Alevilik hakkında sormak istediğim var?

Arkadaşlar ben aleviyim. lakin alevilerin namazı cemdir. ceme gidemiyorum. napicam? Yani nasıl olucak? Sünni ve alevilerin namazı neden ayrı?

1|0
3|14

En İyi Erkek Görüşü

• amentünün esasları vardır. buna inanan herkes müslümandır. bunlarda birini inkar eden sünniyim desende yine kafirdir. alevidende kuran okuyan namaz kılan çokça insanda mevcut. yöresel olarakta abdestinde namazında olanda var. burda alevi sünni tartışması asla olamaz. islamin şartlarına kurallarına sıkı sıkı bağlı olan kimse islamın koydugu kurallara riayet eden herkes muslumanndır. alevi demek kötü bir şey demek değildir. hz. aliye bağlıyım demektir. şuna da dikkat etmek lazım. hz. ebu bekirin sahabiliğini inkar etse. ayetle sabit olan bir şeyin inkar etmiş olur. ayşe annemize iftira etse. kötü iftira kadın iftirası. nur suresinin 18 ayetini inkar etmiş olur. kafir olur. bunu sunnide yapsa kafir olur. burda sunni alevi inkarı yapılmaz. kuranda olan mutevadi, sunnette geçen hadis ayetlerden birini kim inkar ederse etsin kafir olur.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bende aleviyim, namaz kılmıyorum, cem evine de gitmiyorum ama kuran okuyorum ezbere bilmesemde kitaplardan okuyorum hep savundum yine savunurum Hz. Ali camide vurulmadı, alevilik bir mezhep değil inançtır. Ve asıl ibadethaneler camilerdir. Yobaz bir kısım halkın alevi-sunni vs ayırması ile bu ayrımlar günümüze kadar gelmiştir. Aleviyiz işte sonuçta bizi düşman bilen bir kısım yezid yüzünden kendi köşemize çekilmişiz farklı adetlere doğru gidiyoruz canım bence herşeyden önce insanlık önemli. takılma böyle şeylere kafayı yersin

0|0
    0|0
    • Cidden kafayı yicem ya

• bunlar alevilerin uydurmaları hey allahım boşversene düşünmeee

• Sünnilerde maşallah bol iftira atıyor alevi uydurması denmez kardesim kusura bakma bende aleviyim düzgün konus

Erkekler Ne Diyor 13

• Güzel bir soru ama cvp zor bir soru yanlış konuşmak istemem o nedenle daha iyi bilen biri cvp yazar inş

1|0
    0|0
  • İslamı ne hale getirdiler.. yok alevi , yok sunni , yok hanefi , yok şafi... İslamı resmen parçaladılar.. Hepimiz Müslümanız Müslüman ! bunu neden anlamak istemıyorsunuz? İslamda mezheplerin ve cemaatlerin yeri yoktur.. bunlar İslamı ayrıştıran şeyler.. yapmayın uymayın bunlara

0|0
    0|0
  • Bence Aleviliği iti araştır Cem evi toplanma yeridir hz ali müslümanların Halife'si dir namazı Nasıl nerde kıldıysa sende onun peşinden git

0|0
    0|0
  • bende merak ettim cemevinde namaz kılınıyormu cemaat ile?

0|0
    0|0
  • Benim de kökenim alevi ama ikisi de saçmalık.

0|0
    0|0
  • mezhepçiliği bırakın arkadaşlar. bir taraf tutturmuş cem evi. diğer taraf desen dergah felan. camii var işte git namaz kıl. uzakmı geliyor muhakkak yakınlarda mescid vardır.

0|0
    0|0
  • inancını iyi araştırmanı ve öğrenmeni isterim, alevilerin namazı cemdir demek çok yanlış bir olgu
    dipnot: alevi değilim

0|0
    0|0
  • Alevilik bir mezhep değil tarikattır ve alevilik vazgeçilmez bişey olsaydı anadoluya gelen Türkmenler hanefiliği kabul etmezlerdi

0|0
    0|0
  • Öyle bir şey yok. Bu son model alevilerin uydurması

0|0
    0|0
    • Ne model uydurması düzgün konuş ya? Sana bisey diyimi bir sunninin iftirasina ugradim müslümanlıkta kınama olmaz. olayı saptirmaylim ben sünnilere lafa demiyosam sende demiyceksin. düzgünce konuşuyoruz taraf tutmaya gerek yok

• dedelerine sorsana

0|0
    0|0
  • Alevilerin namazi cemdir diye bir sacmalik olamaz. Aleivelrde müslümandir. Müslaümanlarda mezhep ayrimi olmadan herkese farz olan namaz 5 vakittir.
    Hz Ali nin yolundan gidiyoruz diyipte namaz kilmamak alevilik degil sadece kendilerini kandirmis bir topluluktur. Hz Ali yasasaydi emin olun hepinizin kellesi zülfikara helal olurdu !!
    alevilik diyede bir mezhep yoktur. Bu iranli siilerin ortaya cikardigi birseydir. Tamamen müslümanlari bölmek ve birbirine düsürmek icin uydurulmus birseydir!

0|0
    0|0
  • İslamda cem diye bir saçmalık yok tamammı

0|0
    0|0
    • He canım he

• Ulan kafanızdan uydurduğunuz şeyleri yapıyorsunuz Hz Ali yi tanrı yaptınız yaşasa size ne yapardı bilmiyorıum

• Diğer bütün mezhepler namaz kılıyor, aleviler neden cem yapıyor, aslında bu farklılığı bir alevi olarak sen bize açıklamalısın.

0|0
    0|0
    • Zamaninda alevilere çok iftira atıldı. kendi ibadetlerini yapmak istedikleri zaman hep uğraşan olmuş hz. aliyi camide öldürmüşler alevilerde gitmiyor. hz Muhammed demiski hz aliye kötülük yapan onu saymayan beni saymaamıştır demis. Bende dedeyle konuştuğum kadar araştırdığım kadar hatta bu kadar biliyorum

Kızlar Ne Diyor 2

• Alevi degilim ama bilgim var bu konuda. aleviler namaz kiliyorlar namazlarida ibadetleride ayri degil.. cemevinede gidin ama camiyede gidip namaz kilin. hz Ali kiliyordu.. onu izleyin.

0|0
    0|0
  • neden gidemiyosun ceme

0|0
    0|0
Yükleniyor...