Empati kelimesi günümüzde acımak gibi hal almasına rahatsız olan sadece ben miyim?

Empati kelimesi günümüzde acımak gibi hal almasına rahatsız olan sadece ben miyim?

Empati kelimesine hayatım boyunca uyuz oldum olacağım kimse bana gelipte o gibi hissediyorum demesin ayyy yazık gerçekten hüzünlü bir durum yazmak veya o olayın görsellerini sıkça paylaşmak empatili olmak oldu günümüzde acıyarak bakılması kadar saçma bir şey yok empati kelimesine inanmıyorum yanında olmadıysan acımayacaksın da yoksa komediden öte gitmiyor bu durum...
Empati Kelimesi Günümüzde Acımak Gibi Hal Almasına Rahatsız Olan Sadece Ben Miyim ?Acımayın insanlara gerçekten üzülecekseniz samimi bir şekilde üzülün...

#pilavüstü #Empatisaçmalığı #Acıyaninsanempatikolamaz

Güncellemeler:
Empati yapacağım derken saçma sapan işlere girişmesi kadar aptalca bir durum yok bence acımak sürekli ayyy yazık demek empatiklikse ben empatik değilim arkadaş gerçekten bir şey yapabiliyor isen bir faydası var yok düşünce tarzı ile vicdan rahatlatacaksan git başka konularla uğraş empati mutlu olmak için mi yaplıyor mantıksız ve uyuz bir şey o zaman bu yüzden çoğunlukla insanlardan nefret ediyorum egolarından da...
Dün İnsanların bilerek veya bilmeyerek bu soruda kırmış olabilirim kusuruma bakmayın dün iyi değildim

7|6
44|21

En İyi Kız Görüşü

• Yani kısmen haklısın. Ama empatiyi doğru bir şekilde yapınca hiç de rahatsız edici bir şey değil, aksine yapılması gereken bir şey. Mesela hata yapan bir insan görünce "bilmiyordur, farkında değildir, belki yaşadıklarının gördüklerinin etkisidir" diyerek kınamamak bile empatidir.

0|1
    0|0
    • Empati hayatımda yok ben empatiye inanmam nefret ederim benden uzak dursun yeter empati kelimesi

• Aferin aynen öyle. Empatiyi ben gerçekten samimi bir şekilde yapıyorum. :) ama empati yapıyorum diye gecinmesinler anlıyorum bilmemne falan. Gerçekten anlamak için senin dedigin gibi belki bilmiyodur farkinda değildir gibi şeyleri önce düşünüp anlamaya çalışmalıyız. Bu gerçekten empatik düşünmektir.

• @Hayalperestkiiz benim yine de empatiye ihitacım yok açık ve net zamında çok yaptım bitti artık empatim :)

En İyi Erkek Görüşü

Kızlar Ne Diyor 43

• Empati asla acimak degildir. Kendini cinayet işlemiş birinin yerine koyarsin, olaylara onun gozunden bakarsin. Bu empatidir, acimak degil. ama insan ne yaparsa yapsin acima duygusundan kurtulamiyo

0|2
    0|0
    • Ben empatik değilim kabu lediyorum

• Yaani acikcasi "dur da bir empati yapayim" demekle olmuyo. Zorlamaya da gerek yok

• Aynen zaten bir faydası olmayan bir şey bana açıkçası yapmasam kendi beynimi yormasam daha güzel

• Empati acimak degil. Kendini karsindakinin yerine koymak. Yani bu davranis bana yapilsa benim tepkim nasil olurdu? Bir nevi bunu olcmek.

0|1
    0|0
  • Bazen empati yapmak gerekir.
    Empati yapmak karşındakini anlamaktır. Bunu yapmayan insanın zaten insanları da anlayacağını sanmıyorum. Bana göre empati yapmayan bencil düşüncesiz biridir. Örnek veriyorum diyelim ki evli biriyle birlikteyim şahsen onun eşinin yerinde olduğumu düşündüğümde, evli biriyle olmamam gerektiğini biliyorum.

0|1
    0|0
    • Doğrudur ben empati yapmıyorum sanırım eskiden deniyordum bu huyumdan vazgeçtim bir zaman sonra köşeme çekildim hiç bir durumla ilgilenmiyorum

• Mesafe tabi ki de iyidir kişisine göre tabi ki aslında genel anlamda iyidir :)

• Öfkeli bir insanım zaten ama gidip kimseye zarar vermem akıllı değilim :) :) mesafe benim için çok güzel

• Acımak acımaktır, empati kurmak değildir ki :)

1|4
    0|0
  • öyle bir hal aldıgını düşünmüyoırum.

0|2
    0|0
  • Acımakla alakası yok be :/

0|1
    0|0
  • Öyle bir hal almamıştır

0|1
    0|0
  • Hayiiirrrr. Acimakla alakası yok. Düzgün iletişim kurmak ve karşıdakini anlamak adına bir yöntem.

0|1
    0|0
  • Empati kelimesiyle acımanın ne alaksı var tamamen farklı anlamlar acımak acımaktır empati kötü düşünceleri olumsuzlukları negatifliği ortadan kaldırmak için kullanılır daha çok ayrıca güzel de bişey yerinde olsan napardını düşünüp başına geldiğinde ne yapılacağını bilirsin... İletişim okuyanlar empati kelimesini çok duyar ve anlamını bildiği için doğru kullanır

0|2
    0|0
  • Empati kurmak acımak değil karşındakini anlayabilmek hissettiğini anlamaya çalışıp yanında olabilmek acımakla çok alakalı olduğunu düşünmüyorum

0|1
    0|0
  • Evet empati ile acıma bambaşka şeylerdir karıştırmamak gerekiyor. Empati, karşındakinin acısına yandaş olmakla beraber karşındakinin bakış açısını görmek ve ona saygı duymaktır. Yani kendi duygularını koruyarak karşı tarafın duygularını fark edip ona göre hareket etmektir ki bence bu her insanda bulunması gereken bir duygu

0|1
    0|0
  • Bu durumdan ben de rahatsızım karşıdaki insanın düşüncesini, düşünmek yerine ona acıyarak, empati kuruyoruz.

0|1
    0|0
  • gün geçtikce cidden empati denen şey acımak gibisinden anlaşılıyo ama bence alakası yok empati kurmayı bilen biri bunu yapan biri anlayışlı biridir herkesin halinden anlayabilir ama şimdi ki insanlarımızın bir çoğu farklı düşüncelere sahip olduğu için bazı konularda ortak düşünce oluşmuyor.

0|1
    0|0
  • Empatiyi hic boyle algilamamistim

0|1
    0|0
  • Kesinlikle katılıyorum, maalesef bir çok konuda kavram kargaşası yaşıyoruz...

0|1
    0|0
  • Bende nefret ediyorum öyle insanlardan.

0|1
    0|0
  • Sadece uzuldum yha demeyip ayrintili bir sekilde psikolojik analiz yaparcasina hissetmis ve dusunmus olabileceklerinden bahsediyor mesela bazilari o zaman inaniyorum.

0|1
    0|0
  • Ben de rahatsız oluyorum

0|1
    0|0
  • alakası yok ya saçma

0|1
    0|0
  • eğer empatinin acımak değil gerçeğinin nasıl olduğunu aşağıda söylemişler eğer empatili değilsen hayatta neden gerçek bir dostum yok hepsi şerefsiz deme sonuçta onlar da sana diyorlar bunu

0|1
    0|0
    • Bana diyenin allah bbelasını versin empatik değilim :)

• sende sadece seni satmayacak kişilere empati yap herkese karşı değil :) :)

• Beni satmayacak kişiler kardeşimdir zaten empatiye gerek yok

• Bazen acımaya giriyor haklısın Kuru

0|1
    0|0
  • :D he yaaaa

0|1
    0|0
  • Empati bu demek değil

0|1
    0|0
  • Aynen bunun temel nedeni insanlarin cahilligidir

0|1
    0|0
  • Haklsn

0|1
    0|0
  • Empatı o demek degil aslında. İnsanımız yanlıs biliyo.
    Ben onun yerinde olsaydım şöyle olurdu gibisinden bir şey degil. Tamamen o olmak , onun yerine geçip onun gibi hissetmek. Bu tabikide pek mümkün degil.

0|1
    0|0
  • ne zamandan beri öyle bir anlam kazandı ben hiç o şekilde kullanan birini görmedim

0|1
    0|0
    • Öyle empati acımak bence öyle güzel bir şey değil acıyıp üç beş kelime yazmak sahtelikten öte giden bir şey değil

• gününüz güzel olsun :)

• sizin de öyle

• Haklisin

0|1
    0|0
  • Empati bu degil ki

0|1
    0|0
  • Ayy yazık demek empati değil acıma duygusu. Empati karşı tarafın duygularını anlamak için yapılır ama hiçbir zaman tam anlamıyla yapılamaz bu. Ama bencede empati saçma. Yaşamadan hissedemezsin ki

0|1
    0|0
    • Aynen kesinlikle empati kurmayı hiç sevmedim sevmiyeceğim anlayamadığım gibi olmaya çalışmam benim doğama aykırı empati yapmak ben basit insanım olmam empatik yanında olabilirsem olurum yoksa empati kurmam

• bu kadar sinire gerek yok sakin ol

• Yok sinir değil gerçekler :) o kadar zeki bir insan değilim empati yapacak kadar fazlasıyla...

• Kızlar Devam
    13

Erkekler Ne Diyor 20

• Empati yapmak sadece kötü yahut zor bir durumda olanın yerine kendimizi koymak değil ki; herhangi bir durumu anlayabilmek adına karşı tarafı anlayabilmek çabasıdır. Ama bu terim dediğiniz gibi manupüle edilip de acıma haline geliyorsa tek kelime ile rezalettir, hak veriyorum. Ben genelde, ''acaba nasıl hissediyordur'' şeklinde düşünüp farklı düşünmeye çalışırım, sadece zor bir durumda olanı değil kesinlikle; bazen ünlülerin durumlarına bakarım enteresan gelir, acaba yerlerinde olsam diye düşünürüm mesela vs...

0|1
    0|0
    • Ben empatiye inanmıyorum açıkçası empati yapmak yerine beş dakika konuşmak veya destek olmak daha iyi bence saçma bir durum kimseye kimseyi tam manasıyla anlayabileceği sanmıyorum empati yapabileceğine inanmıyorum

• Tam anlamıyla anlamak zaten imkansız; savunanı da komik bulurum. Yani o kadar ters anlıyor ki insanlar, sen de haklısın. Gerçek mânada anlamaya çalışmak iyidir ama bence...

• Bence iyidir de ne bileyim küçüklükten beri empatiye inanmam ben empati bir gün benim kapımı çalıyordu bir gün başkasının ibret alınmasını istemem benden vicdan rahatlamasın kimse

• Kuru kuru empati olmaz. Karşındaki insanın başına gelen her neydi de bunu kendi başına gelmiş gibi hissedip o an sana ne yapılması seni daha iyi hissedecekse ya da karşındaki kişinin söylediklerinden neye ihtiyaç duyduğunu düşünüyorsan o şekilde karşılık vermelisin yoksa empati kurabiliyorum demeyle olmaz. Ve ben o kişinin yaşadığını sanki kendim yaşamış gibi üzülürüm destek olmaya çalışırım. Her ne kadar bu karşı kişinin acısını çok hafifletmese de insan olmak bunu gerektirir. İnsanı insan olan anlar..

0|1
    0|0
    • Aynen kesinlikle :) güzel cevap bende empati yoktur pek genelde onun yanında olmaya çalışırım hani uzaktan bakmam giderim yanına mutlu ederim bir şekilde

• Bazen değmiyor ya fazla iyi olmaya o yüzden bu aralar iyi olmaktan vazgeçtim kendi kabuğuma çekildim o yüzden :) teşekkür ederim

• İyi niyetler suistimal edilince ya da kıymeti bilinmeyince bu insanı etkiliyor ama yine de tutumumuzu değiştirmemeliyiz ya da bunu kısa tutmalıyız... Rica ederim.

• Ben empati yap denerek, her aptalligin mazur gosterilebilecegini dusunenlere kilim sahsen.

0|1
    0|0
    • Bende kılım tvde bir görsel gösterip baksana şuna diyen insanlarda var zorla empati yapılmaz ben empatik değilim onu biliyorum

• Acımak ile alakası yok ama öyle bakanlar için kötü.

0|1
    0|0
  • Püf saçma

0|1
    0|0
  • Hiç kimse hiç bir zaman tam olarak empati kuramaz. Sadece empati kurduğunu düşünür insan.

Acımak gibi bir anlam katılması da gülünç bir durum. Bunlar hep cahillikten.

0|1
    0|0
  • hiç böyle düşünmemiştim. şuanda bende rahatsızlık duymaya başladım kanks

0|1
    0|0
  • empati kelimesi değişip dilimize farklı anlamlarda girebilir bu normal durum. empati, ayna noronlardan geldiği için acimakta olası durumlarından birisidir. sacmalayan sensin gibi geldi.

0|1
    0|0
  • öyle mi oluyomuş la

0|1
    0|0
  • öyle olduğunu düşünen yalnız sensin. Empati, karşındakini anlamak için onun gibi düşünmeye hissetmeye çalışmaktır

0|1
    0|0
  • Empati insanı medeni yapan bir duygudur.
    Aslında acıma duygusu olarak görülse de tam olarak değil..

0|1
    0|0
  • Kardeşim tek değilsin arkandayım her zaman ki gibi.

0|1
    0|0
  • Acımak farklı bişey yardım etmek farklı birşeydir. Benim bakış açım, acımam ana gücüm yetiyorsa yardım ederim. Böyle olmak lazım.

0|1
    0|0
  • malesef cahiller.

0|1
    0|0
  • Aynen acımayalım 😂

0|1
    0|0
  • Empati = Aynısı senin anana bacına yapılsa hoşuna gider mi?

0|1
    0|0
    • Saçma bir cümle neden kıyaslıyoruz ki birşeyse bence aptallık

• Hayatta her şeyi birbiriyle kıyaslayarak gelişiyoruz. Psikoloji, felsefe, teknolojiler, tıp aptallık biraz ağır olmuş.
      Empati yapmak kendini karşındakinin yerine koymak demek. Adamına göre muamele yaparım ben.

• Ben hiç empati yapmam gerek yok zaten ne yaparsan yap bir faydası yok faydam varsa görevimi yapar geçerim sadece ula buna yardım edeyim bir şey başarıyım diye değil

• Sadece sensin

0|1
    0|0
  • Sadece bu mu? İçi boşaltılmayan kavram kalmış mı ki?

0|1
    0|0
    • Ben kullanmadığım için pek bilmiyorum sanırım kalmamış

• Kullanmak kullanmamak meselesi değil.. Kelimenin kendisine bir algın olabilir ama hissiyati olarak olmazsa olmazdır.. Birlikte yaşamın , sosyalliğin temel kavramıdır.. Bireysel ve toplum olarak..

• git gide saçmalıyoruz toplumca

0|1
    0|0
  • Saçmalıyorsun.

0|1
    0|0
    • Tanımla o zaman empatiyi arkadaş millete acır gözle bakmanın neresi güzel bir şey

• Empati karşındaki insanın duygularını doğru bir şekilde anlamak ve içselleştirmektir. Bunun acımakla bir alakası yok. Acıyan kişi empati yapmıyodur zaten

• Empati vicdan rahatlama gibi boş bir şey zaten bir insanı gerçekten anlasaydık onun gibi düşmeye çalışmaz yanında olurduk dışardan bakıp ayyy şu şöylemiş falan diyip oturduğumuz yerden kafamızdan bir yürüttüğümüz aptalca bir şey bence empati

Yükleniyor...