Erkekte iyi de, kadınlar neden gayrimüslimlerle evlenemez ki?

Bu soruyu özellikle dinini seven ne biliyim işte, dinine bağlı olduğunu düşünenler varsa cevaplayabilir mi? Yani bir kez daha kadınlar erkeklerden eşit olmayan bir durumda. Neymiş efendim cennet kadınların ayaklarının altındaymış peki o zaman cehennemde niye en çok kadınlar var? Biri uyarken diğeri uymuyor. Çıldırıcamm ben.. Sevemez miyim yani? Sırf müslüman değil diye aklım ondayken müslüman birisini bulup evlenmem mi caiz yani? Elhamdülillah müslümanım ama kadınlara gelince islamın cidden bu konu da eşit olduğunu açıkçası düşünmüyorum. Kızlar gayrimüslimlerle evlenirsek kafir sayılacakmışız. Erkekler de bu geçerli mi sizce ahahah tabii ki değill!!!
Çevrenizde hiç gayrimüslimle evlenen bir kadın var mı? O ne yapıyor?

0|0
8|13

En İyi Erkek Görüşü

• İslamda kadın erkek eşit değildir. Kadın ve erkeğe aynı adalet getirilmiştir öncelikle bunu bir anlamanız lazım. Kadın Allah'ın erkeğe emanetidir. Kadına hürmet Allah' a hürmettir. Kadın daha bir değerlidir islam dininde. Neden diye sormuşsun hristiyanlıkta da yahudilikte de ataistlerde de yani inanç olarak değilde bir semboldur erkeğin soyu devam ettirmesi. Krallara padişahlara bak hepsi soyunu devam ettirmek için erkek çocuk sevdalısıdır. Canlı örneklerini gördük Tuğçe kazaz diye bir motor vardı yahudi sevgilisi vardı yahudi oldu, hristiyan sevgilisi vardı hristiyan oldu hepsi buna tekmeyi koydu geldi müslüman oldu. Ama Türk erkeklerine bak gürcü ile evleniyor kadın müslüman oluyor, Rusla evleniyor kadın müslüman, Polakla amerikalıyla ingilizle hepsinde kadın erkek tarafından daha kolay kandırılıyor. Sanırım tanrının da bizim henüz düşünemediğimiz bir bildiği vardır diyorum ben. Kadın papa juan ın başına gelenleri bir oku derim. Dünya üzerinde kadına en fazla hakkı tanıyan dindir islam.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 12

• yanlışların
    1- Neymiş efendim cennet kadınların ayaklarının altındaymış
    bu tamamen yalan cenneti cinsiyetinden olayı hak etmek söz konusu bile değildir
    2-kadınlar erkeklerden eşit olmayan bir durumda
    bu kuranın mesajına ters
    3-Kızlar gayrimüslimlerle evlenirsek kafir sayılacakmışız
    bu da doğru değil

mesele şu aslında
    gayrmüslim biriyle evlenmek müslümanların sayısının azaltacağına dair sözylem vardır kuranda bunu nönüne geçmek için kadınlara bu hak verilmemiştir. erkeklere de eşlerinin müslümanlığı seçmesini sağlatmak için bu hak verilir. madem evleneceğin müslüman değil müslüman olmasını sağla ne güzel mis gibi sevap kazan seni seven birinin dinini değiştirmesi pekte önemli bir konu olmasa gerek

cennet kimsenin ayağının altında falan da değildir. cehennem de kadınların fazla olacağı tamamen yalan hadis pisliği uydurmasıdır. tek çare kurandır ve başka kaynağa gerek yoktur.

nur süresi tamamen kadınlar içindir. oku öğren derim. madem inanıyorsun. inanmaya ve okumaya kutsal kitabından başla diğerlerini pek takma hatta umursama

saygılarımla

0|0
    0|0
    • Kİbar yorumun için teşekkür ederim. Ancak ben ona benim için değil, Allah ya da peygamberimiz için bunu yapmasını isteyebilirim. Ama o inanmayacaksa benim suçum ne?

• Evet var ama evlenme aşamasında değiliz sadece sevgiliyiz

• evleneceğin zaman ya da bu karara vardığında konuyu anlatmak zorundasın bence
      inancınla çelişmemek için sana bu yakışır
      ayrıca müslüman olamayan toplumlar daha çağdaş insanlardan kurulu
      seni anlayışla karşılaması muhtemel bir sonuç

• Kuran diyor ki bir kadın gayri Müslim ile evlenirse gayrimüslim olur.
    Eğer eş adayı müslüman olmayı kabul ederse evlenilir diyor.
    Erkeklerde de şu var eş aldığı kişi müslüman olur.
    Eğer ki Müslümanlığı kabul etmiyorsa evlenmemeli diyor.
    Yani aslında durumlar aşağı yukarı aynı eşitlik söz konusu

0|0
    0|0
    • Hayır. Tanrıya inanıyorsa sorun yok sizde yani Ateist, deist falansa bizimki gibi. Ama biz de her türlü yasak.

• Aşkın dini olmaz.

0|0
    0|0
  • Kadın erkeğin buyruğuna girme ihtimali yüksek. Yani evlenince yaşantı büyük ihtimalle erkeğin kontrolünde ilerleyecek ve doğan çocuklarda babanın dinine mensup olur Zaman'la sende gecenilirsin mantığı var ve oldukça doğru.
    Bu yüzden kadının evlenmesi caiz değil

0|0
    0|0
  • Bak kardeşim bu kesinlikle doğrudur islamda kadın kafir ile evlenemz evlenirse dinden çıkar. bunun açıklaması uzun ve zaten sen araştırmışsın ama sorguluyosun belliki. İslamda kadın eşit değil diyosun eşit olmadığı konular var mesela şeriat mahkemesinde iki kadının şaihitliği bir erkeğe eşittir bunun gibi vardır örnekler ama günümüz yasalarının kadına vermediği hakları islam verir evlilikle kadına verilen hakları araştır ...

0|0
    0|0
    • Ama onlar bana lazım değil, işime yaramaz da. Benim işime yarayan şu an bu konu. Bende sadece neden hiçbir suçum yokken bu haramı işlemiş oluyorum, anlamıyorum? Napayım yani ona benim için müslüman mı ol demeliyim? Bunu zaten allah için istemesi gerekir. En azından erkekler de olan şey bizde de olsaydı. Yani ben erkeğe sözümü nasıl geçiremicekmişim? Bütün kadınlar da mı öyle? Saçma bir genelleme.

• İslamda kadının çaloşması şart değil evine erkek bakmalı ama bu şart. Hem dünyada 1 milyardan fazla müslüman var arkadaşımın sende seversin birini napıcan kafiri adı üstünde kafir allahı inkar etmiş allahına karşı gelen sana karşı gelmez mi? 23 yaşındasın deki 40 sene daha yaşıcan bir kafiri sevdin diye onun peşinde dininden olup cehenneme gideceğine sonsuz cennetin yoluna bak cennette ne güzellikler var neler... :)

• Peki aklım onda kalıcak ilerde eşim de bana hesap sorcak ne yapıcam? benim suçum değildi ki bu.

• Aptallaşma bu erkekler içinde geçerli okumadan bilmeden yorum yapma ayrıca kadın veya erkek evlenen kişinin eşinin müslüman değilse bile olması gerekiyor caiz değil aksi halde dişi erkek diye bakma tüm müslümanlar için geçerli..

0|0
    0|0
  • Kim demiş

0|0
    0|0
  • Aynı şey erkek içinde geçerlidir.

0|0
    0|0
    • Değil. Araştırdım. Sadece Tanrıya inanmayanlarda geçerli.

• eşimizin bizi yanlış yere saptıracağını nerden biliyoruz ki? Hemen böyle ateşe falan atılmalar...

• Benden sana bir tavsiye,
      Sorgula!!
      Ama böyle sorularla değil otur bir kitabının sana ne anlattığına bak anlayamadığın ayetlerin tesfirine bak böyle sorular seni dininin içinde çelişki var cevabına iter. Dikkat etmelisin bence.

• cahiliye devrini yasasaydın ya da biraz bilgin olsaydı bu konuda bugunkü konumuna sükrederdin bu kadar katı konusmamalısın

0|0
    0|0
  • kadın erkeğe uyar yaradılışı böyledir erkeğiini örnek alır onun için

0|0
    0|0
  • Nasıl geçerli değil erkekler için de geçerli

0|0
    0|0
    • Değilmiş. İnternetten araştırdım, Hatipoğlunu falan dinledim hep aynı şey diyorlar.

• Öncelikle ben bir soru sormak istiyorum ona göre cevap verceğim. Sizce kadın erkek eşit mi?

0|0
    0|0
    • Bir kadın ve erkek aynı güctemidir. Kadın ve erkek çift olarak yaratılmıştır yani birbirlerini tamamlayıcıdırlar. Çiftlere tanınan haklar hiç bir şekilde eşit olamaz. Neden hic kadın peygamber yok düşündünüz mü? Erkek yaradılış fıtratı gereği kadınlara nefsani gözle bakar. Kadınlarda ise bu durum böyle değildir. Dinimizde kadından kendini muhafaza etmesinin istenme sebebi budur. Gelelim asıl mevzuya erkek yaradılış gereği kadından güçlüdür. Kadına şiddet uygulamak gibi kötü davranışlarda bulunabilir. Kadın buna engel olamaz çünkü fıtratı gereği güçsüzdür. Din manasında baktığımızda ilerde evlenince eşiniz size dininizden dolayı baskı yaparsa ve şiddet uygularsa karşı koyamazsınız. Fakat gayrimüslim bir kadın kocasına boyle bir harekette bulunamaz. Bahsetmek istemedigim farklı ahlaki meseleler de var bunların yanında biraz bel altı konular.

Kızlar Ne Diyor 8

• O senin düşğndüğün gibi değil işte. Gayrimüslim kadınla evlenebilse de bir müslüman erkek 3 kitaplı dinden bir kadınla evlenebilir. Hinduyla budistle ateşe tapanla evlenemez. Kadının gayrimüslim bir erkekle evlenememesinin sebebi ise şu Allah hiçbir müslüman kadının bir gayrimüslimin emri altına girmesini istemez bu yüzden evlenirken erkek müslüman değilse müslüman olmalıdır.

0|0
    0|0
    • Bende biliyorum. Sonuç olarak yine erkekler daha avantajlı değil mi işte? Her kadın erkeğin buyruğuna girecek diye bir şey yok. Çok saçma bir genelleme bence.

• Ama yine gayrimüslim bir kadın ölünce cehenneme gidecek ve edediyyen orada kalacak. Kadın kocasıyla bir arada olabilecek ama adam karısını göremeyecek

• Allah boyle soyluyor. Mantiken baktigimda erkek daha baskin olacaginda ilerleyen zamanlarda sorun cikmasi muhtemel. Mesela cocuklarin dini ne olmali gibi

0|0
    0|0
  • ya başka milletden olması bana göre bişi dğiştirmez var öyle çok yabancı gelin alan Müslüman çok aileler normal artık ya

0|0
    0|0
    • Canım ırk anlamında değil. Din anlamında. Örneğin Türk olup hristiyan bile haram yani.

• böyle şeylere titizlenip dinden soğuma bir önemi yok diyeemmem ama buda gönül meselesi bir yerde kader

• İslam eşitlik üzerine değil adalet üzerine kurulmuş bir dindir. Kadın ve erkek eşit değildir olamaz da bir iki tarafında yapısına hakaret olur. Mantıklı düşündüğün zaman kadının gayrimüslim biriyle evlenmesinin yasak olması gayet mantıklı.

0|0
    0|0
  • bir musluman olarak bunu bende dogru bulmuyorum ama sanirim dinde erkek aile reisi oldugu icin filan herhalde boyle

0|0
    0|0
    • Çok saçma ama yahu. Açıkçası bizim evde annem bir şey demeden babam yapamaz :D yani kızların söz hakkı olamayacağı düşüncesi çook saçma.

• genelde oyledir zaten kadinin sozu gecer o yuzden bize mantiksiz geliyor sanirim

• Çünkü İslam kadını kendi kararlarını vermekten düşkün ve akılsız bir varlık olarak görüyor. Neden olacak?

0|0
    0|0
  • kesinlikle eşit değil
    ben zaten yabancı biri ile evleneceğim
    karşımdaki kişinin dini beni ilgilendirmez
    ister inanır ister inanmaz

bu bence uydurulmuş kuranda yazan bir yer var mı merak ediyorum
    büyük ihtimal uydurmadır

0|0
    0|0
  • Erkek baskin oldugu icin heralde oyle duymustum

0|0