Ahlak dahilinde neden kendimizi kısıtlıyoruz (lütfen dini/ideolojik yorum yapmayınız)?

Ahlak / kültür/toplum baskısı/ ayıp / günah dahilinde neden kendimizi kısıtlıyoruz?
21. Yüzyılda bir kitleden ötekine anında geçiş yaparak temizlenecek iken neden hala bu köy halkı zihniyetiyle kısır muhabbet ler korkusuyla olmak istediğimiz şeyler yerine oldurulmak istediğimiz kalıpları doldurmayı seçiyoruz?
Jung dan tutun neredeyse bütün psikiyatristler baskilanmis ci##el tutumun yarattığı sıkıntıları bir bir yüzümüze vururken neden hala ön yargilarimizla yan yana kendilerimizi kosteklemeye devam ediyoruz?

Kendimizi sevemeyip toplumca sevilme adına ortak değer arama çabası nerelere gidecek daha?

0|0
44

En İyi Kız Görüşü

• Benim öyle bir sorunum yok çok geniş biriyimdr

0|0
    0|0
    • Ne kadar, betimler misin?
      Sayfanın kalanını bir fikri-sosyal sıkıntıyı açıklamak adına doldurdum, bunlardan biri de asla "çok " geniş olamayacak olmamız.

• Şöyle anlatım insanların yaptıklarını ayiplamam aa şu şunu yapmis demem kimseye herkesin kendi hayatı kendi hür iradesi bizi laf söylemek düşmez. Yok bu kız açık giyinmiş kesin yollu veya kapalı bu iyidir vs gibi dusuncelerim olmaz söyleyenlerede karşı çıkarım kimseyi kıyafetiyle veya başka bir şeyle yargılamam benim ne haddime bu. Insanlar hürdur özgürdur dini dili ırkı da beni ilgilendirnez başkasının özgürlüğünü kısıtlamadigi sürece her şeyi yapabilir.

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 3

• Kendi irademle sınırlarım var işte.
    Ne yapmamı bekliyorsun?

0|2
    0|0
    • Toplumsal Utanç faktörünü elemine edilmesi kendine yapabileceğin bir şey değil, kendin ile yapabileceğin bir şey misalen sosyal ilişkilerinde kızlara erkek ve erkeklere de kız arkadaşlarına gibi davranabilir ve ne yanlış görebilirsin.
      Bir denesene la , ne acaip olur...
      Ben davranınca kız gelmez , alıştığı daha basit modellere yönelir , ama sen davransan adamın kaçarı yok bir iki alt model adamla takılırsın en kötü aynı modda.

• Ne yapalım Ahlaksız Bir Millet mi
    olalım?

0|0
    0|0
    • Teknik olarak neden olmasın,
      Eğer ahlak kendi türümüzün bireyleri arasına kalın perdelerin orulmesinden mesulsa neden bizleri birbirimize kabul ettirecek böyle bir ortak platformu yaşamımız pahasına koruyalım?
      Ahlakın oluşumuna bakarsak kendine yetemeyen bireylerin yaşama ortak paydası olarak çıkış yapar ve bireylerin bir nebze kendileri olmak yerine kalıplara uymayı ile sosyeteyi işlevsel kıldığını görürüz ki kendine yeten bireyler den oluşan günümüz toplumunda bireylerin kendi olmayı unutmasina ve çocuklarını da kutulamasınasebep oluyor,
      Sadece insana saygı duyup onun gereklerini gozetsek mesela kanna satru yı ya da c. ilişkileri "ayıp " klasmanindan çıkarsak mesela
      ya da nedenlerden utanmayi kessek?
      Bu biçim basit ön yargılama alışkanlıkları bizi onlar yapıyor, güçlü (tartışılır) ama yabancı...
      Hepimiz "kaşar" filan olsak gönlümüzce takılıp birbirimize yapismasak mesela,
      Millet kavramı da tartışmaya açık silinince kolesecegiz ama ötekileri de anlayabilecegiz (hala koleyiz, baş harfiT)

• "Hayırlı günler " in ardından yazmamalıyım özür diliyorum ama sıkıntı da o, bu bireylerin batıl inançlarım senin mutluluğun kadar önemlidir diyen tutumu, 2 saat öncesinde ben değil bir eşcinsel bey bu konunun ve yanlislarinin bir kısmının duygusal yikiminin detaylı tanımını yapmış , biraz yeniyim ama bu insanları yok/ ölü sayan inançlı elemanlar ın işlediği teknik olarak
      Organize nefret suçu ya da popüler adı ile nazizm in bir versiyonu,
      Bireylere saygım tam ama diğerlerine de kayıtsız kalmamaliyiz

• Bak Kardes. Ben Kimseden öğüt almam. Kimseyede Öğüt vermem. Herkezde bir Bas, içinde de Beyin var İdrak edebilirler anlayacağın.
      O yüzden ben Ahlaksız Olmaktansa Ahlaklı Olmanın Ne kadar Çok Önemli olduğunu düşünenlerdenim. Sana saygı duydugum gibi karsımdakinden de saygı görmeyi beklerim.

Şimdi selametle.

• Ya bende böyle bir soru sorcaktım şu ülkedeki muhafazakar kesimden bıktım!!! Tartışmaları bile o kadar sığ ki her konuyu mu dine bağlar insan siyasetten konuşuruz lafı dine getirir yahu senin ettiğin ibadetten bana ne!!! İbadet Allah ile kulu arasındadır diyorum yok böyle teşvik oluyormuş. Teşvikten çok dinden imandan soğuturlar adamı!

0|0
    0|0
    • Konu dışı ama "böyle teşvik oluyormuş u da ilk kez duydum" teşekkür ederim,
      Ve evet öyle bir sıkıntımız mevcut

• Arkadaşım muhafazakâr kesim diyemezsin bir grubu hedef alamazsınız bende elimden geldigince dini gorevlerimi yerine getiriyorum ama anlattıklarınla alakam yok aksine din dil ırk farketmez benim için böyle tartışmalara da asla girmem

Erkekler Ne Diyor 4

• kendimizi kısıtlamasak birrbirimizi parçalarız dostum özümüze dönelimde dönelim dioyoruz ya orası çok pohtan bir yer aslında. kendimizi kısıtlamak iyidir :D

0|0
    0|0
    • Ozumuz neden pohtan olsun ki,
      Mesela sokakta çıplak gezen 7den 70e bir halk düşün,
      ya da teklif etmekten çekinmeyen hepsinden öte trip atmayan dişiler ,
      Antik yunanda doğum kontrol yoktu, eksikleri bu fazlalari ise sokrates i oldurtturen tanrilariydı,
      Her yanda free hug levhalari olan bir toplum hoş olur ,
      Insana insan olduğu için saygı duyulan

• E elbetteki bu biçim dilekler olacak ama başkalarına taciz ile ahlaksızlık aynı değildir,
      Bu çeşit hasarları önlemek için başkalarına saygılı olmak yeter, olmayanlar cezalandırılmasın demiyorum, yalnızca karsimizdakindan daha az sosyal beklenti talep edelim diyorum.

Mesela "kaşar " ya da hayat kadını kötü birer imge bunlardan da soyutlanalım diyorum,
      Mesela antik yunanda bir söz var: kadın ve çocuklar arkadaşlar arasında ortaktir derler,
      Vb, vb gider
      Suç kavramı ise tamamen başkadır. Cezalandırılma metodu (yine yanlış ama) başka başlıkta artık :)

• dediklerine aynen katılıyorum dostum bu sitede böyle yorumlar görmek beni mutlu ediyor :)

• Ben kısıtlamıyorum bir noktaya kadar

0|0
    0|0
    • Usta adamsın , sizlere ihtiyaç var ama görüş attığına değdi mi?
      (O noktayı da belirtsen tam oluyor, herkes yarım yarım atıyor, bir imgeyi toplamak ne kadar zor, konar göçer takılmayın lütfen)

• Ahlak kavramı zaten din ile ilgili bir kavram o olmadan din olmaz.

0|0
    0|0
    • Yok artık.

• @elalor her koyun kendi bacağından. herkesin günahı kendine. kimseye laf etmek düşmez.

• Ilk yorumun güzel Son yorumun biraz gıcık olmuş , adamcağız â düzgün bir cevap yazmaya üşendiğinin farkındayım ama bir kere yaz elinde hazır bir taslağın olur mutlaka işine yarar inan bana bunlardan çok fazla var,

Dip not ahlak ta olmasın diyorum yalnız ben bu başlıkta.

• Çünkü herkes pişmanlıklarından dolayı içlerini rahatlatmak için tövbe ediyor ve psikolojik olarak kendi pişmanlıklarını attığını sanıyor

0|0
    0|0
    • Tovbenin de ötesinde pişmanlık larını kendine yediremeyip kendini bir köşesinden topluma yedirmeye çalışıyor, açıkta kalan peltenin vıcık ve omurgasız hallerini de sanatsal filmler konu alıyor, bknz Nuri bilge ceylan altın palmiye...

Yükleniyor...