Mezarlık ziyareti bana neden saçma geliyor?

İnsanlar neden ölmüş birisini ziyaret eder?

0|0
4|9

En İyi Kız Görüşü

• Hissetmek için

0|1
    0|0
    • ölüm bir his değildir ki?

• Kendimden örnek vermek gerekirse babam öldüğünde ilk zamanlar öldüğünü kabullenemediğim için gidemiyordum ama şimdi orada bir şekilde olduğunu bilmek bana güven ve huzur veriyor ve asıl gerçeklik de budur, ölüm tek gerçektir sadece yaşadığımız için bunun farkına varmayız.

• anladım. üzüldüm.

En İyi Erkek Görüşü

• Banada saçma gelirdi ta ki sevdiğim insanlari kaybedene kadar en azindan o topragin altinda oldugunu bilmek rahatlatiyo bir yeri var o burda hissi dua edip rahatlamak ona bu sekilde ulasmak sacma değil.

0|1
    0|0
    • birisini kaybetmeden anlayamazsına çıkıyor sonuç

• kimseyi kaybetmemem için ilk kendimin ölmesi gerekir. dua mı beddua mı bilemedim :P :D

• Kendin öl o aciyi yasamaktan daha iyi 😃 zamansiz ölümlerden kastim yasayip yaslanan herkesin gidicegi yer belli yoksa.

Kızlar Ne Diyor 3

Erkekler Ne Diyor 8

• Senin şu ana kadar sevdiğin bir insan ölmemiş herhalde.
    Sevdiğin bir insan ölmüş olsa değil mezar ziyareti yanından bile ayrılamazsın. Bu ANNEN ve BABAN ise eğer hiç ayrılamazsın. Hele bir de çok yalnız isen vah haline.

0|1
    0|0
    • kardeşim, hissetmek ile mantıksal bakış farklı durumlar. belki dediğin gibi olmayacağım? bunu nasıl savunabileceksin o zaman. ailemden ayrı yaşayan birisiyim aynı zamanda.

• Aileden ayrı yaşamak başka şu an bende ayrı yaşıyorum. Ben sadece anlamadığın için açıklamak istedim yani böyle şeyler açıklanmaz yaşayınca anlaşılıyor her şey. Allah kimseye göstermesin.

• Mezarlık ziyareti ölümü hatırlatır - Hz Muhammed

0|1
    0|0
    • o anlamda demedim zaten. bir kişiyi ziyaret etmekten bahsettim.

• Ölümden sonra ki hayata inanırmısın?

0|0
    0|0
    • tabiki de, bende bir teistim. burası idealar dünyası sonuçta. gerçek değil. gerçek demek için sonsuz olması gerek.

• bende bu ikisi de yok işte. ölümü ziyaret saygı olması için onun yaşar durumda olması gerekir. inanç olarakta ruhun dünyada olsa bile bizim boyuta geçmesi imkansız gibi geliyor.

• Fil örneğini bu yüzden verdim aslında. İşte sen bunu mantığınla sorgulayıp cevaplar arıyorsun ama mantığıyla yaşamayan bir hayvan olan fil bile bunu yapıp göz yaşı döker. Dediğim gibi bunun inançla ya da ne biliyim mantıkla alaksı yok. Canlılar içinde hissettiği o kişi boşluğunu gidermek için onu fiziki olarak son gördüğü yere gidip anmak ister. Hani ne biliyim bir kıza aşık olursun onu nerede gördün mesela beşiiktaş sahilde. Oraya gidip hüzünlenecek şarkılar açarsın. O kişinin boşluğunu gidermek için falan . Sanırım metafizik ile çok içli dışlı olduğun için bir şey hissetmediğini düşünüyorsun. Ama içinde bir yerde aslında bişey hissedip hissetmemenin bu duyguyu birebir yaşamamışlığını sorguluyorsun bence.

• İnsanların, mezar ziyareti yapmasının, bir kaç belirgin sebebi var.
    En baskın olanı, dini yönü ile mezarlıkların ziyaret edilmesi gerektiğine inanmak. ikinci olarak duygusal yönü ağır basar. Özlemişsindir, sana ses veremeyeceğini bilsen de, sevdiğin, özlediğin oradadır. Bunun dışında her hangi birisi bu hayatın bir sonu olduğunu hatırlamak açısından arada sırada mezar ziyareti yapmak isteyebilir.

0|0
    0|0
  • ibret almak ve sevdiklerine yakın olmak için

0|0
    0|0
  • öldügün zaman anlarsın

0|0
    0|0
    • ölünce bedensel faaliyetlerim olmayacak. başka bir boyutta olduğum için de anlamama gerek kalmaz. cevap mantıksız geldi.

• ölünce mezarına gelen kişileri görebileceksin perşembe günleri onları görmen senin onlardakı ölmeden önceki degerlerını yansıtır mezarını kımse sulamazsa temızlemezse mezar taşı yaptırmazsa kimsenin gözünde yerin yokmuş olur

• Sizin gibi zihniyetsizlere anlatsak anlayacak kapasite var mı bilmiyorum.

0|0
    0|0
  • Onlar ziyatne geldiğini bilir ve dua bekler

0|0
    0|0
Yükleniyor...