Çocuğumu ateist yetiştirirsem ilerde sorun yaşar mı?

ateistim ve ilerde çocuğumunda böyle olmasını istiyorum. onu ateist yetiştirirsem ilerde bir sorun yaşar mı?

0|0
20|41

En İyi Erkek Görüşü

• Yasamaz. Ama fazla dini konulara girmemeyi ogretmen gerekir.

2|0
    0|0
    • Çok mantikli bir noktaya değindin

En İyi Kız Görüşü

• Hayir tam tersi hayat daha guzel ve kolay olir onun icin en dogrusunu yaparsin

2|0
    0|0
    • Tesekkur ederim destegin icin..

Erkekler Ne Diyor 40

• Her zaman derim ki düşünmeyen insandan ateist olmaz. Bir insan düşünüyorsa ateisttir. Ha nekadar düşünüyür ne kadar doğruları buluyor yargılıyor o ayrı bir konu. Yani özetle ateist insan ufku açık insandır. Melivki seninde ufkun açık o halde çoçugğuna ateist olmayı veya teist olmayı öğretme. Sen ona düşünmeyi sorgulamayı ve sonuca erişmeyi öğret. Bırak kararı o kendisi düşünerek vedsin. Zihinleri zaptı rapt altına almak doğru değildir.

2|0
    0|0
  • Çocukluk dönemi sıkıntılı geçer. Psikolojik karmaşaya girebilir. Bende aynı şeyi düşündüm. İlk başlarda düşüncelerini karıştırmamak lazım. bir dine bağlı olup olmadığını öğretmeye çalışmak yerine sadece mantıklı açıklama yapıp ona bırakmak lazım. Yaşı geldikçe sorular soracak. Ysşına göre uygun cevaplar vermek lazım. Kendi hür iradesini senin şekillendirmen doğru olmaz. Okusun. Önce dinler tarihini okusun sonrs kuranı incili okusun. Araştırsın. Sosyal medya ateisti olmasın. Zaten kendi araştırdıkları öğrendikleri ona yetecek. Sonra okulda çevrede baskıcı bir şekilde öğretilen din öğretilerini duydukçs gördükçe sorgulamaya başlayacaktır. İnanmak inanmamak ona kalmış. Ben böyle düşünüyorum.

0|1
    0|0
  • Ne gibi bir sorundan bahsediyorsun sen sorun yasiyormusun su an mesela

1|0
    0|0
  • Sorun yaşamasın diye Ateist bir insan çocuğunu Müslüman gibi yetiştirebilir mi sen neysen çocuğunda o dur sonradan aklı erdiğinde zaten seçimini yapacak ama sorun biraz garip değilmi

0|1
    0|0
  • bence dini eğitim almalı ve bir süreliğine de olsa dindar olmanın nasıl birşey olduğunu hissetmeli. büyüdükçe zaten kendisi de keşfedecektir hayatı. ancak hem empati açısından hem de göze batmanın tehlileki olacağı ortamlarda nasıl davranacağını bilmesi açısından hayata dindar başlamalı.

0|0
    0|0
  • yaşamaz

1|0
    0|0
  • Hayatta iken yaşar mı bilmem ama öldükten sonra çok büyük problemler yaşayacağı kesin. Hatta başta sen...

1|1
    0|0
  • Sen yaşıyorsan oda yaşar ama sen şimdi ateist olup çocuğunu Budist mi yetiştireceksin saçma bir soru olmuş bence

0|0
    0|0
  • o değilde öldükten sonra gerçekten bir hayat varsa biz haklı çıkacağız ve sizin için acı bir son olacaktır. ama siz haklı çıkarsanız biz yine birşey kaybetmemiş olacağız yokmuş deyip devam edeceğiz. Bu riske neden girmek isterseniz bende anlamış değilim...

0|0
    0|0
    • Ateist oldu diyelim ve eğer gerçekten tanrı varsa tanrı bana inanmadınız ne kadar iyi biri olsanız bile sizi yakacağım haha mı diyecek hani şu kuranın çok merhametli tanrısı jajsja

• Ailen müslüman diye müslüman olduğuna adım gibi eminim hatta şu an sorsam başka dinden bir ailede doğsan yine müslüman olur muydun sorusuna tabikide evet diyeceğine de eminim o yüzden konu gerçekten de derin :D uzatmaya gerek yok

• @unalozz__28 tabii ailemin müslüman olmasından dolayı müslüman olmam kolaylaştı. bence bu benim için nimettir. ama şunuda belirtmeliyim ki diğer dinleri de araştırdım. daha sonradan sorguladım ve yine müslümanlıkta karar kıldım. bence gerçekten islam yaşandığında mükemmel bir din olduğu anlaşılacaktır.

• Öncelikle insanların senin çocuğun dahi olsa dinini kendi seçmeli belirli bir yaşa geldiğinde sen dini ve kendi inandığın doğruları ona net olarak açıklamalısın buna o karar vermeli, çünkü o her ne kadar senin çocuğun olsa dahi bir birey. Böyle bir seçimi senin yapmak gibi bir hakkın yok.

0|0
    0|0
  • Burayi bilmemde öbür tarafta yaşayacaģı kesin.
    Tabi çocuk kendi aklıyla düşünmezse..

0|1
    0|0
  • Armut dibine düşer. Hafız yetiştircek haliniz yok ya. Siz yaşıyorsanız o da yaşar kendinizden ölçüp biçin. Ve merak ettim gerçekten ateist olduğunuz için her hangi bir sorun yaşadınız mı

1|0
    0|0
    • Yasadigim sehirden dolayi galiba. Hiç yasamadim

• Aslında şehirle alakası yok. İçinizde yaşadığınız sürece tabiri caizse ulu orta başkasının dinine hakaret etmediğiniz sürece yaşamazsınız. Nitekim benim özgürlük alanım sizin özgürlüğünüzün başladığı yerle sınırlıdır. Bunu bilerek hareket etmek gerek

• Kimbilir belkide alim olacak ve senden nefret edecek akli yok mu cocigunun sen belliki ayikamamisin karisma

2|0
    0|0
  • niye ateist yetiştiriyorsun düşünmeye ve araştırmaya yönlendir o zaten ateist olur.

1|0
    0|0
  • Doğru yol satanızm

0|1
    0|0
  • Din nedir? Kitabını oku! (Tolstoy)

0|0
    0|0
  • Doğru yol satanizm

0|0
    0|0
  • Bence bir sorun yaşamaz tabi her yerde ateist olduğunu belli etmesin Türkiye gibi cahillerin dolu olduğu bir ülkede yaşıyoruz o yüzden problem olabiliyor bazen

0|0
    0|0
  • yaşarrr

0|0
    0|0
  • Herkes inandigi gibi yasasin. Sadece sorgulama mantigini ogretin. Geresi zaten onun dogru secimi olacaktir ;)

0|0
    0|0
  • sen ateist olmaya ne zaman karar verdin? kaç yaşında yani?

0|0
    0|0
  • Öyle yetiştirirsen çocuğun her yerde sopa yer onu bil sonra öyle yetiştir.

0|0
    0|0
    • Çünkü sen öyle yetiştirince normal bişiy sanıp heryerde konuşacak insanların sinirleri bozulacak. Şahsen biri benim yanımda ateizmi savunsa döverim onu.

• Yaşatirlar merak etme

• :D Aşiret çocuğuyuz biz

• Bırak kendi kararlarini kendi versin

0|0
    0|0
  • Seni atsist mi yetiştirdiler?

0|0
    0|0
  • Sen yaşamadıysan o niye yaşasın

0|0
    0|0
    • ben yaşamadım izmirde doğdum büyüdüm ama o belki ilerde başka bir şehire gitmek ister

• Kimsenin alnında inancı yazmıyor değil mi başka şehir olsa da kendi halinde yaşarsa kim ne yapar İzmirli sayılırım bende kısmen daha rahat olur dediğin gibi ama bunu kendi belirleyecek artık belli Zaman sonra sen devreden çıkacaksın ha bide şu var ya sana cephe alırsa gerçekler böyle değilmiş niye bana bunları öğrettin derse bunlarıda göz önünde tutmalısın

• sen ne yaparsan yap zamanı geldıgı zaman kendı secımı kendı yapacak

0|0
    0|0
  • sen sorun yaşadın mı?
    ayrıca cocugunu seçme sansı ile yetiştirsen daha iyi olmaz mı

0|0
    0|0
  • Nasil yetistirirsen yetistir fitratinda ne varsa ona doner insan..

0|0
    0|0
  • Biraz uyanin beee ne zmn akillanacaksiniz artık

0|0
    0|0
  • Yaşar

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    10

Kızlar Ne Diyor 19

• Kızım saçmalama Allah korkusu olan çocuk temiz düzgün vefalı sevgi dolu olur, areıst kimseden korkmaz saygı duymaz bence sınırsız yaşar. Saglam imanlı çocuk yetiştirmek erdemliktir, ateist yetiştirmek aşırı kolay :/

1|0
    0|0
    • laf anlayana anlatırsın bunlar anlamaz

• İndirdiğinde orda mıydın?

• @depressedvader iq seviyemi sana ispat edecek kadar düşmem. Saygı duydum inancına da inançsızlıgına da artık bildirim geimesin tatlım :)

• ben hiç bir dini görüşle ilgili spekülasyon yapmıyorum. sadec kavramları öğretiyorum, tanrı ne demek, cennet ne demek vs onu da merak ettikçe anlatıyorum. ilerleyen zamanda zaten merak edecek, hatta bir şeylere inanmak isteyecek. o zaman tercihi neyse, doğru kaynaklardan önce öğrenip sonra inanması veya inanmaması. bence çocuklara karşı hiç bir spekülasyon yapılmamalıdır. önce gerçek dünyayı anlayacak kavrayacak, sonra spirirüel dünyaya geçecek. ikisini birbirine katmamak gerek.

1|0
    0|0
  • Sanmıyorum. Ben din dersinde dua ezberlemediğim için birkaç kez zayıf not almak dışında hiçbir sorun yaşamadım.

1|0
    0|0
  • Niye yaşasın?

0|0
    0|0
  • Yaşar

0|0
    0|0
  • bence herhangi bir şekilde yetiştirmek yerine ona tüm yolları gösterip ya da görmesini sağlayıp kendi tercihini yapmasını bekleyebilirsin

0|0
    0|0
  • Birak cocuk kendi kararini kendisi versin. Sen nasil kendin sectiysen dinini , adetlerini o da kendi secmeli. (Kendi ozgur ve hur iradesiyle))

0|0
    0|0
  • öz çocuğuna ypacağın en büyük yanlış öldükten sonra sizin durumunuzu gerçekten merak ediyorum yine ateistim diyebilecek misin o zaman

0|0
    0|0
    • Asıl mesele bu dünyada allah diyebilmek. Öbür tarafa zaten dedirtirler 😂

• olumu ne bilirsin ki konusursun olum sonrasini :D

• @SdSnt evet bilmiyorum ama varlığını bildiren bize her şeyi bildirdi

• Ülke geneli müslüman olduğu için, yaşar diye düşünüyorum..

0|0
    0|0
  • Bırak kendi karar versin belki müslüman olacak

0|0
    0|0
  • gunumuzde herkes ateist so its no problem you must be relax

0|0
    0|0
  • Bence çocuğun kendi mantığıyla baskı altında kalmadan kendisi karar vermeli büyüyünce.

0|0
    0|0
  • Gücü varsa öğret.

0|0
    0|0
  • Bırak da kendi kararını kendisi versin

0|0
    0|0
  • Kendi haline bırak

0|0
    0|0
  • sen yaşamıyosan o da yaşamaz

0|0
    0|0
  • doğru bişey olduğunu düşünüyorsan neden sorun yaşıyca düşüncesi geldi aklına

0|0
    0|0
  • senin inadına dindar olur karışma bence sorunu senle yaşar

0|0
    0|0
    • Öyle degil. Mesela islami veya hristiyanligi hic bir dini ya da tanriyi öğretmicem

• illa biyerden ogrencek ama yani ogrenincede merak edicek belki ilgisini cekicek mesela bir arkadasimin babasi ateistti arkadasim onun karsisina kapanip cikti yani sen ne yapmaya caliscaksan digeri ona daha cazip gelicek insan dogasinda var bu o yuzden karisma bence din konusunda

• Çocugunuzu dilediginiz gibi yetistirebilrsiniz

0|0
    0|0
Yükleniyor...