Sokakta giderken bedensel engelli birini gördüğünüzde ne düşünüyorsunuz?

Bir gün arkadaşımla yürürken bedensel engelli bir adam gördüm; "Yazık, Allah sabır versin" dedim. Arkadaşım; "Öyle deme, bakma adama da" dedi. Nedeni yazık deyip küçük gördüğümü düşünmüş, Allah'da benim başıma verirmiş. Halbuki ben sadece dua etmiştim orda.
Siz de böyle tepkiler verir misiniz, öyle birini görünce bakmaz mısınız veya onun için dua etmez misiniz?

Güncellemeler:
Her gelen dönüp tekrar baktığımı veya bu insanı sürekli izlediğimi düşünerek eleştirmiş. Herkese aynı şeyleri yazmaktan sıkıldım ve kimsenin de önceki yorumları okumadığını gördüğüm için bunu yazıyorum; ilk gördüğümde bunu söyledim sonra da hiç bakmadım ve bu insan dediklerimi duymadı. Anlaşılmışımdır umarım.

1|1
11|14

En İyi Erkek Görüşü

• niyetler amellere göredir. senin o an ne düşündüğünü allah biliyor zaten arkadaşının ne düşündüğünün bir önemi yok.
    benim içim gider yardımcı olmak isterim hep

1|0
    0|0
    • Tabii önemi yok ama bu düşüncenin sebebini merak ettim.

En İyi Kız Görüşü

• yav yorumlara baktim da insanlar tartismayi on yargiyi bilip bilmeden Dusunduklerini sonuna kadar savunmaya ne kadar merakli lan. Okurken sinir oldum resmen ya bu nedir. bir soru soruyorsun Tamamen baska baska seyler soyleyip insanin sinirini bozuyorlar. Tovbe tovbe ya.
    neyse😑
    Bende yolda oyle insanlari gorunce kotu olurum direkt dua ederim ve sukur ederim halime.
    Allah herkese şifa yardik ve sabir versin.
    BAZILARINADA AKIL 😑

1|0
    0|0
    • Sonunda tam olarak anlayan biri çıktı. Resmen karşı çıkmak ve kemdilerini mükemmel insan gibi göstermek için yorum yapanlar var. Belki de sokakta görsen burda söylediklerinin %50sini yapmıyorlardır. Ama dürüst ve açık konuşmak batıyor burdakilere. Hissettiğini söyleyeni yargılıyorlar anında illa yapmacık olacaksın. Amin ecmain :)

• Mümkünse konuşmasınlar, karşılıklı düzgünce tartışabileceğim insanlar gerek bana. Teşekkürler sana da helal olsun 😂

Erkekler Ne Diyor 13

• Allah düşürmesin

1|0
    0|0
  • Halime sukrediyorum.

1|0
    0|0
  • Allah sabır versin

1|0
    0|0
  • Allah yardım etsin diyorum

1|0
    0|0
  • Dua ederim senin gibi küçümseme değil saygı duymaktır bu.

1|0
    0|0
    • Diyoruz ama anlayan yok. Yazık dememe taktılar sanki gerçek hayatta hepsi bütün kelimelerini cımbızla çekip söylüyorlar. Niyet önemli sonuçta kelimenin bir önemi yok.

• Direkt dua ederim.

1|0
    0|0
  • onun yerinde olup düşünürüm önce ben bu halde olsam diye sonra allaha onun için dua ederim

1|0
    0|0
  • Valla halime şükür ediyorum ve tabi onada Allah yardım etsin diyorum

1|0
    0|0
  • Öküz gibi bakarsanız o insanlar toplumdan soyutlaşıyorlar dışarı çıkmak istemiyorlar neden böyle öküz gibi bakıp insanları rahatsız ettiğiniz için. İçinden duanı edersin. Önemli olan bir insanın gönlü engelli olmalısın !

0|0
    0|0
    • Ön yargılı biri daha işte. Gerçekten size laf anlatmak zaman kaybı.

• Tabii ki verecektir hiç şüphem yok.

• Bak da ibret al yere düşen yaprağa,
      Eskiden o da yukardan bakardı kara toprağa. Herkes ettiğini bulur vesselam.

• Şükrediyorum

1|0
    0|0
  • Bana herkes normal insan. Orası yok burası var diye bir kategoriye sokmuyorum düşünce olarak

0|0
    0|0
    • Öyle bir kategoriye sokuyor musunuz diye sormamıştım ama...

• O zaman derhal bu kelimeyi kullanmayı bırak. Anlamını öğren ona göre kullan ya da

• Ben bunu söylerken sadece arkadaşım duydu ve niyetim belliydi. Bu kelimenin birden fazla anlamı var önemli bir kelime bırakamam.

• Allah bir üretim hatası daha yapmış, ne zaman düzeltecek AR-GE sini diyorum...

0|0
    0|0
  • allahıma şükreder ve kişi için inşallah tez zamanda iyileşir derim

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Yürüme engelli ve zihnen de engelli bir akrabam var üzülüyorum sınırlı bir alanda yaşamak zorunda taa çocukluğumdan beri O tanıdığıma ablalarindan çok ve iyi bakan yengesini ayrı sever sayarım ben elim ayağım tutarken nankörüm hala.
    Hepimiz engelli adayıyız daha çok toplumda rahat etmeyi hak ediyorlar

1|0
    0|0
    • Bunun için devletin bir şeyler yapması gerekiyor onlar da herkes gibi sokaklarda gezmeyi, parklarda oturmayı hak ediyorlar. Maalesef bu konuda çok çok yetersiziz sırf yollar yüzünden bile evden dışarıya adım atamayan binlerce engelli var.

• Çok doğru bence babam anlatmıştı : bir anne şehir merkezinde parkta kendisinden büyük yapılı iki evladını gezdiriyormuş. Bunlar nadir olmamalı ama hala engelli yerine park eden insanlar var ve çocuklar hala gözlüklü ya da kilolu gibi etiketlerle çocukları rencide edebiliyorlar ne zaman geleceğiz güzel günlere?

• Engelli yollarına araç park edenleri şikayet ederek başlayabiliriz bir şeylere. İnşallah çok uzak değildir.

• engelli birini gördüğümde gözümü dikip bakmam yardıma ihtiyacı olduğunu düşünürsem de gidip yardım teklif ederim çok dua eden birisi değilim

1|0
    0|0
    • Nasıl anlaşıldım bilmiyorum ama herkes benim dik dik baktığımı düşünmüş :D komik. Olması gereken budur.

• Yolda insan ayırt etmiyorum.

1|0
    0|0
    • Bunu sormamıştım ama neyse.

• Ben bana insan değilsin dedin demedim, o insanlara insan değil demişim gibi ifade ediyorsun dedim. Doğruluk kişiden kişiye değişen bir ifadedir ve önemli olan niyettir o an benim ne niyetle söylediğimi ben iyi biliyorum ki bu dedilerimi yalnızca arkadaşım duydu o adam çol uzaktaydı. Ben de sana teşekkür ederim umarım iyi geçer sınavın.

• Niyetine laf etmedim tabiki kötü amacın yok, sadece öyle demesen daha iyi olur diye düşünüyorum.
      Teşekkürler:))

• Engelli hasta birini gördüğümde asla dönüp dönüp bakmam 'nıç nıç yazık' gibi tepkiler vermem verenlere de kızıyorum adamı üzmeye kendini kötü hissettirmeye ne gerek varki

0|0
    0|0
  • Icimden gecirirm Allah sabır versin derim ama tabii ki bön bön tutup da öyle birine bakmam.

0|0
    0|0
  • Hep görüyorum, bir şey düşündüğüm de yok.

0|0
    0|0
  • Yazık kelimesini kullanmam genelde 😁

0|0
    0|0
  • Elbette üzülüyorum ama dönüp bakmıyorum, kafamı çeviriyorum.

0|1
    0|0
    • Ben de ilk gördüğüm an diyorum bunu izlemiyorum sürekli.

• Senden benden farkı olmayan insanlara yazık demek saçma

0|1
    0|0
    • Asıl bu saçma. Farkındaysan engelli kelimesini değil bedensel engelli kelimesini kullandım. Vücut itibariyle bizden farklılar yani bunu kabul etmemek bizden farkları yok demek duyarsızlaşmak demektir onlar için bir şeyler yapmak daha mantıklı.

• Bizden farkları yok. Hiç kendileriyle iletişimde bulundun mu bilmiyorum ama bedensel engel sahibi insanların çoğu senin gibilerden tiksiniyor çünkü onları ötekileştiriyorsunuz.

• Ben bunun dersini aldım ve evet iletişimde bulundum. Şu an senin söylediklerin tamamen ön yargı benim nasıl biri olduğumu bilmeden yorum yapıyorsun.

• Engellilere acimak ya da yardim etmek cozum degildir onlari da topluma kazandirmaliyiz senden benden hic bir farklari yok. Aciyan gozlerla bakmak yerine gülmsemeyi sevgi gostermeyi deneyebiliriz

0|1
    0|0
    • Acımak değil dua edilebilir onun için ki ülkemizde engelli oranı oldukça yüksek.
      Ben bunun için ders aldım nasıl davranılması gerektiğini biliyorum az çok keşke herkes de bu kadar bilinç olsa.

Yükleniyor...