Sizce biz toplum olarak ne kadar medeniyiz ve medeniyet göstergesi nedir?

0|3
11|19

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Medeniyet bireyin her özgür olduğundan öteki bireylerin bile haberinin olmaması ki hiç bir yerde o düzeyde yok, belki bernie sanders gelse bir ilerleme olurdu,

Politik istikrar dersen kralliklar
    Felsefi k desen olligarsi
    Ekonomi k desen westminster tipi kraliyet
    Yolsuzluk eksikliği desen İskandinav ve Umman krallığı
    Özgürlük dersen eski komünist ülkeler ve Hollanda+ kuzey Amerika ,
    Toplumsal felsefe ise Fransa...

Cinsel açıdan bakarsan hele Türkiye'yi unut hani , bilme daha iyi 18. yüzyıl fransasindan zerre farkımız var o da doğum kontrol methodlari.

Biz de tamamen din ile kutuplasmis aradaki saçma ulkelerdeniz ve halk olarak hakketmedigimiz bir parayı yiyoruz, gelecek 20 yıl bak neler olacak...

Velhasıl kelam medeniyet sadece bir yere "demokrasi" gotureceksen edeceğin saçma bir laf...

Bir de Avrupa ülkelerinde yere çöp/sigara atıyorlar,
    Amerika da da trafik kuralları önemli (aşırı hız 1000$) yayaya saygı var, Alman müzeleri de iyi diyorlar ama,
    bilmiyorum istediğin buysa.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Toplum olarak medeni degiliz maalesef. Hosgoru yok gibi, birbirimize artik katlanamayan bir toplum olduk.

0|1
    0|0
  • medeniyet anlayışı insanların genelde çıplaklık ama bence medenilik o değil.
    herkesin özgürce harkeet edebildiği refah seviyesinin üstlerde olduğu şekilde medeni oluruz.

0|1
    0|0
  • Elimizden geldiği oluru kadar diyelim

0|1
    0|0
  • Teşekkür ederim dediğimde karşılığında bir şey demeyen hödüklerle dolu burası, sence ne kadar medeniyiz?

0|1
    0|0
  • Medeniyet dedigin tek disi kalmis canavar.
    Medeniyetten kastin nedir once bunu aciklar misin birkac ornekle

0|1
    0|0
    • Kim neyi anlıyorsa

• Orasini burasini acmak medenilik degil bastam soyleyeyim. eger bilim kultur egitim ve ahlak acisindan gelismis toplum varsa onlar medenidir bana gore.

• Ben coğ medeniyim gadasini aldıgım herkeşin kişiligi kendine milletinen aaleşme medeniyetsiz Türk olmaz ellaam 😂😂

0|1
    0|0
  • Toplumu bilmem ama ben medeniym insanların düşüncelerine ve yaptıklarına saygı duyarım başkalarını rahatsız etmediği sürece

0|2
    0|0
  • Medenileşmeye çalışıyoruz.

0|1
    0|0
  • Medeni degilim o kaçar genis olamam mantiken de

0|1
    0|0
  • Bilemem

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Neredeyse hiç değiliz. En medeniyiz diyenlerden gördüklerimden çıkan sonuç malesef bu. Ayrıca medeni görünme çabaları ve de batı özentiliği de ayrı iticilikte; o kadar komik oluyor ki bazen. Kullanmadığı ya da aslında kendilerine ait olmayan şeyleri söyleme çabalarında garip durumlara düşüyor insan. ya da medeni olduğunu düşünüp diğerlerini küçümseyenler...
    Nedir ki medeniyet? Değer mi bu çabaya? Özümüzü bilsek, kendimizi bilsek gerek kalır mı medeniyete...

0|1
    0|0
  • İslam toplumları sanayi devrimi deneyimi geçirmedikleri için çöl kültürüne kapanıp kaldılar. Bir tek biz, o da Osmanlılar zamanında papaz okullarında okumuş birkaç bin kadının ve İttiat ve Terakki Çetesi'nin içindeki bir avuç Yahudi dönmesinin sayesinde uygarlık yolunda göstermelik de olsa yol alabildik. Ama gel gör ki her tarafımız dökülüyor... Ha, eğer imparatorluk yıkılmayıp anayasal monarşiyi (Meşrutiyet diyerek anayasal monarşinin anlamını bulandırmaya çalışmışlardır hep) devam ettirebilseydik, o zaman biz de uygar ülkelerin yanında yerimizi alırdık. Zaten onların yanındaydık... Yani neymiş? Bizi uygarlıktan uzaklaştıran Kemalistlermiş...

0|1
    0|0
  • "medeniyet dedigin tek dişi kalmış canavar" aynen bu noktadayız.

0|1
    0|0
  • Kelimeyi bile telaffuz etmekten uzağız.
    Şiddet tecavüz yasaklama hile hurda dolandırıcılık orman kanunlarıyla adalet arama ve dağıtma hurafelerin esiri olma bağnazlık mahalle baskısı vsvs

0|1
    0|0
  • Medeni bir ülkeydik geçmiş güzel günlerde artik eski güzellikleri kaybetmeye başlasak ta hala çoğu kültürden medeniyiz

0|1
    0|0
  • Medeniyet trafikte belli olur der avrupalılar. Yaya geçidinde yayalara yol vermeye başladığınızda medeni olursunuz
    Not : Ben veriyorum

0|1
    0|0
  • Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar

0|1
    0|0
  • Sağda medeniyet sıfır.. Solda ise bir miktar mevcut.

0|1
    0|0
  • Birbirimizi dinlemeye başladığımızda, medenileşicez

0|1
    0|0
  • Araç içindeki sürücülerin,
    yayalara saygı gösterdikleri zaman anlarım medeniyiz.

0|1
    0|0
  • hala cok geriyiz bence daha cinsellik konusunu halledemedik aamkk ne bekliyon

0|1
    0|0
  • çok değil

0|1
    0|0
  • Biz savaşçı milletiz medeniyet bize gelmez

0|1
    0|0
  • ileri görüşlü olmak objektif olmak fikirlere açık ve konuşmayı biliyorsak medeniyiz.
    kavgacı ve tepkici bir toplum medeni olamaz.

0|1
    0|0
  • Yüzde ile belirtmek gerekirse %30 un altına düştüğümüzü düşünüyorum. Bunu kabul edelim öküzleştik.

0|1
    0|0
  • medenilikmi yok o bende :D

0|1
    0|0
  • Bir ülkenin medeniyetini anlamak için o ülkenin mezarlıklarına verdiği öneme bakıcaksın.

0|1
    0|0
  • Millet sokakta yürümesini bilmiyor ne medeniyeti ahaha..

0|1
    0|0
Yükleniyor...