İnsanlar bilgisizce davranmak zorunda mı?

Bizim ülkedekiler neden bu kadar egoist. Bir şey yazıyorlar kendi düşüncemi yazıyorum ki bir şeyi düşünüyorsam hakkında bilgi sahibi de olmalıyım. Onlar katılmıyorsa hemen muhalefet olup saygısızca davranıyorlar onlar saygısızlık yapınca ben de saygısızlaşıyorum. Mesela ben eskiden müslümandım hem de bayağı sıkı bir müslümandım. zamanla bana mantıklı gelmeyen doğru gelmeyen şeyler farkettim ve sorgulamaya araştırmaya farklı görüşler almaya çalıştım. nerden baksanız 2 yılımı buna harcadım benim odam+tv odası+salon full araştırdığım kitaplarla dolu bir çok dini de araştırmışım gelmiş müslüman birileri sen bilmiosun cahilsin dio. ben ondna çok şey biliyorum bana bunu diyebiliyor. yorum yapmıyorum hala saydırıyo orda. zaten bir insan haksız olduğunu sezerse saldırıya geçer. baktım karşımdaki insan beni anlayacak kapasiteye sahip değil susarım kendimi yormam. ama cahil insanlarda maalesef bu yok. Peki neden insanlar böyle. farklı görüşlere fikirlere açık değller?

1|2
3|10

En İyi Erkek Görüşü

• cahillerle tartışma galip gelemezsin. isterdim ki seninl tartışan kişiler islam dinini iyi bilseler.
    ben kendimce iyi bir müslümanım elhamdülillah.
    çok üzüldüm durumuna.
    akıl sahibi insanım ama hiç bir zaman ihtilafa düşmedim.

1|0
    0|0
    • tabiki insan doğru bulduğu şeye inansın herkes saygı duyulmayı hakediyor ama yobaz olmak farklı müslüman olmak farklı

En İyi Kız Görüşü

• ah kuzucum ya birbirimize o kadar çok benziyoruz ki bende 2 yıldır araştırıyorum sorguluyorum ve bunu herkesle paylaşmıyorum çünki hiç kimse kitabı bir kere açıp okumamış insanlar bana laf ebeliği yapıyor... uğraşmak istemediğim için kendimce okuyorum ayetleri araştırıyorum ve şu an çok daha mutluyum bilgiliyim ufkum açık...

1|0
    0|0
    • aynen bak o mutluluğu ben de yaşadım. müslümanken hep ahiret korkusu ölüm korkusu filan vardı. sürekli ibadet yapmaya çalışıodum deist olduğumm gün resmen omuzlarımdan yük kalktı hafifledim bir şeyi günah ya da sevap olduğu için değil doğru ya da yanlış bulduğum için yapmaya başladım

• ya zaten hep korkuyla inandırmaya çalışılmış bir kitap. kıyame suresi de çok korkunçtu bence

• hepsi birbirinin aynısı zaten kitabın geneli seks seks seks :) ve insanlar korkutulmuş bastırılmış ve kandırılmış kulaktan dolma bilgilerle ot gibi yaşayıp ölücekler

Erkekler Ne Diyor 9

• Bizim ülkedekiler neden bu kadar egoist diye başlayıp kendini övmeler 😂😂

Ya gidin az ötede durun.

0|0
    0|0
    • eğer bir cümleyi beyninden değil totondan anlıyorsan o senin sorunun. kendin eğer bu narsist kişilik bozukluğuna sahipsen başkalarını da öyle zannetmen normal. sen bence hiç yaşama. bb?

• Bende Okudum Sırf Kendini Övmüşsün Biraz Samimiyet Pehhh😀 Arkadaşında dediği gibi hadi git ötede oyna😀😀😀

• @YoungCreww jhahvha :D mantıksız yorumlarınızı mantıksız kişiliklerinizle alıp hadi ordan olup gidin.

• Kanları bozuk

1|0
    0|0
  • ortaya kanitlarda koysan.
    ortaya bütün kitaplarida açsan.
    içindekine engel olamazsin. düşünceler çatısabilir.
    belkide 2 yılını sen bosa harcadın ve beynini farklı düşüncelere ittin.
    ihtimaller herşeye var.

0|0
    0|0
    • bu açıdan bakınca tabiki dediğin şey gayet yerinde. ama ben araştırarak öğrenerek sorgulayarak bir yere vardığımdan kendi görüşümü doğru buluyorum ama müslüman olan diğer insanalra baktığımda araştırıp sorgulamayı bırak resmen toplum etkisiyle müslüman olduklarını görüorum. eğer karşımdaki insan da benim gibi araştırığ öğrenip sorgulayıp hala müslüman kalmışsa ona saygım sonsuz olur zaten. kimseyi küçümsemek ve yanlışlamak haddim değil zaten. diğerleri de böyle olmalı. hayat bizim herkes kendi tercihleri doğrultusunda yaşamalı.

• anlamini bilmeden dua okumak gibi.
      %90 ezbere bilir arapca dua okur. anlami bilmez.
      dediğin gibi toplum etkisi çok normal.
      bende sana şöyle örnek vereyim. yaşın 30 olsaydi belki bu düşüncelerin olmayacakti. çünkü 10 sene önceki teknoloji bilgi kaynaklari ve diğer seyler bunu kisitlardi.
      sosyal yarışmalarda bile 5 kişi yanlış cevabi verdiginde refleksle 6.. kişi de bildiği soruyu toplum psijolojisi ile yanlış söyleyebilir.
      ben geneli bosverip kendime bakan tarafim deyim sen anla. gereksiz tartismalar seni yorar sadece

• " Sizinle savaşmak isterdim ama bakıyorum da silahınız yok bayım. " Sözü tam bu durumda söylenmeli galiba.
    Sıradanlığa alışmışlar.

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • Çünkü at gözlüğü takıyorlar

1|0
    0|0
  • Cahillk herkezin dinine görüşüne yaşantısına saygı duymak gerekir

0|0
    0|0
    • herkesin dinine görüşüne saygı duyulmuyo işte sorun orda

• Kasapa göndereceksin saygı duymayanları asulı etleri göstetecen bak bakalım hepsi kendi bacağından asılmış gördün mü dicen

• Tribal Enfeksyon

0|0
    0|0
  • üni bitsin gidersin yurtdışına. takma kafana çok

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

Yükleniyor...