Diriliş Ertuğrul dizisi çekilene kadar tarih cahili miydiniz?

Bu Diriliş'i izleyenlere soruyorum, bana Google'da aramadan Osmanlı'nın kuruluşunda ateşi 1299 yılında yakan Türkiye Selçuklu Sultanı ve II. İzzeddin Keykavus'un oğlunun adını söyler misiniz? Hani tarihinizi çok çok çok iyi biliyorsunuz ya siz.

Tarih tv dizilerinden öğrenilmez. Her hafta da doping almış gibi diziyi de yorumlamaya kalkmayın işte. Tarihi gerçeklik dizisi değil, bildiğin senaristin kurgusu. Zaten başında da diyor " esinlendik " diye. Abartmayın. Kafa ütülemeyin.

Şurda 5 tane Türk Devleti adı say desen " Azerbaycan, Türkiye " diye başlayacaklar da var biliyorum, tarihten gram bilginiz yok diziden ahkam kesiyorsunuz. Azıcık okuyun öğrenin tarihinizi be. Birde " her hafta rating rekoru kırıyor ama " diyorlar, gel de gülme.

0|1
4|3

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• birde daha ilk bölümlerde Ertuğrul Gazi nin krav maga yaptığı sahne vardı
    ilk ve son izleyişim oldu bu kadar aptalca bir dizi olamaz

0|1
    0|0
    • Dokunma dokunma, onlar şimdi Ertuğrul Gazi'yi daha 20li yaşlarda aynı anda 15-20 kişiyle kılıç çeken birisi sanıyorlar. Kafalarını karıştırma gariplerin.

Kızlar Ne Diyor 3

• haklı olduğun yerler var ama unuttuklarını sıralamak istiyorum.
    O döneme ait çok az bilgi var, çok az kaynak var bu sebeple o bilgilerle diziyi oluşturmaları bile senaristin bir başarısıdır. Bu bile oldukça büyük bir şey.
    Bazı yerler mecburen ayarlanıyor bu sebeple ancak genel kurgu doğrudur. Genel bilgiler doğrudur. Yani o olmayan bir şey değil. Karşındaki A kişisi değilde B kişisi vardı ama o savaşlar, o mücadeleler verildi. Ortada büyük bir sapma veya hayal ürünü yok. Genel anlatılan olay gerçek. Eklemeler yapılmasının sebebi zaten kaynakların çok kısıtlı olmasıdır.

0|0
    0|0
    • O insanların durumları snei güldürüyor olabilir ama kanuni'yi yataktan dışarı çıkmamış gibi gösteren bir diziyi bayılarak izleyen sonrada ''osmanlı'' böyleydi diyen aptallardansa şu an gerçeğe en uygun çekilen diziyi takip edenlerin olması çok daha önemli ve büyük bir seçimdir.

• Tarihte olan net olaylar savaş tarihi, isimler, aileler ve bu tarz şeyler nettir. Değiştirilmez, yorumlanmaz ancak geriye kalan kısımlar yoruma açıktır. Bugün bile tarihçiler anlatırken yorumlamalarda bulunurlar. Çünkü eldeki bilgiler yeterli değildir. Mesela verilen karar yazılı olabilir ancak sebebi yazılmadıysa tarihçiler dönemi inceleyip sebebi bulabilirler. Sizin tarih hocanız kimdi bilmiyorum ancak tarih konusunda eksikleriniz var. Ayrıca elde bilgi yeterli olsa sen haklısın ancak çok eski bir dönemden bahsediyoruz, bilgi yeterli değil. Ertuğrul gerçeğe en uygun şekilde yapılıyor. Ancak Kanuni'nin durumu baştan sona uydurmalarla dolu. Kusura bakmayın ancak bu ikisini bir tutmak için hiçbir şey bilmemek lazım

• Ertuğrul eksık bilgiler tamamlanmaya çalışılıyor ancak bunuda gerçeğe en uygun şekilde yapmaya çalışıyorlar. Kanuni'de ise var olan net bilgiler bile değiştirildi. Net kaynaklar değiştirildi. Bu ne demek sizin haberiniz var mı?

• Ben cok bir sey bilmedigim icin bir sey söylemiyorum

0|1
    0|0
  • Soruların çok tuhaf ve gereksiz :) Neyi kanıtlamaya çalışıyorsun ki... Herkes tarihi dört dörtlük bilse ne bilmese ne?
    Evet tarih diziyle öğrenilmez sadece merak edenler ve tarihçiler iyi biliyor. Diğer insanlarda sadece işine geleni biliyor.

0|1
    0|0
    • Tarihi tarafsız olarak düşünmek ve öyle konuşmak gerekir. Tarih " yorumlanmaz " çünkü olmuş bitmiştir, değiştirilemez. Ama bu diziyi izleyenlerde hep bir anlamsız dik kafalılık var. Instagram'da sürekli kendilerine böyle gaz veriyorlar. Komik duruma düşüyorlar.

• O tip yorumları bende görüyorum özellikle facede ama uğraşasım gelmiyor ne halleri varsa görsünler artık insanlara bir şeyler anlatmaya çalışmaktan gına geldi

• Pardon yanlışlıkla oldu kusura bakmayın

Erkekler Ne Diyor 2

• Elbette her şey tarihe göre işlenmiyor ama sakıncalı sahneler olmadan güzel bir dizi çekmişler ben o yüzden seyrediyorum ayrıca tarihi ayrı severim güzeldir tarih

0|1
    0|0
    • Evet dostum dizi olarak düşünürsek güzel bir yapım ve iyi bir çalışma izliyoruz. Ancak " birebir tarihi anlatıyor " diye yaklaşan kesim oranı cidden fazla, bundah bahsediyordum.

• Evet abi ama takılmıyorum ben onlara

• Tamam kral sensin

0|0
    0|0
Yükleniyor...