Toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer verir misiniz?

Ben şahsen hepsine yer vermiyorum. Bazı insanlar oluyor o yaşta işten geliyor ya da gidiyor belli. Zaten onlara buyrun siz oturun dediğiniz zaman kabul etmiyorlar otur kızım diyorlar. Ama özellikle Ankara da yaşayan yaşlı amca ve teyzeler bir ekmek almak için sabahın köründe kalkıp Kızılay a ulusa gidiyor. Üstelik çok indirimli kart ile. Şimdi o bir ekmek alacak diye ben yerimden kalkmak zorunda mıyım. Tam kart basiyorum ayakta gitmeyi hak etmiyorum bence !

0|1
11|34

En İyi Erkek Görüşü

• Yaşlı diye kimseye yerimi vermem.. Sadece istismar etmediğini düşündüğüm genç ya da yaşlı fark etmez gerçek ihtiyaç sahiplerine yer verebilirim.

2|1
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bende duruma göre yer veririm ya da vermem. Yaşlılar şöyle düşünüyor nasıl olsa genç ayakta gitsin. İyi sende yaşlısın milletin yoğun olduğu saatlerde işin yok ise dışarı çıkma. Daha tenha saatleri seç. Ben genç olabilirim ama belki o yaşlıdan daha hasta olabilirim. Kimsede bu anlayış yok. Örnek veriyorum ben Kartal'dan biniyorum Kadıköy'e gitcem yaşlı biniyor. 1 durak sonra iniyor. Ne oldu ben o kadar yolu onlar 1 durak oturarak gidicak diye ayakta gitmek zorunda kalıyorum. Duruma göre bakar vermem gerekir ise veririm.

1|0
    0|0
    • Kartaldan Kadıköye haa :) Yol uzun tabii.

• Anlıyorum.. Siz daha iyi bilirsiniz tabii hangi vasıtanın daha iyi olacağına. Ama yaşlılar konusuna gelince.. Bizdeki yaşlılar gerçekten saygısız ve benciller. İstisnaları saymıyorum tabii.

• EİG için teşekkür ederim 😊

Erkekler Ne Diyor 33

• Yer veremeyecek kadar yorgun degilsem genelde veririm evet.

1|0
    0|0
  • ben onlara acıdığım için değil, kendime olan saygımdan dolayı yer veriyorum. benden büyük birinin yanımda dikilmesi beni rahatsız ediyor.

1|0
    0|0
  • veririm tabikide kankao kadar da degil.

1|0
    0|0
  • nerden biliyorsun sadece ekmek almaya gittiğini hem öyle olsa bile yaşı onlar belki gezebilecekleri tek araç toplu taşıma araçları.. bunu onlara çok görmemek lazımm bir gün sende yaşlanacaksınn senin gibi birine bu sözler hiç yakışmadı..

1|0
    0|0
    • Bence çok yakıştı. Görüyorum çünkü ne yaptıklarını. Konuşmalarını duyuyorum

• Başka bişey demicem.. umarım bu düşüncenn yakın zamanda değişirr..

• Kayseride yaslilara ücretsiz ulasim araclari ve bu degindigin konu cok gundemde kayseride binip gezen var sirf zaman gecsin die. Kadin ismini vermek istemedigim bir siyasi partinin mitinginden geliyo bindi otobuse hamile esimden gelmis yer istiyo. Bude kendi soyluyo bunu. Bana bak dedim mitingde sana yermi tahsis ediyorlar bu yasta miting halti ye gel bide yer iste die azarladim teyzeyi. Ama yer verilmesi gerekene de mutlaka kalkarim onlar kendini belli ediyo zaten bide hamile bayanlara

1|0
    0|0
  • Vermiyorum

1|0
    0|0
  • Ben genel olarak yer veririm ayrıca yaşlı olması önemli değil mesela Metrobüsle bir yere gidiyordum ben kapı kenarında sağlam yerde idim rahat idim metrobüs tıklım tıklım idi baktım bir kız hanzoların arasında kaldı bende kızı çekip dedim geç benim yerime kızı kendi yerime geçirdim bende onun yerine geçtim hanzoların arasına...

1|0
    0|0
  • Saygı dan yaşlılara yer veriyorum sürekli
    Centilmenlik geregi olarak da bütün bayanlara da yer veriyorum
    Anlicağin çoğunlukla ayakta Seyehat ediyorum :)

1|0
    0|0
    • Bu kafayla daha çok ayakta gidersin😂

• Eee Yapcak birşey yok bu işler böyle
      Yarın benim de o hale geleceğimi biliyorum
      Eger ileride bana nasıl davranmalarını istiyorsam karşımdakinin veya toplumun. Ben de ona göre hareket ediyor tepkiler gösteriyorum

• Elbette. Etik kuralları bunu gerektirmez mi zaten?

1|0
    0|0
  • mümkün olduğunca ayırt etmeden yer veririm yaşlılara ayakta gitmeyi umursamam

1|0
    0|0
  • kötü bi' olay yaşadım o zamandan beri istisnasız veririm hatta çoğu zaman oturmuyorum bile ayakta gidiyorum yer varsa bile..

1|0
    0|0
    • Ne olayı peki

• 10 sene kadar oluyor, o zaman üniversitedeydik. Arkadaşla, içerek sabahladık sonra mecburen okula doğru yola koyulduk. Bi' yandan uykusuzluk, diğer yandan başım çatlıyor neyse geçtik oturduk otobüsteki yan yana koltuklara..

Ben, arkadaşa "oturmayalım nasılsa birazdan hıncahınç olur. Yaşlı birisi gelir, dikilir tepemize kalkana kadar gözüyle döver bizi" dedim. Ayakta duramayacağını söyleyince bende benzer halde olduğumdan fazla ısrar etmedim ve kurulduk koltuklara. Nitekim dediğim gibi oldu ama tek fark başımıza dikilen yaşlı amca döver gibi değil de gözleriyle rica edercesine bakıyordu.

Bi' anlığına da olsa aklımdan geçti kalkmak ama gaflette bulunup uyuyor gibi gözlerimi yumdum, arkadaşta kafayı kitaba gömdü. Şunlara bak bi'de genç olacaklar vb. laflar eşliğinde 10-15 dk. kadar geçmişti ki birden herkes feryat figan edince açtım gözlerimi. Adamcağız yere düşmüş, titriyordu. Sanırım kalp krizi! Kalabalıktan bi'kaç kişi "nefes almıyor" diye bağırıyordu..

O bakışlarını unutamıyorum..

• Evet

1|0
    0|0
  • Kullanmıyorum

1|0
    0|0
  • veririmmm

1|0
    0|0
  • Tabiki

1|0
    0|0
  • Evet Veririm

1|0
    0|0
  • Herkes hakettiği gibi yaşar hakettiğin gibi yasa.

1|0
    0|0
  • 4 sene minibüsle gittim okula daha bir kızın yer verdiğini görmedim

1|0
    0|0
    • Kızlar daha büyük tehlike altında oldukları için muhtemelen

• Tabi canım özellikle benim gibi sapıklar tarafindan. Para uzatirken birinin eline değdi elim diye bir bakışı vardı görmen lazım slashdhdj

• Ahahahha😂😂

• genelde veririyordum ama iş saatinde biniyorlar uyuz oluyorum ozman vermiyorum

1|0
    0|0
  • Toplum baskısı veriyoruz :)

1|0
    0|0
  • gezmek için binen çok

1|0
    0|0
  • yazık cidden yarın öbürgün sende öyle olacan inşALLAH sana senin gibi düşünenler rastlamaz

1|0
    0|0
  • Süslenip süslenip güne giden teyzelere falan vermiyorum bide gelip kasıtlı başımda dikilenlere

1|0
    0|0
  • Evet

1|0
    0|0
  • bu konuda seçiciyim

1|0
    0|0
  • Empati kur onların yerinde olsan ne düşünürdün

1|0
    0|0
  • yaşlıdan yaşlıya deişir mesela bir kilo boyası varsa vermıyorum :D

1|0
    0|0
  • İstanbul'da oturmasam verebilirim ancak İstanbul'da yer vermiyorum sadece engellilere yer veririm.

1|0
    0|0
  • veriorum

1|0
    0|0
  • ben veririm hiç çekinmeden

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    3

Kızlar Ne Diyor 10

• Yer vermek zorundasın ki zaten. Yoksa kucağına oturuyorlar. Sen gençsen süper moralin vardır , hasta olamazsın , ağır eşyalarını taşıyabilirsin çünkü sen süper kahramansın!

1|1
    0|0
  • Evet üstelik sesli çağırıyorum amca teyze gel otur diye

1|0
    0|0
  • Ücreti oturmak için değil gideceğiniz yere varmak için ödüyorsunuz. Kaldı ki isterse sakız almaya gitsin farketmez, yer verilmesi nezakettir ve bu vicdan meselesidir. Sizin vicdanınız el veriyorsa buyrun oturun. Klişe olacak ama yaşlılığınızda aynı muameleyi gördüğünüzde anlarsınız ne demek olduğunu.

1|0
    0|0
  • Tipine göre değişir bana sen bana yer vermek zorundasın diye bir burnu havada bakış atarsa ben de o zaman ayaklarının tabanına sağlık cadaloz diye bakarım ve önüme dönerim yok ihtiyacı varsa birinin eli doluysa mesela gençte olsa yaşı farketmez yer veririm.

1|0
    0|0
  • veririm

1|0
    0|0
  • Veririm tabi o basimda ayakta durcak ben oturcam ne kadar ayip

1|0
    0|0
  • Vermessem icim rahat etmiyo

1|0
    0|0
  • Farklı bir düsünce. Ben verirdim

1|0
    0|0
  • Valla bende hepsine yer vermiyorum özellikle altın gününden gelen kokoş teyzelere

1|0
    0|0
  • veririm

1|0
    0|0
Yükleniyor...