15 16 yaşlarında bir çocuğun arkadaşlık ilişkilerine karışmak doğru bir davranış mıdır sizce?

Bugün bir olay yaşadım. 16 yaşında bir kızın çocukluğundan beri arkadaş olduğu ve iyi anlaştığı 3 kız var. Bu kız ve ailesi biraz muhafazakar diğer 3 kız ise biraz daha açıklar bu konuda. 3 arkadaş biraz fırıldaklar galiba erkeklerle konuştukları görülmüş bunu duyan diğer çocuğun ailesi ise onlardan uzak tutmak istemişler ve başarmışlar, söz almışlar kızdan sadece dersleriyle ilgilenmesi için.
Bu kızı görüyorum mutsuz, yalnız, hayattan zevk almıyor gibi sanki. Diğerleri de üzülmüşler bu duruma ama elden gelen bir şey yok.
Şimdi bu kızı arkadaşlarından uzak tutarak iyi bir şey mi yaptılar kötü bir şey mi sizce?

0|0
2|7

En İyi Erkek Görüşü

• Yanlış yapmışlar. Neyin ne olduğunu anlatmaları gerekiyordu. Yasaklarla zincire vurursan bir insanı, ileride önünü göremez, bilinçsiz seçimler yapar.

2|0
    0|0
    • Aynen öyle kendi başına nasıl karar verecek yetişkin bir birey olunca doğruyla yanlışı nasıl ayıracak diye düşünmüyorlar.

• Şanssızlık.. Kimse doğarken aileyi seçemiyor işte. :/

• Maalesef evet...

En İyi Kız Görüşü

• Aileler çocuklarını hep düzgün yetiştirmeye çalışıyor ancak bu maalesef doğru bir yöntem değil. Daha farklı olmalı ve nasıl olmalı bilmiyorum ama kızın kendini kontrol etmeyi öğrenmesi lazım. Mesela benimde ailem dine önem verir ve yakın arkadaşlarımın bazıları çok farklıdır sigara içen, alkol alan, sevgilisi olanlar... Ailem bunların böyle olduğunu bilse gerçekten konuşmamı istemezler. Hatta kızların birinin ailesiyle ilgili anneme ''onların aile kavgacıdır pek iyi değildir'' denilmiş. Annemde ''kızlarını bilemem ama çok yakın olma'' dedi. Yalnız sorun şu ki ben dini bir ailede yetişmiş olmama rağmen pek çok farklı konuda bilgisi olan biriyim. Bir şey yapmadım ama bilgim var. Yani biri bozulacaksa bu ben değilim. Çünkü biliyorum ve ne yapıcamında farkındayım. Bazen temiz yetişmiş dediğimiz aile kızlarıyla yakın olmam bekleniyor. Benzer değerlerde büyüdük diye iyi anlaşırız gözüyle bakıyorlar ama ben anlaşamıyorum. Çünkü ben -başka ortamlara girmsemde biliyorum- ama karşımdaki hiç bilmiyor ve benimle takılırsa düşünceleri değişebilir.
    Bunlar anlatılmıyor tabi...
    Çocukları kısıtlamak yerine kendi kişiliklerini oluşturacak şekilde büyütmek lazım böylece farklı ortamlarada girseler yollarından kolayca ayrılmazlar. Tabi bu olayda diğer kızlar belkide baya kötü durumdadır aile haklıda olabilir.

0|0
    0|0
    • Aynen katılıyorum çocuğu yönlendirmek yerine doğru yolu kendisinin bulacağını aşılasalar her şey çok farklı olacak. Ki öyle bir çocuk değil kontrollü, ne istediğini bilen... Ailesi yeterince tanıyamamış olacak ki ondan ve çevresinden korkuyorlar. Acı bir durum ve bşr nesil daha mutsuz yetişecek.

• şu yazıyı yazarken ilk kez kendi yaşadıklarımı düşünüp -acaba çok mu duyarsızdım yoksa güçlü müydüm- diye düşündüm... kendimle ilgili hangisi doğru bilmiyorum ama zor ve zaman alsada çıktım ben.

• İşte biz bu düşünceye yani kendi davranışlarını sorgulayabilmeye büyümek, olgunlaşmak diyoruz.
      İşin içinden çıktıysan doğru olanı yapmışsındır bence.

Erkekler Ne Diyor 6

• Zorla yapılan işten hayır gelmez. Çocuk yaşayıp kendi karar vermeliydi buna.

1|0
    0|0
    • Katılıyorum ama maalesef birçok aile bunu hiç düşünmüyor.

• iyi bişey yapmamışlar, öyle şey mi olur? hayatları boyunca mı kızlarını koruyabilecekler? ileride her türlü kötülük başına gelir o kızların.. saf olur kandırılır, hayatta edilen tecrübe tüm derslerden daha değerlidir.

1|0
    0|0
    • Ben de öyle düşünüyorum ama maalesef toplum olarak çocukları hep biz yönlendirmek istiyoruz.

• çocuklar bizden daha zekiler, inan bana. içgüdü zekadan daha güvenilir bir kaynaktır. çocuklar bunu kullanabilirler, bizler hayatın temposu vs altında ezilip zihnimizi meşgul ederiz. neyse bu kızlarda yakında buraya gelir, ben çok sevdim işte şöyle şöyle yaptık ayrıldık vs. / kandırıldım gibi şeyler yaşar, neyse olacakları sende iyi biliyormuşsun işte

• karışmak iyidir bence ama sadece yol göstermek en iyisi heralde

1|0
    0|0
  • Kötü.

1|0
    0|0
    • Bence de.

• Destek ol arkadaş ol.
      İhtiyacı var.

• Elimden geldiği kadar oluyorum.

• mükemmel doğru bence çünkü arkadaşını söyle kim olduğunu söyle derler çok görüyoruz hergün başka bir arabada başka bir erkekle o kafede bu kafede ismi çıkan kişiler ve sende onlarla gezdiğinde sende öyle olabilirsn olmasanda öyle görürler

0|0
    0|0
    • Biz de bu sözle büyüdük 'arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim'. Yıllar sonra bu sözün herkes için geçerli olmadığını anladım kendimden pay biçerek. Hep çevre ne der diye yaşarsa bu çocuk ne olacak mutsuz birini daha kazanacak toplum.

• mutsuz büyümiycek tabi herkes için geçerli değil ama o çocuk için geçerli olursa hep çevre ne der diye yaşamak değil doğru olan neyse onu yaşamak önemli bence benimde arkadaşlarım oldu alkol içen sigara içen ama ben onlarla gezmedim sadece 2 tane arkadaşım var ikisininde sigarası bile yok çok mutluyum

• İşte diyorum ki doğrunun ne olduğunu bıraksalar da o bulsa zamanla. Ailesi nereye kadar onu yönlendirecek, kendi işini göremeyen bir çocuk yetişecek ancak.
      Ben sigara ve alkol hiç kullanmadım ve ikisini de kullanan tonlarca arkadaşım var. Ne onlar beni al iç diye zorladılar, ne de ben bir deneyeyim diye içtim. Çok mutluyum böyle.

• Karışmak doğru değil 15-16 yaşında diye aşık olmayacak mı?

0|0
    0|0
    • Aşık değil kız arkadaşları yüzünden bu muameleyi görüyor.

Kızlar Ne Diyor 1

• Gayeet iyi bir durum o yaşta bir erkeğin ilgi alnına girmesi icin fırıldak olması lazım ki öyleymiş ne kadar düzgün olursan ol arkadas ortamı değiştiriyor o kızların ana babasının haberı yok mu acaba o durumdan

0|0
    0|0
    • Yıllardır değişmemiş ki öyle bir kız değil uymazdı onlara kızın yanlış bir durum varsa kendisinin görmesi sağlanabilirdi.

• Ben kiz meslek lisesinde okudum aklının alamaycagı seylerı gordum diyebilirim bu ortamalara herkes girmiştir eğer kişiliğin sağlamsa ortam seni etkilemez ama eğer sağlamsa değilse vay haline o okuldaki mevzular olaylarda hep arkadasa uymada dolayı basına geldi daha cok gencsin yeni ortama girmişsin erkekler sana yazıyo ilgi görüyosun ve bu senı şımartıyo ve o mantıkla malesef nefsine hakim olamayıp senden onlara uymus oluyosun bence iyi yapmıslar benım düsüncem öyle farklı yollarlada yapabilirlerdi ama boyle olmasida kötü olmamıs.

• İşte demek istediğim kişinin kendisinde bitiyor bu kız üniversiteye gidecek içinde yanlış yollara yöneliş varsa orda kimse engel olamaz ona. Baskıyla kimse düzelmemiştir ki o da düzelsin.

Yükleniyor...