Yeni doğan çocuğa kimlik çıkarttırılırken dinin yazılması ne derece doğrudur?

Bence din seçimi çocuğa verilmelidir. Ülkemizdeki bu uygulama son derece yanlıştır, yobazlıktır.

Güncellemeler:
Çocuk 18 yaşına girince din kısmını gidip kendi yazdırır. Ama yeni doğmuş çocuğun ileri yaşamdaki seçimlerine kimsenin karışmaya hakkı yoktur

1|0
11|29

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Katılıyorum sana bu konuda. Dini dayatmaları da doğru bulmuyorum, her birey kendi araştırmalı. Evebeynlerinin ve çevresinin fikirlerini copy-paste yapmak yerine kendi fikirlerini kendi oluşturmalı.

3|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 28

• epeyce yanlıştır bir iki nesil sonra kalmayacak böyle şeyler :D

1|0
    0|0
  • Farketmez genel olarak din'in yazılması yanlıştır

1|0
    0|0
  • Kimlikte din hanesi bulunması saçma zaten. Bu arada müslüman devlet diyen olmuş. Türkiye Cumhuriyeti Devleti laiktir. Devletlerin dini olmaz.

1|0
    0|0
  • iyi konuya parmak atmışsın. hiç aklıma gelmemişti. haklısın bence de öyle olmalı

1|0
    0|0
  • Oraya dini İslam yazılıyor diye ömür boyu öylemi kalıyor sanıyorsun? İleride farklı bir fikrin oluşursa o kısmı değiştirirsin o zaman.. Her haltada muhalefet olmayın

0|1
    0|0
    • Üslubunuza dikkat ederek konuşun ki entellektüel bilgi birikimine sahip olduğunuzu düşünüp yorumunuzu taksın insanlar,

• ayrıca biz gelipte zorla dayanmıyoruz sonuçta çocuğumuza. Biz belli yaşa gelene kadar islamı anlatırız üzerimize düşen kulluk görevini yaparız, 18 ine geldikten sonra istediğini yapmakta özgür zaten

• Maalesef yok beyefendi. Herkes herkese saygı duymak zorundadır ki görüşünü kabul ettirebilsin, Soruyu anlamadığınız da çok açık zaten.

• he yobazız hepimiz

Allah da her doğan insan müslüman doğar diye boşuna diyo. zerre kafanız çalışmıyo

0|1
    0|0
  • Çok doğrudur. İslam yazacak oraya. İstemeyen az ötede yaşasın.

0|0
    0|0
  • son derece dogru. tek gercek din var
    insanin isine gelen dini secmesi sacmalik olacagi icin islam yazilmasi en dogrusu

0|1
    0|0
    • Gerçek din size göre İslamiyet, Bence empati kurmalısınız

• Allah islah etsin :)

• o zaamn cevap vereyım ben. şimdi her dinin kendine öz defin ritüelleri vardır. eğer o kısım boş kalırsa ve olen sahıs ın kımsesı yoksa nasıl gomuleceğine orda yazan dine göre karar verilir nereye gomulecegınede. sonucta 3 dınden ınsanlarda var ıcımızde ;)

0|0
    0|0
  • Yetişkin insanın da kimliğinde yazması saçma

0|0
    0|0
  • Doğru

0|0
    0|0
  • Çocuğun dini ailesinin dinidir genel olarak ateist ailenin çocuğu müslüman olmayacağı gibi dindar kesimin çocuğuda ateist olmaz İmanı zayıf aileleri dahil etmedim onda çocuğun yönelimi dini oluyor

0|0
    0|0
    • saçma. Bir sürü ateist var ailesi muhafazakar olan. Bunu ateizmi savunduğum için söylemiyorum ama olan bu.. Hiç belli olmaz bu işler. Eee ne demişler para ve imanın kimde olduğu belli olmaz

• @topuklukramponlu çok haklısınız. Böyle örnekler oldukça fazla

• Benim bahsettiğim aile türü şöyle mesela Allah neden en güçlü diye sorduğunda bunu mantıklı açıklayacak aileler kast etmediğim bu soruya cevap olarak günah Allah çarpar gibi cevap veren aile değil daha çok allahtan soğur zaten o kişi

• He yobazlık türkiyede yaşayacaksın türk olacaksın ve dini islam bir ülkede Olcan sonra yobazlık isterse ileride değiştirsin

0|0
    0|0
    • Birincisi ülkenin dini yok. İkincisi İslamiyeti seçmek kimseyi yobazlığa itmemeli

• Sence küçük çocuğun din seçmesi nasıl olur neyse

• Genel olarak tüm dünyada doğan bütün çocuklar müslüman olarak doğar daha sonra ailesi tarafından dini değiştirilir veya müslüman olarak kalır buda gayet doğal

0|0
    0|0
  • Aile çocuğunu o şekilde yetiştirmek isteyebilir. Çocuk ileride kendi kararını verir. Bu mantığa göre çocuğa bebeklik aşılarını da yaptırmayalım. Sünnet de ettirmeyelim. Büyüyünce sorarız...

0|0
    0|0
  • kimlikte yazılıp yazılmaması çokta mühim bir konu değil kişi zaten sonradan gidip dinini değiştiriyor

0|0
    0|0
  • Ne kadar medenisiniz :SD Kimlikte yazması saçma ama din seçimi çocuğa verilmez bizde

0|0
    0|0
    • Benim bildiğim dinde niyet ve maneviyat temel unsurlardır. Siz gidip de bir çocuğu küçük yaştan bir dine yönlendirip diğer dinlerin kapısını çocuğa kapatırsanız bu din anlayışı sağlıklı olmaz

• yani Allahın kullarına verdiği hakkı ben bu şekilde çocuğumdan alıyorum demek istediğin bu mu?

• Ben öğretirim seçimi kendisi yapar kardeş

• Musluman bir ulkeyiz sen dini bilmedigin icin bos konusyorsun Anne babaya duser cocugu yetistirmek

0|0
    0|0
    • Dini bilip bilmediğim kanısına nereden vardınız? Benim parmak bastığım nokta çocuğun beyni vardır, kişisel empozelere ihtiyacı yoktur dinini bulması için

• Agac yasken egilir Anne babadan birseyer ogrenir bu sadece turkiyede degil diger butun ulkelerde boyle. Heleki muslumansan cocugunu boyle yetistirmelisin diger butun inanclar gibi. Ha cocuk buyup kendisi baska bir dine sahip olmak istiyorsa ona bisey diyemem ama Şu an sen yanlisin

• Sorudaki güncellemeyi okuduysanız dedim ki çocuk 18 yalına gelince dinini yazdırsın. Daha beş yaşındaki çocuğa müslüman diye yazıyoruz. Burada bizleri suçlamıyorum. Gerekli kuruluşlarıı suçluyorum

• Saçma bence.

0|0
    0|0
  • he yenı dogan cocukda konusuyordu demı d:

0|0
    0|0
  • Ne salaksiniz ya orda yazsa ne yazmasa ne seninkinde islam yaziyo da ne oluyo din dusmani kopek

0|0
    0|0
    • Haddinizi bilin. İslamiyetten bahsediyosunuz ardından hakaretler yağdırıyorsunuz. Yazık sizi görenler İslamiyet bu mu der? İslamiyeti ağzınıza almayın size yakışmıyor

• Sana mi yakisiyo

• Hı hı sen öyle yap

0|0
    0|0
  • O uygulama eskidendi artık din yazılmıyor

0|0
    0|0
  • Dini islam olan bir ülkedir. kimlikte de bu bilgiler olmalıdır.

0|0
    0|0
    • Kimlik, bizi TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞI yapan özellikleri barındırmalıdır. Din bunlara dahil değil. Bu arada siz biraz geride kalmışsınız. Atatür zamanından beri ülkemizin resmi bir dini yok.

• Bakınız ben bunu eleştirmiyorum. Kimlikte çocuğun dininin yazmasına karşıyım. Bunun sorumluları ebeveynler değil, ilgili kuruluşlar

• Bakınız yeni kimliklerde bu durum isteğe bağlı olacaktır bilginize.
      yani bu durum oratlıktan kalktı.

• sen öyle yap lan bize ne bizim dinimizden de sanane yobaz asıl senin gibi kendini ilerici sananlar

0|0
    0|0
  • olabilir

0|0
    0|0
  • Doğru değil

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 10

• seni bilmem ama elhamdülillah müslümanım ve islam dini hak dindir buna inandığım için çocuğumu o doğrultuda yetiştiririm bu yobazlık değil onu sonsuz azaptan kurtarrmaya çalışmaktır aslında bir anne baba gözünde kendi inancına göre. Anladın mı? Ayrıca her dini islam yazan müslüman mı sanki ülkede? Birsürü ateist var demek ki kendileri karar veriyor zaten ordaki yazı bir sorun teşkil etmiyor

0|0
    0|0
    • Dininiz Müslümansa gidip Musevi yazdırmak istemezsiniz değil mi? Sizden farklı görüşdeki çocuklara da bunları yapmaya hakkınız yok

• Şöyle izah edeyim. Bir annesin 4-4 tabak yemek var yemeklerin hepsi zehirli olduğuna bir tanesinin zehirli olmadığına inanıyorsun sen çocuğuna aman yaa özgür iradesiyle hangisini istiyorsa onu yesin mi dersin yoksa zehirli olmadığına inandığın yemeği yemesine mi yönlendirirsin. Bu inanan bir insan için aynen bu örnek gibi işte. Hak din olduğuna inandığın din doğrultusunda yetiştirmeye çalışıyorsun evladını sonsuz azaptan kurtarmak için çünkü öyle inanıyorsun. O yüzden kalben inanan biri için çocuğum özgür iradesiyle dinini seçsin demek çok zor. He ama nüfus cüzdanında din bölümü olması tartışılabilir. Ona lafım yok

• Kendinizce haklısınızdır fakat çocuğunuza göre hak din İslam olmayabilir

• Laik ulke basligi altinda olan Turk Devletinde bu aykiri bir durum ama kimlikteki din ibresinden daha once duzelmesi gereken seyler var ulkede

1|0
    0|0
  • kesinlikle katılıyorum. ailemizin inancını benimsemek zorunda değiliz. özgürüz

1|0
    0|0
  • Cocuga yapilan duygusal bir istismardir. Ülkemiz medeni kanununda çocuğun din seçimi anne babaya bırakılmalıdır denilerek bu istismar desteklenmiştir ne yazikki

1|0
    0|0
  • ne alaka bence gerekli bir durum , o dini yazilacakki cocuk ona uygun yetistirilsin ayrica yasadigin ulkenin 90% müslüman ise illaki islam yazacak , tamam kalben inanirsin inanmassin sen bilirsin ama yasadigin ülkenin dini yazilmali bence

0|0
    0|0
    • Yaşadığın ülkede vatandaşları birleştiren unsurların içine din girmez. Bence kimliğe dinin yazılması da saçma. Ayrıca ülkenin çoğu müslümansa ben de müslüman olmak zorunda değilim ki.

• elbette degilsin zaten olmak zorundasin demedim ama yazilmali

• Dinini ve takımını seçemeyecek benim yavrularım çünkü yobaz bir anneleri var 😎

0|1
    0|0
  • Çocuk ya da bebek karar verecek konumda olamaz bunu açıklamaya gerek yok sanırım birey belli yaşa gelince gençlik çağında kişisel kimlik arayışına girer ve her şeyi sorguladigi dönemdir siyasi düşünceler toplum din vs. Bu çağda karar verir ve kişiliği kararları şekillenir. Bundan sonra zaten yasal olarakta çocukluktan çıktığı dönem olduğundan kararını verebilecek düzeye gelmiştir yani yapılan çok doğru aslinda

0|0
    0|0
    • Ben de bunu anlattım zaten güncelleme kısmında. Çocuk 18 yaşına gelince kendi karar verir. 10 yaşındaki çocuğa din biçmeye lüzum yok. Şayet çocuğun bluğ çağında kendi kimliğini idrak edebileceği zekaya sahip olacağını unutmamak gerekiyor.

• O yaşa kadar ailenin çocukta söz hakkı var çocuğun kararlarını aile vermeli dinde buna giriyor

• Her cocuk musluman dogar zaten sonradan kendi degistirse bisey fark etmez

0|1
    0|0
  • he yobazlık he

0|0
    0|0
  • Bence değil

0|0
    0|0
Yükleniyor...