Evlilik bence önemsiz, sizce önemli mi?

Şimdi çoğunuz evlilik dini emir diyeceksiniz. Görende tüm emir ve yasaklara uyuyorsunuz zannedecek. 1 tanesini bile bilerek uymayan kişi günah olduğu için evleniyorum demesin. Madem o kadar önem veriyorsunuz, tövbe edin ve beraber yaşadığınız kişi ile helalleşin. Allah çok merhametlidir. Evlenince neler yapılıyorsa, evlenmeden de yapılabilir. Ömür boyu aynı evde sevgili hayatı yaşayacağım. Resmi olarak bakın biz sevişeceğiz belgemizi aldık demek oluyor evlilik. Birisinin tapusunu almaktır.
Çocuk p*ç olur diyenlere cevabım ise, babası belli olmayana denir bu. Kimse bir çocuğun anne babasının evli olup olmadığına bakmaz.
Toplum istediği için sürü psikoloji ile evleniyorlar.
Beni ya terk ederse diye kendini evlenerek garantiye almak isteyenlerde var. Gerçekten seven terk etmez. Herkesi kendiniz zannetmeyin.
Evlenince aşkın büyüsü yok oluyor. Karşıdaki insan sanki garanti gibi. Ama sevgili iken öyle değil. Her an çekip gidebilirsin. Ve bu daha özenmeye zorluyor insanı.
Birlikte yaşayacağım kişiyi herkese duyurmak zorunda değilim. Bir nikah memuruna onaylatmama ihtiyacım yok. Siz ne düşünüyorsunuz?

6|4
123|56

En İyi Kız Görüşü

• Bana göre yeni çağda evlilik gereksiz ve bir toplum dayatması.

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 122

• Çok konuştun. Anladık evliliğe karşısın. Bu kadar uzatıp insanları fazlasıyla eleştirmen gereksiz.
    Ayrıca evlen ya da evlenme bize ne başkalarının evliliğe olumlu bakmasından sanane sen kendi hayatına bak.

8|5
    0|0
    • Kimse birşey sormasın o zaman.
      Gereksiz olan sensin.

• Soruyu soran arkadas cok mantıksız ve gereksiz konusuyorsun. Aklı basında soru sormuş olsan kimliğini gizlemezdin. Hamam bocegi gibi kimligini saklayarak anlamsız sorular sorma.

• @googoook sana ne oluyor?

• "Gerçekten seven terk etmez" "her an çekip gidebilirsin" kendinle çelişiyorsun. Ama kendi düşüncelerindir, saygı duyarım. Toplumsal bir varlığız, topluma karşı gelmek bana pek doğru gelmiyor özellikle bu konuda. Bir yere gidiyorsun soyadlar farklı. Çocuk bakıyor annesinin soyadindan farklı bir soyadı var. Bilmem, hoş değil.

4|1
    0|0
    • Soyadı mahkeme kararı ile değiştirilebilir.
      Her türlü düşünceye hitap ettim, çelişmiyorum.

• Farklı konular bunlar.

• Aynen, öyledir :)

• Şimdi zaten halihazırda biri ile birlikte yaşayıp evlenmemenin çok da anlamı yok. Evet, memur aşkınızı onaylamak zorunda değil tabi. Ama evlilik bundan daha öte anlamlara geliyor. En başta devletten bir hak alıyorsunuz. Birbiriniz üzerinde hak sahibi oluyorsunuz, birinizin sahip olduğu haktan diğeri de yararlanabiliyor, söz hakkınız oluyor. Düşünsenize 10 yıllık bir sevgilim var, başına bir iş geliyor ve zerre söz hakkım yok. Kaza geçirse aranmayacağım, komaya girse fişini çekmeyi bile bana sormayacaklar.

Ama zaten uzun ilişki de bana ters, sadakati anlamsız buluyorum diyorsanız o zaman görüşleriniz daha tutarlı olur. Uzun ilişki yaşamayan ve bu sebepten dolayı evliliği gereksiz bulan birini anlarım. Ama uzun ilişki yaşayıp da evliliğe zıt olmayı bir türlü çözemedim. Kaçırdığım bir şey varsa siz belirtin madem.

3|0
    0|0
    • Haklar için vasiyet bırakılabilir.

• Gene anlamadım. Ben diyorum ki uzun ilişki ile evliliğin ne farkı var? Yani 20 yıldır birliktesiniz diyelim? Ne oluyor, niye evlenmiyorsunuz? Her an açık kapı bırakmak mı bu nedir yani?

Direkt uzun ilişkiye, sadakate karşıyım deseniz anlayacağım da bunun hiçbir mantığını bulamadım.

• "Evlenince aşkın büyüsü yok oluyor. Karşıdaki insan sanki garanti gibi. Ama sevgili iken öyle değil. Her an çekip gidebilirsin. Ve bu daha özenmeye zorluyor insanı."

• Ya bir gidin. Adam evlenince bile zor bağlanıyor evlenmeden 💩 tutar bir kadın onu elinde.
    O zaman değil 4 eşlilik millet her önüne gelenle...
    Sonra 100 yıl sonra tüm insanlar kardeş olur ve kimse evlenemez.
    Al sana bekar hayatı.
    Bu arada tüm farzları yerine getiriyorum ve "bekar hayatı haram" dememde bir sakınca yok o halde.

1|4
    0|0
    • Ve ölmeden zina suçundan affedilebilmen için bekarsan 80 sopa yemen gerekiyor. Değilse istediğin kadar af dile.

Her şeyin bir bedeli olmalı.

• Hükmü kalkan ayetleri koyuyorsun.

• Nerede geçiyor kalktığı canım kardeşim? Söyle biz de bilelim :))

• sapıklık olmasın diye Allah emretmiş, herkes tek eşli olmak zorunda... madem çok seviyorsun o zaman kızla evlen niye bahaaneler üretiyorsun kardeşim?

4|3
    0|0
    • tek eşli olacağıma hiç olmam daha iyi kendi sıkıcı fikirlerini kendine sakla.

• ne diyorsun kime diyorsun sen?

• Tek eşlilikten yanayım zaten ben. Bahane değil bunlar.

• Bu konuda daha önce de yazmıştım :) Yasal olarak beni bağlamasını isterim bir şeylerin bir noktadan sonra. Hastaneye kaldırıldığında ilk bana haber verilmesi ya da gözaltına alındığında, tutuklandığında görüşlerde önceliğim, bilgim olması evliliğe bağlı ayrıca ayrılık halinde hak iddia edebilmek için de evli olmak gerekli sonuçta nelerle karşılaşırız belli değil. Evliliği çok da büyütmemek lazım yüzük takmalar, düğün yapmalar pek bana göre değil fakat bir gününü ayırıp evlensin bir zahmet istenildiği zaman boşanmak da öyle çok zor değil. Günümüzde evlilik ilişkiyi garantiye almıyor bence. Evlilik birisinin tabusunu almaktan ziyade yasal olarak aile olmak demek. Tabi herkes evlensin evlenmeden aynı evde yaşamasın insanlar demiyorum bence insanlar evlenmeden önce bir süre aynı evi paylaşmalı, kendi ayakları üstünde ayrı ayrı durabilmeli ve birbirlerini iyi tanımış olmalı daha sonra öyle çok da büyütmeden bir iki kağıt imzalayıp evlensinler. Neler için uğraşıyoruz düşününce devletin vatandaşı olmak bunu gerektiriyor çünkü. İlerde belki fikirlerim değişir komple baş kaldırırım ama şu an için böyle düşünüyorum. :)

1|0
    0|0
    • Vasiyet verebilirsin.

• Evlilik buna dahil değil.

• Katılıyorum, güzel bir soru olmuş.
    Bir insanı seviyorsam, anlaşabiliyorsam ve aynı hayatı yaşayabiliyorsam önemli olan budur benim için, bir imzanın pek bir değeri yok.

4|2
    0|0
  • Önemli. Aile kavramı yaşatılmalı. Gayrimeşru çocuğa sıcak bakmıyorum.

5|3
    0|0
    • Yine aile olacak.
      Kim diyor gayrimeşru olduğunu?

• O evlilikte de oluyor, bir farkı yok yani Kusura bakma da biraz fazla saçmalıyorsun tutarsızsın

• @MrsDreamer evlilikte eşim nasıl olsa cepte diye özen gösterilmez.

• Evlilik önemlidir, dini emir sebebiyle değil benim için aitlik konusu. Sevdiğin adamın eline yüzük takiyorsun bu benim diyorsun diğerleri yaklasamiyor asd ilk ve en önemlisi.. Yaptığın ve yapacagın her şey meşrulaşıyor, ayrıca sorumluluk olduğu kadar da özgürlük.. Tek sıkıntısı da ki bence ciddili sıkıntı bir insanla senelerce yaşamak tek kişiye bağlı olmak cidden zor bir olay ama aşkta sürekli yaşanabilir bir şey değil sevginin yettiği yere kadar gideriz, ciddi düşünen taliplerimi bekliyorum asdf

1|0
    0|0
    • Evli olana yaklaşan yine yaklaşıyor. Ayrıca ilgi duyanlar var buna.
      İradeli sevgili seçersen birşey olmaz.

• Beni tanımıyorsun.

• iradesizseniz irade sizsiniz

• önemli evlilik öncesi cinselliğe, birlikte yaşamaya karşıyım

6|2
    0|0
  • Asiri sekilde yanlis dusundugunu dusunuyorum

3|3
    0|0
    • Neden?

• Hissetmek diyorum resmiyet diyosun. Sacmaliyosun sadece

• Artık evliler çift soyad kullanıyorlar. Bunun bir önemi yok.

• bu zamanda gereksiz bence , evleniyorsun 1 ay sonra boşanmalar cıkıyor , derdi çilesi , hiç çekemem.
    bekarlık sultanlıktır.

3|1
    0|0
  • Evlilik bu zamanda dünyanın en saçma müessesesi haline gelmiş durumda. Etrafımda en ufak şeye sürekli didişen insanları gördükçe soğudum şahsen. Erkek arkadaşıyla 2 yıl aynı evde yaşayan arkadaşım, evlendikten 1 yıl sonra şiddetli geçimsizlik sebebiyle boşanıyor. Böyle acayip bir uğursuzluğu var evliliğin. İmzayı attırınca değiştiriyor insanı. Bir de çocuk derdi var tabii. Allah isteyene versin.

0|1
    0|0
    • Görüş için teşekkürler.

• Evet önemli.

3|0
    0|0
  • Benim için önemli hayırlısı olsun

3|0
    0|0
  • Bence de önemsiz

0|1
    0|0
  • Mantikli cevaplar vermissin ama ben isterim hayalini kurdugum bir an imam nikahida yaparim Allah tarafindan kabullensin ama senin dusuncene saygi duyuyorum

0|0
    0|0
  • Saçma düşünüyorsun. Katılmıyorum.

1|0
    0|0
  • Evladım, sana neslin devamlılığı ve korunması öğretilmedi mi?

2|0
    0|0
  • Eksik bilgi yanlış yőnlendirme den bőyle dűşűnmen normal herkezin bilmesi için yapılmıyor evlilik birnevi arada anlaşma ve sőz ve şahitler huzurunda onaylayıp műhűrlemektir manevi açıdan zayıf bilgilerle yola çıkılirsa bir ilişki açısından resmiyetsiz nasıl bir birliktelik olur onun sonu nelere yol açar sanırım bunları hiç dűşunmedin...

0|0
    0|0
    • Neye yol açar?

• Sen oyle yapiyosan o baska hangi oto Satan Firma sőze Kronstadt ediyor pesi n para vermeyince armer yaparsn tapusunu da uzerine Domäne gerekir bunun kadkosu sigortasi vergisi carti curyu var sozle olmuyo o isler evlilik yspmak sana mantiksız geliyorsa bence git kuranı aç oku yűce rabbinische sana negűzel Akıl veröffentlicht dűşűnme kabiliyeti vermisse anlayabilmen için gefahren bskmslısın arapca bilmeyene yol Tarif ediyorum napaym benimki o hesap

• İmla klavuzu, sözlük ve klavye hediyem olsun sana. 🎁

• Çok önemli çok

2|0
    0|0
  • Önemli

0|0
    0|0
  • Çok haklısın toplum baskası genel olarak. Yani evliliğin beraber yaşamaktan tek farkı bir imza.

2|0
    0|0
    • Sadece bu değil cansu. Evlenip bir imza atıp söz vermek ve bu sözü her daim sürdürebilmek için nikah var. Evliligi bu kadar basite indirgemek bence yanlış.

• @SevmekLazıım Allah'ın merhameti sonsuzdur.

• Ya ona bakılırsa 8-9 kere evlenip boşanıyor insanlar sırf adı zina olmasın diye bu da doğru değil. Hem ben burda resmi nikahtan bahsediyorum dini nikah, her inanan için gerekli zaten. İnanmayan onu da yapmaz.

• Öncelikle evlilik emir değil sünnettir. Bir eşya aldığın zaman garanti belgesini, faturasını istiyorsan veya ev aldığında tapu yaptırıyorsan (senin sözünü ettiğin tapuyu onaylamıyorum yanlış anlaşılmasın sadece örneklendiriyorum) evliliğinde bir belgesinin olması şart bunun adına da nikah deniyor. Bu anlaşma da insanlar mağdur olmasın ve toplum sapkınlığa düşmesin diyedir. Senin dediğin gibi olursa kimin eli kimin cebinde belli olmaz ve sevdiğim adama eşim demek şahsen beni onure ediyor sevgilim demekse kırardı ve bu sorumluluk duygusu gelişmiş artık biz olmak isteyen herkes için böyledir bu da başka bir yönü

0|0
    0|0
    • Mağdur oluyorsan demekki yanlış kişiyi seçmişsindir.

• Ne yazacak vasiyette?

• Ne istersen o yazar.

• Hem İzmir hem cam kenari bu olsa gerek.

0|0
    0|0
  • Her günahı işleyin Allah çok merhametlidir affeder lafı mı olur

1|0
    0|0
    • Tövbe edersen affeder. Kul hakkı içinde helallik alınca tamamdır.

• Tövbe edelim.

• Tamam sen tevbe et ben ederim herkes etsin 😀tamam ederiz 😂

• Baslarda yazdiklarina hak verdim sonlarda cozuttun bkunu cikardin.

1|0
    0|0
  • bence de saçma yaa ben evlenmeyi düşünmüyorum şahsen

1|0
    0|0
  • sen kendin sorup kendin cvplamissin baskasina laf kalmamis neyi biliyorsan onu yap zorla evlen diyen yok ki sana

0|0
    0|0
  • Bence seninki evliliği gereksiz görmek değil tamamen korkaklık. Sen terketmeye oyle alışmıssın ki evlendıkten sonra terketmeyeceğinin garantisini veremiyorsun zaten versen evlilik gibi kutsal yüce bir olayın gereksiz oldugunu düşünmezdın. Ne günlere kaldık aç biraz 60lı 50li yılların aşklarını evliliklerini oku belki bu zihniyetten arınırsın.

0|1
    0|0
    • Terkettiğimi nereden çıkarttın?

• Kızlar Devam
    92

Erkekler Ne Diyor 56

• Herkes senin aklına uysaydı aile kavramı yok olurdu. Ayrıca evlilik islamiyetten önce de vardı. Çok gerekli olmayan bir şey olsa gelmiş geçmiş milyarlarca insan uygulamazdı. Ama bak sen şu işe , bu dünyadan milyarlarca aptal insan gelip geçmiş, Allahtan senin gibi akıllı insanlar var. Dünya sizin yüzü suyunuz hörmetine dönüyor.

5|3
    0|0
    • Yine aile olarak yaşanacak.

• Niye?

• Bunu tam olarak anlayabilmen için yeterli olgunluğa erişmen lazım aksi taktirde kafana yatmaz. Ama ben sana basitçe anlatayım. Perşembenin geleceği çarşambadan bellidir. Dolabında envayi çeşit pislik olan odasını bok götüren zengin bir izmirli fırlamasını düşün. Bu fırlama diyelim ki geçmiş karşına sana siyasetten yana dem vuruyor ve memleketin düzelmesi için şöyle yapmak lazım böyle yapmak lazım diye kafa ütülüyor. Şimdi sen daha kedi gtünü yıkamaktan aciz birinin memleketi kurtarmak için türlü cefalara katlanarak ömrünü adamasına ne kadar inanırsın? Gelelim evlilige. Hiç bir zararı olmadığı gibi bir çok faydası olan evlilik bağına inanmayan birinin bir ömrü seninle paylaşacağına inanıyorsan, denemesi bedava.

• Boş konuşuyorsun evlilik sosyal bir psikoloji sonucudur bunuda yanlış yorumlamak gerekmiyor. Eğer evlilik olmasaydı insanlar neslini resmi bir şekilde adil bir şekilde yurutenezdi geç bu güven sevgi ayaklarını aklı başında insan böyle düşünmez. Ortalık anasız babasız çocuk kaynadı herkesin ne kadar namuslu olduğu tartışılan bu ortamda.

3|2
    0|0
    • Anne ve baba olacak, beraber yaşayacaklar.

• Zaten evlilik özgür ve beleş cinsel ilişki demektir fakat bunun olmaması halinde toplumsal ahlak bozuluyor , evlilik dışı doğumlar artıyor , çocuklar anne babasız büyüdükleri için topluma zararlı bireyler haline geliyor ve çok sayıda zina yaşayan kişiler tek eşli yaşama alışamıyor ve cinsel ilişki sorunları çözemez duruma geliyor. Ben Dini yani Kur-andaki bütün emirlere eksiksiz uymaya çalışan biriyim fakat evlilik dinin emri değil , sevişmek isteyenlerin uyması gereken bir kuraldır ve kimse evlenmek zorunda değil dine uyan kişilerinde uymayan kişilerin de.

0|0
    0|0
    • Evlenmek dinin emri. Anne baba beraber yaşayacak fark yok.

• Peygamberin emri Allah'ın emridir.

• Bende diyorum ki Peygamberin görevi ALLAH'ın kur-an ile indirdiği vahiyi tebliğ etmek , ALLAH'ın indirmediğini ALLAH emretti demek değildir.

• Sen bu mantikla kim bilir daha ne buluslar akimlar icat edersin !!! Bizene mk senin evlenip evlenmemenden istersen rahip gibi kal bizene... Kardesini falan da dost olarak alip gotururlerse de normal karsila !

3|1
    0|0
    • Tek eşlilikten yanayım ben.

• Yorumlara bakıyorumda kimse dini yönden bisey dememis hep yok imsa asacma sonucta devletin yaptigi bisi kalpten sevmek lazim falan filan asigim diyip birlikte yasamak cocugunuz olmicakmi zinaya girer buda demissin " Görende tüm emir ve yasaklara uyuyorsunuz zannedecek. 1 tanesini bile bilerek uymayan kişi günah olduğu için evleniyorum demesin. " O evlenmeme gunah diil haram ve 1 tanesine bilerek uymayan hepsine bilerek uymicak diye biseyde yok vede sen bizim gunahlari haramlari Allah affeder diyip yaptigimizi nerden biliyorsun.
    Kumar, içki, zina haram biz en azindan yapmamak icin ugrasiyoruz sen ne diyorsun yapıyım Allah affeder tovbe ederim diyorsun boyle dediğin icin bile gunaha giriyorsun belki vede insanlara sen Allahmisin diyip durmussun aşşada bunlari bilmek icin Allah olmak mi gerekiyor aç bir kuran oku dini seyler oku ondan sonra gel burda konuş boyle seyleri şunuda unutma her yaptığın işincezasini çekiceksin ebediyyen cehennemde kalmasan bile o yapilanlarin cezasini cekiceksin bunuda bir arastir simdi gelipte nerden biliyon sen Allahmisin deme bana.
    Vede tovbe ederim diyorsun ya ya aniden bir sabah tovbe edemeden ölürsen?
    Cehennemi hafife aliyorsun sanirim sen öyle gozukuyo yani artik bilmiyorum dediklerimi iyice bir oku bence sonra bir daha dusun evlilik onemlimi.
    Ha soruya gelelim bence onemli cok guzel birsey vede.

0|0
    0|0
    • Hergün tövbe edersin.

• Onun cevabini alttaki yorumda vermistim gene vereyim.
      " Öyle olmaz iste her gun tovbe edermissin iyi herkes her gun tovbe etsin her sucundan bilerek isleye isleye cehenneme kimse girmesin enayimi sandin insanlari sen sen akillisin onlar malmisda bu tur seylerden korunmaya ugrasiorlar bir seyi yapa yapa hergun tovbe edersen o tovbeler kabul olmayabilir bunuda unutma! "

Simdikte Allahın merhameti sonsuzdur demissin daha sana bir sey soylemiyorum iyi sen istedigini hergun yap kumarda oyna ickide ic butun haramlari yap tamam mi tovbe edersin nede olsa tovbe etmek oyuncak diil bilerek yaptigin tovbe ettin zamab yap kabul olmazsa cunku bilerek yapiorsun hani desen ki unutup yaptim tovbe edersin mesela kufur eden birisin bidaha kufur etmiycegin icin tovbe ettin ama bisey yazarken arkadasina kufur yazdin yolladin unuttun ve aklina geldi sonrada tovbe tovbe dersin ona laf yok onun kabul olup olmicani Allah bilir ama sen bilerek yapar ardibdan tovbe ederin diyorsun unutmuyorsun tovbe ettigini.

• Gene yapar gene tovbe ederim diyorsun olmaz öyle sey insanlar salakmi onlarin aklina gelmemismi bole bisi o sozu dediginde bile belki gunaha giruyorsun bilemeyiz.
      Şeytanda kıyamet kopmadan tovbe edicekmis mesela ama edemicek unutucak boyle seyleri iyi dusun yapma!

• bende evliliğin gereksiz olduğunu düşünen taraftayım. çünkü baktığımız'da aşk karın doyurmuyor. sen'de yok onda yok nasıl olacak bu işler diye sorguluyorsun. sadece masraf üzerine kurulu birşeydir. düzen desen belli bir süre sonra kaybolacaktır. birbirlerine güven desen o da keza kalbolacaktır. yani evlilik bir nevi çıkar ilişkiyi olur çıkar? zamanla bilr bir koltuk aşınıyorsa, ilişkilerde pek tabi eskiyor, yıpranıyordur. fazla takmamak gerek evliliği. mutluluk geçici birşeydir zaten. ömür boyu sürer diye birşey henüz görülmedi. 3 sene sonra ne olacakları belli değil. herşeyi baştan planlarlar ama o planlar tutmayabiliyor. severek evlenenler niye boşanıyor olabilirler acaba o da var? tv'de görmüştüm. evlenme programında evlenmişler, kısa süre sonra adam kadını öldürmüş? e hani sevgi, saygı, aşk? siz ne yiyip içtiniz'de bir anda hevesler tavan oldu diye soruyor insan, sorguluyor. boşa zaman kaybı. en iyisi ne biliyormusunuz? hayatınızı yaşayın, yiyin, için, gezin, çalışın, kendinize zaman ayırın, ailenize zaman ayırın. gidin evlatlık edinin çocukla vakit geçirin. çocuk yapmak masraflı ya? ondan biraz büyük boy'dan başlarsak daha masrafsız olur. tabi keyfe göre yani.

0|0
    0|0
  • Kur'an içki içmeyin dediği gibi içki içildikten sonra sarhoş değilse namazın farz olduğunu aksi takdirde olmadığını dile getirir. Yani bir tanesi bile diyerek her günahı aynı boyuta sokmak hele ki bu kadar büyük bir günahı gerçekten komedi. Allah'ın affediciliğine inanmakta ayrı bir komedi. Basit bir şeytan oyunu içine düşmüşsün İslama göre. Alkolü bırakalı oldu bayağı bir gün belki içerim. Ama asla zina yapmam. Kendim yanacaksam bile başkasını hele ki sevdiğim insanı yakmam.

0|0
    0|0
    • Helalleşirsin.

• Ne kadar basit ne kadar basit. Nikahtan sonra şükür namazı kılmadan birlikte olmak bile haram din bu kadar katıdır. Sizin helalleşmeniz pek önemli değil burada.

• Elimden her an çıkıp gidecekmiş korkusu ile yaşamaktansa, ya hiç olmamasını ya da alışkanlığa dönmüş beraberliği tercih ederim. Kısacası dünya ya acı çekmek için gelmedik beynimiz var ve kullanmalıyız. Ayrıca nikahsız beraberliğe de karşıyım, duygular konusunda kandırılsam bile en azından ben inancım doğrultusunda doğru bildiğimi yapmış olurum. Son olarak da, doğru kişi ile beraber isen büyünün kolay kolay bozulacağını sanmıyorum, 60 yaşında eşini çiçekle bekleyenleri de gördük.

1|0
    0|0
  • Doğmak büyümek ve ÖLMEK Hayatın bir kanunudur... Yani ALLAH'ın koyduğu bir kanunudur.. Bu kanunlara uymadığın zaman bazı yaptırımlar var Uzun uzun anlatmaya gerek. İstersen okuma bunu okuyan ne demek istediğimi anlıyor zaten.
    1-Evlenmek Peygamberin sünnetidir.
    2-Zina vb olaylar gelişmez önlenir.. Bu da hayatın bir yeridir.
    3-Ebevynlerin olur onunla zaman kazanırsın canın sıkılmaz..
    4-Tek başına ömür boyu ailen sana hizmet edemez yaşlanırlar hasta olurlar.
    5-Sende yaşlandığın zaman hasta olduğunda tek başına kendini ileştiremezsin. Çocukların eşin sana bakar...
    vs vs

0|0
    0|0
    • 3-4-5 evlenmeden de olur. 2 için tövbe edersin.

• Öncelikle üstü kapalı koyun demen koydu 😁 aynen iade ediyorum! Evlilik bir tatmin duygusu olarak yaşanıyor ondan dini emirlere uyma var. Mesela birisi ölecek şekilde kendisini aç bırakması haramdır kendini helal ve güzel rızıkla beslemesi ise sevaptır 😊 Toplumun baskısı her zaman olacaktır mesela senin zihniyetindekilerden toplum olsa onların mahalle baskısı olmayacak mı sanıyorsun? Her ne kadar belli bir baskı hissetsen bile nasıl toplumdan farklı düşünebilme imkanına kavuşuyorsan evlenmeden de durabilirsin! Ama sonuçta Ev'lenip yaşarsın sevgilinle 😊 Kısmen özen konusunda haklı olabilirsin ama dezavantajları daha fazla...

0|0
    0|0
  • Adamsın la bir sigara yakim :)

0|0
    0|0
  • Önemsiz

0|0
    0|0
  • Bence de önemsiz, evlilik toplumun bize dayattığı bir durum. Maalesef insanların çoğu hiç sorgulamadan evleniyorlar.

0|0
    0|0
  • evlilik dini emir değilki kardeşim ama Yaradan evlenin demiş bunu emir olarak söylememiş diye biliyorum

0|0
    0|0
    • Dediyse emirdir işte.

• Kimin yobaz olduğu ortada. Dogmatik olmayın.

• dogmatik olmayın diyene bak boşver tamam kardeşim kapat konuyu yazma daha

• bencede önemsiz ve gereksiz

0|0
    0|0
  • Ahlaksizliga yoneltmenn bir baska yolu bu...

0|0
    0|0
  • Aynen katılıyorum panpa

0|0
    0|0
  • bence önemli...

0|0
    0|0
    • Niçin?

• "inandırıcı olmaz... evli olmadığınız için muhtemelen kendinizi daha özgür ve rahat hissedersiniz.. ve bu hataya ve porbleme açık bir yaşam olur bir insan için..."
      Oku yazdığını.

• bu benim herkez gibi olduğumu göstermez... ben kendi bildiğim doğruları söyledim.. senin doğruların senin olsun...

• Önemli

0|0
    0|0
  • Anan ve Baban belirsiz olsa idi. Adını bilmediğin gerçek babanın Annenin gayrimeşru ilişki yaşadığı kişiye "Baba" demek Sizleri rahatsız etmiyor ise
    Benim için problem yok
    Ama beni bu konu çok rahatsız eder emin ol

0|0
    0|0
    • Anne baba belirsiz olacak diye birşey mi dedim?

• Dinde evlilik yok ki, sadece beraber yaşantıya başlamadan önce herkese duyurman gerekiyor, biz beraberiz diye, insanlarda böyle bir resmi tören turetmiş kafalarına göre. Maksat herkes bilecek beraber olduğunuzu.

0|0
    0|0
  • bır ınsan allaha ınnaıyorsa ve gunah ıslemek ıstemıyorsa evlılık sarttır yoksa gereksiz dedıgın gıbı

0|0
    0|0
    • Her şartı yapıyor musun?

• her sartı yapmak deıgl be sana ne deıdm ınsanın secımlerı var dır gunah ıslemekte ıslememkte bır secımdır bu senın elınde yoksa zorluluk yoktur

• Cahiller sürüsü boş kafalılar

1|0
    0|0
  • Evlilik dini emir diyenler ilk bir kıçını kaşısın Ey yurdumun güzel insanı isteyen evlenmeyebilir din böyle birşeyi zorunlu kılmıyor ama ağzı olan düşünmeden konuşursa olacağı bu.

0|0
    0|0
  • Bende sacma buluyorum. Neden sevgimi devlete onaylatmam gereksinki?

0|0
    0|0
  • Önemli elbette. Aile güzeldir

0|1
    0|0
  • Evlilik banada önemsiz geliyor tek sıkıntı ilerisini düşünyom.. 40 50 yaşlarına gelince. Hastalanınca kim bakıcak? Yatağa düştüğümde çorba yapıp getircek evlat olmucak. Felan filan hacı.

0|0
    0|0
  • Herşeyin altında bir doyumsuzluk olunca evlilik tabiki saçma gelir.
    Doyumsuzluk düşmanını önce öldürmen gerekiyor.

0|0
    0|0
  • Önemli

0|0
    0|0
  • Önemsiz

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    26
Yükleniyor...