Kız isteme adeti kişiliğe hakaret midir?

Kültürümüzde evlilik izni almak için babadan kız isteniyor. Babanın malı olan kızı rızası ile başkasına devrediliyor. Bana çok yanlış geliyor bu durum. Başlık parası gibi bu da bitmesi gereken bir adet. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

2|2
23|30

En İyi Erkek Görüşü

• aynen öyle ben de nefret ederim bu gelenekten.

1|0
    0|0
    • herkes yine kendince açıkladığın sanıp saçmalamaya başlamış. öncelikle anne babanın rızasını almak için merasim düzenlenmesi gerekmiyor gider ailesiyle yemek yersin tanımalarını sağlarsın ikinizin ailelerini tanıştırırsın bunlar zaten her şekilde yapılır ama tek taraflı değil hem kadın hem erkek için geçerli. sonrasında gidip "kızınızı oğlumuza istiyoruz" demek tamamen aşağılamadır. bu savunanlara sorsak kadın tarafı gelip seni istese ne yaparsın diye tepkiler yağar ama erkek kadını isteyince sorun olmuyor. ayrıca adında bile meymenet yok "kız isteme" hadi kız ve kadın diye ayrımı yaşa göre yaptık diyelim orada istenilen kadın en az 18 yaşında oluyor madem yaşa göre kız ve kadın diye ayrılıyor kadın denmesi lazım ki hepimiz biliyoruz oradaki ayrım yaşa göre değil. yani evlenecek kadın bakire olmalı mesajı veriliyor alttan alttan.

• neredeyse herkes saçma sapan görüş bildirmiş ama özellikle 2 kişiye hakaret etmemek için kendimi çok zor tutuyorum. ikisi arasından 1. olmayı hak eden aşağılığa öyle şeyler söylerim de o embesil okuyamadan site kaldırır.

• kendi aralarında oynasınlar ne diyelim.

Erkekler Ne Diyor 29

• Baban seni "mal" yerine koymuşsa elbette ki yanlış. Ama bazı kızlar için durum öyle değil ; Anne babanın bunca zamandır verdiği emek ve haktan dolayı, saygıdan ötürü yapılan bir adet oluyor. Kimin nasıl baktığı ile alakalı bu biraz. Buna karşı çıkacak olan kişinin gidip anne babasından ekmek ya da harçlık istemesi çok komik olur :)

0|0
    0|0
  • Nisa suresinin mealini okumanı tavsiye ederim.
    Kendini mal olarak gören sensin, herkes bu düşünceye sahip olsa yüzyıllardır süregelen gelenek devam etmezdi.
    Babanın burada rızası alınıyor malı değiş dikkatini çekerim.
    Allah'ın emri, peygamberin kavliyle diyerek kız istenir buradaki anlamda oldukça büyüktür.

1|0
    0|0
    • Bunun dinle bir ilgisi yok.

Ayrıca gelenekler çok farklı amaçlar taşıyabilir. Gerdek gecesinden sonra kanlı çarşaf asmak ya da kırmızı kuşak da bir gelenek. Hepsi kadının bekaretini sorgulayan, alay eden davranışlar.
      Maalesef kız isteme de bunlardan biri. Namus devretme bir nevi..

• Kes tamam

• Sen kes sesini yobaz.

• Babanin mali olarak dusunursen oyoe olur bence zerre kucumsenen bir durum yok seven insan gidip kizin ailesininde rizasini aliyor ve onu yetistiren anne babadan istiyor olaya boyle bakmali

0|1
    0|0
    • Bu çok iyi niyetli bir bakış açısı. Gerçekte cümleyi düşünürsek 'kızınızı, oğlumuza istiyoruz' deniliyor. Ortada bir kadın var ve onun sahibi değişiyor. Tanışma ve rıza alma daha kibarca olabilirdi. Anlatmak istediğim buydu.

• Sen de bilinçli ailelerin baktığı taraftasın. Gerçek öyle değil.

• Tabi herkes kendi adina konusuyor bende gordugum ceremdeki ve benim ailemdeki durumu soyledim

• degildir aslında bu birazda insanın dogası geregidir. kızlar daha nazlı oldugundan hani biraz egosunu kabartmak lazım :)

0|0
    0|0
  • Hakarettir.

0|0
    0|0
  • Gelenek görenek acısından degerlendirildiginde artık sadece sembolik olarak yapılıyor benim gördügüm kadarıyla ama tabi bunun bir de dogu tarafı var, o zaman dedigin seyde haklısın iste.

1|0
    0|0
  • Senin piyasa ucuz olmalı ne yazık ki

1|1
    0|0
  • Bence hakaret.

1|0
    0|0
  • baban seni onca sene büyütsün herşeyine katlansın okutsun senin için elinden geleni yapsın babanın evinden ayrılırken baban karışmasın hmm güzel

2|0
    0|0
    • beni sağlıklı büyütmüşse eminim kararlarım da güzeldir. genelde baskı altında, şiddetle ya da istismar edilerek büyütülen çocuklar evliliklerinde de hatalar yapar.

• bence kız isteme adeti güzel bir şey. ama tüm kontrol babada olmadığı sürece. yani kız isterse olsun istemezse olmasın modundaysa iyi bir şey bence.

0|0
    0|0
  • Insan doğasına uygun, her kültürde bir şekilde babadan izin almak gerekiyor, babalik tabiatı bundan sonra iyi bir aile için bu izne ihtiyaç duyar, o yüzden bence normal.

0|0
    0|0
    • Maalesef bu sadece ataerkil toplumlarda böyle.

• Benim yorumum birinin beni talep etmesiydi, sen namus koruyamamak dedin, yalan söyleyerek konuşulmaz. Hoşuna gitmiyorsa cevabım o zaman bu soruyu burada sormayacaksin, sadece seninle aynı fikre sahip olanlar ile Paylaş. Buraya yazdiysan ve bir zahmet yazdıklarımı tam oku, saptirmadan cevap ver. Son olarak umarım seni kimse istemez.

• Sen birine ait değilsin. Gelip senden istesinler madem öyle, aile büyüğü neden seni bir kadına teslim etsin ki. Kendi rızan ile evlenebilirsin.

• nickine kurbanim yani anladin sen ;)

0|0
    0|0
  • tabi kendini mal olarak görüyorsan öyledir.

0|1
    0|0
  • Senin nasıl bu kadar canım olduğunu düşünüyorum. Gerçekten çok değişik bir gerizekalısın.

0|1
    0|0
  • Kültürdür vazgecilmemelidir zaten akli basindaki babalar gencler sevmisse bize soz kalmamistir der bu kultur sorunu degil kisilik sorunudur

0|0
    0|0
  • he mk bide bunu cikarin.. bir bu kalmamisti laf etmediginiz

1|0
    0|0
  • Allahın izniyle isteniyor hangi kafayı yasiyon sen

0|1
    0|0
    • kızınızı, oğlumuza istiyoruz deniyor ve babadan rızası bekleniyor. allahın emri'dir bahsettiğin o söz ve evliliktir kastedilen.

• Bak bun da haklısın bir değişiklik yap sen evlencegin de sen ailenle gidin adamı istemeye

• Benim eşim kimseye ait değil. Bir mal gibi istemeyecegim.

• Annenin babanın rizasini almak güzel bir şey başlık parasına bende karşıyım

0|0
    0|0
  • her şey doğru bence... olması gerektiği gibi...

0|0
    0|0
  • İt çakal var oldukça bu adet kalsın

0|0
    0|0
  • Bakis acini degistir

0|0
    0|0
  • Kız isteme değilde tanışma faslı bence kalsın bizi yansıtan değerlerden biri

0|0
    0|0
  • Onda ailelerin rızası var mı o görüşülüyor. Tabi artık sadece adet olarak yapılıyor.

0|0
    0|0
  • Bence degilrdir. sen diyorsanki beni istemesinler kacirsinlar ee o da bir dusunce.

0|0
    0|0
    • Hayır yanlış anlamışsın. Tanışma, anlaşma olmalı diyorum. Kız istemek yanlış.

• Dedim ya anlayis insan sevdigini hak sahibinden istemezse haram olur. Eee sen hemen diye bilirsin ben veya biz malmiyiz asla ozellikli kadinlar candir O can cocuklar icin kutsal mekan olan aileden cikip kutsalini ailesin kuracak. Ki ailenin hic mi hakki yok evet veya hayir demeye. Tamam buyukler cacuklari kadar belki genis dusunemez lakin her zaman icin buyuklerimizin hayat tecrubelerinden faydalaamiz gerekir. EN AZİNDAN EMPATİ YAP KARDESİM COCUGUN BİR İNSANLA GELİP BEN BUNLA EVLENECEGİM DEMESİ Mİ HOS GELİR SANA YOKSA ANNE SEVDİGİM BİR İNSAN VAR SİZİNLE TANİSİP BENİ SİZDEN İSTEYECEK DEMESİ Mİ SEN COCUKLARİNDAN NE İSTEYECEKSEN AİLENFE AYNİ SEYLERİ İSTER SENDEN. BUYUKLERİN FİKRİNİ ALMAK ONLARA KARSİ EN BUYUK SAYGİDİR

• yani kız ister davulcuya isterse zurnacıya varabilir mi diyorsunuz?
    peki o yaşa kadar emek vermiş olan anne babanın düşüncesi hiç önemli değil..
    ayrıca kız yaptığı evlilikte mutlu olmazsa ve de bir veya bir kaç bebeği varsa ne olacak? nasıl baba evine dönecek ya da dönmeyecekse nerede barınacak?
    avrupa ve amerika da karışmıyorlar ama 18 yaşından sonra kaldırıp sokağa atıyorlar bundan haberin var mı?

0|0
    0|0
    • baba ve anne evladını iyi şekilde büyütmüş ise kararlar da daha mantıklı olacaktır. baskı altında, şiddetle, eğitimsiz yetişen bireyler evlilikte de başarısız oluyorlar.
      ben alalım başımızı gidelim demiyorum. iki aile tanışıp, buna da adımlar atılabilir.

• sen insanlık için potansiyel tehlikesin. tüm insanlığı taciz ediyorsun. sapık kadın...

• :D :D :D ne desem gg.

• Baban baksın sana varını yoğunu versin ondan sonra sen s. git yok öyle dünya

3|1
    0|0

3 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 23

• Bence yanlış düşünüyorsun. Ailen seni o güne kadar getirmiş. Kaba bir şekilde söylüyorum - Ailen, annen baban senin sahibin - Yani senden sorumlu olan kişiler. Ve onlara olan saygından ilerde sürdürmek istediğin hayattan ve birlikte olmak istediğin kişiyle olabilmen için onların rızasını istemen gerekiyor. Ki zaten onlar büyük ihtimalle yine senin istediğini, yani kararı yine sana bırakarak cevap veriyorlar. Bence gerçekten artık herbir şeyi saçmalığa sürüklemeye başladınız yok kız isteme kalksın yok özgür bedenimle istediğimi yaparım falan filan.. Bu adetler asırlardır var ve senin gibi akıllılar bunun yanlış olduğunun tespitini yapamaz. Daha mantıklı düşünebilsen tüm bu olanların arkasındaki mantığı anlayabilirsin. Ona bakarsan sevgiline senin olmak istiyorum gibi gibi şeyler diyerek sen zaten kendini 'mal' edip karşındakini otomatik olarak sahibin sıfatına sokuyorsun.

0|0
    0|0
    • Kendinle çelişen cümleler kuruyorsun. Bu durum kaba ve sana mal gözü bakan bir adet olduğunun farkindasin. Demek ki sevgiline seninim, bedenim senin dedin. Ben bunları doğru bulmuyorum ve gayet zeki bir insanim. Goruse saygım var, ailenin senin sahibin olması iyi hissettiriyor demek ki. Bence bunu bir düşün

• Düşüncelerine katılıyorum ama artık sembolik olarak yürütülen bir gelenek bu. İki taraftan da maddi-manevi kayıp olmadığı için yürütülmeye devam ediliyor.

0|0
    0|0
  • ya onu öyle düşünme orda güzel bir iletişim oluyo aileler birleşiyo faln sonra babann rizası oluyo veriyo izni flan orda kız verme olarak değil izin verme olarak bak bence çok tatlı

0|0
    0|0
    • Iki aile tanissa ve anlasilsa da olabilir.

• Peki madem öyle neden 2. evlilik için kız isteme töreni yapılmıyor? orada bekaret yok. kız kelimesi bile çirkin bir amaçla söylenmiş çünkü.
      kız isteme yerine rıza alma denilebilir. Niye seni devrediyorlar hiç düşündün mü?

• yoo ikinci evlilikte de oluyo benim tanıdıklarım yaptı ama şöyle aileye de bağlı kızı geldiler istediler öz taktılar hani kuralına layığına göre olsun diye

• Ya hayret bişi kız isteme hakaret kırmızı kuşak bağlamak hakaret ee başka başka saçmasınız yani!

2|0
    0|0
    • evet ikisi de öyle. hele de o kırmızı kuşak tamamen iğrençlik. eskiden bir de çarşaf asıyorlarmıs :D

• Alakası yok. Çocuklarını o yasina kadar yetiştiren annenin ve babanın rızası alınıyor sadece. Olması gerektiği gibi.

0|1
    0|0
    • Kız kelimesi burada bekareti simgeliyor. Örneğin 2. evlilikte neden bu tören yapılmıyor?

Rıza almak diye kibarlaştırıyorsunuz.

• Bence saçma sevmem hiç

0|0
    0|0
  • Evet baktığın zaman hoş değil. Ama artık bu adet gerçek anlamda bir isteme olmuyor. Biz karar veriyoruz adette yerini bulsun diye de isteme oluyor. Başlık parasıyla bu çok farklı şeyler. Onda direkt kadını satın alıyorsun. Günümüzdeki isteme adetiyle karşılaştırışacak birşey değil. Ki başlık parası olayı bitmedi zaten hala var bazı yerlerde

0|0
    0|0
    • Bunda da devrediliyor. Kadın zayıf, aciz illa birine ait olmalı diye düşünüyorlar. Evet doğru hala var başlık parası maalesef.

• Yahu diyorum ya adetten yapılıyor artık sadece. Kimse kimseyi gerçek anlamda vermiyor

• Wvet olabilir

0|0
    0|0
  • Başlık parası çok saçma ama kız isteme güzel bir gelenek bence

0|0
    0|0
  • Kultur malesef sacmaarap isi

0|0
    0|0
  • Bence önemli ve güzel bir gelenek. Eskiye ait böyle güzel gelenek göreneklerimizi yok etmek atalarımıza hakarettir. Başlık parası doğru değil ama.

0|0
    0|0
    • Zamanla bunun da çirkin olduğunu göreceksiniz. Eskiden de başlık parası doğru görülüyordu. Kanlı çarşaf kalktı.

• Kız istenenin nesi çirkin? Benim istediğim birini ailem onaylamıyorsa ayrılırım. Kız istemek de gayet güzel bir gelenek.

• Bunlar tanıştıktan sonra konuşulabilir zaten. Törenle 'kızım benimdi ama artık senin' demenin nesi normal ki? oyuncak mısın sen ki başkasına veriliyorsun.
      ayrıca erkek neden istenmiyor? illa birine ait mi olmamız gerekiyor bizim? aciz ve zayıf görülen kadın olduğu için böyle yapılıyor.

• Hakarettir. Çok şükür böyle saçmalıkları seven bir ailem yok.

0|0
    0|0
  • hayır kesinlikle hakaret falan değil. bunlar bizim geleneklerimizdir bizi "BİZ" yapan değerlerdir!!!

0|0
    0|0
  • Mantığına akıl veremedim.
    Bu bir adettir saygıdır hatta bir nevi izindir.

0|0
    0|0
    • Açıklayayım; kız isteme yalnızca ilk evlilikte oluyor. Çünkü bekaret çok önemli, kız kelimesinin altında bu yatıyor.
      Ayrıca rıza ve izin diyerek sizler olayı kibarlaştırıyorsunuz. Gerçekte namus devri yapılıyor.
      Neden erkekler değil de kadınlar isteniyor. Çünkü erkeğin gururu var ama kadının yok.

• Değildir

0|0
    0|0
  • bir bir gelenek yanlis bulmuyorum.

0|0
    0|0
  • hakaret..

0|0
    0|0
  • o öyle bişi değilki. babasından izin alınıyo. saygıdır bu

0|0
    0|0
    • 2. evlilikte neden bu rıza alma yok peki? tören sadece ilki için yapılıyor çünkü bekaret/kız bir tema burada.

• yoo ben 2. evlilikte kız istendiğini gördüm. demekki cevrem öyle zihniyetli insanlarla dolu değil.

• Haklısın. Hiç tanımadan babasından istiyorsa kötü.

0|0
    0|0
  • Hakaret olan başlık parası. Kızını bir mal gibi satıyorlar

0|0
    0|0
  • saçma

0|0
    0|0
  • Yanlış düşünüyosun ne alaka malı falan. O seni büyüten anne baba üstünde emekleri sonsuz. Öyle sahipsiz gibi alıp götürcek mi. Kızı devralmaya gelmiyolar bizim oğlan sizin kızı sevmiş sizin de rızanız var mı bu evliliğe deniliyor. Olay bundan ibaret abartmayın.

2|2
    0|0
    • İki aile karşılıklı tanışıp bir yol çizilebilir. Neden kadın için yapılıyor bu tören? kadının birine ait mi olması gerekir? zayıf, aciz, namusu korunması gereken bir varlık olarak görüldüğü için bir erkeğe veriliyor yine. babadan o yük kalkıyor ve kocaya geçiyor. aynı şeyi bir erkeğe yapsak alay edilir.

• Terbiyesizlik eden sensin. Ben kendi gorusumu savunuyorum. Isine gelmediği için hakaret ediyorsun. Cahil ve basit bir davranis. Eminim namusunu temsil eden ailen hiçbir şey empoze etmemiştir.

• ben miyim terbiyesizlik eden yoksa milletin görüşünü sorup sonra beğenmediğine yardıran, kendi fikrini enpoze etmeye çalışan sen mi?

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...