İnanan ama Müslüman olmayan birine neden ısrarla 'ateist' dersiniz?

Bu sorum biraz uzun olacak. Baştan diyeyim. Hatta basın açıklaması gibi de olabilir.

Bu sitede din konusuyla ilgili 3 Müslüman arkadaşımla tartıştım. Tartışma derken kavgadır bağırmadır değil. Bilgi alış verişi gibi.

Bu 3 kişiden ilki ve sonuncusuyla tartışırken İslam dinine mensup olmadığımı söylemiştim. İlkiyle tartışmamız 'din' kapsamındayken sonuncu arkadaşla olan tartışmamız '' 'sözde' Müslümanlarla'' ilgiliydi. Ve beni kesinlikle 'ateist' olarak sınıflandırmamışlardı. Ateistlik kötü bir şey demiyorum ama inanan biri için biraz hakaret oluyor sanki.

Benim meselem tartıştığım 2. kişiyle. Biraz sığ görüşlü olduğu için , 'Müslümanım' diye yalan söyleyerek başladım tartışmaya. Çünkü bir soruda kapalı bir arkadaşın giyim konusuyla ilgili sorusunda 'sen Müslüman değilsin' , 'yok o yanlış yok bu yanlış' gibi bir söylemde bulunduğunu gördüm bu arkadaşın. Ben de sinirlendim ve 'çetelesini sen mi tutuyorsun' diye tartışmaya başladık. Geniş bir açıdan bakamadığı için de 'evet maalesef' ki yalan söyleyerek tartıştım onunla. Ama komik yanıysa şu , Müslümanım dememe rağmen bir 'ateist' başlığı altına beni sokmaya çalışıyor olmasıydı.

Geçen bir ateist arkadaşın sorusuna Yaradanla ilgili görüşümü paylaştım. Ve Müslüman olmadığımı da belirttim. Bu 2. tartıştığım arkadaş ise özel mesajlarımızı yoruma koyup 'ateist' diye adlandırmaya devam etmiş.

Ben onun yaptığı ayıbı yapmayacağım. Özelden sorumun linkini atacağım ve cevaplamaya davet edeceğim. Gösteri yapıp insanları rezil etmeye gerek yok onun aksine.

Sorum ise şu ;

Bir kişi Müslüman değil diye neden 'ateist' olarak adlandırılır? Ben Müslüman değilim ama Yaradan'a inanır ve sığınırım. Özellikle bir hocam vardı , dinle ilgili soru soran herkese 'ateist kız..' 'ateist işte aklı sıra beni dinden çıkaracak...' diye başlardı sözlerine.

Lütfen saygı ve hoşgörü çerçevesinde yorum yaparsak çok sevinirim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Güncellemeler:
İlgili beyefendi soruya teşrif etmemiş. Arkamdan atıp tutması kolayına geldi demek.

1|2
3|27

En İyi Erkek Görüşü

• Normalde cok usengecimdir ama hem sorunu okudum hem de diger kullanicilarin yorumlarini ve senin goruslerini. Anladigim kadariyla ne ateistsin ne de deist. Ama musluman hristiyan yahudi de degilsin , ilginc iste burasi :D Anladigim kadariyla sen iyinin , guzelin pesindesin hangi dusunce hangi din olursa olsun. İlk olarak burda bu tip konulari saglikli bir sekilde konusacagin , ya da saygi icinde tartisacagin cok az insan vardir. Ben de ilk bu siteye kaydoldugumda mantikli bir soru sordugumda cogu kisinin degisik ve sacma yorumlar birakmasi beni sasirtmisti ama daha sonra alistim bu duruma. Yani sunu soyluyorum , evet onlarin bu tip aşirici , bağnaz konusmalari elbette onlarin sorunu ama bir yerden sonra onlari kaale almamamiz gerekiyor , yani okuyup gecmek lazim bazen. Ben de oyle akedemik kitaplar okumus , felsefe yapan biri degilim normal siradan bir vatandasim , sadece dusunuyorum okadar. Neyse soruna geleyim musluman olmayan ama inanan biri ateist degildir tabi :D

1|1
    0|0
    • İlk öncelikle adam gibi , tüm yazdıklarımı okuyup sorum olsun yorumlarım olsun gerçekten çok teşekkürederim. Ve çok haklısın , burası sanal ortam. İnsanlar söyledikleri , anlattıkları kadar vardır ya da yoktur. Herkes kafasına eseni yazabilir. Çok güzel bilgi alışverişi olan bir tartışmanın ortasında engel yediğimi bilirim ben. Ben de akademik kitaplar okumadım. Okusam belki de Hristiyan olabilirdim belki de Yahudi. Bilemem. Ama dediğin gibi iyi ve güzel olanın peşindeyim. Ve evetn. Müslüman olmayan ama inanan biri ateist değildir. Sadece çuval gibi duran boş insanlara nasıl bir bakış açısı olduklarını anlamak için sordum. Aşağıdaki yorumları okuduysan , evet ateisttir diyeni mi ararsın , Türk isen Müslüman olman gerek diyeni mi ararsın. Çok komik gerçekten. İnsanlar istediği gibi algılarken dini , ben iyiyi algıladığımda ateist olarak adlandırıldım.
      Tekrardan çok çok teşekkür ederim yorumun için :)

• Eig icin tesekkurler :)

• Asıl ben teşekkür ederim o kadar dinlediğin için :)

En İyi Kız Görüşü

• Her muslumanim diyenle tartisilmaz. Bir kisininbilgisi ne kadar azsa o kadar atıp tutacaktır ve o kadar da saygisizlasacakir. Muslumanim degil diyene ateist deme hakki yok kimsenin.

Sonra o hocayı da ayipliyorum dedikleri doğru sözler değil. Saka amacli da olsa bu tur sozler sarfetmemeli

1|0
    0|0
    • Çok teşekkür ederim yorumun için. Ama onlara göre Müslümanlar cennete gidecek ve Müslümanım demeyen herkes cehenneme gidecek. En azından kendini ilahlaştırıp böyle bir cümle sarfetti.

• Eig için teşekkür ederim :)

• Rica ederim. Asıl ben teşekkür ederim beni ateist olarak sıfatlandırmayıp saygı çerçevesinde konuştuğun için.

Erkekler Ne Diyor 26

• yazınızı okudum ben müslüman'ım ancak anladığım kadarıyla siz Deist'siniz herkesin inancı mezhebi ve yolu kendinedir... kimse kimseyi dini inanışından mezhebinden inançsızlığından milliyetinden dolayı dışlayamaz ve aşşağılayamaz böyle birşeyden kesinlikle söz edilemez... o iki arkadaşa gelirsek bu onların ayıbı sadece 'Müslümanlık maskesi' altına gizlenmiş çapulculardır bunlar eğer gerçekten tam anlamıyla müslüman olsalardı böyle bir terbiyesizlik yapmazlardı... ve ikinci olarak şunuda söyleyeyim burası türkiye burda halk cahil olduğu için terimleri pek bilemiyor yani hristiyan birisine bile ateist diyen çıkabilir biz öyle bir ülkeyiz maalesefki...
    ve şunuda söyleyeyim eğer karşımdaki benim inancıma saygılıysa bende onun inancına saygılıyımdır...

1|0
    0|0
    • Yazımı tamamen okuduğun için çok teşekkrü ederiyom öncelikle. Söz konusu 2 kişi değil tek kişi. Dediğine göre din alimliğiyle ilgili bir şey okuyormuş. Yazışmalarımızı silmiştim. Ama o silmeyip internete yükleyip beni rezil etmeye çalıştı. Ama ben hala o kişiyi etiketlemedim. Etiketlemeyeceğim de. Benim dine mensup olmamam ayıp yapabileceğim anlamına gelmiyor. Ki dine mensup olan şahsı da gördük. Deist de değilim tam olarak ama deistim diyebiliriz. Benim sınırlarıma girmediği sürece ben de karşıdakinin dini görüşüne saygılıyım. Ve evet. Vatandaşlarımız okumadan babadan duyma bilgilerle geldiği için , aşağıda da bir yorum vardı ateist demeye devam ediyor bana :D. Aslında komik durumdalar ama ben acıyorum. Dine mensup olduğunu söylüyorsun ama dinin gereklerini yerine getirmiyorsun. Bu o kişinin din görüşü saygı duyarım ama benim sınırlarıma girip bana hala ve hala 'ateist ' demesi sinirlerimi bozuyor.

• Çok doğru söylüyorsun. Her sınıflandırmada bir çürük elma illaki olur. Din konusu , insanları kolaylıkla yönlendirebildiğin bir şeydir. Zeki insanlar dini kullanarak başlara gelir. Dediğin gibi Anıtkabire gidenlerin fotoğrafını paylaşan biri vardı burada.'Putperest' diye. Sormak gerek , Rte'yi peygamberleştiren sizler değil misiniz diye... Ama bunu anlayacak beyin olsa , adam yobaz olup böyle bir paylaşımda bulunmazdı. Yaradan ıslah etsin , bizden uzak tutsun bunlrı.

• Bizim dinimize göre insanlar ikiye ayrılır müslüman olanlar ve müslüman olmayanlar. Müslüman olmayanların hepsi cehenneme gideceğine inandığımız için ha ateist olmuşsun ha deist olmuşsun ha başka bir şey fark eden bir şey yok. Bence takılman gereken daha mantıklı şeyler olmalı.

1|1
    0|0
    • Ne gibi örneğin?

• gösteriş olsun diye konuşmak istemiyorum burda. Sana mesaj atabilseydim cevap verirdim atamıyorum malesef

• Denedim de ben de atamıyorum. Gösteriş olmaz. Ben burada benimle farklı düşünen insanlarla tartışmaya geldim. Tartışmadan kastım bilgi alışverişi. Sığ görüşün yoksa her türlü dinlerim zaten , ki yorumlar cevaplarımı okuduysan bunu görürsün.

• Cunku onlara gore musluman olmayan herkes kotu insan, herkes birbirinden ateist. En cok tecavuz olayinin, kizlarini bebeklerini satma olayinin muslumanlarda meydana gelmesi ironisi onlar icin bir sey ifade etmiyor. Bazi insanlarla ayni seylere inanicama ölürüm :)

1|0
    0|0
    • Maaleseföyle. Işidi örnek gösterince 'onlar Müslüman değil' diyerek istediklerini dinden çıkarmaya güçlerini yeteceğini sanıyorlar. Bu bence bir ateistin yaptığından çok daha büyük bir şirk koşmadır. Çok teşekkür ederim yorumun için.

• Rica ederim

• Senin 2 yüzlü olduğunu herkese gösterdim. İftira atıp duruyorsun kalan ssleride atarım buradan ozaman rezil oluırsun.1cisi kapalı arkadaşın imanına laf etmedim. O şekilde namaz kılmasının boşa oldugunu namaz elbisesi almasını söyledim.2. cisi inanmadıgın bir dini ne diye savunursun helede dini bilgin yokken?3cüsü tartışma yaparken niye karşıdakinin söylemedigi birşeyi ona söylemiş gibi atfedersin?
    4. cüsü. Ayrıca aynı o kızın sorusunda bana dininide al git diyen sendin.5. cisi
    İnanmadıgı belirttiğin halde hala niye müslümanım rolü yaparsın?
    Yüzün kızarsın az yüzün yine ss atıcam buraya aslında burada konu senin inanıp inanmaman değil inanmayıpta müslüman kılıgına girip beni güya dinimden vurmaya çalışman deist ool hiç umrumda değil ama doğru sözlü ol
    http://i.hizliresim.com/1drpd5.jpg
    http://i.hizliresim.com/goyPoN.jpg
    http://i.hizliresim.com/DJ9OBm.jpg

0|1
    0|0
    • Bukadar kişide arkamdan konuşmuş. Hakkıma girmiş. Kimseyede hakkımı helal etmiyorum bilesiniz!

• Evet dedim. Demedim demiyorum ki. Sana dediğim şey o. Kıza demedim. Benim başı kapalılarla derdim yok. Senin gibi , Müslüman olmayan herkese ateist diyenlerle sorunum var.
      Bak ne diyeceğim. Gizli kullanıcı olur musun? Ben burada seni rezil etmeye çalışmıyorum. Sen beni edecekmişsin zaten. Bırak en azından birimizin günahı olsun. Benim amacım seni rezil etmek değil. Anlamaya çalışmak.

• Gizli kullanıcı filan olmuyorum. Burada herkes hakkı görüyor emin ol. Senin gibilerinin gerçek yüzünü göstermeye bayılıyorum. Çünkü münafıklık yapıp adam vurmaya kalkıyorsunuz birilerinin size dersini vermesi gerek sessiz kalmak olmaz:. Özür filanda istemiyorum senden zaten hakkım helal değildir. Haklıyım ve bunu sonuna kadar savunacagım

• Allah ile kul arasına girmeye bayılıyor bazıları

1|1
    0|0
    • Evet. Maalesef. Yok namaz öyle kılınmaz yok sen Müslüman değilsin diyerek insanları yeriyorlar. Ama bir hatam vardır ki o kişiyle tartışırken Müslüman olduğumu söylemem. Bunu ilk kez yaptım ve son olmasını diliyorum. Bu yüzden böyle bir yazı yazma gereği hissettim. Çok teşekkür ederim güzel yorumun için.

• Maalesef. Yaradan akıldan çok , olanı kullanabilme yetisi versin.

• Aminnnn:))

• Genellikle insanlar müslüman mısın değil misin diye bakıyorlar. Kimse dinini nasıl ifa ettiğinle, ne yaptığınla ilgilenmiyor, herkes elhamdülillah müslüman. Bi' öğrenmişler, müslüman değilse ateist, dinsiz diyorlar herkese. Her konuyu herkesle tartışamıyorsun.

Lisede ateist bir arkadaşım vardı, din kültürü öğretmenimiz "Madem ateistsin, niye gidip banka soymuyorsun" demişti. Ahlaktan haberleri yok.

1|0
    0|0
    • D: :D :D:D:D:D:D O nasıl bir bakış açısı? Tecavüzcülerin din adamı olduğu ülkede bir de...

• Biz daha iyi yaparız 😎

• O bahsettiğin dindar mi dersin aşırı dinci mi dersin ne dersen de. O insanlar yaptıkları ibadetlere güvenerek her haltı yiyebileceğini ve ibadet ettiği için de bunların günah olmayacağını düşündükleri için oluyor bunlar.
    NE ZAMAN ADAM OLURUZ ;
    İnsana din dil ırk değilde insan olarak baktığımız ve yaratılanı sev yaradan dan ötürü sözlerini söyleyen alimlerin bu topraklarda olduğunu hatırladığımız zaman...

1|0
    0|0
    • Çok teşekkür derim yorumun için. Umarım yobaz kesimdeki her bir insan gözlüklerini çıkarır ve Hristiyanı olsun Yahudisi olsun deisti olsun herkese aynı ölçüde yaklaşmasını bilir.

• normal bir müslüman vasıfları bellidir kimseye sen şusun usun demez bu işler öyle çala kaşık olmaz tartıştığınız arkadaşların dini bilgisi ne. Benim esas anlamdığım şey şu hem inanmadığı hemde bilmediği bir konuda insan neden tartışırki bu iş inanç meselesi kimse kimseye bir şey ispatlamak zorunda değil. malesef bir taraf diğer tarafı 3-5 müslümanı ya da çoğul bir grubu göstererek kötülüyor din bu değilki. aynı şey hristiyanlar ya da diğerleri içinde geçerli.

1|0
    0|0
    • Söz konusu olan 2. tartıştığım dediğnie göre din ile ilgili eğitim alıyormuş. Ben de senin gibi söyledim ona. Çetelesini mi tutuyorsun? Kendini Yaradan olarak görüp kim dinde kim değil istediğin gibi tayin edebiliyor musun? Diye hep soruyorum.
      Cümlelerinde insanın inanıp bilmediği kşey hakkında tartışması derken beni kastetmemişsindir umarım. Çünkü tekrar ediyorum.''Tartışmasız olarak bir Yaradan var'' ben inanıyorum.

• en başta demiştim ya bu din namazdan ibaret değil diye neyse konu uzun ve derin ben teşekkür ederim

• Evet. Uzun ve derin. Yüzmesini bilmeyen boğulduğunun farkında değil , yüzebilene laf atıyor. Tekrar teşekkür ederim.

• Bizim ülkede her şey böyle zaten. Akp ye oy vermezsen solcusun, din hakkında olumsuz yorum yaparsan ateistsin. bakirelik önemli değil dersen gavatsın, önemli dersen yobazsın.

1|0
    0|0
    • Evet. Maalesef. İnsanlar düşüncelere saygı göstermesini bilmiyor. Tamam sana göre dinsiz görünebilirim. Ama eminim ki senin günah dediğin ve yaptığın çoğu şeyi ben ayıp olur diye yapmıyorum. Bunun farkında değiller. Çok teşekkür ederim yorumun için.

• Anladım^^ Teşekkürler. İnsanların inançları ile yargılanmadığı günler gelir umarım^^

• Teşekkür ederim yorumun için ^_^

• Yobaz dediğimiz kafa yapısıdır bunu yapan. Sığdır laftan anlamaz kendini en haklı en doğru zanneder sahip olduğu Bilgin'in yüceliğine inanıp tek kitabı bile düzgün yorumlayamaz onu anlamak için 4 kitap daha ister yetmez mollalar şeyhler ister kızını okutmaz karısını kadın doktor tedavi etsin ister ister oğlu ister. O yüzden bazen susmak en büyük cevaptır bunlara ilgili alınmamaları gerekir

1|0
    0|0
    • Susmuştum. Tamam deedim. Hatta tamam ateistim dedim. Gitmiş özel mesajlarımızın fotoğrafını koymuş.2 tane de arkadaş almış yanına.2 si de kapalı kız. Benim imanımı sorguluyorlar. Demeyeyim diyorum da , şöyle karşılaştırırsak Müslüman olmama rağmen onlardan daha Müslüman görünüyorum.

• Evet. Yazımda da belirttiğim gibi , ben Yaradan'a cehennemden korktuğum için inanmyorum , ona ihtiyacım olduğu için inanıyorum.
      Ama Müslümanlar , günah yapma , Allah çarpar yapma , cehenneme gidersin yapma diyerek dini , korkulan bir şeymiş gibi gösteriyorlar.
      Evet. Aynı Yaradan' inanıyoruz. Hristiyanı da Yahudisi de Müslümanı da deisti de aynı Tanrıya , Allaha , Yaradan'a inanıyor. Allah adı da zaten Arapçadaki El İlahtan gelmiş ama dediğin gibi yooook onun adı Allah , Tanrı deme kafir olursun zihniytindeler.

• El ilahın da kim olduğunu biliyosundur. Sen bildiğin gibi yaşamama devam et zaten bu kişilerden bize fayda yok umursama zararları da olmasın

• 1|0
    0|0
  • Sen ile Allah arasinda, sadece sevdiklerin uyarilar yapabilirler. Ve bilgini paylastikca, dogrularini ve yanlislarini ogrenebilirsin.

Sadece ismini koyman lazim.

1|0
    0|0
    • İsmini koymadığım sürece 'ateist' olarak adlandırılmaya mahkumum yani öyle mi?

• Bilinemez elbette. Bu yüzden ''gibi'' edatını kullandım :)

• Ne guzel. ;:)

• bende ateistim. mesele ülkenin %90 ının mal olmasından kaynaklanıyor. hayatında bir kitap bile okumamış ( kendi dininin kitabı olan kur-an da dahil ) ama bütün terimleri bildiğini sanan bilmesede uyduran kitlenin ukalalığından kaynaklanıyor. bu tip insanlara dert anlatmak zorunda değilsin biraz daha kapasitesi yüksek , kültürlü, dünyaya geniş yelpazeden bakabilen insanlarla muhattap ol.

1|0
    0|0
    • Aslına bakarsan gerçek hayatta , annemle babam biliyor bu durumu. Başkalarına laf anlatmam gerekmiyor elbette ama , insan bir süre sonra sanaldakileri de muhattaba almasa da sinirlerini bozuyor. Bak söz konusu arkadaştan hala ses yok. Niye? Çünkü o da haksız olduğunun farkında. Ben ona saygı çerçevesinde konuşma vaadi veriyorum. O iste özel konuşmalarımızı insanlara göstermekten zevk alıyor. Ben ateist değilim. Her dinden insanlara saygım var ama yobaz olmayın abi. Müslümanın yobazı da Yahudinin yobazı da ahmaklıktan öteye gidemiyor.

• bir iskandinav ülkesinde rahat edebileceğimizi düşünüyorum :-) yoksa hayatımız bu ülkede laf anlatmakla heba olacak. bunlara kalsa müslümanlık hızla yayılıyor en çok müslüman var. ama bilmiyorlar ki en hızlı yayılan ateizim ve 1.2 milyar insan böyle düşünüyor. yakında ateist ve deistlerin sayısı müslümanlardan fazla olacak. ama bizim ülkede bu oran pek değişmeyecek gibi ve bu yüzden 3. dünya ülkesi olarak yolumuza devam edeceğiz. yobazlık meseleside biraz garip ne olmasını bekliyorsun ki sonuçta bu adamın kitabında dinden çıkanı öldür diyor. müslüman olmayanla fazla muhattap olma diyor. adamın dini böyle ne yapsın.

• Gerçi o da öyle. O zaman İslam dini kendiyle çelişmiyor mu? Bana bugüne kadar İslam , hoşgörü dini olarak öğretildi. Ama kitapta yazan öldür kes doğra şeklinde.
      Aslına bakarsan , benim inancıma göre Müslüman diye gezinen çoğu kişi deist. Çünkü yukarıda da yazdığım gibi , Müslüman değilsen ateist olmak zorundasın ya , öyle bir algıyla yaklaşıyor millet.
      Din çok harika bir konudur zekiler için. Aptal insanları bir tek dinle yola getirirsin.
      Ateist değilim dediğim gibi. Bir Yaradan'a ihtiyaç duyarım çünkü. Ama umarım bir gün , bırak dindarları yobazları da gerçekten insan olabilen , iyiyi doğruyu savunan kişiler çoğunluk olur.

• Tanrıya inanıp dinleri reddedersen Deist olursun
    Tanrıyla ilgili herşeyi reddedersen Ateist olursun
    Bu kadar basit.
    Tanrıya inandığını dinleri reddetiğini belirtiğin halde hala sana ateist diyorlarsa cahil insanlarla tartışmışsın önemsemene gerek yok.

1|0
    0|0
    • Aslında deist de değilim ben.3 dinden de benimsediğim şeyler vardır. Yalan söylemem , zina yapmam işte kıskançlık biliyorsun Hristiyanlıkta 7 günahlar felan. Farklı bir türüm aslında dinleri reddetmiyorum da , insanlık namına uygun bulduklarımı benimsiyorum.

• seninkide değişikmiş :-D

• Okumadım seni pis Ateist.

1|0
    0|0
  • ateistir cunku

1|0
    0|0
    • Ateist miyim şimdi ben :)

• tamam kapa konuyu yoluna ben anlamam sadece ateistir dedim öyle şeylere alakam ilgim olmadıgı için araştırma geregıde duymadım okey hadı sen yoluna ben yoluma zaten senin detaydaki yazınıda okumadım xper amaçlı yazdım

• Yaş 21 de. Bak sana tam uyacak bir atasözüm var.''Ağzı olan konuşuyor.''

• Hadi hadi bunu da cevaplayın ateyizler 😎🚬

#inciheryerde

1|0
    0|0
  • Müslüman olmayan kişi illa ateist olacak diye bir şey yok fakat bir kişi müslüman değilse işter Deist ister Hristiyan yahudi vs olsun kafir olur

1|1
    0|0
    • O İslama göre. Bana göreyse , Yaradan'a inanan herkes cennete gidecektir , tabi önce bir cehennem turumuz olacak ^_^

• Aslında biri ayağa biri kafaya bakıyor. Biraz objektif olursak :)
      Ben iki Müslümanın kavgasına dahil olup , birbirlerini eleştirmemeleri için nasihat eden biriyim. Lütfen objektiflik bekliyorum senden de.

• Doğru sen saçtan hoşlanırsin öbürü bacaklardan fakat İslam her iki tarafada harama bakmamalarını ve kadınlara örtünmelerini erkeklerede bol giyinmelerini söylüyor fakat buna kimse uymuyor malesef bizim ülkemizdede açıklık çok yaygın bu yüzden bir erkek veya bir kız için harama bulaşma mak bakmamak çok zor bu dönemde fakat mükafatıda çok ve eğer biz islam ile yönetilseydik emin ol haramlar tecavüzler fuhuslar vs hiç biri olmazdi

• öncelikle insan olmak her şeyden daha değerli süslüman olmak yerine başka dinden de olsa ateist de olsa önce insan derim ben

süslümanlar için kendinden olmayan herkes kötüdür sende onlara denk gelmişsin galiba

1|0
    0|0
    • Erkek süslüman bu. Bir kapalı arkadaşın gizliden sorduğu soruyla karşılaştım. Ona göre o kapalı arkadaş azıcık yırtmacı olan etek giymesiyle dinden çıkmış. Garip ya. Müslümanlar milleti dinden çıkarmaya çalışır. Müslüman olmayan ben herkesi dine sokmaya çalışırım. Tam tersi olması gerekmez mi? İslam hoşgörü dini değil mi?

• rica ederim ben mutlu oluyorum böyle güzel insanlarla tanıştıkça paylaştıkça

• Ben de mutlu oluyorum. Kafası çalışıp ateist olmayan insanları görünce :)

• ben anlamam ateist dindar velhasıl güzel hatunsun. giderin var

1|0
    0|0
    • Fizikselliği bırakıp karaktere geçiş yapacaksan dinleyeceğim seni.

• Teşekkür ederim.

• rica ederim. şekercik

• Abla takma o gereksizleri hiç takmaya gerek yok beyinsiz insanları boşver

1|0
    0|0
    • Tamam canım :) Takmıyorum zaten. Anlamlandırmaya çalışıyorum.

• Deist'likten haberi yok demek ki. Hosgorulu olmak lazim biraz bu ulke de. Cunku gerizekali kayniyor.

1|0
    0|0
    • Evet. Hoşgörü dini diyip dururken hep bir taşlama çabasındalr.

• diyorsun :)

1|0
    0|0
    • Düzgünce görüşünü söyleyeceksen dinleyeceğim. Sen de bir sınıflandırmaya tabii tutacaksan beni çıkış sağ taraftan.

• Peki. Sebebini söylemeye hazır hissedince buradayım :)

• Bise olmaz allah affetsin.

1|0
    0|0
    • Kimse anlamıyor da Yaratıcı varlığını kabul ediyorum arkadaşlar. Kafir veya ateist değilim :( Bir anlayamadınız. Amin abicim. Allah tüm günahlarımızı tövbe ettiklerimi kabul etsin ve affetsin. Cümleten.

• Tamam kardescegizim. benim için sıkıntı yok istersen ateşe tap ,:)

• Bıkkınlık geldi şu dinlerden

1|0
    0|0
    • Dinden değil de gözü kapalı dindarlardan geldi bıkkınlık. Artık sinirlenmekten çok anlamlandırmaya çalışıyorum.

• Müslüman olmayan biri Türk de olamaz işin özeti.

0|1
    0|0
    • Sen mi karar veriyorsun kimin ne olduğuna?

• Uzatma ne halin varsa gör dedim farkındaysan.

• Ağzı olan konuşuyor ya. Bir daha sorularımın altına yorum yapma!

Kızlar Ne Diyor 2

• Milletin kavramları anladığı kavradığı yok ki

1|0
    0|0
  • acıklı bir hikaye olmuş müslümanlarda teller çok kopuk normal

1|0
    0|0
    • Bazılarında teller kopuk değil yalnız. Aşağıdaki yorumlardan farkedersin.

• dua ediyorsun bişi yok ya insan bir mesaj atar :D

• Telefon numarası var da sanki sms bitti :(

Yükleniyor...