Kürtlerle empati yapıp, Türkiye de kürt olmanın zorluklarını anlayabiliyor musunuz?

http://onedio.com/haber/maddelerle-kurt-olmak-327257 Biraz da buradan bakıp anlamaya çalışın nasıl hissettiklerini. Konuyu dağıtıp seviyeyi düşürmeden tabii.

1|0
12|10

En İyi Erkek Görüşü

• evet iş yerimde bir arkadaş var kürt ve çok namuslu temiz bir insan askerde görevini nişancı olarak doğuda yapmış çatışmalarda en önde o olmuş. ama bizzat yaşadığım bir olay kürtlere nasıl yanlış bir tavır alındığını gösterdi bana tv de teröristlerin haberi vardı odada diğer arkadaş bu kürt arkadaşımıza seslenerek bak seninkiler çıkmış dedi çocuk şaşırdı ne var diye bakınca şok oldu niye benimkiler olsun onlar terörist ne alaka benle dedi. işte bu zihniyettekiler yüzünden bu hale geliyor bilip bilmeden cahil cahil her kürt e teröristmiş muamelesi yapanların yüzünden.

2|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Baştan söyleyim ben Kürt değilim. Ancak bin yıldır bu topraklarda kardeşlik hukuku içinde yaşayan Kürt kardeşlerimizin özerklik hatta bağımsızlık isteme hakları olmalıdır.
    Bakın Çekoslavakya'ya. Çekler ve Slovaklar oturdu. Ne kavga ne gürültü. Konuştular. El sıkıştılar, Çek cumhuriyeti ve Slovak Cumhuriyeti adında yollarını ayırdılar. Aynı şeyi istiyorlarsa biz de yapabiliyor olmamız lazım.
    Empati yapmaya gelince: Eğer ben Kürt olsaydım kesinlikle bu ülkeden kopup bağımsız bir devlet kurmak gibi bir yanlışın peşinde koşmazdım. Eğer öyle bir şey olursa bir anda Kürtler kendilerini ortadoğu bataklığında bulurlar ve bu onlar için hiç iyi olmaz. Biz Türkiye olarak Avrupa ile birleşmeye çalışırken, Kürtlerin kendilerini Türkiye'den koparıp ortadoğu bataklığına atmaları bir intahar olur. Ayrıca batı anadoluda huzur içinde yaşayan Kürtlerin de kurulu düzenleri bozulur. Yani bu maceranın sonu Kürtler için büyük bir yıkım olur. Ben bir kardeşleri olarak bunu yapmalarını hiç tavsiye etmem.
    Baştan söylediğim gibi ben Kürt değilim. Ailem Makedonya göçmeni. İnsanın yerinden yurdundan toprağından köyünden koparılıp atılmasının nasıl bir acı olduğunu iyi bilirim. Anadolu'nun bu yüce ruhlu insanları bize kollarını açtılar. Ekmeklerini bölüştüler. Göz yaşlarımızı sildiler. Yurt verdiler. Allah bu yüce milletten binlerce defa razı olsun. Bu gün de aynı şekilde Suriye'li kardeşlerimize sahip çıkıyorlar.
    Ben küçük bir çocukken dedem bana şöyle demişti: "Türk doğulmaz, Türk olunur." Nasıl diye sorduğumda anlattı. "Biz çok eskiden Türk değildik. Karar verdik, Müftü'ye gidip topluca Türk olduk".
    "Türk olmak demek insan olmak demektir. Ana Türk, baba Türk olur da bakarsın evlat Türk olmaz."
    "İnşallah" demişti dedem yanağımı okşayarak "Melek yüzlü kızım, İnşallah sen de Türk" olacaksın."
    Ve ben bu gün bu yüce Türk Millet'inin bir mensubu olmaktan ötürü gurur duyuyorum. Benim nezdimde Makedon, Boşnak, Çerkez, Laz, Gürcü, Kürt yoktur. "Ne Mutlu Türk'üm" diyen herkes Türk'dür.

3|1
    0|0
    • @YugoslavErkeği Orasını bilemem. Ben kendi adıma konuşurum. Allah'a şükürler olsun ki ben Türk'üm. Olamayanlara da Allah Türk olmayı nasip eder İnşallah diye dua ederim sadece.

• @azelcan... Bir kere daha gördüm ki dedem bana söylediklerinde yerden göğe kadar haklıymış. Nur içinde yatsın

• @KumruSahin Amin ALLAH rahmet eylesin. Soran arkadaş son bir işkaliyet kusura bakma.

• Ben kacak elektrik kullanıp faturasını benim odedigim , kul hakkından zerre korkmayan , rahatken zorla kaşınan 😊, bu ulkenin ekmegini yediği halde kendi kendine ülke hayali kuran, surekli hainlik yapan, kısaca bu ulkenin başına yıllardır bela olan bir irka karşı empati kuramam /kurmam !

5|5
    0|0
    • O elektiriği senin kafaya bağlayıp biraz canlandırma akımı vermek iyi olur.. Diyelim ki elektrik onlardan dolayı pahalı.. Türkiye de kullandığın herşey pahalı etinden , sütünden mazotuna, doğal gazına kadar. Onları da mı kürtler kaçak kullanıyorlar? Zaten içinde insani duygu vicdan yoksa seni zorlamak karakterine haksızlık olur. Böyle kal sen en mutlusundan.

• İnsanlık bekleyen önce insan olucak ! Demogoji yapma inan sana cevap vermek dahi istemiyorum okadar degeriniz yok bende, Insan bile değilsiniz gözümde zira Allah sizler gibi icinde bukadar hainlik, pislik, kötülük barindiran bir yaratığı yaratmış olamaz. Bas belasından baska bisey değilsiniz, ne vicdanı bekliyorsunuz bizlerden acaba (!) Sizler vicdanı pislik yuvalariniz olan daglarda hak ararken kaybetmiş olmanıza rağmen üstelik! Sen davulla zurnayla tek oğlunu biricik oğlunu gözünün bebeğini yıllarca saçının teline zarar gelmesin diye ugrasan bir Annenin babanın canı yakipta birde benden insanlık mi bekliyorsun ya da merhamet , ya da vicdan !!! Masum değilsiniz kendini aklamaya çalışma Allah hesabini soracak er ya da gec.

• Onlar kendilerini bu hale getirdiler, niye empati yapayım?

1|2
    0|0
  • Bence onlar biraz empati kursun ülkeme göz dikerlerse olay cikarirlarsa surekli sehit haberi gelirse ulkemde huzur kalmazsa biz ne yapardik dye. Yanlis anlasilmasin kurtlerle bir sorunum yok bu ulke bizim bayrak bizim dostca baris icinde gecinelim derse kardesimdir ama hainlere kalleslere alkis tutup ortaligi karistranlara destek olan kardesim yok benim

1|2
    0|0
  • Ben doğuluyum ve insanlara aslen nereli olduğunu söylediğinde dahi yüzünü büzüp ay sen Kürt müsün diyen insan çok. Ve hepsi aynı değil destekleyeni de cok ama kaç tane Kürt arkadaşım var çoğu askerliğini sınır bölgelerde yaptı ayrıca kimiside polis okulunda okuyor ve sürekli pkkya söven insanlar ezilme konusunda kimisi cok fazla costu orası ayrı oy verip desteklediler ama genelleme yapıp insanları ezme olayı var.

0|2
    0|0
  • Bununla ilgili geçen sene 'bence' yazacaktım. Türkiye'de Türk olmanın zorlukları ışık oldunuz teşekkürler :D

0|0
    0|0
  • Benim tanidigim Kürtlerin hicbiri bu sorunlari yasamiyor hatta işlerine gelmedikleri durumda yanı basinda ceviriyorlar Kürtçeye

2|1
    0|0
  • Çok hassas ve derin bir konu. Öncelikle Kürt değilim. Açıkçası bana saçma geliyor bu olanların hepsi. Kürtlerin, Rumların, Ermenilerin içinde büyüdüm onlardan biri olmama rağmen hepsiyle çok iyiyim ailemde öyle.

Bence bu olanlar herkesin suçu çünkü sorunu biz kendimiz yaratıyoruz ötekileştirerek sanki aynı toprağı aynı suyu ve diğer bir çok şeyi paylaşmıyormuşuz gibi ayrım yapıyoruz.

-Adı çıkmış 9'a inmez 8'e-Kürtler şöyledir Rumlar böyledir Türkler için başka şeyler söylerler o bize bunu yaptı yok soykırım oldu. Bence bunlara tav olunmamalı ortalık karıştırmaktan başka ne bu?
    Hep bir ön yargıdır gidiyor.

Ve bana şu çok komik geliyor yargıladığımız o insanların kültürlerine ister istemez o kadar ayak uydurmuşuz ki bu gün bunların tartışılması bile saçma. Ortaya harika şeyler çıkabilirken nelerle uğraşıyoruz bence oturup buna üzülmeliyiz.

0|0
    0|0
  • Haklisin bazıları oyle yapiyordur hic sevmedim bsy. Ama iki tarafta da olan bsy. Bunu da goruyorum. Insanlar bilip bilmeden konusyorlar

0|0
    0|0
  • Oysaki sadece tek istedikleri küçücük, minicik bir ülke kurmak.

2|1
    0|0
    • Isinize gelince duygu sömürüsü yapmayı çok iyi biliyorsunuZ, cevap verir misin arkadasim neden bu ülkenin basın bitmek bilmeyen bir bela oldunuz, yakamızı sülük gibi yapışıp, dövlöt kuracaZ, gerilla, serok apo diye geziyorsunuz? Neden dağda hayvan gibi yaşayıp gencecik inaanlari olduruyosunuz? Cevap verir misin?

• bu popüleriteyi onlar yaptı

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 9

• kimse masal anlatmasın. bakın giresunda bir ara terör baş gösterdi, halk gönüllü olarak silahlanıp terör avına çıktı. neden? karadenizde kuvai milliye ruhu var. bu ruh kürtlerde de olsaydı, şu an ne bombalar patlardı, ne sokağa çıkma yasağı muhabbetleri yaşanırdı ne de hdp diye bir parti bu kadar yüz bulamazdı. evet tüm kürtler pkk lı değildir, ama kimse bana masumuz ayağı yapmasın. aptal değiliz olayları görüyoruz çünkü. kötülük karşısında sessiz kalan, dilsiz şeytandır. illa eline kaleş i alıp dağa çıkmasına gerek yok

2|1
    0|0
  • Dogma buyume istanbuldayim karsilasmadim okudugum durumlarin cogu ile he dogru olanlarda var ama bu karsiliklki pkk kürt halkinin adini kirletoyo dedigimizde sahip cikan kürtlerin eseri otobuste taksime giderken durup dururken otobuse tas atan molotof atan orgut yanlisi ırkci hatta oda yanlis otobuste kürtte olabilir zekadan geri kalmis kürtlerin yuzunden pkk destekcisi hdpye oy veren kürtlerin yuzunden Türklere nefret kusan kürtlerin yuzunden tam tersi durum soz konusu degilmi evet var ama hdpkkyi savunmayan kürtlere kotu gozle bakildiginij dusunmuyorum genel olarak.

0|0
    0|0
  • Paylaştığın linkte çok güzel bir yorum yapılmış. Aynısını buraya yazayım ben de.

" Kürtlerle sorunumuz ciddi anlamda yoktur. Sorunumuz PKK ile. Fakat şöyle de bir olay var. Neden laz, çerkez, tatar, abhaza değilde kürtler? Neden özellikle bu bölge ve bu ırk? neden insanlar bu ırklara 2. sınıf insan muamelesi yapıyor. Bunu kaç kez düşündünüz acaba? "

2|1
    0|0
    • Bunların cevaplarını zaten ben çok iyi biliyorum. Düşünmesi gerekenler bu muameleyi yapanlar bence.

• hacı zaten türk kürt ayrımı yapmak cahillerin işi değilmi ya şerefsizdir ya da insandır bu türkte olur kürtte ırkla alakası yok arkadaşım sevmiyorum ırkçılık yapanları :)

1|0
    0|0
    • Öyle ama maalesef ahali pşt.. Ya mezhep ayırımcısı ya da ırk ayırımcısı. Aklı başında, vicdan sahibi , sağ duyulu insan pek az.

• ya benim birsuru kürt arkadaşım var gayet temiz insanlar ha aralarında saçma düşünceleri olan var mı oda var ama gel gelelim onlardan daha beter türk arkadaşlarımda var bu iş ırkta değil cahiller bunu idrak edemez arkadaşım biri hırsızlık yapar tüm toplumu hırsız ilan ederler bunların bakışı bölesine dar

• Umrumda değil empati yapılmaya layık bir toplum değilsiniz!

2|1
    0|0
    • Empati duygusuna sahipsen koşulsuz her durumda bunu kullanırsın. Değilsen de mazeretler üretirsin yaptığın gibi.

• İyi insan olsalar ayrımcılık olurmu

1|0
    0|0
    • Belkide diğerleri kötüdür.. Kötüler sevmezler iyileri.

• Abi çoğunun naptıkları belli

• Nasıl bakarsan öyle görürsün.. Doğuda bir köye git ve bir süre misafir ol orada.. geldiğinde çok farklı düşüneceğine adım gibi eminim.

• Yediniz önünde yemedeniz ardında beee insafsız

0|0
    0|0
  • Takma kafaya

0|0
    0|0
  • Burada ırkçılık yapan zihniyete sesleniyorum , doğuda vatansever, namuslu, müslüman, dindar kürd halkı olmasaydı , değil türkiyenin dünyanın süper gücüde gelse o dağlarda bir bok yapamazdı, yatın kalkın, vatansever kürd kurucularına dua edin, yoksa şu anda maraşa kadar PKK bayrağı dalgalanirdi, egerki sizler kürd halkını PKK ile kıyaslıyorsanız, karşınıza PKK yı değil Türkiye de yaşayan 20 milyona yakın kürdleri karşınıza alırsınız

0|0
    0|0
Yükleniyor...