Sizce siz gerçek manada Müslüman mısınız?

Ben örneğin gerçek bir Müslüman olduğumu düşünmüyorum. insanlara beslediğim kötü zanlar. ibadetlerimi tam yapamıyorum. nefsime bazen yenik düşüyorum. ama İslamdan çıkmaktan korkuyorum. Allahtan korkuyorum. iğne deliği kadar gözükse bile o derin ağır işkencelere dayanamayacağımız cehennem azabından korkuyorum. bundan dolayı kendimi düzeltmeye çalışıyorum. Allah izin verirse..

Bu soruyu öylesine sordum. Yani demek istediğim Allah tan gerçekten korkuyor musunuz? ibadetleri yapıyor ya da yapmaya niyetli misiniz önem verdiğiniz başka konular mı var yoksa daha ağır basan sorunlarınız mı var?

0|0
10|14

En İyi Erkek Görüşü

• gerçek anlamda müslüman olmak demek peygamber efendimiz gibi olmaktır. biz o mertebeye ulaşamayız ama rabbim inş. affeder. Allah'tan tabiki korkuyor ve dzgün bir insan olmaya çalışıyorum. bazen ibadetlerimi yerine getiremesemde nefsime hakim olup ciddi günahlardan uzak duruyorum. cumalar hiç kaçırmayıp elimden geldiğince geçmişlerime yasin şerif gönderip dua ediyorum. bazen namazlarımı kaçırmıyor bazen de kaçırıyorum. yalan yok. allaha şükür çevremde hep iyi, güvenilir biri olarak görünüyorum ve öyleyimde. allah yolumdan çevirmesin. sigaram alkolum yok. kötü arkadaşlarım ve arkadaşlıklarım yok. zinadan özelikle uzak durmaya çalışıyorum. dedem ve babannemden sonra halama ben bakıyorum. evli de değilim. kimsenın namusunda şerefindede mutlulugunda da gözum yok allaha şükür.

0|0
    0|0
    • Allah daha çok ibadet etmemize olanak sağlasın.

En İyi Kız Görüşü

• Dinim islam ve ben dindar diye tabir edilen ailelerden birinde büyüdüm. Onlari sorguladigim zamanlarda oldu. Hani ortunup namaz kilmakla musluman olunmaz denir ya buna katiliyorum o yuzden bana iyi nirer ornek olamadilar bir cogu gibi. Su an 25 yasindayim artik mazeretler bulamam, her seyi cok net gorebildigime inaniyorum. Guzel bir insanin sevgisi sayesinde 2 yildir gunde bir vakitte olsa namaz kilmaya calisiyorum ve bazi gunler kilmiyorum. Oruclarimi tutuyorum vs. ama acik giyiniyorum. Bu yonde guzel gorunme istegi baskin geliyor ve egoma yeniliyorum. Hala kur'an-i tam olarak okumus degilim (türkce mealini). Dahasi bir musluman ornek tesgil eder, ben ornek biri olduguma inanmiyorum. Herkes kendini bilir ki, madalyonun arka yuzu onu kadar patlak olmayabilir! Faydali olmak, calismak bir muslumanin olmazsa olmazlaridir ve ben buradaki eksilligimi gidermeye calisiyorum; ayrica cogu musluman diye gordugumuz insan calismaktan, faydali olmaktan, gorguden bir haber. Butun bunlari ve dahasini asabilirsem evet ben gercek bir musluman olduguma inanabilirim. Bu guzel soru icinde tesekkur ediyorum. Bizleri dusundurdun!

0|0
    0|0
    • görüşün için ben teşekkür ederim. Allah razı olsun.. İnsan geçici dünya heveslerinden kurtulmalı ve hatalarıyla ilgilenip düzeltmek için çabalamalı.. İnsanların iyi kötü düşünceleri ebedi değildir nasıl olsa. Önemli olan Allahın rızası. Bir Müslüman ölüme hazırlanıp. Kendi kendine - "Ya-rabb ben sana layık bir kul olabildim mi? Verdiğin onlarca yüzlerce sayamadığım nimetler için sana tam olarak ibadet ettim mi " diye sorgulamalı ve daha çok ibadet etmelidir bence. Ve belkide ahirette keşke daha fazla ibadet etseydim diye pişman da olabiliriz. Belli olamaz. Allah bize kendisine çok ibadet etmemiz için fırsatlar sebepler versin inşallah...

Erkekler Ne Diyor 13

• Lafta herkes elhamdülillah müslüman ibadet görevi 0 genel olarak öyleyiz her koyun kendi bacağından asılıyor bilincine varıp bir şeyler yapmak kişiye kalmış.

0|0
    0|0
  • Bende Değilim.

0|0
    0|0
    • Allah doğru yolu bulmana bulmamıza yardımcı olsun..

• İnsanların çoğu inkâra cür'et edemediği için "inandık"diyor. Eğer yerin üstüne inandığımız gibi yerin altına da inansaydık şimdi bu durumda olmazdık.

1|0
    0|0
    • doğruluk payı var elbette. ölüm sonrası neler olacağını ciddiye alsak belkide gerçekten Allaha iman edebilirdik..

• Nefsle savaşımız da bir sınavdır. Umarım bu sınavı iyi bir şekilde tamamlarız ve Allah a razı kullardan oluruz.

0|0
    0|0
  • Malesef değilim.

0|0
    0|0
  • Kardesim sen musulmansin sadece olarak hepimiz gibi gunahkar bir kulsun. Sen becerdigin kadar kendini duzelt. Eee Imam Ali (a) seytan bize vesvese etmez diyen yahudiye, Hirsiz bos eve girmez cevabini vermis. Dusun bir neden gunah yapiyorsun. Cunki dogru yoldasin. Ancak gunah yapmamaya bak. Ve secde et)

0|0
    0|0
    • doğrudur. Allah razı olsun.. Daha az mümkünse hiç günah işlememeye bakmalıyız

• Evet ve elinden gelen kadar gayret et dogru yolu bul. Bu lafimid yanlis anlama lutfen.
      Allah yardmcin olsun.

• Müslümanım ancak tam yerine getirmiyorum.

0|1
    0|0
    • İnşallah şeytana uyup tembellik yapmadan ve üşenmeden ibadetlerimizi eksiksiz ve tam yerine getiririz.. Allah yardımcımız olsun..

• şu zamanda hangi insan gerçek müslüman ki? Gerçek müslümanlar peygamberlerdir.

0|0
    0|0
    • Elbette onlar eşsizler.. Ancak bizde böyle düşünüp umutsuzluğa kapılarak yanlış yola sapmayız inşallah. Elimizden geldiğince dört dörtlük bir Müslüman olmalıyız..

• hiçbir manada müslüman değilim.

0|0
    0|0
    • İnansan da inanmasan da Allah doğru yolu bulmana yardımcı olsun.

• İnşallah ölümden sonraki hayatta pişmanlık duyacak fiillerde ve düşüncelerde bulunmazsın..

“Onlar cehennemde: ‘Ey Rabbimiz! Bizi buradan çıkar ki dünyada iken işlemekte olduğumuzdan başka ameller, salih ameller işleyelim’, diye bağrışırlar. Allah, onlara şöyle der: ‘Sizi, düşünüp öğüt alacak kimsenin düşünüp öğüt alabileceği kadar yaşatmadık mı? Size uyarıcı da gelmişti. Öyle ise tadın azabı. Çünkü zalimler için hiçbir yardımcı yoktur.‘” (Fatır, 35/37)

Aksi takdirde, ahirette pişmanlık hiçbir fayda sağlamayacaktır.

• Bunları düşünmen İman belirtisidir muslumansin insallah. Bana gelince eeeee 😕

0|1
    0|0
    • İnsan her fırsatta kendi kusurlarını düzeltmelidir. Kendini övüp , kandırmamalıdır elbette.. Allah yardımcımız olsun..

• Amın. Fazla da yerme kendini ters etki yapar sapıtırsın. Kimse mükemmel degil elinden geleni yap kafi. Zamanla üstüne koyarak gideceksin zaten

• Kendimi yermiyorum. Sadece düşünüyorum. Görüşün için sağol. Allah razı olsun..

• ilam yazıyo ama yapıyor muyum hayır :D

0|0
    0|0
  • yok abi lafta müslümanız. çok günah işliyoruz allah affetsin.

0|0
    0|0
    • Allah boş yere insanı affetmez. Onca ibadet edenlerin hakkını yemeyelim şimdi. Haketmiyorsak haketmeye çalışalım.

• Allah affedendir aynı zamanda belkide affeder diye yapmıyoruz Allah affetsin

0|0
    0|0
    • Affetmesi için zaten tövbe ve ibadet etmeliyiz..

Kızlar Ne Diyor 9

• elbette dört dörtlük olamasak da elimden geleni yapmaya calısıyorum evet nefsime maalesef yenik düşüyorum ama temel görevleride yapıyorum.

0|0
    0|0
    • Allah daha çok ibadet etmek için güç ve farkındalık versin..

• Değilim. Olsam burada işim ne?
    Gider daha faydalı işlerle uğraşırım.
    Tam manada müslüman olmak istiyorum ama :(

0|1
    0|0
    • O halde İnşallah şeytanın vesvesesiyle ertelemeden ibadetlerimize yöneliriz. Allah bu yolda yardımcımız olsun.

• İnşallahhhh

• Değerli kardeşim Allah'tan korktuğun için değil Allah'ı memnun etmek için yap ibadetlerini. Allah'tan değil kendi işlediğim kötü amellerimden dolayı korkuyorum. Biz Müslüman mıyız ya da gerçek Müslüman mıyız bilemiyorum. Allah imanımızı inancımızı kaybettirmesin. Hepimize yardım etsin inşAllah. Hayırlı geceler.

0|0
    0|0
    • Dediğin doğrudur ancak korkmakta gerek. O yücedir, uludur. Ondan korkmazsak kimden korkmalıyız ki? Anlatmak istediğini anlıyorum. Korkmaktan önce sevmeliyiz bağlanmalıyız. Bu konuyu fark etmeme yardımcı oldun. Allah razı olsun. .

• Nefsimizle olan savaşı kazanırsak o zaman gerçek Müslüman olabiliriz bence.

0|0
    0|0
    • O halde kazanmaya çalışalım.. Tembellik acizlik bizi ibadetten uzaklaştırır..

• Değilim olmak için çabalıyorum

0|0
    0|0
  • Değilim

0|0
    0|0
    • Allaha iman etsen de etmesen de dilerim Allah doğruları görmene yardımcı olur İnşallah.

• Gördüm ki bu düşüncedeyim. Ve bu da kimseyi ilgilendirmez.

• Emin ol ben kimseyi Müslüman ol diye zorlamıyorum. Sadece gördüğün o mantıksız bir ayet veya bir hadisi söyler misin? Sen de açıklığa kavuşursun biz de..

• Çakma mud. Yalan yok lafta işte

0|0
    0|0
    • Allah doğru yolu bulmana bulmamıza yardımcı olsun..

• değilim
    inşallah olmak istiyorum

0|0
    0|0
    • Allah hepimizi acizlik ve tembellikten kurtarsın.. Zaten yeterince sorumluluklarımızı yerine getirmeyerek zamanımızı boşa harcıyoruz. Geçmişe baktıkça işlediğim büyük bir sevabı bile bulamıyorum.. Allah yardımcımız olsun..

• Degilim maalesef

0|0
    0|0
    • İnşallah doğru yolu bulup iyi bir Müslüman oluruz..

Yükleniyor...