Kapalıyım ama nasıl davranmalıyım? detay okuyun?

benim hayatım biraz karışık.
Müslümanım ve çok açık giyinen, çok makyaj yapan, sevgili peşinde koşan biri değildim. Dikkat çekmeyide sevmem. Tam olarak örtünmeyi uygulayamazdım ancak araştırdım ve giyimimize ne kadar dikkat edersek o kadar iyi olduğunu yani çok açık giyinen biriyle daha az açık giyinen birinin bile aynı değerlendirilmediğini öğrendim. Böylece kapandım çok zayıftım ve dar pantolon bile giysem üzerime yapışmıyordu. Ailemde zayıfım, yaşımda daha küçük diye giyimime karışmadı. Ben dar pantolon+tunik giydim.
büyüdüm ve benim giyim şeklim değişmedi. Kilo alsamda halen zayıfım ve farklı pantolonlarım var ama içlerinde dar olanlarda var. Şimdi ailemle tartışıyorum. Haklılarda ben tamamen uyucam diyerek örtünmedim.20 yaşına geldim kimseyle sevgili olmadım. Aşık oldum ama farklı işler peşinde olmadım. Tam uymuyorum ama bende bunlara dikkat ettim tamamen bozmadım. Açılıyım diyorum tamamen günaha girmek istemiyorum. Daha fazlasını örtünme anlamında şu an yapamıyorum nefsime hakim olamıyorum. Ben potansiyel suçlu oluyorum anladımda çok düzgün kapanıp sevgilisiyle gezende var böyle olursam daha mı iyi olacak?

0|0
5|6

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 6

• Hayır minik. Çizgini bozma. Yaş olarak zor vakitlerden geçiyorsun. 25'e kadar 3-5 sene senin için çetin geçecek. Çünkü akıl başa gelinceye dek, hislerin seni köşeye sıkıştıracak. O yüzden, biraz daha sabirli ol derim.

Temel kaide de şudur; "Her kuralini uygulayamadigin şeyin, hepsini de terketmemelisin"... Yani, yapabildigin kadar. Elinden geldiği kadar, becerebildigin kadar...

1|0
    0|0
    • bende öyle düşündüm ama ailem başta zayıfım diye karışmıyordu. Şimdi yaşım büyüdü diye müdahale etmeye başladılar. Çevremde çok düzgün kapananlar var iyi güzel onları bana örnek gösteriyorlarda yani bazılarının arka bahçede ne yaptığınıda ben biliyorum anlatılmıyor. Düzgün kapananların hepsi düzgün değil maalesef. Keşke daha fazlasını yapabilsem ama bende şu an bu kadar var. Daha fazlasını yapınca bu sefer fazla geliyor açılmak istiyorum. Uzun zamandır kapalıyımda ben tam uyucam diyerek örtünmemiştim sanırım bu sebeple daha fazlası henüz gelmedi.

• Minik, ailenin müdahalesi yerinde ve gerekli.
      Önce bunu bilmeli ve tabii karşılamalisin.
      Çünkü onlar senin ebeveynlerin ve de senden mes'ul olan kimseler, dinen. Bunu yapmak zorundalar. Gelelim sana örnek gösterdiklerinin yedikleri nanelere... Sakın ola, onların hatlarını açığa çıkarma. Bırak, Allah ile kendileri arasında kalsın. Belki onlar da zor zamanlardan geçiyorlardir ve ileride durulacaklardir. Böyle düşün lütfen. Sen sadece mümkün oldukça, tesettürun kaidelerine uymaya bak. Pantolon-tunik gayet hoş ve de doğru kanaatimce. Yanlış biliyorsam, Rabbim affetsin beni.

• Abla bir şey söyleyeceğim kızma "din yok allah yalan ! "

0|0
    0|0
  • Yapabildiğinin sevabını , yapamadiginin günahını alirsin

0|0
    0|0
  • Sen elinden geleni yap doğru yolda ol eğri bulur belasını sen kendinden sorumlusun

0|0
    0|0
  • Nefsine sahip çık ölüm var unutma

0|0
    0|0
    • biliyorumda ben internete fotoğraf koymam, sınıf arkadaşlarımla bile gerekmedikçe konuşmam ben zaten baya soyutladım kendimi giyimime el atınca bu sefer fazlaymış gibi geliyor ve açılmak istiyorum

• of of sen benim sorumu yanlış anlamışsın neyse boşver ya

• tamam her neyse by

• Ya Allah rızası önemli kapanmada çevre ye bakma

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 4

• Ben şimdi sorununu tam olarak anlayamadım öncelikle onu diyeyim. Ve tam olarak bilincinde kapanmamış olabilir misin.. Lütfen yanlış anlama. Ben de namazın bilincinde değilim çok fazla.5 vakit kılamıyorum hala pardüse giydiğim halde.15 yaşımda kapandım ben de, çocukluğumdan beri isterdim ve direk pardüse giyerek kapandım. Diğer şeyleri giyemez utanırdım. Yani acaba tesettürün tam manasıyla bilincini kapmada mı bir sorun var diyorum, ama dediğim gibi sevgili falan demişsin tam anlayamadım. İstersen özelden de yazabilirsin her zaman yardımcı olmaya çalışırım kardeşim.

0|0
    0|0
    • ben anlaşılır yazdım diye düşünüyorum ama karışık ifade etmişte olabilirim doğrudur.
      Ben dini bir ailede büyüdüm, çevremde öyle ama benim karakterim hep çok farklıydı. Yaşıtlarım var benim gibi aynı çevrede büyüyen ama onlar yanımda fazla masum kalıyorlardı. Ben sanki dinle alakası olmayan farklı bir yerde büyümüşümde sonradan beni ailemin yanına göndermişler gibiydim. Hiç bilmediğim ortamlara girsem kısa sürede alışırdım, yabancılık çekmeyecek bir yapıdaydım. Biraz farklıydım ben. Bu sebeple dini bilsemde uygulamam daha zor oldu ya da bana zor geldi. Bende madem tam uyamıyorum uyduğum kadar dedim ve böyle kaldım

• o kadar kolay olmuyor cevap vermek... benim gibi normal bir ailede büyüyüp çok farklı bir karaktere sahipsen zorlanıyorsun işte

• Tabiki zor. Ama kolay olanı elde etmek zaten zor değil.

• Karar senin

0|0
    0|0
    • karar benimde fikir almak istiyorum

• kurtulurum demiyorum zaten ben internete foto koymuyorum

• Anlatamadım
      Neyse sen bilirsin.

• Evet, tam anlamıyla kapan. Sen zaten Allah ın rızasını kazanmış olcaksınki, Allah da senin istedigini versin...

0|0
    0|0
    • daha fazlasını yapmaya kalkınca kendime hakim olamıyorum ve bu sefer açılmak istiyorum dediğin güzelde durumum sıkıntıda

• orda kullandığım ifadeyi yanlış anlıcanızı biliyordum ama yinede yazdım. Ben çocukluğumdan itibaren hep zayıf olmam sorgulanarak büyüdüm ve bu bir yerden sonra benim için ciddi bir sorun haline geldi. İnsanlar zayıflığımla ilgili dalga geçtiğinde ağladığım bile oldu. Burda mesele sıradan bir yakışma durumu değil öyle değil lütfen psikolojik olarak yaşamadıysanız yanlış yorumlamayın

• Bende zayifim ve banada zayif diyen cok oldu, sizi anlayabiliyorum ama siz bu sorunu aşmadan size yardımcı olamam.

• Sen de kapanıp da sevgili yapma o zaman, benim de hiç sevgilim olmadı. Nefsine hakim ol. Ayrıca ayrılacağını bile bile neden sevgili yaparsınız ki erkenden? Bu bana çok saçma geliyor?

0|0
    0|0
    • ben kimseyle sevgili olmadım zaten Allah aşkına nerde ''sevgili yaptım ve ayrılıcam'' yazmışım? gösterir misin düzeltiyim

• Kapanıpta sevgilisiyle gezen de var böyle olsam daha mı iyi olacak demişsin. Ben de sevgili yapma o zaman nefsine hakim ol dedim. ayrıca "ayrılacağını bile bile sevgili yapmak" bir genellemeydi

• o cümlem örnek verme anlamındaydı gerçekten uygulayacağım anlamında değil... yanlış anlamışsınız ben öyle bir şey yapmadım, yapmayıda düşünmüyorum

Yükleniyor...