Özgür denilen ülkelerin, gerçekten özgür olduğuna inanıyormusunuz?

Belirli bir sistemi hayata oturtmuş modern köleliği, özgürlük diye dayatmaları bana ilginç geliyor. Bu sistemi diğer ülkelere oturtamayınca özgür olmayan ülke oluyorsun. Kurulan düzene karşı ufak bir başkaldırı sergileyince, ekonomini yerle bir etmek için uğraşıyorlar. Ve türlü dalavereler.
Gerçekten özgür olmak için, diğer toplumların yaptıklarını mı yapmak gereklidir?
Özgür denilen ülkelerin, gerçekten özgür olduğuna inanıyormusunuz ?#Coolumsu

1|2
19|13

En İyi Kız Görüşü

• tabi ki inanmıyorum hiç kimse tamamen özgür olamaz

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• En özgür ülke Türkiye. Devletin aleyhine yürüyüş yapıp demokrasi ile seçilen siyasi lidere tepki veriyorsun. Birde diktatör diyorsun. Oruç zamanı göstere göstere yiyip içiyorsun. Rahatça yaşayıp rahatça giyiniyorsun müslümanların giyimine yaşamında müdahale edip sonrada baskı görüyorum diye bağırıyorsun. Hırsızlık yapıp cezaevine girmiyorsun. Emniyet şeridini babanın yolu gibi kullanıyorsun yakalanırsan ufak bir para cezası ile yırtıyorsun. En özgür ülke biziz. Çünkü özgürlükler hep saygıyı gölgede bıraktı. Benim dediğim olacak mentalitesi var. Amerikada yap bunları bak neler oluyor özgür ülke ya.

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 18

• Herkesin özgürlüğü bir başka kişinin mahremiyet bölgesine kadardır. Yani hiç kimse hiç bir zaman tamamen özgür olamaz.

3|3
    0|0
  • İlk tespitine katılıyorum.

Özgürlük bile tüketildi. Her şeyin fazlası zarar diyorum. Ben de sınırlı özgürlüğe inanıyorum hepten her şeyden ayıklanmış bir özgürlükle mutlu olamam artık gençlikte asi dönem yaşayıp sakin hayatı seçen biri olarak
    . Şöyle ki benim özgürlüğüm bir başkasına zarar veriyorsa bir anlamı yok. Bir başkası da benim özgürlüğüme zarar vermemeli ama işte bunu herkes yapmıyor. Kişisel özgürlük evet var bir nefeslik adeta. Gün geçtikçe özgürlüğe inancım azalıyor.

Özgürlüğü farklı tanımlıyoruz doğal olarak ülkemizde ifade özgürlüğü bile sıkıntılı iken ne desem özgürlüğe.

Maaş veriyorlar diye kendilerini bir şeyler sanıp emekçinin suyunu sıkmaya bile çalışanlar varken bir diğer yanda emekçisinin değerini bilenler de var.
    O kadar çok baskı unsuru arasında büyükçe özgürlük kaçırdığımız tren ve otobüs gibi oluyor bende.

0|1
    0|0
  • modern kölelik her yerde var. bugün herkes kpss ile atanmak istiyor. mecburlar napsınlar ama bana göre modern kölelik bu. memur olunca hayatını yaşayamıyorsun. hoş diğer mesleklerde de yaşayamıyorsun çünkü türkiyede buna müsade eden bir sistemimiz yok. ancak gelişmiş ülkelerde şu var. farklılıklara daha fazla saygı. insan farklı olan fikrini söylerken beni öldürürler mi diye düşünmüyor. insan haklarını gasp etmiyorlar. insanları kötü şartlarda fazla saatlerce çalıştırmıyorlar. sağlıktan eğitime herşey gerektiği gibi. insana layık olan şekilde. devlet sana sahip çıkıyor seni koruyor. sana hak ettiğin maaşı veriyor. seni düşük ücretle çalıştırıp fakir bırakmıyor. en son şu haberi gördüm ve gerçekten türkiye olarak acınası halde olduğumuzu anladım. www.sozcu.com.tr/.../ 500 yıl 1000 yıl da geçse biz bu seviyeye gelmeyiz gelemeyiz. baştakiler çalmayı seviyor çünkü halk da kandırılmaya razı zaten. böyle bir ülke ne kadar özgürleşebilir?

0|1
    0|0
    • Diğer toplumların yaptığını mı yapmamız gerek özgür olmak için?

• ben dinin olmadığı yerde özgürlük olduğunu düşünüyorum. bence diplomasi ve yönetimden çok din kısıtlıyor. mesela amerika bence özgür bir ülke. istediğim gibi giyinirim istersem sokak ortasında sevişirim kimse ayıplamaz gıybet yapmaz eleştirmez. ama türkiyede taşlarlar adamı. bu şu an ahlaklısız çünkü gibi bişeyle bağdaştırılıyor. cevabım hayır ahlakla alakası yok. bu ülkeden ülkeye zamanla yerleşen davranış biçimleridir. bizim ahlak sistemimizin büyük bir kısmını vicdanımızdan çok din etkiledi.

1|1
    0|0
    • Özgürlüğün tek sorunu din midir?
      Peki Rusya %50 Ateist olduğu halde neden özgür olmayan bir ülkedir?

• hayır değilim
      almanya gelişmiş bir ülke olmasına rağmen aile ve ailecilik kültürünü kaybetmek üzre, hristiyan dini ile bu sağlanmaya çalışılsada başarılı olunamadı. Araştırabilirsin. Toplumu birkez serbest bırakmıyacaklardı.

• @нейтральны toplumu serbest bırakıp bırakmamaları beni ilgilendirmio almanlardan banane? almanyanın büyük çoğunluğu hristiyan dedim. karanlık avrupayı bilir misin bilmem kilise yönetimde söz sahibiydi insanlara cenneti satıyordu vs. insanlar böyle bir olay yaşadıktan sonra dinin güçlenmesine izin vermediler haklı olarak. ayrıca sırf almanya değil çoğu ülkede dini merkezileştirmiolar ve kiliseler özel devlet yapmıyor. avrupada hergün kilise kapatıyorlar. bizim kültürümüzle onların kültürü farklı o yüzden onların kültürü bize esnek sağlam değil uçarı kaçarı gelebilir. ama onlara göre onların davranışları normal biz saçmalıyoruz. objektif bakamıyorsunuz

• Özgürlük kelimesi belki biraz absürd gelebilir ama ülke olarak özgür (!) olan bir tek kuzey kore vardır.
    Çünkü herhangi bir Birleşik milletlere dahil değildir ve Amerika'nın söz sahibi olmadığı nadir ülkelerden biridir.
    Avrupa zaten Avrupa Birliğine mecburdur ve ayrıca avrupa coğrafyasında olup, Avrupa birliğine ait olmayan ülkeler, UN e bağlıdır.
    Orta Doğu zaten amerika, Rusya, İsrail...
    Afrika birinci Dünya ülkelerine ve çine bağlıdır.
    Güney Amerika'da az çok amerika etkisinde dir.

Özgürlük kelimesini ülke olarak kısıtlarsak, benim düşüncem bu.

Ama nüfusun özgürlüğü başka bir konu 😄

0|1
    0|0
  • Tek kural bir kişinin özgürlüğü bir diğer kişinin özgürlüğü kadardır bu her konuda geçerlidir insan istediğini yapabilir ama sınırlarını bilerek kendi sınırı ile diğer insanların sınırlarını fark ederek

0|1
    0|0
  • Yok inanmma

0|1
    0|0
  • Hayır Türkiye dahil

0|1
    0|0
  • Özgür ülke değil, daha özgür ülke diye bir şey var. Ve evet, Türkiye'den daha özgür olduklarına inanıyorum.

0|1
    0|0
    • Hangi bakımdan özgür?

• Önem vermekten kasıt o kriterleri göz önünde bulundurmak, anlatım bozukluğu oldu.

• Peki detaylı cevabın için teşekkür ederim :)

• amerika özgür diyorlar da her şey dışardan görüldüğü gibi olmayabiliyor mesela.

0|1
    0|0
  • Avrupa bana özgür geliyor ama Amerika icin boyle bir sey dusunmuyorum. Bahsettigin Modern kölelik üst düzey

0|1
    0|0
  • Özgürlük konusuna bağlı olarak değişir. Her ülkenin kendince kısıtladığı bir şey vardır. Kimisine gore ogzurlugu kisitlanmistir ; kimisine gore kisitlanmamistir.

0|1
    0|0
  • kuzey koreden ibret alıp susarım arkadaş

0|1
    0|0
  • Amerka da çok özgür bir ülke. Bu yüzden evsiz ve tecavüzün en çok yaşandığı ülkelerden bşr tanesi. Bana Amerikanın özgür ülke olarak örnek gösterilmesi komik geliyor. Ben özgür ülke olmadığına inanıyorum..

0|1
    0|0
  • Özgürlükleri gösteriş ve sahte

0|1
    0|0
  • Özgür kim? Diyebilecek kadar uzaklar olaya.

0|1
    0|0
  • Ozgurluk sadece dusunebildigimiz kadar

0|1
    0|0
  • Degil. Degil. Degil.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• İnsan sosyal bir canlıdır ve birlikte yaşamak zorundadır. Bu birliktelik bazı etik kuralların doğmasına sebep olmuştur. İlk atalarımız ekin ekmeye başladıklarında hayvansı içgüdülerinin zarar verdiğini anlamış ve bunu bir kural çerçevesinde götürmeyi öğrenmiştir. Çalmak ile paylaşmanın arasında bağlantı kurmuş ve korkularını giderebilmek için buna karşı bir yaşam felsefesi üretmiştir. Bu felsefeye şu an biz din diyoruz. (Bu konuyla alakalı çok güzel bir makale var okumanızı öneririm :http://trend. mynet. com/sermaye-ve-din-ortakliginin-kitle-kontrol-silahi-korku-1062914? utm_source=MynetHaber )

Sonrasında ekinlerini yetiştirip ticaretini yapmış. İşler çok olduğu noktada kölelik başlamıştır. Bu fikrin doğruluğunu kanıtlayan bulgular, bilinen en eski insan yapımı tapınak olan Göbeklitepe kalıntıları desteklemektedir. ( Buradan kısa bir ayrıntıya bakabilirsiniz : onedio.com/.../dunyanin-ilk-tapinagi-gobeklitepe-hakkinda-bilmemiz-gerekenler-339697 )

Sonuç olarak insan ne kadar gelişti ise etik kurallarının kapsamını da o kadar genişletti. Bu kurallar bireyler için değil herkes için var. Bu sebepten dolayı azınlık sayılabilecek bazı kişi veya guruplar rahatsız olacak diye bu etik kuralları "kölelik" vasfı yakıştırılamaz. Toplumun büyük bir çoğunluğunu etkileyecek bir durum söz konusu ise kölelik sayılabilir. Kaldı ki bu kölelik olarak nitelendirilen kurala göre de değişebilir.

Açıkçası bu @KumralHatunnn da dediği gibi bir başka kişinin özeline kadardır. Fakat resme geniş bir açıdan baktığımızda bu bile kazandığımız en büyük özgürlüktür. Aksi halde hiyerarşi ile boğuşur olurduk...

1|1
    0|0
  • Toplum içinde olunan yerlerde mutlak özgürlük olamaz. Tek ve yalnız kalan kişi özgürlüğün ne olduğunu anca anlar. O da pek sevmez bence.

1|1
    0|0
  • Kuzey Kore başta olmak üzere Rusya, Çin, ortadoğu ülkeleri, güney batı asya ülkeleri özgür ülke değiller. Maalesef listenin çoğunluğunu müslüman ülkeler oluşturuyor. Bu sıralamadan sonra ise ülkemiz geliyor. Özellikle de basın özgürlüğü konusunda...

0|3
    0|0
  • paran yoksa özgür degilsin

0|1
    0|0
  • Sistemsiz olsaydı nasıl olurdu sence? En azından o ülkeler vatandaşına değer veriyor, sağlık ve eğitim delisi ülkeler bunlar.

0|1
    0|0
    • O ülkelerinden bazı yönden Türkiye'den farkı olmadığını görebilirsiniz. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali, genel ücretler ne kadar yükseliyorsa hayatta o kadar pahalılaşıyor. Mesela Amerika'da hastaneler banka misali çalışıyor. Çeşit çeşit hastane var, acil bir durumda anlaşmalı hastaneden başkasına gidemiyosun.

Eğitim konusunda haklısın, bayağı bir geriden gelen ülkeyiz.
      Aslında benim anlatmak istediğim devlet başkanları başbakanlar hepsi kukla, daha büyük güçlerin elinde ülkelerin kaderi

• siyonizm işte. Bazı güçler dünyanın kaderini tayin ediyor. Ülkeler belirli bir sistemin içerisindeler. Hiç bir ülke bağımsız değildir, herkes bir sistemin kölesi maalesef. Hiç bir zaman mükemmel yoktur. Komünizm tek çare..

• sömürgeci mantığı olduçcada özgür olmayacak dünya

0|1
    0|0
  • Fransa örneğin haberlerden bakalım ne kadar özgür.

0|1
    0|0
  • Sana katılıyorum kardeşim

0|1
    0|0
  • Mesala örnek verir misin özgürlük denilip de özgür olmayan şeylere

0|1
    0|0
    • Onların her yaptığı normalmiş algısı olan her şey.

• Ben istesende tartışmam, fikrimi söyledim. Ama sen benim düşüncelerimin aksini ispatlayamadın. Soruya soruyla karşılık vermek zaten, benim ne dediğimi anlamadığının ispatıdır

• Tartışmak kavga anlamında değil. Soruya soruyla verdiğin cevap nasıl anlamadığımı kanıtlıyor acaba? Senin mantığınla bu kez sen karar vermiş oluyosun mantığa. "Herkes yaptığı şeyi normal görüyo." dediğim cümleyi tekrar oku derim sana. Gereken cevabı verdim. Sen görmek istemiyosun.

• niye özgür olmasınlarki

0|0
    0|0

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...