El sıkışmak isteyen erkekleri red etmelimiyim?

Tesettürlü biriyim , dini bütün imanlı biriyim , elimden geldiğince dikkat etmeye çalışıyorum iş yerinde adamlar özellikle el şıkışmak istiyorlar her defasında red etmekten bıktım artık , özellikle de teseddürlü bir bayana el uzatmamalı erkekler haksız mıyım? Artık herkes bana yobazmışım gibi bakmaya başladı bu şekilde de bir algı bırakmak istemiyorum ne yapmalıyım sizce el uzatan olursa geri çevirmeyim mi?

1|0
20|37

En İyi Erkek Görüşü

• Sadece tesettürlü birine değil, açık bir bayanada hiçbir zaman el uzatılmaz
    El uzatan taraf her zaman önce bayan olmalıdır, nezaket kuralı

2|1
    0|0
    • Dostum onu bize üniversitede ögretmişlerdi ama Türkiye cumhuriyeti henüz bu tip kurallara hazır degil normal insan gibi tokalaşmakta bile sorun yaşıyoruz :D

• aynen tabiki ki açık bayanlar benden daha zor durumda ama misal benim arkadaşım açık, adam laubali şekilde elini omzuna atıyor en azından bana o kadarını yapamıyorlar ama şu el uzatma işi canımı sıkıyor nazikçe redediyorum bundan sonrada böyle yapıcam tavrım net.

• Belki sözüm yanlış anlaşıldı. Burada anlatmaya çalıştığım şey basit hareketlere takılma. Erkeklerin elini sıkmamak seni sağlam bir müslüman yapmaz. Seni sağlam bir müslüman yapan vijdanın ve zihniyetindir. Olayın özüne in. Bu memlekette milyonlarca köy kasaba var. Anadoludaki bu milyonlarca köyde baş örtülü ablalar teyzeler emmiler dedeler hep iç içe yaşıyor. Yeri geliyor harman kaldırırken, pamuk toplarken, tarla çapalarken yan yana çalışıyorlar. Yeri geliyor kadın toprak sahibi işçisine para uzatıyor yövmiyeci ''Acelesi yok abıla soooora virirsin'' deyip eliyle kadın patronunun para tutan elini hafifçe itiyor. Bayan patron ise ''Ulen olur mu al şu paranı hakkını helal it'' deyip eliyle parayı adamın cebine sokuşturuyor. Yani anlayacağın illaki fiziksel temas da oluyor. Ve aralarında hiç de sapıksal ilişkiler doğmuyor. Çünkü mesele birinin elini sıkıp sıkmamak değil mesele zihniyet meselesi.

En İyi Kız Görüşü

• Geri çevir gülümseyerek basını eg hafiften merhaba niyetine sonra uzaklas hemen

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 36

• Öylesin zaten. Yani yobazsın. Şimdi sana desem ki islam mantık dini midir? hiç düşünmeden evet dersin. Şu halde gel durumu vijdanına ve mantığına danış bakalım. Bir müslüman evladı olarak bir erkekle iş icabı el sıkıştığında bir anda zevk patlaması yaşayıp aklından türlü sapıklıklar geçirip oracıkta ve ayakta boşalacak kadar sapık biri misin? Veya adamın teki elini sıktı diye bir anda manyakça kafayı adama takıp evli barklı adamı yuvasından edecek kadar karaktersiz misin? Elbette hayır. Şu halde karşındaki insana erkek veya kadın degil de direkt olarak insan gözüyle bakıp elini sıkmak nasıl bir insanı dinden çıkarabilir ya da cehennemlik edebilir. Her elini sıktığımız insanla sapıkça ilişkiye girecek olsaydık her bayramda öz anne babalarımızla zina ederdik. Allaha şükür bir el temasıyla yoldan çıkacak kadar araplaşmadık. Var gerisini sen düşün.

3|3
    0|0
    • Ya erkek sapiksa?

• @siyahlaricinden şüphesiz el tokalaşma adeti yokken de bizim toplumumuz vardı ve sapa sağlam ayaktaydı. El sıkışmasak da olur , zaten sıkıntı el sıkışıp sıkışmamak da degil. Sıkıntı el sıkışmamanın altında yatan zihniyet de. Aynı zihniyet sana otobüste erkeğin oturduğu yerde oturma der, erkeği görürsen bakma haram yere çömelip yumul der, öz babanın elini öpme şevhet duyarsın haram der. Belki o kadar uç noktalarda sakat bir inancın yoktur belki sadece tokalaşmama ile sınırlı kalmışsındır ama gittigin yön yanlış bir yön. Sana söylediklerimi iyi anla , ben sana erkeklerin kucağına atla demiyorum, ancak bir erkeğe yabani hayvanmış gibi de yaklaşma diyorum.

• Doğru bildiğim yoldayım. Bence sen biraz daha mantıklı düşünmeye başlamalısın. Cahil diyip duruyorsun. Dediklerimi doğru okumuyorsun ya da bağnazsın bilemiyorum. Uzatmanın anlami yok artık. Ya ben anlatamıyorum, ya sen anlamiyorsun. İyi günler diliyorum sizlere.

• Eli geri çevirmek güzel bir durumdur yobazlık nedir bilir misin bir erkek bir kızı yoldan çıkarmadığı zaman sen yobazsin sen söylesin diye diye insanları değer verdiği çizgilerden ali koyar. O yüzden en doğrusunu yapıyorsun tebessüm et yüzlerine surat asma ama asılmalarina izin verme.

3|1
    0|0
  • Net bir şekilde ama nazikçe reddetmelisin. millet boğaş konuşur durur, sen Allah'a tabi ol. sana her yabancı erkek mahremdir.

2|1
    0|0
    • sana şu an da asılsız konuşanlar en büyük yobaz ve en düşük seviye insanlardır. yahu Allah aşkına it dua edince gökden kemik yağar mı? yağmaz, o yüzden hiiiiiiiççççç aldırma.

• Geri çevir devam boyle. Onlar yobaz

3|0
    0|0
  • çok başıma geldi hayatımda. elim öyle havada kaldı utandım ister istemez bende o günden sonra tesettürlü bayanlara sadece söz ile selam veriyorum

2|2
    0|0
  • bayan yobaz falan değilsiniz en doğrusu bu keşke sizin gibi insanlar çoğalsa ama giderek normalmiş gibi geliyor artık... geri çevirin tabiki...

2|1
    0|0
  • Benim gözümde yaptığın hoş bir şey değil. Sana elini uzatan kişinin niyeti senin eline dokunup bundan haz almak değil ki.
    Bu bir adaptır. Tokalaşmak bir nevi dostluk ve karşılıklı bir iyi niyet göstergesidir.
    Ama işte insanın fikri neyse zikri de olur diyorum.

Sana öyle bakmalarında ki sebebi bir düşün bence. İnsanları neyle itham ediyorsun ona bir bak. Medeni bir hareketi, olmayacak şekilde yorumluyorsun.

Ayrıca iş dünyasında erkeklerin bu hareketinden rahatsız oluyorsan senin orada işin ne peki? Kadınların çalışmasının her zaman taraftarıyım ve hala okuyup-çalışmalarını destekliyorum ama her yerinde bir adabı vardır.
    Eğer dinin işin önüne geçiyorsa ikisi arasında bir tercih yaparsın. Ya dinden taviz verirsin, biraz ortama uyum gösterirsin. ya da işten taviz verirsin ve dinine daha uygun bir iş alanı seçersin kendine.

Ama hem dereyi yürüyerek geçeyim hemde çizmem ıslanmasın dersen, biraz mantıksız olmaz mı sence de?

1|0
    0|0
    • Çok yüksek bir puanla kazandıgım bir işim var, Erkek kadın diye ayırmıyorum zaten işimi çok düzgün yapıyorum, sizin nasıl bir zihniyetiniz var anlamadım aslı ! yani el şıkışmadım diye işimide doğru dürüst yapamıyor mu oluyorum? illa erkeklerle haşır neşir olmam mı gerek. Ayrıca nerede din egitimi gördünüz bilmem ama namahrem başka bir erkek islamda böyledir , ha devir ekmek kazanma devri ama illa da erkekler de el şıkışmam gerekmiyor, zaten çogunluk tavrımı devam ettirmem yönünde, sizin gibilerin yorumları beni ilgilendirmıyo kendı kızınıza erkeklere tokalaşmayı öğretin , önüne gelen erkekgın elini sıksın çok modern ve mantıklı bir kızın olur.

• Ben sana işini kötü yapıyorsun demedim. Ben sana bulunduğun iş ortamına ayak uydurmuyorsun diyorum. Tokalaşmanın olayı bellidir, bunu başka yerlere çekmek biraz ayıp bir şey ben bunu diyorum sana. (Sonuçta kadın ile erkeğin dinen birbirine dokunmasının yasak olmasının sebebi belli)
      Biri bana gelip bana böyle bir tavırda bulunsa açıkçası alınırım. Sonuçta sizin benimle insancıl bir şekilde tokalaşmak istememeniz aslında sizin "namahrem"inizi korumanızdan yanadır ve benim sizin tokalaşma isteğim burada benim sizin mahremiinize dokunma isteğim olarak yorumlanabilir. Bu durumda da beni ciddi bir itham ile karşı karşıya bırakmış oluyorsunuz.

Kızım olursa onu nasıl yetiştireceğim beni ilgilendirir. Ama merak etmeyin insan ilişkilerinde sizden daha mantıklı ve insanlara saygılı biri olarak yetiştireceğim. Tartıştığı kişilere "her önüne gelen elin erkeğini sıkmak" gibi tabirleri kullanmanın hoş bir şey olmadığını ona terbiye ederim.

• Çevir tabi, inancına saygı duymayanın hakkında ne düşündüğünün de pek önemi olmaması gerek

2|1
    0|0
  • Sen millete bakma kardeşim elbette yaptığın doğru olan ama eğri insan çok olduğundan yanlışmış gibi gösteriyolar boşver sen çizgini bozma başla gözle selam ver geç

2|1
    0|0
  • Dinen veya kadın erkek kısmına gelmeden cevap vereyim.. Sürekli herkesle elleşmek bence çok saçma ve pis...

1|1
    0|0
  • Haklısın ama sana da el uzatırlarsada sık ellerini ama onların dusunup uzatmamaları gerekli

1|0
    0|0
  • Sizin gibilere uyuz oluyorum artık, hiç yoktan sinirim tepeme çıkıyor. Geçen yorgunluktan bitmişim dolmuşa bineyimde biraz ayaklarım dinlensin dedim, dolmuşa bindim heryer dolu sadece tek kişilik yer var, ondada türbanlı kadının yan tarafı, kadın koltuğun baş kısmına oturmuş gözüne bakıyorum yer versin diye ya da kaysın diye, kadın hiç umursamıyor, derken dolmuşa bir bayan bindi hemen yan tarafa kaydı kadına yer verdi, bu mudur yani dindarlık, bu mudur insanlık, sanki dolmuşun içinde kadınına brşey yapıcaz, kusura bakmayında böyle dinde byle insanlıkta olmaz olsun.

0|0
    0|0
  • benim babam bayanlar el uzattığında ben bayanlarla tokalaşmıyorum kusura bakmayın diye nazikçe geri çeviriyor sizde yapabilirsiniz öyle

2|1
    0|0
  • Tabii ki cevirmelisin. ben elimi gogsume koyuyorum basimida egiyorum. bayanlar anliyor zaten :D

1|1
    0|0
  • uzatılan elin havada kalması hoş mu sence?

0|0
    0|0
  • Butür tedbirler abazalıkta tavan yapmıs insanların tedbirleridir , düşünsene okadar açlık hissi varki cinsel anlamda elden etkilenmiyim diye tokalasmiyolar , teknik olarak dogru ama baska biyerde buyuk bir yanlış var

1|0
    0|0
    • laf söyledi bal kabağı. kendinle karıştırma herkesi ben el şıkışmıyorsam namahrem diye sıkmıyorum karsımdakı sapık diye değil!! ya da etkilenme amacı ilede değil , nasıl bir beynin var kötiye yoruyorsun islam düşmanlıgı sizi ne hale getirmiş , yazık.

• Ya ne islam dusmanligi namahremi namahrem yapan ne? Karsindakini ya da kendini harama sevk etmemek icin tedbir almak degilmi bir akıl sende var zaten , ayrica ben senin sahsina bisey demedim genel bir dusunce soyledim fakat okadar incesinizki önce benden basladiniz ,

• Daha neyi ne icin yaptigindan haberin yok Allahtan yönetimci falan degilsin

• Hanımların bulunduğu ortamlarda, el sıkışırken önce kadın uzatır elini. Kadın elini uzatmadıysa mal gibi el sıkmaya calışılmaz. Sözle hal hatır sorarsın

1|0
    0|0
  • Ben öyle yapanlara bir daha selam vermiyorum görmezden geliyorum. HAngi çağda yaşıyoruz

1|0
    0|0
  • O el size nezaketen uzanmis sana guveniorum anlamimdadir artik sizlerin kafasinda nasik bir fantazi dunyasi varsa o elin alamini nerelere cekip durdunuz yillardir. gerci suc sizde degil size ve sizin gibi orumcek beyinlilere size guveniorum anlamindaki o eli uzatanda...

0|0
    0|0
  • Erkeklerin dikkat etmesi gerekiyor. Kaç kaç nereye kadar. bir an boşluğa denk gelir yani. Allah korusun seni

0|0
    0|0
  • Bende senin gibi dusunenlere ya da evlilerin elini sikmam dusuncen dini acidan guzel

1|0
    0|0
  • Sen buradakilere bakma sor bakalim aralarinda 12 yuksek alet ilmini bunlarin 20 kolunu ve 80 alt kollarini bilen var mı . bende bilmiyorum iste bunlari bilene muctehit denirki dunyada bugun yok el sikisma sen yobaz diyenleri bosver bu konuda hadisde var

0|0
    0|0
    • Sadece Kurana bak diyen adamlar cikabilir Peygamber bosuna geldi o zaman toplumun elestrisine ya da herkesin kafasina gore degil ehli sunnet alimlerinin bildirdigi gibi amel etmelidir

• Bileklerini kes kurtul bu çözümden sana yobazda demezler

1|0
    0|0
  • el tutuşmak bir samimiyet ifadesidir sevmediğim birisi ile de el tutuşabilirim ama uzattığım el geri dönerse küfür edilmiş anlamına gelir benim için

0|0
    0|0
  • Ettt

0|0
    0|0
  • Dogrusunu yapiyorsun

0|0
    0|0
  • Uzatmaman gerektigini biliyosun.

0|1
    0|0
  • Red etme. Allah katında selamın alınması farzdır.

0|0
    0|0
  • sen devam et boyle uzatmasınlar elını yobazlar az dıkkat etsınler harama helale

0|0
    0|0
  • Sen dogru bildigini yap

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    6

Kızlar Ne Diyor 19

• Tutmak istemeyebilirsin. Buna hakkin var tabiki. El ayanı yüreğine götürürsün, samimiyetin anlaşılmış olur. Bu sitede bir erkek söylemişti bunu.

0|0
    0|0
  • Elini tutup sıksan ne olur ki tabikide yobaz gibi bakarlar insana sanki dinden çıkacaksın el sıksan yobazsın.

0|0
    0|0
  • Çevirmek gerekiyor

0|1
    0|0
  • Çok iyi yapıyosun. El uzattıkları zaman sende elini kalbinin üstüne koy gülümse yani tokalasmis olmazsin böylece hemde geri cevrimis de olmazsin :)

0|1
    0|0
  • Hımm bence kabaca ama sırf tesettürlüsünüz diye reddetmek de tuhaf olurdu gerçi düşününce elinize değse ne olacak? :D Ben sıkmak istemez isem sıkmam kimse zorlayamaz siz de istemiyor iseniz sıkmayın. ^^

0|0
    0|0
  • geri cevir sen davandan donme

0|1
    0|0
  • Bu senin bilecegin iş. Ben kadin el sıkismadi diye yobaz dusunmem. Bunu dusunen insan yobazdir

0|1
    0|0
  • Kesinlikle doğru yapıyorsunuz ve haklısınız. Ama olabildiğince nazik bir şekilde reddetin ve gülümsemeyi ihmal etmeyin ki rencide olmasınlar...

0|0
    0|0
  • Disardan yobaz gibi gorunuyor ama sonucta dini inancin oyle ve saygi duymalari lazim red et güler bir yüzle , inlarinda yaptiklari düsüncesizlik

0|0
    0|0
  • Haksızsın. Adam seni insan yerine koyuyor selam veriyor insanların elini havada bırakıyorsun. Aile terbiyeside önemli bir yerde

0|0
    0|0
    • hop yanlız dur orda bizim dinimizin uygun görmediği şeyde sen aile terbiyesi falan yanlış yerlere giriyosun tesettüre gireceksen eğer hakkınıda vereceksin sen buna yobazlık haksızlık falan bir oturda düşün adam yerine konulacak biri olsaydı eğer tesettürlü bir bayana nazikçe selamını verip iletişimini yerine getirmiş olurdu hey allahım böyle müslüman bir ülkede asıl bu kadar cahilce kalmak yobazca

• yobazca bir düşünce tabiki el sıkışacaksın madem aklında fesat yok elini niye tutmaktan çekiniyorsun ki gibi bir algı oluşur ki bende oluştu

0|0
    0|0
  • Kibarca basını hafifçe eğ elini uzatma

0|2
    0|0
  • Ssna el uzatırsa yok sağolun tesekkurler deyip elini tutma

0|0
    0|0
  • Kesinlikle yobazlığından değil kendine ve tesettürüne olan saygından geri çevirmelisin elbette kibarlık çerçevesinde

0|0
    0|0
  • Red etme saygısızlıktır bu, eli eline değdi diye namuzsuz mu oluyorsun hey Allahım

0|0
    0|0
  • bilemedim.

0|0
    0|0
  • yerler aman aman

0|0
    0|0
  • özellikle de tesettürlü bir bayana ne demek ya? ne kadar sapkınsınız, el uzatıyor lan el. gaddemit

0|0
    0|0
  • Dinin bütününe imanlı oluşun kime göre neye göre

0|0
    0|0
Yükleniyor...