İslamda recm cezasi var midir?

Arkadaslar ben imam hatip lisesinde okuyorum ve günlerdir arkadaşlarda islamda recm var mı konusunda tartisiyoruz ben hayrettin karaman gibi dusunuyorum yani kurani kerimde gecmiyorsa eger sunnete bakilir sunnettede recm hakkinda kesin hukum yok diye biliyorum tevratta geciyor fakat sonradan degisiklige ugramis bir kitaba nede bakilir ki? Var mi islamdas recm varsa eger bu konuda ciddi anlamda kafam karisicak hosgoru dini ve recm? Celiskili nacizane benim fikrim siz ne dusunuyorsunuz bu konuda islamda recm var midir

0|0
4|19

En İyi Erkek Görüşü

• eda Hutbesi'nde, kadını dövmeyi meşru kılan suç "nüşuz" kelimesiyle değil, "fâhiş" kelimesiyle ifade edilmiştir. Biz "çirkinlik" olarak tercüme ediyoruz. Bunu, dilimizde aynı kökten fuhuş kelimesiyle tercümeyi uygun bulmuyoruz. Çünkü fuhuş, zina mânasına gelir. Halbuki burada zinanın kastedilmiş olması mümkün değildir. Çünkü zinanın cezası recm denen hadd-i zina'dır. Bunun dayakla geçiştirilmesi mümkün değildir. Öyle ise, bu hutbede geçen fâhiş kelimesini fuhuşla açıklamak ve böylece Kur'ân'da geçen "nüşuz" kelimesinin vuzuha kavuşturulduğunu söylemek uygun olmaz.

Bunu buldum :)

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• var evet

0|0
    0|0
    • Nasil kaynagi nedir

• Hadis kaynagi nedri?

• “Allah, Muhammed’i hak ile gönderdi. Ve ona Kitabı vahiy etti. Ona vahiy edilen şeylerden biri de recim âyetidir. Biz bu âyeti okuduk, anladık. Aklımıza koyduk. Hz. Peygamber recmetti. Ondan sonra biz de recmettik. Korkarım ki, uzun bir zaman geçtikten sonra, birileri kalkıp da, biz Allah’ın kitabında recim âyetini görmüyoruz, diyecek ve böylece Allah’ın vahiy ettiği bir farizayı/yapılması gereken bir görevi ihmal ederek dalalete düşecekler. Halbuki, zina eden evli her erkek ve kadının recmedilmesi hususu Allah’ın kitabında vardır. Yeter ki bu fiil, şahitlerle veya gebelikle yahut da suçu itiraf etmekle sabit olsun.”(Müslim, Hudud, 4).

Erkekler Ne Diyor 18

• Recm var Kur'an'dan çıkarılmış ayetler. Muhammed öldükten sonra recm ayetlerini keçi yemiş yaprak üzerine yazılıymış diye ve ayetler bilinmediğinden çıkarılmış. Hadislere dayalı bakıldığında Muhammed'in de recm uyguladığu söyleniyor. Kısacası İslâm'da recm var yok diyen inkâr etmiş oluyor.

0|0
    0|0
  • Olmazmı yobazlığın bin türlüsü var

0|0
    0|0
  • Evet vardır. Hükmü su sekilde. Kadin ve erkek her ikisi de yaptığı zinayi tereddütsüz kabul edecek. Birisi yapmadim desr ceza uygulanmaz. Ayrica ek olarak bu okayi zina anini 4 akli balig erkek gormus olaya şahit lazım. Birisi ben tam goremedim filan dese yine ceza uygulanmaz. Yani ceza ağır ancak onu uygulamak icin de cok fazla şart var yoksa ceza uygulanmiyor. Diye biliyorum

0|0
    0|0
  • islamda recm cezası vardır adam öldürene zina yapana sert cezalar hırsızlık filan hoş görü dini diyorsun din hoş görülü olacak da insan olmayacak şimdi biri gelse anana karına kızına tecavüz etse öldürse din diyecek ki affet ölmesin sen diyeceksin ölsün akılllı ol aptal olma

0|0
    0|0
    • ya iftira ise? bence idam dahi insan haklarına aykırı. Telafi etme şansınız yok.

• anlamadım :/

• @dolimatte iftira olması allah katında günahkar olduğunu göstermez çok insan iftira ile ölmüştür allah onu mükafatlandırır bu dünyada ölüm var allah yolu şeytan yolu var ama hesap günü farklıdır

• evet
    Kim dinini değiştirirse onu öldürün Hadisini yorumlayabilir misiniz? Mumsema "Kim dinini değiştirirse onu öldürün" [el-Buhârî, es-Sahîh, Cihâd, 149; Ebû Dâvûd, es-Sünen, Hudûd, 1; et-Tirmizî, es-Sünen, Hudûd, 20; İbnu Mâce, es-Sünen, Hudûd, 2.]
    ama din değiştirenlere yönelik var araplar ve farslar gerçek islamı yaşadıgı için onlar uyguluyor

0|0
    0|0
    • Hayir zina dan dolayi yapiliyor recm 100 sopa cezasida var celiskiye dusuyorum ya

• Kurani kerimde geciyor kardesim ne demek ispat et kurani kerim disindaki kutsal kitaplarin hukmu yok (degistiginden oturu)

• bilmsel tarihsel olarak kanıtla kuranda yazması bişey ifade etmez bilimsel tarihsel olarak kanıtla ben hristiyanım imamlardan cahillerden duydugun sözleri bana satma

• Aslinda bilgim yok ama dikkatimi su cekti hosgoru dini ve recm demissin ama sucun bir cezasi olmazsa sence ne olur evet hosgoru var ama onunda sartlari yok mu tevbe gibi yani senin bu mantigina gore nede olsa hosgoru dini kimin karisina kizina ne yapnak istersem yapayim dinim hosgoruyo sence uygun olurmu boyle bisey

0|0
    0|0
    • Demek istedigim; biri zina yaparsa elbetteki cezasi var 100 sopa cezasi fakat recm cok agir allahin verdigi cani allahtan baskasi alamaz hadisine ters dusuyor?

• Cok sevinirim cunku benim cok dikat ettigim bir konu birininde dikatini cektisem ne mutlu bana :)

• Aslinda muslimaniz diye geziyoruz ama arastirma yapmiyoruz cevet bir konuyu arastirmama bilgi sahibi olmama vesile olmus oluyorsu su an payini veririm merak etme 😃😃😃😃 tesekkur ederim

• Kuranda yoksa neden sünnette arıyorsun. Sadece Kurana bak. Sünnetlerin doğruluğunuda Kurana uygunsa doğrudur de. Yani metafor olarak bu şekilde düşünmen daha mantuklu gibili.

0|0
    0|0
  • recm aciklarmisin

0|0
    0|0
    • Zina yapani taslayarak oldurme

• Ayet ve hadislere bak

0|0
    0|0
  • Yoktur. Bazı yobazların din adına yaptıkları şeriatla alakası olmayan saçmalıklar !

0|0
    0|0
  • recm varmış

0|0
    0|0
  • Bak canım recm , hirsizlarin elini kesmek islamda en en son çaredir. Hani bir kadın direk recm edilmez. Ya da bir hirsizin direk eli kesilmez. Bu konular çok çarpıtılıyor. Akilli insansin araştır. Bu sitede de adam akılli cevap bekleme

0|0
    0|0
    • Recm: zina yapan kimseyi taslayarak oldurmek o dediginiz seriattan bir ceza

• Ama en son dedigim gibi. Arastirin

• eskiden olduğu söyleniyor. islamı takmıyorum. önce Allah kendini düzeltsin sonra kurallar koysun...

0|0
    0|0
  • Recm hangi aşamalardan sonra uygulanıyo biliyo musun?

0|0
    0|0
  • Islamda kisasa kisas vardir onunda sartlari vardir 3 kitapta derki oldurmeyeceksin

0|0
    0|0
  • Su an türkiye de insan kalmazdı
    Keza millet birbirini saapmakla meşgul

0|0
    0|0
  • recm yoktur, kuranda yok, hadisde yok, kıyas yapılacak bişey de yok demekki islami bişey değil recm cezası

0|0
    0|0
  • Varr

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• Arap ülkelerinde genellikle olduğunu duydum. Bilemiyorum ama.
    @Auspciousness abi sen ne diyorsun var mıdır?

0|0
    0|0
  • bütün konular bitti recm mi kaldı.. o çözülse her şey çözülecek değil mi kardeşim.. ben de şunu düşünüyorum neden kimse dinini yaşayıp örnek olma tebliğ etme konusunda bu kadar uyusuk davranıyor.. senin sorunu bilmem ama benim sorum çözülürse her şey daha güzel olacak.. vesselam

0|0
    0|0
    • O kadar sacma bir yorum yazmissiniz ki.. Bu benim islamda celiskiye dusmemek adina sordugum benim acimdan cok celiskili bir konu
      1. si siz benim dinimi ne kadar yasadigim konusunda yorum yapamazsiniz cunku bunu yalniz Allah bilir
      2. si butun konular bitti recm mi kaldi derken? Recm hala tartisilan bir konudur ve ayrica islam hassas bir dindir ince ayrintisina kadar aklimiza takilan sorulari sormassak celiskiye duser Allah korusun sirke gireriz.. Vesselam!

• cevabını burada ararsan kafan daha çok karısır.. üç beş kişi yobazlık diye tutturmuş bile. aç oku.. hasbünallah yaa..

• Diyelim ki var. Bunu yapacak radar vicdansız mısınız? Belki bu da sizin sınavınız. Ayrıca niye sadece kadınlar? Kuran kaostan kurtarmak için getirilmedi mi toplumları. Siz abuk subuk takıntılarınızla kaos yaratıyorsunuz.. Dininizi kirletiyorsunuz...

0|0
    0|0
    • Diyelim ki var diye birsey yok ya vardir ya yoktur kurandan sonra sunnette varsa uygulanir vicdana gelince allah emretmis boynum kildan ince olur abuk subuk takinti dedigin senin dininin getirmis oldugu yasa (seriat) ve biz bu allahin kanunudur ona uymak zorundayiz deyip seriati en ince ayrintisina kadar yasamaliyiz dini kirletmek diye senin yaptigina denir

• uymak zorundayız ne demek ya ne demek? ne demek? etek giydi diye başında betonlar kırıp canlı canlı öldürülen kızın videosunu izle. Sizin beyinleriniz hastalıklı. Allah bir kitap göndermiş. Aradan 1500 yıl geçmiş. Değiştirilemez mi sanıyorsun? ben de inanıyorum. cennete gitmek istiyorum ama canavar olamam. kusura bakma. Arap ülkelerinin haline bak bir de Avrupa'nın. Nasıl sömürüyorlar değil mi?

• Sorana diyorum , İslam tarihinde kaç kez recm uygulandı biliyo musun?

Yükleniyor...