Vatan sağolsun sözü hakkında ne düşünüyorsunuz? Dünyaya Türkiye için mi geldiniz?

Vatan sağolsun.
10 evladım olsa 10ununa da veririm bu vatan için.
Vatan kanla kazanılır.
Kim bu vatan uğruna olmaz ki feda.

Eyyy soruyu okuyan insanlık :) Eyy soruya göz atan bu ne sacmalıyor ya da bu ne güzel yazıyor ya da nötr olan Türkiyede doğmuş büyümüş olan kutsal canlılar. Soruyorum size :) Dünyaya bu ülke bu millet için mi geldiniz?

Brezilyada doğsanız orası için mi ölmeyi şehitlik sayacaktınız. Vatan savaşları için mi geldik Dünyaya? Herkes evini korumak ister. Bu ayrı bişey. Türkiyede olan apayrı bişey

İnsanla alakası olmayan soyut şeylerin misal vatanın ülkenin insandan daha değerli olması insani midir? :)

Niye ben 20 senedir hayatımın merkezine koyduğum insanı orda doğdum diye ora için ölmesini kutsal sayayım ve isteyeyim ki?

Bide şu yazacağım yüzünden soru kaldırılmasa iyi ama buda benim düşüncem. Bir asker ölüyor. Milyonlar konuşuyor. Her gün eş cinayetine giden kadınlar eziyet ceken hayatı elinden alınan kadınlar varken o gün tek birini konuşmak diğerlerine hakaret değil midir diyip iyice yazma isteğimi yerine getirip susayım.

Okuyanların gözlerine sağlık :)

0|2
5|22

En İyi Kız Görüşü

• Kendi ülkem için, kendi topraklarım için ise bu ok. can feda. Ama gereksiz yere ise kimse kusura bakmasın can feda olmasın. O çocuklar ne zahmetlerle büyütülüp bu yaşlara getiriliyor. Cumhuriyet ilan edilmeden önce bu topraklar için savaşmış atalarımız, bu topraklar için anneler evlatsız, kadınlar eşsiz kalmış. Yeri gelmiş kadınlarımız da topraklarımız için, vatanımız için kanlarının son damlasına kadar cephede görev almışlar. Ama şuanda bunu kaç kişi der bilemiyorum.

0|3
    0|0
    • Çünkü o dediğiniz duygu ve vatan sevgisi kalmadı. İnsanlarda ne Atatürk sevgisi bıraktılar. Ne din sevgisi. Ölende vatan için değil. Yaşayanda vatan için değil. şu an

• EİG için teşekkür ederim 😊

• Ayni fikirde olmak gerekmiyor. İnsan olman yeterr eig icin. Hayvan olu hayvanlar o kadar cok ki normal bir insani melek goruyorum

En İyi Erkek Görüşü

• Ortada savas yok, bir sey yok. Siyasi emeller/catismar ugruna, devlet buyuklerinin hirark ugruna niyazi olan genclere sehit diyoruz, ailelerine de vatan sag olsun demeyi mecbur birakiyoruz. Sadece haberlerden izleyenler, kendi yakin cevresinden giden olmayanlar rahatca soyluyor vatan sag olsun, sehitler olmez diye ezberlenmis kalip cumleleri ama ne yazik ki oluyorlar ve ortada vatan savunmasi falan yok. Bir baskanlik sistemi sevdasi ugruna halk kurban ediliyor ve biz koyun gibi vatan sag olsun diyip gururlaniyoruz, ne garip.

0|1
    0|0
    • Vatan sağolsun ne ya. Ahmet ölmüş Mehmet sağolsun demeye benziyor. Bu ne la

• Komik sadece.

Kızlar Ne Diyor 4

• Dilek yolunda ölmek Türke olmaz tasa demiş Atsız. Biz de vatan uğruna ülkü uğruna seve seve canımızı veririz çok şükür senin gibi korkaklardan değilim ırkımı milletimi her şeyin üstünde tutuyorum. Böyle yüce duyguları anlayamazsın sen boşuna kafanı yorma

0|1
    0|0
    • Laf atmadan konuşmasını öğrendiğin gün konuş ;)

• Galatasaray için ölen adamla vatan için şehit olan mehmetçiği karşılaştırman gerçekten çok üzücü ülkü denince aklına bu mu geldi yani. Diğer dediklerine de katılmıyorum ben Türk olmasam eminim ki milliyetçi olmazdım hatta mesela kürt olsam bundan utanç duyardım bunu samimiyetle söylüyorum. Uğruna ölünecek kadar şanlı bir millet daha yok yani bir insan niye arjantin için ölür ki komik yani. bir somutluğa takmışsın gidiyosun maneviyat sıfır resmen. İnsanı hayvandan ayıran bir özelliği de maneviyatının olması. Dediğim gibi ülküsüz toplumlar yoldan çıkar ahlak yok olur dünya yaşanmaz hale gelir insanın genetiğinde bu da var insan bozulmaya kaosa sürüklenmeye müsait bir yapıdadır kuralsız kaidesiz amaçsız nasıl bir felaket olurdu. Her şeyin sınırının olması milletlerin birbirine karışmaması yani ırkçılık bundan çok daha mantıklı ve iyi

• Cok gereksiz bir insansin ama seviliyosun. Kiymetini bil

• Günümüz Türkiye'sinde önemini kaybetmiş sözdür.

0|1
    0|0
  • yazıklar olsun senin gibilere...

0|1
    0|0
    • Ne olsun benim gibilere. Bu yazıklar olsun sözünün açılımı ne biliyo musun kullanıyosun ama :) senin gibilere yazıklar olmasın da işte herneyse anlayacağını bilsem yazacam da zaten soruda yazmışım yeterince :)

• Yazık... Türk milletini korumak adına toprağa düşen askerlerimiz ve polislerimiz hakkında bu şekilde konuşamazsın. Kaç ocak yandı kaç kisi dul kaç çoçuk yetim kaldi kaç ana kaç baba evladından oldu kaç asker silah arkadasini kaybetti haberin var mı. Kıbrıs harekatında bile bu kadar şehit vermedik. Ve senin gibiler bugün sizin canınızı korumak için kendi canını ortaya koyanlar hakkında boyle düşünüyor öyle mi... Acırım tükürüğe, tükürsem yüzüne.

0|0
    0|0
    • Anani essekler mi sikti de boyle bos konusuyosun. sikime acirim sikimi girtlagina soksam

Erkekler Ne Diyor 21

• Yok beee vatan için canım feda ama bu şekilde askerlik yaparak ölmekten bahsetmiyorum. Bu söz insanları uyuşturmak için yazıpan bir sözdür. Seni Orla askere alsınlar istemeden askerlik yap konun olmayan eğitimini almadığın mevzuların içinde kendini koyun gibi güttür sen ölünce vatan sağolsun. Eee vatanı için öldü hadi be. Amerikada almanya da isviçre de askerlil yok e o zaman orada vatanı için ölende yok. Onlar vatansever değil diyemezsin. Orada vatanına askerlikle hizmwt etmek isteyenleri devletleri el üstünde tutuyor bizde kimseye açıklamadan bir kağıt imzalatıp dünyaya kendi özgür irademle sözleşmeli askerim diye gösterebilecekleri bir kağıt parçasını verip, öldü ama vatanı için öldü o bir kahraman diye pohpohlayıp zorla vatan sağolaun dedirtiliyor. Türkiye de bu söz = ölüme sebebiyetin kaftan uydurulmuş halidir benim için.

0|1
    0|0
  • Kendi kültürünü kendi inancını yaşatabilmek için vardır vatan. Eğer bağlı olduğumuz değerler korunmuyorsa anlamsız bir sözdür. Ha şunu da ekleyeyim, eğer devlet yöneticileri değerlere sahip çıkmıyorsa, sahip çıkacak yeni yönetim için vereceğimiz mücadelede de canım feda olsun..

0|1
    0|0
    • Hiç bir ülkede belli din ve kültür yok ki. Ben herkes gibi inanmıyorum veya bu kültürü benimsemiyorum. Ne diye kültür adına tek olan canını veresin ki. Dünyaya soyut vatan için mi gelmişsin. Tuhaf

• Vatana bayragima dinime tabiki canim feda bizi aslinda digerlerinden ayiran en buyik ozellik bu ama siyasilerin oy pesinde kosmasi icin ölmek degil kastım.

0|1
    0|0
  • Biri Vatan Millet Sakarya. Diğeri toplum ilişkisi. Ülkeyi savunmak her bireyin görevidir ama toplum ilişkisi her bireye vazife değildir. Toplum ilişkisinde psikologlar psikiyatriler uzmanlar sulh ve ceza mahkemeleri polisler görevli. Yinede insiyatif olarak yardım edebilirsin ama bu insiyatife bağlı. Özellikle büyük şehirlerde bu istisnayı değerlendiren bile yok ama günümüz insanları Twitter'dan Facebook'tan insta'dan yazarken taş bırakmazlar. Sen bir kadın şiddet gördüğünde atladın mı ki buraya yazıyorsun?
    Yurdum insanı... :) Koş getir çekirdeği seyir var.

0|1
    0|0
    • Ben bir kadını eş siddetinden kurtarıp kadın haklarını tepeye çıkarmak adına çok emek harcamış biriyim demedim. Çekirdek güzeldir birazda bana ver. Durduk yere laf atmadan duramayıp çekirdek çitleyen yurdum insanı :)

Vatan denilen olgunun anlamsız derecede büyütüldüğünü belirttim. Doğrusu vatana yardım konusu çokta ön planda olacak bişey değil benim için. Bir ölen askeri her gün dünya kadar eziyet gören kadınlara çocuklara açlara rağmen vatan denilen abartı fanatiksel olgudan dolayı önplana çıkarıyorsak inaaniyete terstir derim. Yoksa ben greenpeace üyeyim demedim merak etme :)

• Sonra niye Allaha sovuyorsun diyorlar. Eee olduremeyince insanin sovesi geliyor

• Senim gibileri gorunce bayraga sicasim geliyor q

• Kadınların çektiklerinden fazlasıyla bahsediliyor bence. diğer görüşüne katılsam da kadınlarla alakalı sözlerinde haksızsın. bir kadının tırnağı kırılsa ortalık birbirine giriyor. feminizm adı altında en ucuzundan erkek düşmanlığı yapılıyor tüm erkekler aynı kefeye koyuluyor. Nerdeyse selam vermek taciz boyutuna vardırılıyor. Hatta d ilimizdeki en güzel küfür, başka bir dilde olmayan a mına koyayım kalıbı bile cinsiyetçi ilan ediliyor. Küfür lan bu küfür aloooo zaten aşağılama anlamı taşıyor. ama bunun cinsiyetçilikle bir alakası yok tamamen kişisel nefret ve burada aşağılanan kadın değil, erkek o da ayrı mevzu. neyse şimdi çok iyi oldu çokta güzel iyi oldu tamam mı. Benim eyyorlamam bu kadar. hadi iyi günler

0|1
    0|0
    • Kadınların ezilmediğini düşünmenin sebebi senin yaşamını sınırlamaları. Selam veremiyorum. Tacizci ilan ediliyorum. Kötü cinsim. Zaten bunlar çok olağan şeyler değil. Bu bir dağ. Komple bakarsan kadının toplumsal ezikliğini görürsün. Bir o kadar erkekte eziliyor. Ama kadın cinayetleri ve baskıları çok daha fazla ve vahşet.. Yazılsa roman yazılırda. Küfürler cinsiyetçi. Dilimiz cinsiyetçi. Kültürümüz cinsiyetçi. Objektif ve hak arayışında olup bakarsan anlarsın

• Keşke yüzyüze konuşma şansımız olsa aslında aynı frekanstayız :) ben de kadınların hor görülmesine dayanamıyorum. Evet günlük dilde Arap kültürünün etkisiyle bir yozlaşma var ama öz Türkçe kadını olması gerektiği gibi yüceltir

• Çünkü senin gibilerinin bu ülkede yaşamını devam ettirmesi askerin azmine bağlı.
    Brezilya için böyle bir tehdit yok.
    Hatta ortadoğu için bile yok.
    Ama senin bulunduğun toprağı rusundan, isidine ingilizinden almanina kadar her ülke toprak olarak ister.

0|1
    0|0
    • Dünyanın heryerinde çatışma savaş olabiliyor. Sadeec Türkiye değil

• Evine biri saldırırsa evini aileni savunursun zaten. Ben bilmem ne çıkarları için olan savaşlardan bahsediyorum. Misal vatan bu şu diyip insan canından daha kıymetli görüyorlar. Kenyadada insanlarım evlerini yağmalıyorlar. İnsanı yeri ayrı anlamsız fanatikleştirip ego kasmak ayrı. Neyse pek konuşasım kalmadı bu konuyu zaten. Yazılsa çok şey yazılır. Eyw :)

• Soylenecegi ben sustum sen anladın. Eyw

• kısmen haklısın savaşlardan sıkıldım ihmaller çok fazla ölenler unutuluyor zenginler gitmiyor askere. Çözüm belli kürtleri vatandaşlıktan atmak

0|1
    0|0
  • tamam bu güzelim vatana can feda da, ben artık duymak istemiyorum bu sözleri. maalesef afyon gibi bir söz oldu. bizi uyutuyor sadece

0|1
    0|0
    • Niye feda edesin. Canından kıymetli mj

• senin ninene, dedene yazık aga. sen, ben bir yerde sığıntı olmayalım, vatansız büyümeyelim diye canlarını feda etmiş onlar.. bunu söylemek onların kemiklerini sızlatmak olur. onların canı can değil miydi? sen savunduğun düşünceyi yanlış açıklıyon aga. batırıyon

• Napmış dedem anlamadım. Gelenekselci mi olmak lazım. Bu insaniyetin zorunluluğu mu. Kim benim için ölmüş. Biri evine saldırırsa kendini ve aileni savunursun o ayrı mevzu.

• Sen vatan kavramını özümseyememişsin. O yüzden serzenişin. Sadece doğduğun toprak vatan olmaz. Bu geçmişle kültürle aidiyetle aşkla dinle ilgiki birşey.
    Vatan olmazsa vatandaş olamazsın vatandaş değilsen bir hakkın olmaz. bir kimliğin olmaz. Ortalık malı olursun..
    Cinayete kyrban giden bir insanla bir şehidi kıyaslayarak mum dikmişsin.. hem sadece vatan savunurken ölen şehit olmaz.. belki cinayete kurban giden o insan daşehit olmuştur. Niyetini bilemeyiz..

0|1
    0|0
    • Yok vatanı kavradım. Ülke. Geçmişle kültürle alakalı şunu diyebilirim. Ben bu kültürü sevmek bu dine inanmak bunları kavramak zorunda değilim. Zaten zorunda olmak insaniyete aykırı. Vatan olmasın demedim zaten. Evin gibi. Herkesin evi olsun :) Masumca cinayete kurban giden bir insanı kimse anmazken ölen askeri milyonlar anıyor. Askere haksızlık olmasın ama o her gün hatta şu an ölen öldürülen insanlara yanmayıp şehit diyipte o ego doyurucu fanatik duyguyla bağrışan insanlara acıyorum. Bunuda soruda belirtiyorum. Kendi yarattığımız bir olguyu insandan üstün tutmakta nedir. Dinde öyle mesela. Üzücü ve yazık

• Sınırların olmadığı savaşların olmadığı bir dünya benim en büyük hayalim. Hatta antimilitarist yanım hep ağır basar ama...
    1 Eğer biri bu ülke için canını vermezse emin ol İŞİD gibi teröristler bağnazlar şu an seni köle olarak kullanıyordu.
    2 Bu sınırlar içinde iyi kötü bir demokrasi var. Batıda daha iyisi doğuda daha kötüsü var. Sınırlar şu an kalksa bütün değerlerimiz yıkılır.
    3 Eğer sen değerlerin için savaşmazsan başkalarının değerlerini yaşamak zorunda kalırsın.

0|1
    0|0
    • Doğrusu son 20 senedir. Eee kendimi bildim bileli yani askerlerin ölümünün milletin yaşamını sağladığını hiç görmedim. Sınırlar olur asker koyarsın ayrı mevzu. Vatan diye bir olgu koyup bunun için gözü kapalı can veririm demek insanlığa aykırı bir fanatiklik. Gereksiz

• Eskiden önemliydi ancak bugünlerde çok boş bir söz

0|2
    0|0
  • Eskiden tamam da şu an vatan sağolmuyor üstat göz göre göre yitip gidiyor yiğitlerimiz kınalı kuzularımız Mehmet'lerimiz

0|1
    0|0
  • Ben kendim, sevdiklerim ve ailem için geldim.

0|1
    0|0
  • Vatan sağolsun demiyorum gerçekten bir savaş olsa anlarımda göz göre göre vatan evlatlarını kaybediyoruz

0|1
    0|0
    • İkiside beter. Dünyaya bir kere geliyoruz. Bu muydu ölüm sebebimiz

• vatan olmasa millet olmaz millet olmasa vatan olmaz

0|1
    0|0
    • İkisine ne gerek :) olup olmamasini biraktim. Canimi seve seve veririm ne demek ya. Yazık. Canına yazık :)

• Ama herkes canını vermek istemez

• Can bu kadar ucuz olmamalı işte :)

• vatan sağolmasına olsun ama
    Oğlumu değil feda etmek askerde tırnağının kopmasına razı olmam

0|1
    0|0
  • öyle bir sacmalık olamaz göz göre göre ölüm oluyorsa bu cinayettir.

0|1
    0|0
    • Vatan içinmiş ama. Vatan için dötte verilirmiş. vatanla anayı aynı kefeye koymuş millet.

• bir ara sandım ki herkes anlamsız olguları fanatikleştirip ego doyuran kişilermiş. Neyse ki sen varsın :) Herkes kafayı yemiş :)

• saolasın :D

• Yani bu ayrımı yapamayacak kapasitede insanlar var mı hala? ilginç

0|1
    0|0
  • kardeşim ben ailem için yaşarım banane diğerlerinden dışarda bacıma aileme rahatsız edici şekilde bakanlar için mi ölücem. toprak yerinde duruyor kimse ölmeyi iyi anlamda aşılamasın. değmez

0|0
    0|0
    • Bende onu diyorum dosrumda elalem almış fanatik hislerle egoyu tatmin etme yolunu.. Uçuyorlar :) Ama insanlıktan çıkıp hayvani yapıya dönüşüyorlar farkında değiller

• disko ve barlardan vatan vatan yazarlar anca ölen zavallı ailesine bakmak zorunda olanlar

• On numara

0|1
    0|0
  • ohoooo bu meseleyi kavrayamamış

0|1
    0|0
    • Soruyorum işte :)

• ben müslümanım benim inancımda böyle.

• Anladım

Yükleniyor...