Feminizme neden feminizm demişler?

Soru biraz tuhaf gelebilir ama feminizm kadın erkek eşiiğini savunan akım olarak kullanılıyor ancak kelime female feminen yani kadından gelmekte bu kadını üstün yapmaz mı

0|0
9|13

En İyi Erkek Görüşü

• Feminizm; latince "femina" dan türemiş Fransızca'da "feminizme" den gelir..

Manası aslında "kadından yana" "kadından taraf" anlamındadır.. Kadınların ezildiğini düşünüp eşitlik isteyen bir felsefedir..
    Altında gizliden "erkek düşmanlığı" yatar..

Bu insan yaratılışına da fikrine de aykırıdır..
    Kadınları kaldıramayacağı yüklere sürüklemiştir..

Kadın ve erkek yaratılış itibariyle farklıyken bile eşit çalışma şartları gibi zulüm sunulmuştur..

Halbuki olması gereken fıtratlara uygun iş dizayn edilmesi..
    Mesela, erkekten ebe olmaması gibi, kadınında amele olmaması gerekir..
    Fakat, eşitlik ilkesi bunu sunuyor..

Umarım İslam'ın bu güzel uygulamaları keşfedilir de gereksiz zulüm kalkar..

Not: İslam'da kadın ticaret yapabilir, Hz. Hatice (ra) annemiz kervanları olan bir tüccardı..

#Vesselam

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• 250 yıl öncesine kadar kadın dünyanın birçok yerinde insan bile sayılmadığı için bu akım kadınları savunmak için ortaya çıkmış doğal olarak. Feminizmin kadını üstün gören sonradan ortaya çıkmış uç kolları olabilir ama büyük bir çoğunluğun amacı eşitliktir.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• Bayanlar aslında siz olmasınız biz erkekler hiç bir b*ka yaramayız.. Sakallı şeytanların tüm korkusu da bu zaten.. Ben bir erkek olarak siz kadınların her konuda bizden ileride olduğunuzu kabul ediyorum.

1|1
    0|0
    • Abi yine karizmatik yorumunu yapmışsın ya valla seviyoruz seni 😀

• hayır kadınların ezildiği toplumlarda kadın-erkek eşitliğini savunmak feminizm oluyor erkeklerin ezildiği bir toplumda kadın-erkek eşitliğini savunmak maskülizm oluyor ama bunu çok yanlış anlıyor insanlar.

3|0
    0|0
  • kadınların işi zor çocuk doğurunca şehit sevabı alıyolar adetliyken namaz kılamıyorlar namusları annelik görevleri savaşa katılmamaları ev işleri ruhsal sıkıntıları biraz daha meşekatlisiniz ama erkeklerinde işi zor çocuga bakıyor karıya bakıyor evi geçindiriyor güçlü olmak zorunda baba olmak zorunda tabii karakter varsa

1|0
    0|0
  • feministler de pratikte eşitliği değil kendi üstünlüklerini savunuyorlar zaten. Eşitlik teoride sadece

1|0
    0|0
  • bilemiyorum diyene sormak lazım :D

1|0
    0|0
  • Saçmalamışlar

1|0
    0|0
  • Sevdiğim. Bence üstün gösterebilir. Ama bunu savunurken kendilerinden geçen insan toplulukları oldukça fazla !

1|0
    0|0
  • Hayırlısı

1|0
    0|0
  • üstün yapar evet :D

1|0
    0|0
  • sana fatma dedikleri gibi
    anla işte

1|0
    0|0
  • Sen olayı çok yanlış anlamışsın.

1|0
    0|0
  • Türkçe kuralı harf düşmesi.:))

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Sen hangi feministin kadin erkek esitligini savundugunu gordun ki? Utanmasalar "ERKEKLERE OLUUUM ALLAH ALLAH ALLAH ALLAH " diyerek kosmaya baslayacaklar. Kafayi yemis kadin grubudur bence feministler, en azindan Turkiye sinirlari icerisinde.

1|0
    0|0
    • Ben gördüm erkekler hamile olmayan hasta olmayan kadınlara yer vermesin diyen femimist

• Bu bir esitlik gostergesi mi canim Allah askina? Hani bu sitede de karsilastigimiz bazi kadinlarin full ego bir zihniyette vucut bulmus halidir o. Manyakliktir. Hani sen benden daha mi ustunsun ki bir erkek olarak bana yer verme ihtiyaci duyuyorsun? Sen kimsin otur oturdugun yerde gibi. Ama o kadin o otobuste baska bir hayvan tarafindan tacize ugrarsa da bunu yapan seref yoksunuyla birlikte yer vermeyenin de tepesine biner feministler, yererler asagilarlar. Anlayacagin durum, erkek karsiti bir tavir sergileyecek hic bir firsati kacirmamak ve hatta firsat yaratmak icin ozel caba sarf etmektir.

• ataerkil bir toplumda ortaya çıktığı için orda kadınların eşitsizliğini vurgulamak amaçlı söylenmiştir yani aslında kadınları düşünen bir görüş olduğundan öyle :)

1|0
    0|0
  • ezilen taraf kadın olduğunda feminizm kelimesi kullanılır tam tersi de maskülizm

1|0
    0|0
  • Çok matıklı ben de öyle düşünüyorum yani sonuçta ne o ondan ne de diğeri öbüründen üstün olmalı

1|1
    0|0
  • Aynen bende anlayamadm bunu

1|0
    0|0
  • Ağaca neden ağaç demişler?
    Çoraba neden çorap demişler?

0|0
    0|0
  • Kadını üstün yapmaz çünkü eşitliği sağlamak için kadın haklarına dikkat çekmek gerekiyor.

1|0
    0|0
  • Female den geliyor heralde bastaki Fe :D

1|0
    0|0
Yükleniyor...