Kapat

Ateist olmak neden bu kadar tepki çekiyor?

Bir insan herhangi bir konuda, spor ile olsa, işin içine islamı katıp konuşmaya başlayınca nezaketen ben islama inanmıyorum diyince direk sorgu başlıyor. "Neden inanmıyorsun, bunca mucize (!) var, cehennemde yanacaksın" vs. Yurt dışında hristiyanlar bunu yapmıyor, inanmıyorum diyince eyvallah diyorlar sorguya çekmiyorlar. Dini inancımı saklayacak değilim eğer yeri gelirse söylüyorum ama bu sorgulama gerçekten çok can sıkıcı.

0|1
16|21

En İyi Kız Görüşü

• ben karışmıyorum hatta ateistlerle sohbetide seviyorum. mesela geçen ateist arkadaşım baştan sona incili anlattı bana.. ha dinimi de değişmem sadece kültürel merak benimkisi. ama özenti amaçlı ateistim diyenleride hiç anlamyorum, araştırmadan tüm dinleri öğrenmeden nası ateist oluyorsalar..

1|1
    0|0
    • Ateist ile ateist olduğunu unutup normal muhabbet ediyorsan ne güzel, ama ateistler ile bütün muhabbetin din ekseninde ise o zaman yine benim dediğime geliyoruz.

• hayır zaten sürekli inanç konuşamayız, bu defa o kendi inançlarını, ben kendi inançlarımı savunurum ve inanç tartışması olur, o arkadaşlıkta uzun sürmez.. benim koyu dindar arkadaşlarımda var onlarla da sık girmem din konusuna.. aynı saygıyı o da gösteriyor yoksa zor anlaşabilmemiz.. normal muhabbet dediğin olayda insanın kişiliğine göre değişiyor.. kimi ateistler var o günah değil bu günah değil nasılsa diyip salmışlar, onlarla anlaşamam.. benim arkadaşım, benim inancımda yaskalı olan bir çok şeyi ahlaksızca görerek yapmıyor.. tek fark ben hep ahlaksızca buluyorum hem de allah korkusu taşıyorum, o ahlaksızca bulduğu için yapmıyor.

En İyi Erkek Görüşü

• Bir Müslüman olarak ateistleri çok sever ve onların görüşlerine değer veririm. Ateist birçok arkadaşım var insanlar araştırıyor, bilgi topluyor ve bilgilerini en doğru ve akılcı bir şekilde çevresine aktarıyor. Ancak Müslümanlarda tarihten beridir değişmez şu olgu var: "İbadetlerini yaparsan dört dörtlüksün, ancak gerisine ihtiyaç yoktur" fakat İslam her. zaman ilime ve fenne önem vermiş, akla hizmet etmiş bir dindir. Çoğu Müslüman bunu anlamaz. Herşeyin ibadetten ötürü olduğunu düşünürler, halbuki mesele önce "insan" olabilmektir. Ne kadar kolay aslında ama yobazlara göre ne yazıkki çok zor. Sorun İslam'da değil, Müslümanlarda. Bu yüzden ateistlerin bilgi ve kültürlerini çok beğeniyorum.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Aynen, ben müslümanım ama ateist çok arkadaşım var bir kere bile neden dediğimi hatırlamıyorum ki onlarda beni bir kere olsun ateistliğe çekmeye çalışmadı

0|1
    0|0
  • Genellemesi "inançlı" insanlardan oluştuğundan inanıyolar işte inanmasına :D

1|1
    0|0
  • farklı olan tepki alır :)

0|1
    0|0
  • Çünkü biz kendini müslüman sanan bir toplumuz sanan diyorum çünkü müslümanlık bana gore hoşgörü dinidir ama bunlar zorla yapacaklarını sanıyorlar o yüzden oyle insanlar bana göre müslüman değiller bende cennet ve cehenneme inanmıyorum dedim diye kac defa ateist olarak algılandım gözlerinde

0|1
    0|0
  • Cahil bir toplumda yasiyosun bence normal

1|1
    0|0
  • İnandıkları şeyi sorgulamanın bile günah olduğunu düşünerek sorgulamaktan çekinen insanların, inandıkları şeyin tamamen bir uydurmasyon olduğunu düşünen bir insana çemkirmesi normal. Direkt başlıyorlar "umarım doğru yolu bulursun" deme. Yahu kardeşim benim için doğru yol buymuş ki bu yolu tercih etmişim bana ne diye akıl vermeye kalkıyorsun. Ben hiç eleştirmem mesela saygı duyarım inançlarına insanların. Saygı duymayı, sorgulamayı bilmeyen insanların işleri bunlar. Çok muhatap olmamak lazım

0|0
    0|0
  • Bana genelde pek sorulmadı neden diye şanslıyım galiba.

0|0
    0|0
  • Ayni durumlari yasiyorum ve iyice sinirden kdurttular artik

0|0
    0|0
  • Aslında çoğu inançlı insanda bu var. Tabii bu doğru bişi olduğunu göstermez ama. Ayrıca hristiyanların da çok koyuları var yapma allasen

0|0
    0|0
  • Ben karışamam tabiki ama yinede dinimi tanıtmaya çalışırım çünkü bu benim müslümanlık görevim öyle olması gerek bence ama yine de saygı duyarım

0|0
    0|0
    • Müslüman ülkede yaşıyoruz zaten bir müslümanın söyleyebileceği her şeyi her ateist milyon kez zaten duydu. Yani zaten sabah akşam islamın yaşandığı bir ülkede bir ateiste islamı tanıtmaya çalışmak saçma.

• Hata değil gerçek, islamı biraz objektif araştırsan hristiyanlıktan yahudilikten zerdüştlükten farksız sahte bir din olduğunu farkedersin.

• Araştıryorum ve ben Allah"ın varlığını hissediyorum

• Sisteme uymayanı dışlarlar ve en kolay para kazanma yolu yine dindir ve sen bunu saçma bulunca senin üzerinden para kazanamıyorlar. Buda onları deli ediyo (george orwell 1984 kitabı bunu çok iyi anlatır.)

0|0
    0|0
  • Çünkü seni seviyordur. İnancımıza göre senin göz göre göre yanacak olmana üzülüyordur.

0|0
    0|0
    • Küfür ede ede Allah uzun ömür versin kafir herif cehennemde cayır cayır yanacaksın demek sevmeye benzemiyor.

• öyle mi dedi o zaman bilmiyorum, küfür etmek de dinimizce hoş bir şey değil, kişinin karakteriyle alakalı bir durum. Ben o şekilde ısrarcı olmadım olanlarla da çok karşılaşmadım. Ama bize bir kere uyarmak düşer gerisi kendi iradesi, sonuçta herkeste akıl var.

• Her müslümanın tebliğ görevi vardır onu yerine getirmeye çalışıyorlar sadece

0|0
    0|0
  • Inanmiyorsan nedenlerin olmalı bunu sana sorana soylersin olur biter.

0|0
    0|0
    • Bitmez, bir kere din tartışmasına başladın mı sonu yok.

• Lan ben Allah kelimesinin a sini küçük yazmiyorum sen ne diyosun. Abi her konuda görüş farkliliklarina sygim sonsuz ama bu konuda kimseye saygi gostermem

0|1
    0|0
    • Saygı göstermem nasıl bir kelime? Sen saygı göstermezsen başkaları da sana saygı göstermez. Sonra "İnanmıyorsan da saygı duy" demeyi biliyorsunuz. Bencil olmayın.

• Hic bir zaman 'inanmiyosanda saygi duy ' demedim.

Erkekler Ne Diyor 20

• Yobazlıktan buram buram yobazlar

1|1
    0|0
  • Bende anlayamıyorum. Ben inanırımda din inanmayanlara öğretin tarzıda şeyler içerdiği için oluyor bunlar.

0|1
    0|0
    • Öğretmek değil bu sorguya çekmek, hani öğretecek olan da dinini bilse bari. Konunun ortasında "bak ayetde kuranda şöyle diyor, bak şöyle hadis var" diyince birisi, ben de "bunlara inanmıyorum" diyorum. O saatten sonra bütün konu benim ateist olmam oluyor, konuyu da değiştiremiyorum.

• Anlayabiliyorum ben seni ve bu tiplerden kaçış yok beni bile sorgulayan çıkıyor. Dediğin gibi kendileri bilse bari. Birde bunların çoğu aile baskısıyla müslüman olmuşlar başkalarına da baskıcı yaklaşıyorlar.

• 0|2
    0|0
    • Ateistler kudurur şimdi türbanlı kızı görünce karikatürde atmasaydın keşke :D

• Çünkü onlara göre herkes müsmüman olmak zorunda :D oysa her dinden olana saygı duymayı bile bilmiyorlar... fazla birşey beklememek gerekli böyle insanlardan..

0|1
    0|0
  • Biz senin cehennemde yanmanı istemiyoruz o yüzden...

0|1
    0|0
    • Buna vereceğim tek cevap "Cehennem diye bir yer yok" olurdu. O saatten sonra dini tartışmaya girerdik ama benim sorduğum soru dini bir soru değil. Allah var mı yok mu tartışmıyorum burada.

• Kardeşim tartışacak bişey yok kimse de senin kötülüğün için öylenkonuşmuyor senin Allah'a inanıp inanmaman bana bişey kazandırmaz da kaybettirmez de. İnan bunda ısrar eden insanlar naçizane kendininançlarınangöre seni düşündükleri için ediyorlar

• knk hep özentili k vallahi billahi

1|0
    0|0
  • Kalitesiz bir toplumuz da ondan.

0|0
    0|0
  • Insanlar anlatma ihtiyacı duyuyor doğruları ama kendileri doğru olmadığı için ise yaramıyor demek ki

0|0
    0|0
  • Sende haklısın.

0|0
    0|0
  • Hatırlamışken neden inanmıyorsun? :)

0|0
    0|0
  • 2023 bile okadar tepki çekmiyor sayın dinsiz

0|0
    0|0
  • Teblig etmek icin abatriya kacmak olmaz zorlama yok. Sahsi gorusum ise gereksiz insan bos oldugu gibi kuruntularida can sikici.

0|0
    0|0
  • çünkü ateistler maldır aksini iddaa edende maldır. Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedüenna muhammeden abduhu ve resulu. Artık çenenizi kapayın.

0|0
    0|0
  • benim gibi bir insan daha :D

0|0
    0|0
  • Mk sicarken bile ben ateistim deme ihtiyaci duyuuorsunuz kendjnize saklasaniz bir halt olcaga yok

0|0
    0|0
  • En iyisi sessiz kalmak. Derinlere girdikçe kayboluyor insan.

0|0
    0|0
  • yardımccı olmak isttiyor demmeki halkımız

0|0
    0|0
  • Herkesin hayatına kimse karışamaz. Şahsen başkasının kafir olması bana bir zarar vermez. İlgilendirmez de...

0|1
    0|0
  • Ateistim diye geçinen bir çok insan aslında agnostiktir.:)

0|0
    0|0
    • Negatif ateizm denilen bir şey var senin dediğin o herhalde. Aslında agnostiğim diyenlerin hepsi ya ateist ya deisttir. Bir insanın mutlaka tanrının varlığı ile ilgili fikri vardır, agnostiğim demek "fikrim yok çünkü bilemeyiz" demek. Kolaya kaçmak oluyor.

• Davet etmek bizim görevimiz... sormaz mı Yaradan, onun bana inanmadığını bildiğin halde neden davet etmedin diye?

0|1
    0|0
    • İnsanlar seni sürekli ateizme davet etse ne düşünürdün?

• +++Ötekisi ben de ateistim dedi.

Ölen ateistler nasıl isterlerse öyle defnedilmeleri gerekir. Ama devletimiz zorunlu olarak müslüman ailelerin çocuklarını hangi dine inanırlarsa inansınlar hangi şekilde defnedilmek isterlerse istesinler, yakılıp kül olmak dahi isteseler müslüman mezarlığına gömdürüyor.

Bana öğretilenleri bir kez saçma buldup gerçek olmadıklarına ikna olduktan sonra ateizmi sorgulamaya ihtiyacım kalmadı çünkü ateizmin bir vaadi yok, cennet hayalleri kurmuyor ateistler ölümün soğukluğunu kabul ediyorlar.

İslamiyeti sorgulamaya başladığım sıralarda çok fazla araştırdım, bundan ötürü islamı çoğu müslümandan iyi bilirim. Mesela islamda köleliğin var olduğunu çocuk evliliklerinin yasak olmadığını bilirim, çoğu müslüman bilmez.

Beni dinledikten sonra ateist olmak istemezsin geç buraları.

• Bigün sende geleceksin... buna yemin bile edebilirim, birşeyler paylaşmazsan araştırmış olmazsın... paylaşacaksın ki öğreneceksin, faşist olmak ateist olmaya yon tutmuş sende... gelelim islâmiyeti konulara, çocuk evliliği diye bişey yok, onu kafandan uyduruyorsun çocukluktan kızlığa çağdaş terimde blue çağına yani anne olabilecek seviyeye gelen her kız evlenebilir, köleliğe gelince Müslümanlar hayatlarında köle tacirliği yapmayan yegâne dinin bayrakçılarıdır. avrupada ki amerikada ki siyahiler afrikadan kölelik için getirilen ailelerin çocuklarıdır. brezilyada portekizce güney amerikada ingilizce meksikada ispanyolca venezuelada fransızca konuşulur hemde ana dil gibi, islâmda da kölelik vardır ama hor görmek yoktur ki, kolelik 21. yüzyılda bile var, belli bir maaşa 1 ay çalışıyorsun buda köleliktir. madem gelmeyeceksin, ben gideyim o vakit ama sende birgün inanacaksın lâkin çok geç olacak senin için. seni inanmadığın bir varlığa ALLAH'a emanet etmiyecem. aklınla fikrinle başbaşa

Yükleniyor...