Bekar bir annenin toplumdaki yeri nedir?

Bekar bir annenin toplumdaki yeri nedir?Bekar bir annenin toplumdaki yeri nedir?

Güncellemeler:
Kadın olmak zor, her zaman sizden bir şeyler almaya hak görülür ama bir şeyleri hakkınız olsa da verilmek istenmez. Kadınsınız ve bekarımmm işte bir zorluk daha. Bekar kadın erkekler için taze bir av, kadınlar için yılan. Erkek doymak bilmez iştahı için yeni av olarak görürken, evli- mutsuz- son derece ahlaklı (!) kadın sürüsü tarafından tehlike. En iyi kadın başı bağlanmış kadın.
Küçük bir kasaba, eyvahhhh tek eğlence dedikodu. Fakir, güzel bir kız bul ve uğraş.
Bekar hem de çocuklu ise bunun karşılığı da: günahkar!

4.bp.blogspot.com/.../...c597df01787143e462af7.jpg

2|2
14|45

En İyi Erkek Görüşü

• İnsan olabilmek bile çok zorken yasaların tehdit edenlere, tecavüz edenlere hatta öldürenlere yeterli ceza vermemesi (çünkü bir mahkümun maliyeti aylık 1800 tl imiş ceza ve tevkif evleri genel müdürünün açıklaması) ayrıca kendisi çok günahsız masum asla günah işlemeyen insanlarımızın nasılsa alan almış satan satmış düşüncesiyle kendine bakmayıp on adet cenifır lopet popolu hanım teyzelerin kendinden genç ve güzel olan (onların amiyane tanımlarıyla) ayrıca açık kapı bir hatun onun göbekli ihtiyar, ahı gitmiş kocasını elinden çalacak potansiyel düşman gördüğünden mütevellit kocasını kaybetme hatta oğlu ona kapılırsa korkusuyla insanlık ve müslümanlığı ayakları altına alarak dedikodu yayması ayrı bir zulüm. Yani insan olmanın yükü 1 ton kadın olmak 2 ton dul olmak 3 ton dul bir anne üstelik işsiz ve güzelse bunun ağırlığı 50 ton malesef.
    Malesef kadim toplumuzda şeref özürlü insanlarımız o kadar fazla ki dul, kimsesiz, aç kadınlar kötü yola düşmesin diye kendisine veya mor çatıya ya da benzer bir kadın kuruluşuna 50 tl yardım etmezken o kadın kötü yola düştüğünde o kadınla birlikte olmak için 500 tl verecek erkeklerimiz var.

3|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• genelde yargısız infaz eden at gözlüklü bir toplumumuz var daha dün bir bence baylaştım ve tecrübelerimden bahsettim bir dallama gelmiş benları sen tecrübe etmiş olmazsın kendinmiş gibi anlatma filan ulan hıyar ağası hayatım boyunca benimi izledin ki biliyorsun buda aynı şekilde belki kadının kocası öldü belki anlaşamadı ayrıldılar hatta ülkemizde 30 yaş üstü bekar bayan çocuk evlat edinebiliyor belki çok istiyordu da evlat edindi sana ne ulan beyinsiz diyesim geliyor ne var yani bir kadın yalnız olamazdı al bak mis gibi yalnızın gencim kendi başımın çaresine gayette güzel bakıyorum ne iftiralar atıldı hepsi kuru gürültü

2|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 44

• ASlında her şeyin tek sorumlusu kadınlar bunu hiç unutmayın.. Çünkü erkek evlat yetiştirirken kadına saygıyı öğretmiyorlar.. Pervin Par adlı eski artist bir gün bana ''Kızlar askere alınıp erkek evlat nasıl yetiştirilmeli diye eğitim verilmeli..''demişti.. Kadına yapılan her türlü şiddet ve mezalim erkeğin aşırı şımarıklığı ve sakallı şeytanların b*k yemesi...

1|1
    0|0
  • Ben saygı duyarım. Hayat sizin hayatınız benim haddime değil. Sizi yargılamak, cezalandırmak. Evlenmeden çoçuk olan bir kadınada saygı duyarım. Fakat bir çoçuğun babayada ihtiyaçı vardır. Zaten ihtiyaçı olmasaydı. Kadın-Erkek diye bir ayrıma gidilmezdi diye düşünüyorum. Evli olmayan bir kadının tıbbı yollarla çoçuk yapabilir. Fakat ben buna olumlu bakmıyorum. Evlenip çoçuk yapıp. Anlaşamayıp ayrılabilirsiniz bu saygı duyulabilir. Sözde müslüman kardeşlerimizde. İslamın hoşgörü dini olduğunu unutmuş. HZ. Muhammedin ümmetiyiz diyorlar. Osmanlı Torunuyuz diyorlar (Osmanlı Ailedir.) Kısaca beni bağlamaz hayat sizin hayatınız.

2|0
    0|0
    • Teşekkürler :)

• Hayat işte :) Size taş atsalarda. Gül atmak lazım

• Çok pardon kitabın adı "Bir Aşk Çarpıntısı" imiş.

• Açıkcası anne olmak başlı başlına güç ve kuvvet istiyen bir durum
    birde üstüne sırtını yaslayacagı bir adam olmadan anne olmak..
    mükemmel güç demek
    o kadına saygım sonsuz olur..
    cünkü saygıyı hak ediyor

2|0
    0|0
  • Bebeğine baksın,"anne" sıfatına uygun olsun yeterli, isterse babası meçhul olsun.
    Saygıyı sonuna kadar hak eder.

4|0
    0|0
  • Eger anne ezik içine kapanık agzından tek kelime çıkartmayan ruh gibiyse hakettigi yeri asla bulamaz , fakat kendine güvenini kaybetmeden topluma faydalı bir birey olarak Anne olarak devam ediyorsa hayatına Baş üstüdür yer..

2|0
    0|0
  • Bizim kültürümüzde yanlış ama insan onun nedeni bilemeden yargılıyor belki bir tecavüz sonucu mecbur kaldı dimi ama

1|0
    0|0
  • olumsuz bir yeri olduğunu sanmıyorum. ancak hayatı zor olacaktır. hem kendisinin hem de çocuğunun hayat mücadelesini tek başına sırtlanacaktır.
    bir de kadınlığı var tabi. nasıl yaşayacağına dair çelişkileri, soru işaretleri ve çileleri olacaktır.

2|0
    0|0
  • Türk toplumunun genel görüşü, namusa yönelik konuşmaktır. Esasen o kadar büyük problemler varki toplumda, mahallemde kendi halinde oturan bir kadının hayatı gram ilgilendirmiyor beni, ama mahallemdeki diğer insanlarda pislik çıkarmak için bekar anneleri herşey ile yaftalayacaktır. Burdan biçin etik ve ahlaki durumumuzu...

1|0
    0|0
  • ben kötü bakmıyorum niye bakayım ki. ama kendim evlilik düşünmem sadece toplumsal olarak benim gibi düşünen insanların karısı olamaz. toplum ama karmasık bir yapı. evlenip bosanan erkekte vardır cocuklu. bence oyle aman aman bir sıkıntı yasamıyorlar

1|0
    0|0
  • Yerden yere değişiyor
    Şehir var tüm mahaleli sahip çıkar iki lokmaları varsa birini ona verirler
    Şehir var tüm mahaleli dedikodusunu yapar iftira atar namusuzluk peşinde olur

1|0
    0|0
  • Sizin gibiler yüzünden bu durum normalmiş gibi gösterilmeye çalışılıyor istediğiniz kadar çabalayın biz hz. Muhammedin ümmeti osmanlının torunları olduğumuz sürece bunu başaramayacaksınız çok merak ettiysen söyleyeyim yerini yine öyle insanların gözümde karınca kadar değeri yok bu sadece kadınlar için değil erkekler içinde geçerli ayrıca burda normalmiş gibi yorum yapanların kimliğinde müslüman yazıyor sözde yaşamayı bırakın artık dini hayatınıza uygulamayı öğrenin artık 😏

2|0
    0|0
    • Saygı çerçevesini açmadan yorumlar yaparsanız sevinirim. Sonuçta bu bir soru. Kimsenin kimseyi yargılamaya hakkıda yok. Bu hakka sizde sahip değilsiniz. Ayrıca sizin gibiler derken genelleme yapma hakkını size kim veriyor. Sizler düzgün erkek katagorisinde olsanız hiçbir kadın ne yazık ki böyle şeyleri yapmaya çalışmaz. Adam gibi adam olmadıktan sonra, o adam baba olamadıktan sonra kadın o çocukla dul kalsa ne olur. Önemli olan nüfusta yazan baba ismi midir? Bu kadar da cahilce konuşabiliyorsunuz?

• @Problemyok Gösteriş yapmak dinde kabül görmüştür. Sözde insanlara din dersi vericekler :)

• Her şey bir yana, onbin yıllık TÜRK tarihi Osmanlı ile başlamıyor. Selçuklu atan değil mi? Göktürkler atan değil mi? Bir laf vardır: "Kökünü inkar eden ağaç meyve vermez" derler.
      Diğer bir husus ise Türklerin imamı olan Semerkant'lı Maturidi'den biraz olsun feyz almış olsaydın, "o insanların gözümde karınca kadar değerleri yok" filan gibi lafları asla etmez, eğer bir an için ağzından kaçdıysa derhal tövbe isfiğfar eder, muhataplarından özür dilerdin sevgili kardeşim.

• Hep yanimiz

1|0
    0|0
  • yerini hangi ortamda yaşadığı belirliyor daha çok

2|0
    0|0
  • Dul kadin

1|0
    0|0
  • Evliligin bir statu olarak kabul edildigi toplumlarda zor bir sey olmali... Ama, daha onemlisi, bekar bir annenin evladi olarak buyuyen cocugun yasadigi toplumdaki etkenlerle psikolojik sorunlar-travmalar yasama riski var...

1|0
    0|0
  • Bekar olması toplumdaki yerini pek etkilemez. Kişilik ve kariyer belirleyici olur.

2|0
    0|0
  • başımızın üstündedir.
    tabi dul olması bazı kesimlerce farklı yorumlanacaktır. ama çok takılmamalısın zaten o bazı kesimlere göre her kadın aynı konumda.

2|0
    0|0
  • nerde olmak istiyorsa orda

1|0
    0|0
  • Dislarlar

1|0
    0|0
  • Başımızın tacıdır. Anne kutsal bir mertebedir. Kötü konuşana söverim yeminle

3|0
    0|0
  • Meşru bir çocuğu olur ve dul diye tabir edilen pozisyondaki annelere saygımız vardır. Lakin bekar anne dediğin zaman gayrimeşru çocuk sahibi kadın imajı çıkar ki o da toplumda pek uygun görülen bir durum değil. Bizim örfümüz henüz tamamen yozlaşmadı. Ama merak etmeyin birkaç nesil sonra bu ananeler yok olacak ve umarım sizin gibiler bu örfleri çok arar da bulamaz...

1|0
    0|0
    • Ben yapılsın anlamında sormadım sadece bir soru bu.

• Hanımefendi ben de "sadece bir soru"ya karşılık "sadece bir yorum" yazdım zaten.

• dul gibi bakıyorlar hz. Meryem (a. s) 'a baktıkları gibi

1|0
    0|0
  • Cocigun babasi onla ilgienmeli ne anne babanin ne baba annenin yerini tutabilir. burda onemi olan ne bekar anne ne bekar baba isterlerse ayri olabolirler ama cocuk ilgisiz kalmamali

1|0
    0|0
  • ne olsun sen ben gibi gayri ahlaki bişey olmadığı sürece

1|0
    0|0
  • Hep bir obje olarak görünür malesef Türkiye de 😔

1|0
    0|0
    • Bu arda mantıklı soru ama herkes mantıklı bakmaya bilir

• Herkesin mantıklı bakmasını düşünemeyiz zaten. Beş parmağımızın beşininde farklı farklı olması gibi bir durum :)

• Haklısınız ama kimse ne olacağını bilemez

• Anneler her zaman baştacıdır

1|0
    0|0
  • toplumu takarsan ooo insan bu der... her insan birey olduğunu unutmamalı... kimseyi de takmamalı...

1|0
    0|0
  • bekar bir anne derken? dul olmasın o?

1|0
    0|0
    • Evlenmeyip çocuk sahibi olan annelerde var.

• o nasıl oluyor umarım aklımdaki düşünce değildir çünkü

• Yani evlenmeyi tercih etmeyip bir şekilde çocuk sahibi olan kadınlar var. Ben onları kast etmiştim. Kıbrısta artık kadınlar erkeğe ihtiyaç duymadan kadının kendinden sadece kız çocukları olabiliyor. ya da sperm bankalarından alıp hamile kalanlarda var. Ben onları demiştim.

• Dul mu diyosun? Kimse kimseyi ilgilendirmez bence

1|0
    0|0
  • Dulsa her erkek arzular.

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    14

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 13

• sperm bankasından hamile kalmak devlet tarafından yasaklandı biliyorsunuzdur belki 3 yıl hapis cezası varmış! ki aynı devlet tecavuzcusunun çocuğunu doğurmaya da mecbur bırakıyor kadını. tüm bunların yanında dini nikah adı altında doğan bebekler sorunsuz karsilaniyor olsa gerek bir yaptırımı olduğunu duymadık gormedikte.

2|2
    0|0
    • Zaten çoğu bunu yurtdışında yaptırıyor. Burada yasak olduğu için. O zamanda sıkıntı olmuyor zaten. İnsanlar çocuk sahibi olmak istiyorlarsa buna devletin engel olmaması gerekir aslında. Kimsenin annelik hakkını kimse elinden alamaz.

• @free_1920 hak sorgulamaya kalkmak elalem sıfatına sahipseniz hakkiniz olmayan bir durumdur.

• hanım efendi ergenmisiniz. burada bahsettiğiniz şey evrensel bir mevzu . ne yani senin insan öldürme hakkının olmadığını söylesem. elalem sıfatınızdasınız hak kınız yok mu diyeceksiniz. burada fikrimi belirtiyorum bunun insanlık suçu olduğunu düşünüyorum diyorum.

• Valla bas taci edilmelidir bir bebege tek basina bakmak büyük sorumluluk

2|0
    0|0
  • ne yaparsa yapsın iyi bir yerde olmadığı kesin

1|0
    0|0
  • Bizimki gibi cahil bir toplumda -yorumlardan da anlaşılacağı üzere- pek iyi bir yerleri olamıyor.

3|0
    0|0
  • Eğer ayakları üzerinde durmayı başarabilmiş bir anne ise toplumu bilemem ama benim gözümde aşırı değerli

2|0
    0|0
  • Herkes gibi onun da bir yeri var.

1|0
    0|0
  • Evlenip ayrılmış mı?
    Yoksa evlenmeden anne mi olmuş?
    Soruyu anlamadim.

1|0
    0|0
    • Hangi anlamda anladığınıza bağlı her iki türlüde cevap verebilirsiniz?

• Burada aslında benim kast ettiğim ilişkiye girmeden anne olan kadınlardı. Yani artık kadın kendinden alınan bir parça ile hiçbir erkeğe ihtiyaç duymadan çocuk dünyaya getirebilecek. Buna nasıl bakarsınız mesela.

• Olabilir, kişilerin istedikleri hayata bakiş açiları farklıdır.
      Doğururda evlatlıkta edinebilir.

• çok zor. Şu sitede bile neredeyse pc den çıkıp yapışıcaklar, kaldı ki...

2|0
    0|0
  • Tek kelime maalesef kötü kadım imajı :(

1|0
    0|0
  • Ayıptır

1|0
    0|0
  • Toplumda sınıflandırılmayı böyle saçma sapan ayrıntıları düşünerek oluşturuyorsunuz. Ne olabilir ki insan işte. 😒

0|0
    0|0
  • bu toplumda yeri yoktur

0|0
    0|0
  • Hayatı zor olur toplumdaki yeri belkı dıkkat ceker bazı cevreler tarafından ama bılmıyorum ya.

1|0
    0|0
Yükleniyor...