Türkiye'de işsizlik neden bu kadar yüksek?

Türkiye'de işsizlik neden bu kadar yüksek sizce? İş arayana iş çok demeyin kesinlikle yalan özellikle erkekler için daha da zor bir durum (askerlik) anlamında dedim. Herkes torpille bir yere girmeye çalışıyor ve iş kuran şirketlerin geneli 5 yıl içinde kapatıyor ve bunun bir türlü önüne geçilemiyor.

0|1
4|10

En İyi Kız Görüşü

• Nüfus fazla ve ücretler de düştü. Asgari ücrete razı isen iş var, diğer türlü sıkıntı.

Mühendislere utanmadan 1500 TL teklif eden duydum, 1300 zaten asgari ücret değil mi yuh be. İbretlik bir ilanda 5 yıl deneyimli avukata 1500 TL teklif edildiğini okudum. Ben part-time terrcümanlık işlerimde bile haftada 3-4 gün çalışıp bu paradan fazla kazanıyorum, adamların olayına gel. Hem suriyeliler de çıktı şimdi. Sigortasız ve kaçak çalıştırılınca asgari ücretin de yarısına iyi sömürülüyorlar. Gerçi bu mühendisi değil de asgari ücretliyi vurdu.

Fabrikalara gelince... tekrar tekrar yazıyorum. Ülkemizde hayvan gibi vergi var. Adgari ücreti çıkardık dediler, vergi de çıktı. Aslında bu ekonomimizin ne denli içler acısı olduğunu gösteriyor. Ama görmek istemeyen de görmüyor. Teknoloji çağında tüketim yapmakla övünür olduk, ne diyeyim.

1|0
    0|0
    • ben part time çalışarak 2100 TL para alıyordum , nüfus fazla ama artış eskisine göre çok zayıf , ben artmasını pek istemiyorum nüfusun gelecek yoksa kimse çocuk fazla yapmasın çünkü evlendikten sonra gerçekten işler değişiyor kendini düşünmüyorsun onun geleceğini düşünüyorsun.

• Aynen, istihdam yoksa nüfus artışı halk için zulümdür. Biz iki kardeşiz, ben iki çocuk büyütebilir miyim bilmiyorum mesela. Halkın bunu düşünmesi lazım. 4-5 çocuğu yollayınca olan gene ona oluyor.

En İyi Erkek Görüşü

• İşverenlerde de var hainlik.
    Asgari ücretin altında eleman çalıştırmaya çalışıyorlar.
    Suriyeliler de çıktı onlar da ucuz çalışıyor bir yerlerde.
    Dolayısyle, bizim asil vatandaşlarımız sıkıntı yaşıyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• suriyelilere iş verildiği için açık ve net

0|0
    0|0
    • onun etkisi çok oldu ama buda asıl sonuca bize götürmüyor Türkiye de %14 yakın işsizlik oranı var ne kadar %10 dense de yalan bu rakam

• Rte sagolsun...

0|0
    0|0
  • Herkesin görüşü kendine ve kendi başıma gelen olayları yazıcam.
    Benim ailem akp'li ancak hiç bir zaman partiden kaynaklı bir torpil durumumuz olmadı. Ailem memur ve başta küçük bir yerdeydik sırf iyi bir eğitim alalım diye kademeler halinde yer değiştirerek daha iyi bir yere geldik. Ben çocukluğumdan beri düzenli olarak ders çalışıyorum. Bazen yazın bile çalıştım. Ben başarılı olunca bazı insanların gözünde ''torpilli''oldum çünkü ailem akp'li. Alakası yok oysa çalışarak geldim. Bazı yerlerde torpil vardır ama her yerde yok. İnsanlar ne zaman bir işe giremesi ''torpil'' var diyor. Tanıdıklaırm var memurluk sınavı için deli gibi çalışıp kazandılar ve bunlarda ''torpilli'' görülüyor. İnsanlar ne zaman başarısız olsa geri kalanlar mutlaka torpilli oluyor.
    Ben mühendislik fakültesindeyim. Öğrencilerin çoğu sınav zamanı çalışıyor geri kalan zamanlarda soru sorsan cevaplayamazlar. İngilizce gerekli biliyorlar ama yinede hazırlık okumuyorlar, ing. geliştirmiyorlar. Bu insanlar bir şekilde mezun oluyor ve işsizler. Bunlar işsiz kalacağını görmek için geleceği beklemeye gerek yokki zaten belli.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Ben otobüs ya da minibüse bildiğimde hemen hemen , her 2 dükkanda bir eleman aranıyor yazısını görüyorum. İş begenmiyorlar mk.. herkes masa başı, rahat ve fazla yorulmadan yapacağı işi isterse tabi işsizlik a yüksek olur. Çalışmak batıyor milletçe bize.

0|1
    0|0
    • Hatta bazı dükkanların camlarında arapça ilan var :)
      Suriyeliler de çalışır belki diyorlar.
      Ama maalesef insanımız rahata alışmış.

• İş beğenmemezlik.

Adama 1.500 TL maaş veriyoruz sigorta+yemek+yol parası ya para çok az ben bu işimi yapacam diye ağız bürüyor resmen.

Bizim milletimiz kendini dev aynasında sanıyor. Gerçekten çalışmak isteyenler hamalcılık dahi olsa yapar.
    Ben bu işsizlik var söylemlerine inanmıyorum.

0|0
    0|0
    • iş beğenmemezliğe ben inanmıyorum neden 1300 tl verip esnek saatler altında bir adamı 10 saat çalıştıran yerler var denetim sıfır 1500 tl veriyorsunuz ama ne işi önemli olan o bir ağır sanayide bu fiyatı verseniz elbette çalışmazlar

• bir bilsek

0|0
    0|0
  • Ben bu memleketin yönetimine ve yöneticilerine sövmekten yoruldum. Bu sefer susacağım. Ama işimiz zor gerçekten.

0|0
    0|0
  • Onsan fazla, torpil gercek

0|0
    0|0
    • Insan fazla

• neden az insanlar akıllandılar kendileri geçinemezken fazla çocuk yapmaya yönelmediler 1300 tl geçim sıkıntılı bir hale dönüştü şöyle düşün çocuk yaptın aldığın para belli bu çocuk ilerde büyüyecek evin yoksa evleneceği sıra senden ev yapmanı bekleyecek bir evin şu an fiyatı yer yer değişerek 250-350 BİN TL

• Iste bunlardan dolayi genc nesil cocuk yapmiyo ya da bir tane iki tane yapiyo eskisi gibi 3 ya da 4 cocuklu aileler yok artik bu devirde evlenen sayisisa az millet issiz ya da az gelirli

• Aynen bende işsizdim bir sure ama buldum güzel bir yer en kısa sürede başlıcam ,

İş sıkıntısı çok büyük Türkiye de bu bir gerçek

0|0
    0|0
  • surıyelı abılerden

0|0
    0|0
  • 1300tlye calisanda aç calismayanda

0|0
    0|0
  • 2 sebebi var bence (kendi gözlemlerimden yola çıkarak)
    1. sebep işten hiç anlayamanların tecrübesi olmayanların bile hemen işi çok biliyormuş gibi yüksek maaşlarda ve pozisyonlarda çalışmak istemesi.
    2. sebep iş verenlerin işine uygun adam aramayı bilmemeleri ve çok para kazanmak için çalışanlarının haklarını yemeleri.

Bizim firmaya makine mühendisi lazımdı bitane. başvurların çoğu yeni mezunlardan. görüştüğümüzde ben şöyle iyiyim böyle iyiyim falan filan anlatıp duruyolar. neyse birisini aldık işe. makinenin şasesini çizmesi lazım autocad kullanarak üst profilden. yaptığı çizimi keşke bulabilsemde göstersem 5 yaşındaki çocuğa verseniz öyle çizmez.

0|0
    0|0
    • zaten sorun da şu yeni mezun adamı iş yerlerine alıp yetiştirmiyorlar ben şunu gördüm bu ülkede 18 yaşında askerliğini bitirmiş tecrübeli adam aranıyor adam daha kaç yaşında askere gidildiğini bilmiyor onu geçtim okumuş kişi tecrübeli değil sabaha kadar anlatsın ben bunu gördüm şunu yaptım oturt bir yere bir şey gösterme saçma sapan işler çıkar ortaya

• çok haklısın. ama mesela verdiğim örnekte öğretilecek veya gösterilecek bişey yok. elinde tüm detaylı çizim için gerekli ölçüler mevcut. üst bakıştan çizileceği söylenmiş. mühendis olmuş birisinin bunu çok rahatlıkla yapması gerekir. sorunun temelinde hem iş verenler hemde eğitim sistemi var bence. bunların üzerine kişilerin kendilerini geliştirmemeleri veya beğenmemeleri eklenince işsizlik tavan.

Yükleniyor...