Anadili ingilizce olanların şanslılığı?

Çok şanslı değiller mi ya istedikleri ülkeye rahat rahat seyahat edip bir sürü international arkadaşlıklar edinebilirler gönüllerince, hemde o akıcı ve sevimli şiveleriyle. Ama biz afedersiniz bir taraflarımızı yırtsak da 4. sınıftan beri ingilizce dersi gördüğümüz halde neden hala bir ilerleme kaydedemiyoruz? Çalışsakta bir yere kadar. Türkiye'nin ingilizce seviyesi ortada. İstisnalar vardır elbet ama kimse ingilizcem mükemmel, anadilim gibi takır takır konuşurum diyemez herhalde. İstediğiniz ülkeye seyahat şansımız olsa dil problemi yüzünden büyük sıkıntılar yaşayacağımız malum. Orta düzeyde ingilizceyle en azından şöyle böyle idare edilebilir ama iş arkadaşlık kurmaya ve ilerletmeye gelince sıkıntı oluyor.

Diyeceğim o ki biz k*çımızı yırtalım ingilizler keyfine baksın. Oh ne alaa 🙁👏 Kıskanıyorum.

Güncellemeler:
Güncel

0|0
10|11

En İyi Erkek Görüşü

• Bwnce dünyada 5 tane falan dil olmalı kafasına esen dil uydurmus adeta

1|0
    0|0
    • İyi de yazılı kaynakları hangi kefeye koyacağız? Bir de onların çevrilme meselesi var. İmkânsız birşey bu. Dil kültür varlığı demektir; kolaycılık değil.

• Ama o zaman dünya bugünkü gibi küresel değildi. Uluslar birçok medeniyetin varisi konumunda ve kültürleri bugün resmi dilleri olan ulus devletlerini meydana getirmiştir. Baştan imkânsız birşey bu. Çok değerli bilinmeyen diller vardır. Seven öğrenir zaten.

• Dediğinde haklısın ama herkesin anlasabilmesi için az dil daha iyi olurdu

En İyi Kız Görüşü

• 4 sınıftan beri hep present simple tense gördüğümüz için olabilir mi :/

1|0
    0|0
    • Eğitim sistemimize giremiyorum bile yani o kadar feci

Erkekler Ne Diyor 10

• Senin de ataların hakimiyet kurdukları yerlerde baskı ve çeşitli alavere dalavere ile toplumları sömürseydi şimdi onlar "Türkler şanslı" diyebilirlerdi

Çalışıp teknolojiye sahip olun, teknoloji üretin, size de gıpta etsinler, sizin dilinizi öğrensinler

1|0
    0|0
  • bizim dil ailesi ingilizceyle ters düşüyor o kadar yabancı kişi tanıdım hiçbirinin anadili ingilizce değil ama ingilizceyi süper konuşuyorlar onlarda diyor ingilizce kolay türkçe zor çünkü onların ana dilleri kök bakımından ingilizceye benziyor ve öğrenme bakımından da zorluk çekmiyorlar hemen öğreniyorlar biz ise liseden beri öğreniyoruz güya :D

1|0
    0|0
  • Benim baba dilim ingilizce

1|0
    0|0
  • Onlar Türkçe öğrensin demi mk :)

1|0
    0|0
  • ingilizceyi öğrenemede epey zorluk çekiyor olmalısın halbuki basit bir dil ;)

1|0
    0|0
    • Okuduğumu anlamakta veya yazarak ifade etmekte problem yok, sorun şu konuşurken hiçbir şey aklıma gelmiyor resmen kitleniyorum. Anadilim ortak dil olsaydı hemen hemen herkes Türkçe biliyor olacağından her şey çok daha kolay olurdu. Onlar da şanslılar bu yüzden

• işte bunu aşman için bol bol pratik yapman gerekir konuşacak birisi yoksa isteklerini yaptığın işlerini ingilizce olarak anlat örneğin kanepeye oturmaya mı gidiyorsun bunu ingilizce söyle böyle böyle bir bakmışsın dilin açılmış :D

• Yanılıyorsun. İngilizce anadilim değil. Ancak, 18 ülke gezdim ve çok akıcı bir şekilde konuşabiliyorum. Kesinlikle okulda öğrendiğin ya da kursta öğrendiğin İngilizce bir işe yaramaz. Dil zaten öyle öğrenilmez. Ülkenin genel yapısı üşengeçlik üzerine kurulu olduğundan, her şey gibi yabancı dil olayı da gelişmiyor tabiki.

0|0
    0|0
    • Sürekli yurtdışına seyahat şansımız olsa orada yaşayabilsek gelişeceğine bende eminim fakat hiçbir Türk, net konuşuyorum, anadili kadar mükemmel ingilizce konuşamaz. Ama sen iyisindir kendini geliştirebilmişsindir o ayrı, mükemmel olamazsın.

• İyi bir eğitim sistemimiz olduğunu bende düşünmüyorum

• Bunun için yapılan sınavlar var. TOEFL ve IELTS adında. Senin İngilizce'nin ne kadar iyi olduğunu akademik düzeyde belirliyor. Ki bende var bu belge. Yani, İngilizce'min mükemmel olduğunu söyleyebilirim.
      Evet, eğitim berbat ama olay sadece eğitim değil. Örneğin, İskandinav ülkelerinde çocuklar daha okula başlamadan İngilizce konuşabiliyorlar. Neden? Çünkü televizyonlarda seslendirme diye bir şey yok. Her yabancı yayın, orjinal dilinde, alt yazı ile yayınlanıyor. Hal böyle olunca da, televizyona maruz kalan her çocuk 7-8 yaşına geldiğinde İngilizce anlayıp, konuşabiliyor oluyorlar.

• evet ya cok sanslılar

1|0
    0|0
    • 😞😞

• Ama her iki tarafta çok çabalıyor bunun için, öğrenmek kolay değil öyle 😒

• yani üzerime düşmez ama ingilizleri neden sevmiyosn knk :D

• Ana dili gibi bilmek istiyorsan çoklu kitab oku. Mesala ingilizce romanlar ve ya sadece film izle müzik dinle. Ama haklısın yine :)

0|0
    0|0
  • şans değil sadece orda yaşıyorlar

0|0
    0|0
  • Ben tam tersi düşünüyorum. Herkesin konuşabildiği bir anadile sahip olmak da kötü.. Öğrenemiyorsak kendi sorunumuz; pratik şansımız yok.

1|0
    0|0
    • Ne yönden kötü mesela?

• Bir ortam'da konuştuğunda bakıyorsun herkesin anladığı bir dil. Mısır'daki hamal, Hindistan'daki tecavüzcü lümpenler bile anlıyor. Ama kimsenin anlamadığı ve bir o kadar zor olan bir anadil'e sahip olmak gerçekten iyi. İnsanlar öyle bir ortam'da "Nece konuşuyor la bunlar?" diye bakmaları iyi birşey. İngilizce derseniz hiç de derinliği olan bir dil esasen. Çok daha hoşuma giden diller var ama yaygın değiller. Konuşmaktan bile zevk almıyorum. Daha çok makale ve kitap olarak değerlendiriyorum..

• derinliği olmayan* (düzeltme)

Kızlar Ne Diyor 9

• olay seyahatse, dilden evvel pasaport şanslarını kıskanırım önce. vize yok, gümrükte kırk saat sorguya tabi tutulmak yok... mis!

1|0
    0|0
  • aynen çok şanslılar

1|0
    0|0
  • Ama dünyada en kolay dil olarak ingilizce bulunmuş ve ortak dil yapılmış. Bizimkiler öğrenince amerikan vatandaşı gibi düşünürsek onları türkçeyi mükemmel öğrenmiş gibi oluyor. Mesela benim abim yurt dışında. Çinde görüyor. Artı ingilizce görüyor çinceyi. Yani otomatik ingilizce de ediniyor. Ve dünyanın en zor iki dilini öğrenmiş gibi olacak türkçe ve çince. İngikizce ana dil gibi alacak. İngilizler evet şanslı ama biz bence istemediğimiz için öğrenemiyoruz. İşimize gelmiyor. Neden bu kadar uzun yazd8m hiç bir fikrim yok ama alsundu 😂

0|0
    0|0
  • bizde öğreniriz

1|0
    0|0
  • şanslılar

1|0
    0|0
  • Bende elimden geldiğince geliştirmeye çalışıyorum ama hep özenmişimdir onlara -_-

1|0
    0|0
  • Yuh artık dkfkdm

0|0
    0|0
  • Arkadaş arayan cana yakın hiç bir ingilizi görmedim.

0|0
    0|0
    • İngilizlerin arkadaşlığı önemli değil zaten ama isteseler dünyanın her yerinden yüzlerce arkadaş edinebilirler hiç uğraşmadan, ama biz çok çalışıyoruz ing öğrenelim diye, yine de yetersiziz...

• İngiliz olsaydık keşke demiyorum bizim anadilimiz ortak kullanılan bir dil olsaydı çok güzel olurdu bu bakımdan şanslılar çünkü

• O zaman Dünyayı sömürmek gerekirdi onlar sömürdüler şimdi meyveleri topluyor.

• Aynen

1|0
    0|0
Yükleniyor...