Türkiye'deki üniversiteler öğrenciyi par karşılığı ilişkiye sürüklemiyor mu?

Şöyle ki, ülkemizde zengin olanlar düşük bir puan alıp parayı basıp istediğini okuyor. Onlar için hiç sorun yok. Ama fakir insanlar için durum aynı değil. Adam çabalayıp bir üniversite kazanıyor kendi hakkıyla. Devlet okullarının hocalarındaki egoyu bilirsiniz. Öğrenciye tam bir köle muamelesi yaparlar. Neyse... Öğrenci çalışır çabalar gece gündüz ama boş. Hocada vicdan yoktur. Bırakır öğrenciyi. Ya dönemi uzar, ya yaz okuluna gitmek durumunda kalır. Peki ya para? Yok tabi ki. Ya ağız eğecek bir iki yakın bulur ya gider çalışır ya da pis işler yapıp para kazanır. Şimdi diyeceksiniz ki gitsin çalışsın, alın teriyle kazansın. 14 kredilik, haftalık süresi 18 saat olan bir dersten bahsediyorum. Sabah başlar, akşam biter. E staj da cabası. Bu adam ne ara çalışacak? Mecbur gidip ya birine kendini sunup parayı alacak, ya bırakıp istemediği biriyle evlenip oturacak. Şimdi bu insan ne yapsın? Türkiyedeki üniversite hayatı öğrenciyi o... puluğa sürüklemiyor mu?

Güncellemeler:
Ya arkadaşlar ben böyle bir iş yapmıyorum ama çok zor şartlarda okuyanlar var arkadaşlarım ve onlara üzülüyorum, ayrıca benim de bu hocalar yüzünden dönemim uzuyor ve moralim bozuluyor doğal olarak. Ben size insanların adaletsizliğini göstermeye çalışırken siz kalkıp bana iftira atıyorsunuz, hakaret ediyorsunuz. Biraz düşünceli olun yahu!

0|1
4|21

En İyi Erkek Görüşü

• Kapitalist sistem insanı ruhen , bedenen köle yapar. Maalesef hem öğrenciler için hem de aileler için fuhuş batağına sürüklenmek olası bu durumda.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 20

• Hahah ne güldüm ya :))
    kaç sene üniversite okudum böyle saçma sapan birşey görmedim :))
    Bizim dönemlerimizde de kimse öyle parasızlıktan ilişkiye filan girdiğini sanmıyorum.
    Sırf üniv okumamak için bahaneler bunlar :)
    Okumayın kardeş , zaten bu zihniyette insanların üniv okumasına gerek yok :))
    Burslar var , krediler var, anne baban var , devlet yurtları var :)

1|0
    0|0
    • Bak geri**lı.
      Birincisi annem işsiz, babam hasta, çalışamıyor.
      İkincisi tek bir bursla her şeye yetişilmiyor.
      Üçüncüsü bölümüm ve derslerim ağır, hocalarda merhamet namına bir şey yok.

Sen ne anlarsın ki?

• Oy verirken iyi güzel ama

0|2
    0|0
  • 2014 te mzun oldum. Bizim dönemde (kendi bölümüm için konuşuyorum) dersker ağırdı ve maddi yönden sıkıntısı olan kız arkadaşım pek yoktu diyebilirim. Part time çalışıp parasını kazanabiliyordu. Bazı yorumlarda ailenin durumunu okudum. Allah kolaylık versin. Bu işi yapanlar genelde rahatlık için yapıyorlar. Zaten evden geliyor bunu da kazanıp yesem hiç fena olmaz gibi düşünenler vardı. Senin için tavsiyem okulun bilgi işlem bölümünde çalışabilirsin hocalarda senin orada çalıştığını görünce tolerans tanırlar derslerde.

0|0
    0|0
  • bu yazdığın yanı hayattaki adaletsizlik hayatın her noktasında war.. o zaman herkes kolayı seçsin ve basamakları zıplayarak cıksın.. yok böyle birşey yanlış olan başka bir yanlış ile düzeltilmez.

0|0
    0|0
  • bir filmin sonunda sayılarla söylüyodu iste şu şu yıllar arasında şukadar kız öğrenci hayat kadınlıgına basladı, şukadarı sonradan en az 3 yıl devam etti falan gibisinden. fransada okumak icin baya genç kızın o tarz işlerde çalıştıgını falan...

0|0
    0|0
  • Ne zaman ki rızkı verenin diploma olduğunu değilde Allah (c. c) olduğunu anlar iseniz bu zihniyet değişir böyle de saçma sorular sorulmaz. bkz : (4 yıllık üniversite mezunu olup işsiz kalmak)

0|0
    0|0
    • Rızkı veren Allah diye totomuzu devirip gökten rızık mı bekleyelim?

• Yapip yapip sucu şeytana atan tiplerden bu. Savundugu seye bak bukadar çirpinmasinda var bisey bunun zayen kendide ögrenciymis Şu an anla 8şte olayi :-D

• Ohooo sen daha üniversite bitirme derdiyle orospui olunur diyorsan hayatın yükününü sırtlayanlar ne olur dersin kimbilir...

0|0
    0|0
  • Bu ülkede namusu için camdan atlayip ölen genc kizlar var. Tecavüzcüsünü bıçaklayan öldüren yiğit kadinlar var. Okul bitmesin ya uzasin kendini sktirene kadar.

0|0
    0|0
    • Birincisi insan gibi yorum yapmayı öğren de gel.
      İkincisi ülkede böyle şeyler yaşanmıyormuş gibi at gözlüğüyle bakma.

• :-) bak cvp yok. Aslinda var verecegin cevap senin zihniyete kaldiysa erkekde parayla kendini düzdürsün hayat sürüklemis dersin cünkü ayni seyi bir kiz ögrenci yapinca hayat üniversite bunu o isi yapmaya sürükledi diyebiliyosun. Erkek ne olcak deyince cvp yok. Bak güzel arkadasim insanlar namusu için yaşar ve iki dakkalik zevk üç kuruşluk para ya da fani dünyadaki okul bitecek diye namusundan taviz mermemeli insanar. Sana kizmadim bir çocuk ailesinin aynasidir. Ailen yeterince maneviyat yükleyememis sana belki onlarada aileleri anlatmamistir kimseyi eleatirmiyorum ama lütfen bu işi basini yastiga koy bir dusun. Tavsiyem osman ünlü isminde bir profesör ilim insani var onun sohbetlerini biraz dinle. Hakkini helal et iyi geceler.

• Ailem gereken eğitimi verdi çok şükür ama insanın öfke anında aklına binbir çeşit şey geliyor. Ne yapalım? Emeğin karşılığını alamayınca üzülüyoruz işte... Teşekkür ederim bilgi için. Her ne kadar yanlış kelime sarf etmiş de olsan hakkımı helal ediyorum. İyi geceler...

• parayı alıyorlar ama gelişme yok türkiyede eğitim berbat yabancı ülkelere çıkan adam oluyor

0|0
    0|0
  • Katılıyorum

0|0
    0|0
  • Saçmalık. Zaten meyilliyse kız para karşılığı yapar ama ben hiç zannetmiyorum namuslu bir kızın gidip bunu sadece derslerden geçmek için yapıcağını.

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • hiç bu açıdan düşünmemiştim

0|0
    0|0
  • Sonunda ortanca kızım da isyan etti, ablam gibi bende or. spu olucam dedi

0|0
    0|0
  • Ozaman her unili kiz demene göre aman allahım 😲

0|0
    0|0
  • hangı dersmıs ya o.

0|0
    0|0
    • ya bunun bencillikle ne alakası var canım , ben öyle okullar gördüm , öyle tıp ogrencılerı gordum kı adam 5. sınıfta bır ıgne vuramıyor dogru duzgun. yanı sence hangısı daha kotu. ogrencısını zorlayıp daha ıyı yetısmesını saglayan okul mu , yoksa boyle salak doktorlar ckaran okul mu

• Yahu adamın dönem uzatmaya parası yok diyorum, siz hala iyi yetiştirsin derdindesiniz. Neyse ben anlamayan laf anlatmam...

• aynen kanka devlet bursu yetmıyo aileden yardım almadan okunmuyor

0|0
    0|0

3 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 3

• Okuma o zmn madem bu kdr dert ettin.

Türkiye de eğitim oldukça kötü evet ama neredeeeeeen nereye varıyosun be kızım?

0|0
    0|0
    • Ya cidden mal mısınız siz? Bu benim yaşadığım hayat. İçinden çıkabilecek halde olsam gelip de burada sormam zaten. İnsanı öyle çaresiz bırakıyorlar ki aklından türlü türlü yol geçiyor. Sen yaşamadan nereden bileceksin anca atıp tutarsın bırak diye. Dilerim Allah'tan sen de çaresiz kalırsın da ne demek istediğimi anlarsın...

• evet surukluyor maalesef ben memleketimde okuyorum zaten ama bak sen en azından güzelsin ben güzel de degilim kimse para vermez bana benim derdim de bu keşke güzel olsaydım da senin gibi dertlerim olsaydı

0|0
    0|0
    • Saçmalama kızım sen de. Ben zaten öyle bir iş yapmıyorum, Allah korusun herkesi. Kimseyi o noktaya getirmesin. Derdini paylaş, derman bulalım. Belki bir yardımımız dokunur. Ama bu düşünceyo at kafandan...

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...