Ateist olmak, Ahlaksız, Saygısız, Umursamaz olmayı mı gerektirir? Değilse neden çoğu böyledir?

Bir insan sadece bir dini görüşünün olması veya olmaması ile insanlık özelliklerini gösteremez. İslam ahlak der, 3 büyük dinde ahlakı emreder. Peki insan bir dine bağlı olmasa da tüm bu olumlu özellikleri kendisinde barındıramaz mı? Bu algı ne şekilde, nasıl oluşur? Tarihte düzgün inançsız ama Ahlakı da elde bırakmayanlar vardı.
İslama göre İnançsızlar da bu özelliklerin birisi bile yüzde yüz bulunmuyor. Peki o virgüllü yüzdelerde ki inançsızlar olamaz mı? Tamam bir Müslüman kadar değil olamazda zaten. Müslüman memleketinde veya Hristiyan memleketlerin de büyüyenler illaki o çevreye uyum sağlarlar.
Peki sonra neden değişirler?

1|0
4|4

En İyi Kız Görüşü

• Her kötü davranışı dinsizlikle ilişkilendirmemek lazım. Biraz insanlıkla alakalı bir durum. Saygı vs.
    Ama çoğunluğundan bahsedersek pek hoş yorumlar çıkmaz. Bu ayrı mesele.

0|1
    0|0
    • Dinle ilişkilendirme kısmı şu. Bilirsin bir insan yaşadığı çevreden çok şey kapar. Eğer müslüman bir çevredeysen düşüncen ne olursa olsun iste ya da isteme o çevrenin etkisindesindir. Cumaya giden ateist gibi. İnsan kim? Önce bu bilinmeli.
      İnançlı isen her şeyi insan da bitiremezsin zaten. Çünkü bilirsin büyük bir puzzleın sadece bir parçası olduğunu. Şekillenmen için gereken bir yol göstericidir.
      Şimdi İnsan hesabıyla, tarihi çağlarda illa ki okumuşsundur medeniyet bilmezleri. Ya da kabilelerden bahsedeyim, bir inanç veya inançsızlık nedir bilmeyenlerden. Genelde boşlukta olurlar, hayvan gibi misal.
      Çoğunluğu maalesef ki Tamamına doğru seyrediyor. Teşekkürler.

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 3

• Ateistlerin ahlaksız, saygısız ve umursamaz olduklarını düşünmüyorum.

0|1
    0|0
    • Ki düşünmen için sebep olsa bile mi?

• Daha fazla tartışmaya gerek yok o zaman. Görüş farklılığındayız. Sadece şunu söyleyeyim:
      Yine aynı şekilde benim değerlerime karşı çıkılıyorsa, gereksiz mizah yapılıyorsa bir nevi beni de etkilediği için düşünceme müdahale de bulunulduğu için ben ona hak tanımam. Değişmeyen değerler hep var olacaktır. Yenilik dediğiniz şey bir toplumu baştan başa değiştiriyorsa gelmesin o yenilik, bunu da yozlaşmaya bağlarız. Çünkü ortada yenileşmşiş bir toplum yerine köklüce değiştirilmiş bir başka toplum olacak. Kusura bakmayın o sizlerin geri kafalı diye yaftaladığınız değer sahipleri bugün ülkeyi bu hale getirdi. Hatta bir ülke haline getirdi diyebiliriz.

• +++ Son konuda da haklısın bunuda yine cumaya giden ateist kafasına bağlayabiliriz. Hiç tartışılmasız trend bir görüşten bahsediyoruz.

• Değişirler çünkü eğilimleri farklı olur farklı düşünürler herkesin kendisine göre doğruları vardır
    Her ateist deist vs de ahlaksız değildir daha doğrusu ben öylesine rastlamadım
    2-3 tane ateist arkadaşım var senden benden iyiler inan

0|0
    0|0
    • Ahlaksız, Saygısız, Umursamaz 'lık dedim, bunların eğilimlikle alakası yok ki. Kişilik değiştirmek basitmiş gibi sanki neyse. Çoğu demedim zaten ama azı da demedim. Ciddi bir rakam var ve en basiti sosyal medya. Mizah yolunu kullanarak çok güzel seyrediyorlar. İlginçtir ki görmemişsin. Her yerdeler :D

• Her dusunce inanis saygi gerektirir

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 3

• Müslüman olmak pedofili, dogmatik ve kadın düşmanı olmayı mı gerektirir?

1|3
    0|0
    • Bekliyordum bunu. Müslüman değildirler diyebiliriz buna basitçe.

• Bakmaya ihtiyacım yok agnostik ateistim demiştim. Yani tanrı olabilir de ama olmaması daha büyük ihtimal tabi tanrı illa sonsuz güç olarak düşünmüyorum. Tamam susuyorum saygısızlarla sohbet sarmıyor :D

• @unalozz__28 Ulan sabahtan beri saygısızlık yapan kim acaba. :D Susturuyaım bari.

• Islam ahlaki ne?

- Kadina karsi siddet mi?
    - Peygamberinizin yaptigi gibi 50 yasindaki adamin 9 yasindai kiz ile beraber olmasi mi?
    - Insanlari taslamak mi?
    - Peygamberinizin yaptigi gibi kendi oglunun karisi ile evlenmek mi?

Nedir sizin su Islam ahlakiniz? Ülkedeki tüm tecavüz skandallari sizin kisimdan cikiyor, bunlar hala gelmis Ahlak muhabetti yapiyor.

Dünyanin en ahlaksiz toplumu Islam toplumudur, sorgulayin bikere sizde ne kadar Ahlak var ilk önce.

1|1
    0|0
  • 3 büyük din dediklerinin dünyaya savaştan başka ne kazandırdığını söyler misin? Dünya yüzyıllardır din savaşları ile birçok canlının ölümüne şahit oldu. Hem senin ahlak dediğin tanım sana göre farklı bana göre farklıdır sen kuranda veya artık neye bağlıysan ona uyup onun ahlak anlayışını alıyorsun ama benim kendi ahlak kurallarım var.

1|1
    0|0
    • Çıkış kaynağı kur ansa bil ki senin Ahlakın değildir o. İlkini de söyleyerek hata ettin. İnanç olmasaydı boş insan ne işe yarardı. Sence savaş olmazdı. Ama bilemezsin ki. Bence hiç tartışmaya gerek yok, sen coolluğundan ödün verme. Nasıl olsa yetmişte, çökecek o dizler.

• Goreceksin diyor danki kendi gidip gormus 😂😂

Yükleniyor...