Tanrı iyi olmak zorunda mı?

Tanrı iyi olmak zorunda mı?

Bir tanrı var ise neden iyi olmak zorundaymış gibi bakılıyor? Tanrı iyi olmak zorunda mı?

0|0
2|19

En İyi Erkek Görüşü

• Alıntı;

Tanrı’yla aynı fikirde değilim
    İntihar edenlerin
    Cehenneme gideceği konusunda
    Kainatın yaratılışına
    Katılmaktan bıktığımda ruhum
    İntihar edeceğim bende

Denenmemiş bir yolla
    Nerdeyse bütün akıllı kalpler
    İntihar edip hadi ordan çekmiş yeryüzüne
    Ben ateist değilim, babasıymış gibi
    Tanrı’ya küsen bir çocuğum
    Eğer Tanrı intihar edenleri ve Nietche’yi
    Cehenneme gönderirse
    Cehennemde yanmayı tercih ederim bende

Tanrı dürüstlüğü sever..
    Tanrı’nın hayal gücünü beğenmiyorum
    Ben Tanrı olsam
    Peygamberler göndermez
    Direk konuşurdum insanlarla

Ben Tanrı olsam
    Hitler’i iyi kalpli bir Yahudi olmakla cezalandırırdım
    Yahut yetenekli bir yazar yapardım onu
    İçindeki kötülüğü insanlara değil
    Tuvallere boşaltırdı

Ben Tanrı olsam
    Devletler yok olur
    Gül kokulu bireyler var olurdu sadece
    Atlar çılgın zamanlar koşardı

Ben Tanrı olsam
    Düşünce gücüyle herkesin
    İstediği karakter olmasını sağlardım
    Dünya bir şiirin
    Yaratılım sürecine dönüşürdü böylece

Ben Tanrı olsam intihar ederdim
    İnsanlarla birlikte
    Acı çekmeyi öğrenemediğim için.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Karanlık yoktur ışığın yoksunluğudur karanlık kötülükte böyledir. Kötülüğü çıkaran insanlar, ve Allah zulmu kendine bile yasakladı.

0|0
    0|0
    • Daha soruyu bile anlayamamışsın.

• Anladım, sende cevabıma tekrar bakmalısın, iyilik Allahtan kötülük insanlardan iyi olmak zorunda değil ama o iyi.

Erkekler Ne Diyor 18

• Çok haklısın hadi hepsini geçtim insan ile mitolojilerdeki tanrılar bambaşka boyutta varlıklar. İyilik anlayışları neden tutsun ki birbirini? Sen kimsin lan insan

2|0
    0|0
  • Değil.

0|0
    0|0
  • İyilik ve kötülük kavramı bar olduğuna göre ve şeytan kötü rolde olduğuna göre Tanrı iyi rolde olmak ve iyi olmaz durumunda :)

0|0
    0|0
  • iyi-kötü ölüm-yaşam gibi terimlerin tamamı maddesel ve eylemseldir. tanrı kavramında bunlar bulunmaz. mantık hatasına düşmüşsün sorgularken. kırmızının ağırlığı nedir ya da yuvarlağın kaç köşesi vardır demek gibi bir hata.

0|0
    0|0
    • İslama göre tanrı iyidir, merhametlidir. O yüzden soruyorum. Bunlar insani özellik değil mi?

• zaten tanımlayabilmemiz odur. kötülük probleminden kaynaklanan bir sorunsal yaşamandan kaynaklı. bu yüzyıllardır aklı mesgul eden felsefi sorulardandır. tasavvuf felsefesinde ruh kötü değildir. ruhta merhamet ve vicdan "felsefede töz olarak tanımlanır" yüklü olarak yaratılır. kötülük; yaratılışa aykırı olmaktır. bir çok metodu var ama bir kaç kelime ile tanımlamak imkansız. hegelden girip descartesten çıkmamız lazım. soruyu teistik olarak soruyorsun anlıyorum ama bunu teizm tartışmaz. teizm varlığı ya da yokluğunu tartışır. ben de teistim o yüzden teoloji ile pek ilgilenmiyorum.

• Sen supernturalmi izliyosun yoksa :D

0|0
    0|0
  • Aslan ve koyunun kavgasında tarafsız olmak, aslanı desteklemek ile aynıdır.

0|0
    0|0
  • tabiki değil allaha hiçbir insani vasıf yüklenemez. Bu düşünceler biz nankör insanoğlunun saçma beklentileridir herşeyin hayırlısını O bilir. Kalem O nun Kitap O nun Gönül O nun

0|0
    0|0
  • İnsan kendi kendine zulüm ederken tanrıyı suçlamak onun sınav düzenine karşı gelmek ne saçmadır

0|0
    0|0
  • tanrı varsa eğer , bu dünyanın en acımasızı olduğuna yemin edebilirim

0|0
    0|0
  • peki dostum iyi tarftakilerin yanında hep tanrı varsa kötülerin yanındaki kimdr =) ?

0|0
    0|0
    • Bu karanlıktır egodur ve korkudur.
      Işığın girdiği yerde karanlık kalamaz terketmek zorundadır.

• orası ölee ama sence yavs yvs içimzdeki merhmt sevgi yok olmuyo mu dostm hersye alştrıolr ölümlere tecavüzcülre vss.. peki içimzdeki bu merhmt ölrse adaleti kim sağlckk

• Merhamet duygusunun azaldığın söyledin. Insanlık 12000 senedir dünyaya hüküm sürüyor bundan 1500 sene öncesine kadar kanun yoktu sokaklarda insanlar birbirini katlediyorlardı!!
      Dünya gelişiyor dostum daha daha duyarlı daha bilgili her konuda daha fazlası oluyor bu düşüncen yanlıştır.
      Aslında idrak etmemiz gereken şey şu; zannettiğimizden daha büyük bir planın bir parçasıyız. Varoluşun sebebini öğrenmemiz çok geç olacak ama bu süreçte inanma ve inanmama seçim hakkına sahibiz. Kuşku aydınlanmanı sağlayacak bir araçtır umarım karşınıza çıkacak son soruya güvenebilmeyi seçersiniz.

• Hayır değil.. o tanrı istediğini yapar..

0|0
    0|0
  • İyi olmayı emreden yaratıcı neden kötü olsun.

0|0
    0|0
    • kötülüğük problemi vardır kardeşim çok eski. kötülüğü yaratan birisi iyi olabilir mi sorusu var arkadaş ona takılmış. tasavvuf ve teoloji felsefesi alanıdır. o yüzden ben pek kafa yormuyorum bu sorulara.

• Neden kötü olsun :)

0|0
    0|0
  • bıktım ya millete dini anlatmaktan kalın kafalar basmıyor ulan cahiliye dönemindeki putperestler sizden daha iyiydi

0|0
    0|0
    • En iyi sen biliyorsun zaten

• ben en iyi biliyorum demedim ama sizden daha iyi bildiğim kesin

• O zaman soruyu felsefi olarak açıkla da görelim ne kadar bilgilisin.

• tanrı insan değildir, yarattıklarına benzemez.

0|0
    0|0
  • Cünkü sevginin özüdür tanrı.
    Eğer bir tanrı varsa, ki bence var bir imaj veya bir kişilik olamaz senin zihnindeki gibi o yaşamın dengesini kurar ve öz enerjinin kaynağıdır

0|0
    0|0
  • dinlerde anlatılan tanrıdan bahsediyorsan onlar iyi olmak zorunda ama bir yaratıcıdan bahsediyorsan kötüde olabilir ama ben inançsızım

0|0
    0|0
  • Kötülüğü yaratanlar insanlardır, yaradan değil.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• Dinlere göre evet iyi olmak zorunda. Ben inançsızım ve bana göre var diye varsaydak bile bu kadar kötülüğe neden olan insanı yaratan bir varlık özünde saf iyilik barındıramaz.

0|0
    0|0
Yükleniyor...