Kadere inananlar neredeler? Kaderciler kalmadımı artık?

Kadere inananlar neredeler sizce kader diye birşey var mı varsa bir niye yaşıyoruz kadere inanlar birde şimdi neden sağa sola bakıyor yoldan karşıya geçerken onuda cevaplayın neredesiniz şu kader mantığını anlatın bakalım bana :) ?

0|0
3|7

En İyi Kız Görüşü

• Kader nedir biliyor musun? Önceden Allah tarafından senin adına yazılmış bir şeydir kader ama insanoğlu bu yazılanı bilmeden kendisi tercih ede ede ilerler ömür denilen ona verilmiş bu yolda...

0|1
    0|0
    • herşey bizim yaptıklarımızla yönlenmiyormu şimdi yani robotmuyuz biz? :)

• Rica ederim. Biraz olsun aydınlatabildiysem ne mutlu bana arkadaşım.

• yardımcı oldun merak etme :)

En İyi Erkek Görüşü

• Kader senin yapacağın eylemleri Allahu Tealanın sadece bilmesidir. Burada hiçbir şekilde müdahale yoktur. Tabi ki bu durumun ölüm gibi istisnaları vardır.

0|1
    0|0
    • yorumun için teşekkürler çok net.

• Bu konuda şöule bir örnek verilir:
      Mesela bir astrolog güneşin salı günü tutulacağını haber verdi burada güneş astrolog salı günü tutulacak dediği için mi o saatte tutuluyor yoksa o saatte tutulacağı için mi astrolog öyle söylüyor? Bu arada ne demek rica ederim, görevimiz

Kızlar Ne Diyor 2

• Kader Allah'ın senin yapacağın her şeyi bilmesidir.

0|1
    0|0
    • yani robot değiliz önceden yazılmış bir şeyi yaşamıyoruz benim yapıcaklarımı biiliyor sadece.

• Anladım. Bu konulara burada cevap bulmak zor. Daha da kafa karıştırıyor bilmeyenler. Buradaki müslümanların islamdan haberi yok :)

• aynen öyle banada öyle geldi zaten kafa karıştırıyor herkes birşeyden bir haber :)

• banada anlatin :)

0|1
    0|0
    • Aynen çok merak ediyorum neymiş şu kader :)

• Kader senin yapacağın eylemleri Allahu Tealanın sadece bilmesidir. Burada hiçbir şekilde müdahale yoktur. Tabi ki bu durumun ölüm gibi istisnaları vardır.

Erkekler Ne Diyor 6

• ben kadere inanıyor ve iman ediyorum.

Allah bizi yaratıyor ve dümdüz sonunda ışık olan bir yola koyuyor, bu yolun sağ ve sol taraflarında yalancı sapaklar var insanı kandıran ve kendinden geçiren ama gel görelim ki o dümdüz yolun sonunda ki ışık ise çok cezbedici ve doğru yol. ama biz insanlar sabredemeyip o yalancı sapaklara girmektn kendimizi alamıyoruz, ve girdikçe görüyoruz ki pufffff tamamiyle yalandan ibaret. velhasıl kelam ister o dümdüz yolu tamamlar o ışığa varırsın, ister o yalancı sapaklara sapar kaybedenlerden olursun.. işte kader budur Allah tarafından bir müdahale yoktur, o seni doğru yola koymuş zaten o yolu tamamlamak ya da tamamlamamak ise sana kalmış..

1|1
    0|0
    • sen soruyu yanlış anlamışsın be mehmet :)) kader nedir diyorum cennet cehennem muhabbeti yapmışsın burada yok doğru yollar bilmem ne doğru yolu sormuyorum sana yalancı yanlış sapakları ben diyorumki robotmuyuz biz sana yorum yapmam bile kadermi benim?

• kızdırıyosun çünkü cevaplarında bir alaycı tavır görüyorum.

• öyle birşey yok yanlış anlaşılma olmuş herhalde. :)

• Allah bir insanın kaderini yazdıysa ve insanın kaderinde cehenneme gitmek varsa, kusura bakmayın ama o Allah o insanı neden bile bile cehenneme gönderir.
    Allah insana irade vermiş demeyin, Allah kadere ne yazdıysa o olur.

0|1
    0|0
    • yani kaderde varsa cehenneme gidersin kaderde varsa cennete yani bizler bir robotuz kadere göre yaşıyoruz? :)

• Allah'ın dilediği olur. Sen kendine zulmediyorsun. Bu attığın laflar Allah'a zerre kadar zarar vermez, sen sadece cehenneme gidersin.

• polemiğe gerek yok beyler bayanlar.

• Burdayım. kadere inanırım ama iki türlü kader vardır. bir alnına yazılmış kader bir de senin yaşadığın kader. eğer sen FSM köprüsü'den atlarsan daha denize çalışmadan ölürsün. ölmek senin kaderindir ama intihar ederek ölmek tercihindir. ölüm, doğum, aile gibi Allah'ın yazdıklarının önüne geçemezsin. ama yaşamını güzelleştirmek de çirkinleştirmek de senin elinde. kader uzun yolda araba kullanmaya benzer. sen yeter ki virajlarda seçimini Allah korkusuyla yap. direksiyonu uçuruma çevirirsen kaza yaparsın. yola çevirirsen gideceğin yere ulaşırsın. umarım anlatabilmişimdir. ha bu arada bu yazıyı okumak da kaderin değil. 😊

0|1
    0|0
    • çok açıklayıcı bir paylaşım oldu yorumun için çok teşekkür ederim bilgilendirici.

• Rica ederim ne mutlu bana bize

• Kadere inanıyorum kader var senin atacağın her adım da alnına yazıldı hatta cennete gidip gidemeyeceğin de belli Yaradan Allah biliyor

0|1
    0|0
    • yani biz robotuz dimi herşeyi ona göre yaşıyoruz şu an sana yorum yapmam bile kader herhalde sana göre? :)

• yorumun için teşekkürler sadece küçük şeylerde etkimiz oluyor galiba.

• Rica ederim yalnız küçük şeyler dediğin senin cennet ve cehenemlikler arasındaki farkın sabreden ile sabretmeyen tövbe eden ile etmeyen dua eden ile etmeyen bir olmaz bunlar basittir ama önemlidir

• Biz insanlarin kaderini kendi cabalarina bagli kildik. İsra13

0|1
    0|0
    • yaniii biraz daha açarsan kader diye birşey var yönlendirilebiliyor bunumu diyorsun.

• benim bildiim kadar Allah ın Alim sıfatıyla ilgili kısacası kıyamete kadar lacak herşeyin Allah 'ın önceden bilip levhi mahfuza yazmasıdır. ama yazdı diye öyle olmaz öyle olacak diye yazılır.

0|1
    0|0
    • teşekkürler. :)

• rica ederim umarım biraz olsun yardımcı olmuşumdur :)

Yükleniyor...