Sizce cezalandırma sistemi ve hapishaneler nasıl olmalı?

Türkiye'de adaletin kör topal işlediği her aklı selimin malumu. O kısımları pas geçelim şimdilik..

Literatürde cezalandırmanın amacı suçluyu toplumdan uzak tutmak değil topluma geri kazandırmaktır. ama bizde öyle işlemiyor. Hapishanelerini kapatan ülkeler varken biz doldurmaya doyamıyoruz. Sizce ülkemizde uygulanması gereken ceza uygulamaları nelerdir? değişmesi gerekenler?

Bence elektronik kelepçenin kullanılmıyor olması ve koğuş tipli cezaevleri hükümlülerin birbirlerinin insafına kalması oldukça büyük sorun. ayrıca 21 yaş altının kolay kolay hüküm giymemesi gerektiğine inananlardanım. giydiğinde ise gidecekleri cezaevlerinin daha çok zorunlu yatılı okullar gibi olması gerektiğini düşünüyorum.

Güncellemeler:
idamcılar bir uzak durun hele. burda vahşi suçlulardan bahsetmiyorum sadece. siyasisi var hırsızı var dolandırıcısı var...

2|3
1|8

En İyi Erkek Görüşü

• Öncelikle adalet sistemi yani suç ve ceza mahkemelerinin revize edilmeli davaları kanunlara uygun bir şekilde karar alabilen merciler haline getirilmeli bu sorun halledildikten sonra hapishaneler revize edilmeli tabi önce gardiyanlardan başlamalı çünkü içerde suça teşvik edici eylemlerde bulunuyor yasadışı yollara başvuruyorlar, gardiyanlar bu görevi ifa edecek eğitimden geçmeliler. Ve İngiltere ve Amerikada olduğu gibi vergi memurlarına mahkeme üyelerine ve gardiyanlara rüşvete buluşmamaları için bu mesleği icra eden kişilere açık çek verilmeli veya dolgun maaş verilmeli, verilmeliki vergiler eşit ve adil bir şekilde toplansın ve adalet düzgün bir şekilde işlesin bu halledildikten sonra hapishaneler revize edilmeli koğuşlar yenilenmeli modernize edilmeli ve disiplini yükseltilmeli aynı anda açılan ve kapanan otomatik hücreler suçluluların kendini geliştirebileceği sosyal alanlar, hapishane kütüphaneleri yapılmalı çünkü kişiyi suç makinesi haline getiren cehaletten başka bir şey değildir.
    Bunlar sağlandıktan sonra idam cezası gündeme gelecekse bu altyapı sağlandıktan sonra getirilmeli önce ıslah etme çalışmaları yapılmalı ondan sonra kişi her türlü girişime rağmen ıslah olmuyorsa müebbet verilmeli zaten mahkumun suçu ıslah olamayacak düzeyde ise idamına karar verilir.
    Değilse islahı için islah olup olmadığını anlayabilmek için hapishanelerde suçlu psikolojisi konusunda uzmanlaşmış sosyologlar, psikologlar, toplum bilimcilerden oluşan bir heyet bulunmalı aynı esaretin bedeli ve yeşil yol filminde olduğu gibi
    Suçlu hapishanede bulunduğu süre içerisinde islah oldunuz mu sorusuna bu filmde Morgan Freeman, ın verdiği cevabı verebilecek düzeye gelmeli ama tabii bunun Türkiye'de olması şu an için hayal gibi bir şey 😊 belki biz göremeyiz ama torunlarımız görebilir. 😊
    https://youtu.be/ZI5zxG1VaMU

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• İnsanları yaptıklarıyla yüzleştirip yaptığı şeyi sorgulatmalı hapishane psikolojik destek ciddi anlamda olmalı o yüzden bence. Kitap okuyabilecekleri bir ortam olması lazım, haftada bir film izleyip bunu yorumlayabilirler. Hücrelerde iki üç kişiden fazla insan kalmamalı bence de. Ayrıca kadınlarla erkekleri izole etmeyi çok geri kafalı buluyorum beraber yatsınlar demiyorum ama arada bir arada vakit geçirsinler böylesi herkes için daha sağlıklı olur. Hapishane içi kurallara uymamanın cezası da çok ağır olmalı fakat bu sadece kaldığı yıla yıllar eklemek olmamalı. Uzun süre yatanlar zaten çıkamam mantığıyla içeride esip savuruyorlar ortağı.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• cezaevinde bir insanı işledigi suçun yanlış olduguna dair ikna etmezsen..
    yani egitmezsen bir süre sonra yine aynı suç ya da daha yüksek bir suç işleyerek geri dönecektir.. cezaevine..
    insanları dolduruyurozu sonra pişman olmalarını bekliyoruz
    ama insanları egitmeliyiz..

1|0
    0|0
  • hüküm giymek bir şey değil ki (._.) insanlar suç işlemekten korkmuyor (._.)
    idam yok bir şey yok (._.)
    tecavüzün cezası ağırlaştırılmış müeebet + çükünün kesilmesi olsun... bakalım bu kadar tecavüz olayı oluyor mu (._.)
    kısasa kısas olmalı :D onları eş cinsel koğuşlarda bağlayacaksın :D :D gelen giden tecavüz etsin :D :D

amaann :D aklımda çok şey var ama üşendim uzun uzun açıklamaya :D
    özet olarak suç işlemekten korkmuyor insanlar... korkutulmalılar (._.)
    şeriat lazım ülkeye şeriat :D :D

0|0
    0|0
  • toplumun büyük kısmı suç işlediği ve ya suça göz yumduğu için daha rahat suç işleniyor. insanların değişip suça karşı olması lazım. böylece suç işlemek isteyenler için daha caydırıcı olur. çünkü onlar için toplumdan dışlanmak hapis cezasından daha önemli

0|0
    0|0
  • Akil ve Vicdan ile olmali...

Herseyden once TEMEL egitim olmali...

Turkiyede nedense egitim denilince ogretim algilaniyor...

0|0
    0|0
  • Öncelikle suça iten nedenler ortadan kaldırılmalı. Buda adalet sisteminin olmasiyla ve egitime değer verilmesiyle olusur. M

0|0
    0|0
  • cezaların suçluu suç işlemekten alıkoyacak nitelikte olması gerkiyor yani idam şart şu elektrikli sandalyeler falan olsun

0|0
    0|0
  • Alayına idam nüfus azalır panpa

#inciheryerde

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş!

Yükleniyor...