Kadına karşı şiddetin temeli nereden geliyor sizce?

Günümüzde artmaya başlayan kadına karşı şiddetin altında yatan nedenler neler?

Güncellemeler:
💤💤

0|2
19|40

En İyi Erkek Görüşü

• Kuranda erkeklerin, eşlerini dövebileceğinin yazması. Kadınların erkeklerin yarısı kadar mirastan pay almaları, kadının örtünmesi ve kaçakçı gibi gizlenmesi kadını pasifize ve değersiz kılan şeyler. Bazı alimler kızların okumasının haram olduğunu söyler, okumayan kişi cahil kalır ve cahil bir kadın kocasından dayak yer. Çocuklarınıda bu kafada yetiştirir ve onların kızlarıda böyle yaşar.

2|1
    0|0
    • Kur'anda erkeklerin kadınları dövmesi emrediliyormuş gibi anlatma. Bilmiyorsun bari sallama. Kur'anda gerek duyulursa yani çok özel durumlar dışında kadın şiddet uygulaması katiyen yasak. Aynı şekilde gerektiğinde çok özel durumda ebeveynlerin çocuklarını dövmesine caiziyet verilmiştir. Fakat altını çiziyorum özel durumlarda bilmeden dinimizi kötülemeye çalışma. Kadının neden örtünmesi gerektiğini bilmeden sallamışsın. Kadının örtünmesinin tonla faydası var. Toplumdaki bir çok bozukluğun ortaya çıkmasını engellemek içindir. Günümüzde örtünmek fiilini cazibe için yapanları pas geçtiğimizde adabıyla giyinen kadının kimseyi kışkırttığını söyleyemeyiz. Fakat açıklık ve kapalı gibi görünen fakat cazibeyi arttırmak için örtündüğünü sananlar erkeklere cazip gelebiliyor. Malesef Kur'an-ı Kerimi anlamaktan uzak insanlar islamın özünde toplumu düzenleyen insanların emniyetini sağlayan şeyleri emretmekten başka bir şey yapmadığını bilmiyorlar zira bu senin yorumun buna örnek.

• @OnlinePsikolog 👍🏻👍🏻👍🏻

• @OnlinePsikolog Çok özel durumlar dışında dayak kesinlikle yasak diyorsun, kim belirliyor lan o özel durumları? erkeğin haddine mi o durumları belirlemek? üniversite mezunu erkekler döver zaten bahsettiğim bu. kadının okumayıp cahil bırakılması dayak yemesiyle sonuçlanır. boş boş sallayarak tartışamazsın dolu gel biraz.

En İyi Kız Görüşü

• Kadina siddetin temelinde bircok etken var. en onemlisi de aile. Ailesinde sevgiyi saygiyi ogrenememis iyi yetistirilmemis kimseler siddete daha yatkin malesef ayrica ne kadar etkisi yok gibi gorunse de dizilerimizdeki cesitli sahneler insanlari daha saldirgan yapiyor siddet egilimini arttiriyor

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 39

• eğitimsizlik

2|0
    0|0
  • Bir çok nedeni vardır elbet ama bence en önemlisi eşitlik meselesi şöyle ki;
    Önce kadınların daima ezildiği ve arka plana itildiğine dair propagandalarla kadınların geneline erkeklerle ilgili ön yargı aşılanır ardından kadınların bu farkı kapatması için iş fırsatları sunulur ve bu sayede aynı zamanda yeni bir işçi gücü elde edersin.
    Daha sonra ekonomik gücü elde eden kadın her konuda eşit söz sahibi olmaya sanki hiç yokmuş gibi ve erkeklerde artık onlara ihtiyaç kalmayacağını yetemeyeceklerini düşünerek saçma fikirlere kapılırlar sanki iki tarafda daima birbirine muhtaç değilmiş gibi.
    Sonunda da kadına konuşmada üstün gelemeyen erkek birazda problemli bir hayatı varsa şiddete yönelir ve al sana yobaz toplum.
    Yani her şey amerikan oyunu :)
    Tabi bu söylediklerim insandışı psikopatlar için asla geçerli olamaz. O namussuzlar hakkında konuşmaya değmez.

1|0
    0|0
  • Cahil erkekler ve cahil kadınlar kesiminden geliyor. Yanlış kişileri hayatlarına alıyorlar. Aldıktan sonrada dikkatli olmuyorlar. Mesela kadınlar karşındakinin ne yapacağını bildiği halde ne konuştuğuna ne yaptığın dikkat ediyor. Bazen karşısındaki el kaldırmayacaksa bile öyle şeyler yapıyor ki veya öyle sözler sarf ediyor ki el kalkıyor. Tabi düzgünce kendini ifade edenlerin başına gelmesi ayrı üzücü..

2|0
    0|0
    • Tuik verilerine gore tahsilsiz ailelerde siddet bir kac kat daha az oluyor

• @sadoking Yanlış o veriler.

• Biraz dusunursen dogru oldugunu fark edersin egitimsiz aileler geleneksel yasiyo dolayisiyla kari calismiyo evde statusune tam hakim adama saygida kusur etmiyo hizmetini duzgunce yapiyo ortada sorun kalmiyo oburu bir zittirik diploma elinde calisiyo bastan adam onay versede rahatsiz edici bir sey ustune ev islerine ayni anda yetisemiyo ikinci sorun yetisemedigi icin adama yeterli saygi olmuyo geldiginde sofranin hazir edilmus olmasi gibi ustune hayat musterek hesabina kari sana camasir bulasik kitlemeye kalkiyo ustune 3 kurus kazandim diye bir havalar artislenmeler erkegin onurunu incitiyo al sana bolca kavga siddet nedeni

• Bana sorarsan abartmamak kaydiyla yaratilistan kadinlar erkeginde sertlik ariyor ve kulturumuzde bunlar acik konusulmuyor ogretilmiyor e uzun zamandir da medya eliyle kultur tahribatina ugruyoruz gelen nesil bunlari bilmedigi icin kadinlar kendini tanimiyo farkina varmadan benligindeki sertlik arayisi adami kizdirmak dikine gitmek olarak aciga cikiyo kadin bunun farkinda olmadigi gibi erkege de bu ogretilmiyo dolayisiyla kadinin sertlik istegini azar azar tatmin edip serbet veremiyo bir sure sonra ikisi de cileden cikiyo erkegin şiddeti de kadinin tahriki de çok çok ayarsiz oluyo

1|0
    0|0
  • Cehalettir. Universite okumak da bu cehaleti almıyor. Gayet okumayanların arasından gelen bir çocuğum. Ve ben okudum. Dönüp baktığımda aile eğitimi ile bunun olabildiğini görebilmekteyim. Kadına vurmak aşağılıktır

4|0
    0|0
  • Küçüklükten beri "Karı gibi yapma, karı mısın sen vsvsvs" diye çocuğun aklına sokuyorlar çocukta kadınlar kötü olarak büyüyor, yetiştirme ofside olunca, birde eğitimsizlik...
    Al sana kadın düşmanı erkek

2|0
    0|0
  • sevgilim bana tokat vurdu ama ben onu seviyorum ayrılamam
    gibi kızlar cok oldukca şiddet tecavüz aynı kalır

2|0
    0|0
  • Geçen gün bir sosyal deney izledim. Kadına karşı şiddet yapılmaya çalışılınca Türkiyede etrafta bir çok insan tepki verdi. Fakat erkeğe karşı şiddete de kimse ses çıkarmadı izledi. Sizce de garip değil mi?

1|0
    0|0
    • Hazımsızı görüyor musun? Yazdıklarım zoruna gidince beni engellemiş. Erkeklik bu ya son sözü ben söyledim bak cevap vermediye getiriyor. Asıl cehalet bu işte. ZeBrandonmuş :D İnsanlara cahil deyip durmaktan başka bir halt bilmiyor.

• Cehennemin dibine kadar yolu var.

• bu çok daha fazlaydı basın intenek kulanını artınca azaldı bunun çözümü acilen isitsnasız herkesin tedavi olması yaşam koşullarının değiştiğini herksin anlayacağı bir dilden konuşulması

1|0
    0|0
  • Bence eskiden daha fazlaydı. Görülmüyor duyulmuyordu. Yani gün geçtikçe iyileşiyor. Temeli kadının yönetilme arzusu erkeğin yönetme isteği fiziksel güç kabiliyet vs

1|0
    0|0
  • Egitim

2|0
    0|0
  • Dünya da ve ülkemizde ne düzgün ki bu konuda da düzgün bir neden olsun?

1|0
    0|0
  • Cok sey yatiyordur belki ama ilk olarak guclu gucsuz mevzusu bana gore fucu yetiyor cunku

1|0
    0|0
  • it's over. (Bitti)

1|0
    0|0
  • Benden

1|0
    0|0
  • kadinin kendisini bise sanmalari sosyal medya sayesinde

1|0
    0|0
  • Sert ve haşin erkekler asasd

1|0
    0|0
  • tahammülsüzlük artık insanlar öküzleşti

1|0
    0|0
  • Bizim toplum yapımız şiddet meyilli olduğundan bence. Çok derin bir konu bu

1|0
    0|0
  • Şeytan artı insan nefsinin kötü yandan geliyor.

1|0
    0|0
  • Para , yorumsuz hayat beklentileri, stres vs

1|0
    0|0
  • sanırım ailede başlıyor çevreyle devam ediyor eğitim de olmayınca sonuç bu oluyor

1|0
    0|0
  • Kadınların nerede serseri varsa onu tercih etmelerinden geliyor bence.

1|0
    0|0
  • tartışmayı bilmemekten

1|0
    0|0
  • Insanlarin egoist olması

1|0
    0|0
  • Cahillikten başka bişey değil. Yakından şahit olarak ve gözlemlerime dayanarak söylüyorum bunu.

1|1
    0|0
  • Kadının gücü karşısındaki acizlikten geliyor.

1|0
    0|0
  • dinlemeyi bilmeyen konuşmayı bilemez
    konuşmayı bilmeyen en kolayı seçer, şiddet...

1|0
    0|0
  • Annelerden kaynaklı knk

1|0
    0|0
  • cinsel tatminsizlik

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    9

Kızlar Ne Diyor 18

• Hassas ve üzücü bir konu şiddetin her hali. Şiddet uygulayanlar dışarıdan bakınca gayet iyi izlenimi verebiliyorlar bazı kadınlar şiddete gereken tepkiyi vermiyor.

Şimdi mobbing çıktı bir de ne meraklıyız şiddete.
    Eşine insan nasıl kıyar bu şekilde kadın ya da erkek?
    Yetişme ortamı ve çevre diyenlere katılıyorum çünkü sürekli gördüğümüz farkında olmasak da bilincimize kazınıyor bence.

1|0
    0|0
  • Yetiştirilme şeklinden her ikisinin de erkek dediğin kadın ruhundan anlayacak kadın dediğin erkeğin sözünden çıkmayacak

1|0
    0|0
  • Birçok kadının buna karşı çıkmaması. Herkes toplanıp karşı çıksa ne dağlar devrilir ama insanlarda hakları uğruna toplanabilmeyi bırak, hakları hakkında bilgi bile yok.

1|0
    0|0
  • Erkeğin kendini kadından üstün görmesi ve gücünün yetecegini bilmesi. Ama bana hiç bir erkek el kaldıramaz. Gücüm de yeter biber gazımda. :)

1|0
    0|0
  • Ataerkil

1|0
    0|0
  • Egitimsizlik.
    yetiştirme tarzı.

1|0
    0|0
  • 1) erkeklerin yetiştirilme tarzı
    2) kadınların çalışmaması ya da olmaması
    3) toplum bakış açısı
    4) erkeğin her dediğine göz yumma
    5) Şiddete başvuranların iq açısından arızalı eğitim görmemiş ya da yanlış eğitilmiş olması
    6) caydırıcı cezalar verilmemesi

1|0
    0|0
  • Çevre

1|0
    0|0
  • Erkeklerin egosundan ve kendin güçlü kadını aciz görmesinden.

1|0
    0|0
  • Erk sarhoşluğu

1|0
    0|0
  • Yine kadında bitiyor bence.

1|0
    0|0
  • seksden seksden ispatlarım ama site bu içeriği kadlrıma z:D

1|0
    0|0
  • Yetiştirilme tarzi