açların halini anlamak olarak bak ve tut iyi yapıyo ailen sana dövsünler tutmazsan.

0|0
    0|0
    • bence yanlış herkez 17 saaten biraz fazla bir vakite aç kalması zor yani herkez yapamaz :D

• Yanlış bu imanla ilgili bişi istemiyorsan kimse zorlayamaz sadece sana anlatabilirler buda onların yapması gereken zorlamak hoş bişi değil ama kardeşim Allah bize bu kadar nimet vermişken Ona şükretmek i teşekkür etmek için mükemmel bir fırsat bu ay bu ay 11 aydan daha hayırlı o yüzden tutarsın gönlünden gelerek inşallah😊

0|0
    0|0
  • Tutma tutuyormus gibi yap. Benimkiler de öyle yobazlık işte cehalet. Seni kendi haline bıraksalar, tutmak istersin belki.

0|0
    0|0
  • Bence yanlış. Herkes kendinden sorumludur. İstemeyerek tutarsan kabul de olur mu Allah bilir.

0|0
    0|0
  • Aslında yanlis ama kötü bisi demiyolar iyiligini düşünüyolar zorla güzellik olmaz

0|0
    0|0
  • Ben de gizli gizli yicem

0|0
    0|0
  • Aslında doğru. Ergenlikten sonra her türlü zorlama ailenin üstüne vazife gibi bir şey.

0|0
    0|0
  • Trollcük

0|0
    0|0
  • saçma bu bir istismardır aslında

0|0
    0|0
  • Tutma

0|0
    0|0
  • yanlış

0|0
    0|0
  • Çok güzel diolar farz seni cehennemde kurturuyolar

0|0
    0|0
  • Zorlama olmamali ben kendi istegimle tutuyorum misal

0|0
    0|0
  • Dövseler bile yeri. Peygamber efendimizin sözleri vardır bile bu konuda arastrr bul beynin açlsn biraz.

0|0
    0|0
  • Orucin guzelliklerini sana anlatmalarini soyle

0|0
    0|0
  • Trool 1 başlamıştır
    Hayırlı olsun herkese... 😊😊

1|1
    0|0
Yükleniyor...