Çocuk gelinler nasıl engellenir?

Bazı feminist grupların doğuda yürüttüğü çalışmalar sonucu Van'da kuaförlerin kapısına "18 yaşından küçüklere gelin saçı ve damat traşı yapmıyoruz." yazısı asılacak. Pasif agresif bir tepki sayabiliriz bunu.

Yakın zamanda bu uygulamanın tüm ülkeye yayılmasını umuyorum.

1|0
4|19

En İyi Erkek Görüşü

• Bir kaç kişiyi meydanda asmadan. Anayasaya 18 yaş altı evlilik insan onuru adına yasaklanmıştır ısrar edenlerin tüm vatandaşlık hakları askıya alınır diye bir mdde koymadan asla düzelmez.. Tabi birde kemik yaşı düzmece rapor veren doktoruda hastahane kapısında düzmek şartı ile... Başta ağa denilen belaları halletmek gerek.

3|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• umarım cunku boyle kucuk hareketler buyuk hareketlerın mıhenk tası oluyor

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• O Yazı Göstermelik. Yiyorsa Almasın İçeri.

1|1
    0|0
  • doguda sanırım gelinlerin çogu kuaför nedir bilemez. bu tür evlilikler zaten gayri resmi yapılıyor. sizin yaptınız dogru ama çok yetersiz kalacak bir tepki. çocuklarını küçük yaşta evlendiren anne babalar için hapis cezası getirilmesi şart.

0|0
    0|0
    • Gayri resmi yapılması düğün yapmalarına engel değil. Ayrıca doğu dedim, ilkel Afrika kabilesi değil.

• bunla olmaz. daha otoriter olmalı. hapse falan atmak doğru değil. direk öldüreceksin bu kafa yapısındakileri... hatta bunu düşüneni bile öldüreceksin. ve ailesini gözden geçirip başka onun gibi birisi var mı öğreneceksin. doğunun bu hastalıklı fikirlerinden nefret ediyorum! ki bende doğuluyum. şahsi görüşüm bu ülkeden islamı atmak! ve feodaliteyi, ağa köle ilişkilerini getiren herşeyi yok etmek ardından bu kültüre savaş açmak! başka türlü bu çağdışı organizmalardan kurtulamayız. 13 yaşındaki kız hür iradesiyle bedenini tanıyabilir ama bir kızı sünnet etmek veya onu zorla evlendirmek iğrenç... hele ki evlendirilen erkek 20 - 25 yaşlarındaysa daha da iğrenç!

0|0
    0|0
  • bu basit bir tepki sadece genel olarak bitmesi için ilk önce feodal kültürden kurtulup eğitimle yoğurulması lazım insanların. bilim kurumu diye geçen kurum bile dalga geçer gibi gelen sözde projeleri kabul ediyorsa halkın da 10 yaşındaki çocuğu evlendirmesi gayet doğaldır.

0|0
    0|0
  • Soran kiz arkadas burda o yazilar gostermelik yiyosa almasin derken o ailelerin siddete basvurcagindan bahsetmis lafi nasil anliyonuz yaziyla bu is olmaz heleki doguda gulerler

0|0
    0|0
  • Şükür bu durum Karadeniz'de yok. Özellkle dedelerimiz okuyan kızlara daha çok destek veriyor

O uygulama güzel bir başlangıç bence

0|0
    0|0
    • Karadeniz'de de var aslında. Sadece oranı doğu ve güneydoğu anadoluya göre biraz daha düşük.

• Karadeniz'de ben hiç denk gelmedim. Ama söyle var ailer izin vermiyor erken evliliğe ve kızlar 16-17 yaslarında kocaya kaçıyor ailelerde izin vermek zorunda kalıyor. gercekten ben hiç denk gelmedim Giresun'da zorla evlendirilen kız çocuklarına

• Istedigin kadar yap engellenemez egitim sistemi gelismesi lazim once

0|0
    0|0
  • Feministler ilk defa bana göre mantıklı birşey yapmış :D

0|0
    0|0
    • Feminizm konusunda bu kadar cahil olmasaydın ilk defa olmadığını bilirdin.

• hehe kesin kezonettalara selam

• Hani şu sakalları bırakıp kendine sözde müslüman diyenler varya onları bir bölgeye toplayıp ordan çıkarmicaksın o zaman engellenir. Hem akp de oy alamaz o zaman engellenir.

0|0
    0|0
  • Ya beni konuşturacak sını evlenmeden ilişkiye girenleri nasıl durfura biliriz yok çocuk gelinler diyosunuz hangisi buyuk sorun

0|0
    0|0
    • Kendi rızasıyla ilişkiye girmesi zorla evlendirilip hayatı boyunca tecavüze uğramasından daha mı kötü?

• İki sıni sonu kotu

• İlgilenmiyorum

0|0
    0|0
  • profiline tıkla sağ üstte bayrak simgesinin yanında bir çarpı işareti var ona tıkla engellersin :D

0|0
    0|0
  • bunu yapanlara göz yumanları ibretlik olsun diye dikenli telle ayaklarından bağlıyıp şehir şehir gezdiriceksin.

0|0
    0|0
  • bilmem

0|0
    0|0
  • cezalar hiçte caydrıcı değil ondan

0|0
    0|0
  • Bu işler eğitim ve yasalarla olmadan zor geliyor bana...

0|0
    0|0
  • caydırıcı kanunlar yok ki ülkede. insan canından ucuz bir şey yok...

0|0
    0|0
  • En az kaç yaşında çocuk gelinden bahsediyorsun. Çünkü yaşında aile rızası ile düğünü yapılmış bir kızın hakim kararı ile evliliği onaylanıyor. Yaş büyütmeye gidiliyor. Eğer yaşında ise ve hamile kalmışsa kızın rızası ve ailen rızasına bakılıyor. Kızın psikolojik durumu yerinde ise hakim kararı ile tekrar evliliğe onay veriliyor. Daha küçüklere de yeni bir kanun geliyor. Ona da bir yerden başka bir karar çıkar ve onlarında evliliğini onaylarlar...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Aynen öyle yapılsın , nasıl bir mide var bu adamlarda çocuk yasta biriyle evleniyorlar gerci adam degil onlar

0|0
    0|0
    • Bazen iki taraf da çocuk olabiliyor. Mağdur her zaman kız değil yani.

• eğitimle başka çözüm yolu yo

0|0
    0|0
  • Cok sacma kuaforler gelin basi yapmiyo diye evlendirmiyecekler mi sanki.

0|1
    0|0
    • Pasif agresif tepki diye belirtmiştim oysa. En azından çocuğunu evlendirmeye çalışan aptal ebeveynler bu tür tepkilerle sık sık karşılaştıkça yaptıklarının anormal olduğunu farkedecekler.

• Umarim , oyle insanlarsa beyin yok cunku

Yükleniyor...