Ezan'in turkce okunmasina neden karsi cikiliyor?

Ulkeyi geriye, daima geriye goturecek olan yobazlara soruyorum bunu ;

Neden?

Arapca bilmiyorsunuz. Turkce kurani bile bir kere acip okuyan yok. Diyanetin arastirmasina gore ulkenin neredeyse %90'indan fazlasi kurani okumamis bile.

Yani size yobaz derken bos atmiyoruz. Sagdan soldan duyma bilgilerle yasiyorsunuz dini.

Ataturk, kurani turkcelestirme projesi ile hem dini, hem okuma oranini, hem de turkce dilini gelistirecekti.

Ama gel gor ki bazi yobazlar kaldirdi. Tekrar arapcaya cevirdi.

Sorarim size. Turkce konusulan topraklarda arapca ezan ne alaka?

Arapca bilmeyen toplumda arapca kuran basmak ne alaka?

Allah her seyi gorendir, duyandir maden. Allah'in dili dini irki yoktur. Butun peygamberleri o yollamis, butun kitaplari o gondermis. Kalkip da size ''İyi de ben turkce bilmiyorum hacilar, siz bana inanmiyorsunuz'' mu diyecek.

İslam boyle degil be. Siz de iyi biliyorsunuz ki. Onemli olan niyet. Kalpten inanmak. Ve kisisel inanmak. İnanmayanlara karismamak.

0|3
211

En İyi Kız Görüşü

• Kuranı indiren eğer Türkçe okunmasını isteseydi bütün dillerde indirirdi :) peygamberi az değildi sınırlı üretim söz konusu değil :) tercüme etmek için binlerce laboratuvar var oku anla elinden tercümesini alan yok :) ama ezan her dilde okunması gerekseydi zaten olurdu :) ama afrikaya gittiğinde de alaskaya gittiğinde de ezan aynı şekilde okunur duyduğun şeyin ezan olduğunu bilirsin bunu anlamak zor olabilir ama Almanya da yaşayan birine sor orda ezan duyunca ne hissettiklerini

1|0
    0|0
    • Kur'an her dilde indirilseydi Hz. Muhammed bütün dilleri bilmediği için bu kitabın Allah'ın kelamı olduğu ispatlanmış olurdu ki bu seferde imtihanın bir anlamı kalmazdı. Sonuçta Kur'an Allah'ın gönderdiği ilk kitap değil bundan önce İncil ve Tevrat'ın da Arapça indirildiğini mi düşünüyorsun? O toplumda hangi dil konuşuluyorsa doğal olarak o dilde indirildi. Müslümanız diye Araplaşmanın bir anlamı yok. Soran çok güzel demiş Türkçesini anlamadıktan sonra yani ne dediğini anlamadıktan sonra ne anlamı kalıyor ki?

• Arapca bilmiyorsun. Zaten mealini okuyorsun. Millete de mealini okuyun diyorsun. Ataturk zamaninda cahiller, basta kazim karabekir. Aman efendi yapma kurana ceviri yapilmaz dediler. Turkce okunmaz dediler. Sonra adami dinsiz ilan ettiniz. Noldu ne bu celiski? Mealler parayla satiliyor ayrica. İncil belesken kuran parali. Bu da muslumanlarin ne kadar paragoz oldugunu kanitliyor

• diyanet vakfına hiç başvurdun mu? ücretsiz evine kdr gönderiyorlar :) iyi eğlenceler beyler

En İyi Erkek Görüşü

• Sembolik açıdan ezanın arapça olmasına karşı değilim, türkçe okununca zaten etkileyici bir yanı olmuyor.
    Ancak dini eserlerin, anlamak açısından Türkçe olması gayet mantıklıydı.
    Zaten Mustafa Kemal, o dönemde insanların yobazların, şarlatanların peşinden gitmesin diye, insanların neye inandığını bilsin diye meal hazırlattı ama bu insanlara iyilik yaramaz tabi.

Kelime-i Şahadat'i bile bilerek, anlayarak, inanarak söylersen Müslüman oluyorsun. Arapça bilmeden, neye inandığını bilmeden iman olmuyor yani.

0|0
    0|0

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 1

• tabi istemezler zaten kuranında Türkçesine karşılar çünkü Türkçesini okuyan dinsiz oluyor. bundan korkuyorlar

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Allah Arap galiba Ne bileyim Ayrıca Abdülbaki gölpınarlı Hüsnü aşk'ı şerh ettiği bir yerde Ebu Hanife'nin ezanın ve namazın başka dillerde ika edilebileceğini söylemiş fakat daha sonra vazgeçmiş. Kur'an'da da Arapça okunmalıdır veya namaz Arapça kılınmalıdır diye bir ayet yok yani Arapça kılınmasını şart koşmak saçma

0|0
    0|0
  • İslam evrenseldir derler ama namazda Türkçe sure okunmaz, çünkü aralarından kuranı anlayan çıkabilir.
    Kuranı okuyup anlamayan müslüman, okuyup anlayan ateist olur.

0|1
    0|0
    • Kuranın tercümesi saklanmıyor ki :) İsteyen alıp okusun diye her dille üniversiteler onaylı tercümeleri var :) Her müslüman ezanın tercümesini bilir :) Allahu ekber diyen herkes Allahın en büyük olduğunu bilir ortada bir kandırmaca yok :)

inanıp inanmamak sana kalmış ama tercümesini okumak isteyene her ülke kendi dilinde üniversiteler onaylı tercümesini yapmış durumda aç oku saklanmıyor tercümeleri... inanmıyorsan tamamen sana kalmış ama bunun arapça ya da Türkçe olmasıyla alakası yok

• Ezani turkcelestiren de Ataturk. Hani su yobazlarin dinsiz ilan ettigi buyuk adam. Bazen diyorum ki bunlarin iq'su kac

• İnanmayanlara karismaz kimse bizene. Ama islama dil uzatirlarsa. kutsal değerlerimize küfür ederlerse. O zaman isler değişir.

0|0
    0|0
    • Kendinde inanmiyorsun buna. Yarin bir gun yolda sigara icti diye dayak yiyecek insanlar. Hangi ulkede olduguna ve hangi dine inandigini bir daha dusun

• la olum turkce ne? bence ingilizce okunsun evrensel sonucta artık herkes ıngılızce de bılıyor daha iyi olur hemde şekil olur go namaza go namaza...

1|1
    0|0
  • Ezanın, duaların velhasıl camide okunan her şeyin Türkçe olması gereklidir, gereklidir ki dinimizi anlayalım. Hristiyan ülkeleri incili kendi dillerinde okuyor. Duaları kendi dillerinde.

0|1
    0|0
  • Ona bakarsan Allah her yerde diyorlar ama dualarının kabul olması için kıbleye yöneliyorlar. Aynı tezatlık.

1|0
    0|0
  • müslüman kişi okuyacak ve araştıracak kuranın arapçasını okuyorum şahsen açıp türkçe ayet manalarında bakıyorum hele bu gun ku teknolojıde çok daha kolay bir söz vardır namazda gözü olmayanın ezanda kulağı olmaz diye türkçe ezana gelince müslümanım diyen ezanın kelime kelime manasını zaten bilir orjınalı arapçadır değişmesine gerek yok bu arada dipnot ekliyim oguz türkmen kökenliyim ülkeyi çağdaşlastırmak ilerletmek dinle uğraşmakla olmaz

0|0
    0|0
  • Cevabı kendin vermişsin çünkü yobazlar çünkü gericiler

0|0
    0|0
  • herşey orjinalinde güzel , türkçe ezan okunsa camiye hiç gidesim gelmez o ne la öyle hadii namazaa geeel diye bir ses

0|0
    0|0
    • O halde turkiye hic gelismeyecek demektir. Bizde orjinal bir sey yok

• ataturk yuzunden kımse bilmiyor malesef. sizin gibilerde dine öyle karşısınız ki sırf ataturk ü bu yuzden sevıyosunuz

0|0
    0|0
Yükleniyor...