Diğer din ve mezheplere karşı tavrınız nedir? Lütfen Detaya bakar mısınız?

Sevgili inanan,, neden inanıyorsun, neye inanıyorsun?

Alevi, hristyan, yahudi, Bu inançlara karşı tavrınız nedir bir tepkiniz var mı?

ya da ateist deist'lere karşı bir tepkiniz tavrınız var mı?

Güncellemeler:
Sevgili inanan,, neden inanıyorsun, neye inanıyorsun?

Alevi, hristyan, yahudi, Bu inançlara karşı tavrınız nedir bir tepkiniz var mı?

ya da ateist deist'lere karşı bir tepkiniz tavrınız var mı?

0|0
15|38

En İyi Erkek Görüşü

• Uyarı: Bu sözler soru sorana yönelik değildir. Sadece şahsi görüşlerimdir.

Dinlere saygı duyarım çünkü hepsi Allahın dini ama mezhepleri sevmem. Her türden mezhepten kişi ile tartışabilirim bu konuda... Mezhepler dini bölmüştür. Dinin bütünlüğünü bölmüştür. Mezhepler yüzünden bir çok müslüman ölüyor şu an. Mezheplere ayrılmak iyi bişey olsaydı Peygamber Efendimiz (S. A. V) İslamiyeti tek çatı altında birleştirmek yerine sen şu mezhepi yönet sen şunu yönet diye halifelerine ayırırdı... Ama olmadı birleştirdi. Peki ya şimdi mezhep diye bişey çıkaranlar? Yok sözde imam xxx (isim vermeyeceğim). Ya Sen Allah yolunda tek yolda giden insanı böldün neyinde senin imamlık? Sen kaç yıl sonra (günümüz için) bir çok müslümanın ölmesine sebebiyet verdin... Neresinde bunun imamlık? Hiçbir mezhebi sevmiyorum savunmuyorum. Hepsini reddediyorum. Hak Kitap Kuranı Kerimdir Hak Peygamber Hz. Muhammed Mustafadır (S. A. V) ve Allah Birdir... Tek yol budur. Allahla arana bir kulu alacaksan imam x i değil Peygamber Efendimizi (S. A. V) al. Allah sana Beyin vermiş kullan...

1|0
    0|0
    • keşke herkes sizin gibi düşünse
      Bu ülkede ne yazık ki hala mezhep kavgası ve
      Bazı imam (tarikat liderlerinden) medet umanlar var

• Ki ben Kur'an'ı okudum. Arapçam da var. Sahih hadisleri de okudum, inceledim. İçtihad konusunu da defalarca araştırdım.

• http://m.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=777
      Kaynaklarıyla. Eğer siz de inkar ederseniz ben de diğer dünyada dini saptırmaya çalıştığınız, bilmeden konuştuğunuz için sizden şikayetçi olacağım. Orada görüşürüz.

En İyi Kız Görüşü

• Hepimiz kardeşiz bu ayrım ne diye onlarda insan bizde insanız her kesin dini dili kendine herkes kendine müslüman :)

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 37

• Bağnaz birisi olmak, herhangi bir dine veya bir ideolojiye tabi olmaktan çok beter bir şeydir. Herkesin görüşlere açık, hoşgörüyü ve nezaketi karakterince benimsemesi gerek. Ama görüyorum çok büyük bir uyanış var temennim herkesin aydınlanabilecek bir potansiyele sahip olması.

1|0
    0|0
  • herhangi bir dine veya mezhebe inanların diğer dinlere dinlere karşı genelde nefreti var saygı duyan sadece ateistler oluyor... Şöyle düşün bir tarafta mucizelere fantastik öykülere inanlar bir tarafta bilimin ispatına göre hareket edenler var, hangisi saygılı olur hangisi olmaz burada bile ortaya çıkıyor.

2|0
    1|0
  • Dine gore asalanmayi hos gormem /Benim hristiyan arkadasimda ldu. alevide. caferide , haneside ,, sufide ve s/ asil insan olsun yeterli

1|1
    0|0
  • 1|0
    0|0
    • İnanmayanların işi daha zor zaten
      Hemen kafir ateist deist vb şekilde hitap ediliyor ve aşagılanmaya kalkıyor
      Ancak işin komik tarafı aşagılarken Fark etmiyorlar ki
      Aşağıladığı kişi kuranı okumuş araştırmışken
      Aşağılayan kişi hiç okumamış olması

• Bir şey yapmadıktan sonra inanmanın bir anlamı yok. Benim gibi çok kişi var ve bu bir öz eleştiridir.

1|0
    0|0
  • Herhangi bir dinin yobazlarını hoş görmem.

1|0
    0|0
    • Yobazlık çok ayrı bir kavram yobaz takılan kişiler daha inandıkları dinin kitaplarını tam olarak okumuş bile değil ne yazık ki

• dinlerin hiçbirine saygı duymuyorum durduk yerede konusu acılmadıkca lafını etmem

1|0
    0|0
  • Tepkim yok hiç birine, herkesin inancı kendine

1|0
    0|0
  • hepsine saygılıyım

1|0
    0|0
  • son derece kibar

1|0
    0|0
  • Müslümanım, "Benim taptığım bana, Onların taptıkları onlara. Onlar benim taptığıma tapacak değiller, ben de onların taptığına tapacak değilim" Horoza, tavuğa, taşa, kediye de tapabilirler. Ben dinimi anlatmakla mükellefim, dinlerine ne hakaret etmekle ne de zorlamakla.

0|0
    0|0
    • Bazı müslümanların fark etmeden yaptığı inanmayan ya da diğer diğer dinlere inananlara karşı zorla kendi dinini övme hatta karşı kişiye küfüre varan yorumlar yapıyorlar
      Bu açıkcası güzel bir şey değil
      Elbette inancını anlat vs ama diğer inancı veya inanmayana hareket etmek vs hoş değil
      Haksız mıyım?

• Bir Müslüman olarak şunu belirtebilirim ki Allah hiçbir Müslümana zorla birine dinini anlat, ya da dinine çek diye bir görev vermemiştir. "Dinde zorlama yoktur" ayeti de tam olarak bunu anlatmaktadır. Yani din değiştirmede zorlama yoktur. Müslümanlık benim için yeterli bir dindir. Müslümanlık yobazlık değildir, çağdışılık değildir, teknolojiden uzak durmak değildir, köşeye çekilip tesbih çekmek de değildir. Aksine Müslüman; girişimci, yenilikçi, çağa göre davranandır. Tabi bunları yaparken kırmızı çizgileri ihlal etmemek zorundadır. Bu zorlamalar diğer dinlerde de vardır. Yani Hindu bir adam diyemez ki "Ben Hinduyum ama ineğe değil de eşeğe taparım". Her dinin kendine göre kuralları ve zorlamaları vardır. Ama hiçbir din başka dindekileri zorla demiyor.

• Ateistv ve deistler kendilerini bilgi havuzunda yüzdüğünü sanan çocuklardır genelde çok fazla ciddiye almam takip etmem zaten dünya uygarlıgına katkıları beş parmaktan bir el kadar bile yoktur.
    Ateistleri deistleri kendime rakip olarak görmem onlar türlerinin son örneğidir. Ateistler deistler aileye evlenmeye karşılardır özgür ve rahat yaşamayı pompalarlar ateistlerin birçoğu hayatı boyunca bekar yaşayan aile çocuk sahibi olmayan insanlar fikirleri ögretileri kendileri ile sınırlı kalan türlerinin soyunun son örneğidir.

0|0
    0|0
    • Ateistlerin yaptığı teknolojileri kullanarak onlara saygısızlık etmeniz biraz garip ;
      Fakat yine de şahsi görüşünüz..
      Ayrıca ateist ve deistler bilgi havuzunda yüzdüklerini sanan çocuklar değildir
      Çünkü onların sunduğu teknolojiyi kullanıyoruz hepimiz
      Onların ürettiği ilaçları kullanıyoruz
      Tabi deve sidiğinde şifa arayanlara lafım olamaz...
      Ateist ve deistler evlenmeye karşı değildir bu bilginiz yanlıştır sadece özgür yaşamdan yana tavır takınırlar...
      İnşallah sizde saygısız insanların son örneğisinizdir ve inşallah soyunuz kurur...

• inanan ya da inanmayan ne fark eder. bu gün sana bir araba çarpacakken senin hayatını kurtaracak olan bir inanan da olabilir bir inanmayan da. insanları kötülemek ve laf atmak için uğraşmayın. önemli olan vicdandır.

• bana özelden yazmışsınız da ben özelden hiçbir erkeğe cevap yazmıyorum ve direkt engelliyorum bunu profilime de yazmıştım uyarı olara. bana deistleri ve ateistleri övmeyin demişsin. benim onları övecek lafımı gösterir misin? ayrıca sen insanları istediğin gibi yerebiliyorken ben neden övemeyeyim? yermek daha kolay dimi. bir insana saygı duymak daha zor haklısın. vicdan önemli değil. neye inandığın önemli. hayatın bir doktorun ellerinde olduğu gün umarım o kişi deist ya da ateist çıkar. ama daha önemlisi ; umarım o güne kadar hala aynı kafada kalmazsın. her canlıya saygı duyarsın dilerim.

• benim için önemi yok..
    isterse krem peynire tapsın..

0|1
    0|0
  • Orthodox hristiyanım.
    benim için tek makbul din budur.

1|0
    0|0
  • yaratıcıya inanıyorum insandan daha kutsal ve üstün kimse yoktur çünkü allah insanı yarattığında tüm meleklere onun emrine girmelerini emretmiştir,

mezhepler saçmalıktan ibarettir

0|0
    0|0
  • Hepsine saygılıyım şunu gördüm biz kendimize müslüman diyoruz ama müslüman gibi davranan asıl onlarmış

0|0
    0|0
  • Herkes takilsin kafasina gore cikar hersey ortaya rahat olun

0|0
    0|0
  • Ne olursa olsun kazanılması gereken insanlardır bu yüzden onlara saygı duyarak fikir alışverişi yapmanın doğru olacağı kanısındayım

0|0
    0|0
  • Herkesin dinine kimse karışamaz :) Ben oturur konuşur İslam' ın güzelliklerini anlatırım ama bunun için onları yargılamak benim üzerime vazife değil, özgür iradesiyle seçerse seçer.

1|0
    0|0
  • müslümandım ateist oldum şimdi tekrar müslümanlığa geri dönüyorum

0|0
    0|0
  • Saygim yok

0|0
    0|0
  • din ayrımı yapmıyorum

0|0
    0|0
  • Hepsine. esit

0|0
    0|0
  • Dinde mezhepcilik (sünni, şi, vs...) yoktur, 4 mezhep vardır ama bu fıkıh konusu dışında ayricalik saglamaz...

0|0
    0|0
  • Deistim. Bana sataşmayana sataşmam.

0|0
    0|0
  • kimse umrumda değil bana dokunmasınlar yeter

0|0
    0|0
  • Benim dinime saygılı davranması yeterli onun dini beni ilgilendirmez alakar etmez bende onun dinine inancına saygılı olurum ateist bidist hristiyan yahudi arkadaşlarım oldu

0|0
    0|0
  • Ne halleri varsa görsünler. Tavsiyem herkesin inandığı dinin mealini dikkatlice okuması. Müthiş bir aydınlanma yaşayacaklardır.

0|0
    0|0
  • inanıyorum çünkü sonsuz hiç bitmeyen demek sonsuz varken inanmamak mantıksız olur ayrıca inanç olmadan dnya 3 günlük oyun ve eğlenceden ibaret

0|0
    0|0
  • inançlara saygı duymalıyız ama alevilige pek saygı duyamıyorum kardeşim adam müslümansa müslüman gibi inanmadı hem müslümanım diyo kıçından uydurdugunua inanıyo hristiyan hristiyan gibi inanmalı dürüst inançlara hep saygılı oldum

0|0
    0|0
    • Yorumun kendinle çelişiyor sanki hem saygılı olmalıyız diyip hem alevilere saygı duyamıyorum demek nasıl bir durum çözemedim açıkcası

• Ben ne yazsam olmayacak o yüzden kendime karşı olan saygımdan siz haklısınız diyerek yorumu bitirmek istiyorum bir tartışmaya sebebiyet vermemek için
      Son olarak size bir söz söylemek istiyorum yanlış anlamazsanız
      Siz kendinize saygı duyarsanız Tüm insanlar size saygı duyar
      Özür dileyerek söylemek istiyorum ki sizin kendinize ve başkalarına saygınız yok şahsi görüşüm

• çok kibarsınız tartışmamızı gerektirecek bir durum yok eleştirileriniz için teşekkürler galiba ben kendimi biraz iyi ifade edemedim ama canınız saolsun efendim. ne diyelim

• Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 14

• Ben deistim ve kimseye karışmam. kimsenin böyle bir hakkı yok. belki doğru olan onunkidir bununkidir şununkidir. bunu ölene kadar anlayamayacağız. ama hayat boyu anlamaya çalışacağız. önemli olan bence nasıl bir insan olduğumuz. bu hayata iyi olan neler kattığımız. bu evrenle bizimle yaşayan diğer şeylere zarar verip vermememiz. kısacık hayatı mutlu yaşamaya çalışmamız. ve hayatta edindiğimiz başarılar. bu dünyaya hatta yapabiliyorsak evrene kattığımız iyi şeyler.

1|0
    0|0
  • Her inanca saygım var.

Inançlarımızı tartışacaksakta bu kavgaya hakarete dönüşmemeli.

1|2
    0|0
    • Olması gereken de bu değil mi zaten konuşarak tartışarak ama bir birimize saygı duyarak
      Zaten o zaman dünya daha güzel olur

• @Gülfidan34 Çok teşekkürler sende çok iyisin:)))

• @HayalperestPisicik @kanluş İkinize ben ayrı ayrı teşekkür ederim :)

• 2:38 e cevabım: Evet yine aynı şeye inanırdım, çünkü müslüman ailede doğsam da ben doğmatik değilim. Babam bana ateist olma imkanı sundu düştüğüm pskolojik boşluklarda en çok dini araştırdım. Ailemle aynı inanca sahipte olsam ben doğmatik değilim.. Müslümanım ama ateistleri biraz severim. Çoğusunu desem veya birkısmını desem daha doğru olucak :/ Onlara birşey anlatırken daha çok önem veririm diğer inançlara saygımda var çoğusuna diyelim. Ama ateistse gerçekten ateist olmalı, bazıları ateist olmakla islamiyet düşmanlığını karıştırıyolar. Sadece islamı eleştirip duran birşey anlatmaya çalışınca bana cevap olarak ''Allahını mikeyim'' diyen ateist değildir insan hiç değildir.

1|0
    0|0
    • İslam düşmanlığı ayrı ateist olmak ayrı bir şey ateist tüm din ve inançlara karşıdır.
      Yanlış şeyleri söyler vs ancak dediğin gibi bazı kişiler ateistlikle din düşmanlığını birbirine karıştırıyor.
      Ne güzel ki siz araştırmış ve bu dinin size uygun olduğunu düşünmüşsünüz
      Ancak bu ne yazık ki gerçek bir şeydir
      Nerde doğarsanız oranın inancına inanmak zorunda kalırsınız
      Elbette istisnalar mümkün
      Ancak istisnalar gerçekleri değiştirmiyor. Ayrıca kimi kişi sizin gibi araştırmadan okumadan sadece doğduğu toplumdan dolayı aşırıya kaçar (yobazlık) Ancak gerçekten inandığı dinin kitabını okumamıştır bile.
      Ben şunu bunu severim diyemem saygılı olan herkese her dini savunana saygı duyarım
      Saygısını bozmadığı sürece
      Bence asıl önemlisi saygı inançlara, İnananlara, İnanmayanlara saygı duymak

• Kimseyi gorusuyle inanisiyla yargilamam. Karakteri belirleyen inanclar degildir bence. Bir muslumanda adam oldurebilir, bir hristiyan da hirsizlik yapabilir ya da bir deist iyilik yapabilir.. Ancak yuregi guzelse bir insan hayatimda yer alabilir.

1|0
    0|0
  • Elhamdülillah müslümanım ve her dine her mezhebe saygım/tahammülüm var. Bir çok din ve mezhepten ve de ırktan arkadaşım var ki kapalı, dinini yaşayan bir müslüman olduğum halde en yakın arkadaşım ateist, her yeri delik, dövmeli, kırmızı saçlı bir hatun. Bir zamanlar erkek arkadaşımda öyleydi lakin çok uçlarda olduğumuz için fazla uzatmadk.

0|0
    0|0
  • Ateistim ve her dinden insana saygım sonsuz. Benim ateist olduğumu öğrenen herkesde gayet saygı gösteriyor.

1|0
    0|0
  • Her inanca saygı duymaya çalışıyorum

1|0
    0|0
  • hristiyanım her dine saygım var insanların inançlarına saygım var

1|0
    0|0
  • Normal insan onlar da bana karışmadıkları sürece ayırmam kimseyi.

1|0
    0|0
  • Din ayrımı yapmıyorum hepsine eşit derecede mesafeliyim

1|1
    0|0
  • 4 mezhep dışındaki mezhepler saçmalık. Ha o saçmalığa inanan inansın orası beni germiyor :D
    Ama saçmalık bana göre, dinime göre

0|0
    0|0
    • İslamda mezhep diye bir şey yok hanisi şafi maliki gibi islam alimleri elbete büyük zatlar şahsiyetlerine dil uzatamam saygıda duyarım mezhebi çıkartan onlar değil zaten sonradan oluşan bir davranıştır. peygamberimizin vefatında 150 sene sonra çıkarmışlar mezhebi.

• Dinimiz gayet açık ve nettir ya kuran ya hüsran hatta peygamberimizin hadisi diye söylenelerinde çoğu uyduruk bunuda peygamberimiz s. a. v ölmeden vefatından evvel şöyle buyurmuş. benim hadisim olarak söylenen bir sözümü benim hadisim olup olmadığını anlamanız için kurana bakın yani kuranla uyumlu ise benim hadisimdir demitir. gelelim mezhepler neyle uyumlu biri bana kuranda mezhebi göstersin. yok öyle bir şey.

• @vefabey Siz mezhepleri çok yanlış anlamışsınız. Peygamberimiz sahabenin bazı sorularına cevap vermemiş, onlar anladıklarını yapsın da din zorlaşmış olmasın. Mesela en basitinden şafiilerde ve hanefilerde abdest bozulma durumları açıklığa tam olarak kavuşmamış, dinde kolaylık olması amacıyla isteyen istediğini doğru kabul etsin diye. 4 mezhep de haktır, 4ü de islam inançlarına tam olarak uyuyor

• Hepsine saygı duyuyorum herkesin dini kendine göre doğru ve mantıklı.

1|0
    0|0
  • Ateist e gıcığım gerisi sorun olmuyo oda manasız yaşadığı düşünmediği için

0|0
    0|0
    • Ateist'e neden gıcıksınız açıklarmısınız?

• sen bunu başaramıyorsun diye başkaları da yapamaz sanma. bunu da bir psikolojik rahatsızlık sanma. belkide bir şeylere inanmaya ihtiyaç duymak kendi benliğin ve etrafındakiler dışında başka şeyler aramak hiç görmediğin duymadığın dokunamadığın şeylere var demek psikolojik rahatsızlıktır. bunu da bir düşün.

• @4RENK soruya cevap veriyorum sende milyonlarca insanın inandığı şeylere bozukluk diyemessin ayrıca Tanrınim varlığı ispatıdır inanmamak inanmayanin problemi

• Umrumda değiller.

0|0
    0|0
Yükleniyor...