Ailelerin çocuklarıyla iletişimi nasıl olmalıdır?

Şu yeni moda "arkadaş gibi" iletişimini onaylıyor musunuz? Bu daha laubali ve daha saygısız bir ilişkiye yol açmaz mı, bazen anne dediğin anneliğini baba dediğin babalığını bilmemeli mi? Arkadaş çok var, önemli olan ebeveyn olmak değil mi?

Burada "despot olsunlar, her şeye itiraz etsinler!" demiyorum ki bunu dediğimi düşünenler eminim olacak. Sadece arkadaş olacak diye her şeye evet diyen, çocukların bir süre sonra manipüle edebildiği bir ebeveynlik bence doğru değil, bunu söylüyorum.

0|1
8|23

En İyi Erkek Görüşü

• ben ne tamamen katı tepeden bir ebeveynliğin nede tamamen arkadaş gibi bir ebeveynliğin yanlısılıyım otoriteni belli etmeye ve elinde tutmaya devam etmelisin yanısıra çocuğun sorunları ve istekleri hakkında çocukla sanki arkadaşı gibi yakından konuşmalısın yani seninle konuşurken düşüncelerini aktarmaktan çekinmemeli ve bu otoriterlik fazla abartılmayıp çocuk kendi seçimlerini yapması için bırakılmalı ki özgüveni gelişsin

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Anne ve baba çocuğun kabul ettiği bir otorite olur. Öyle arkadaş falan hikaye aynen.

Nasil olmalı? Mesela bir ornek vermek gerekirse cocuk başından kötü bir olay geçtiğinde annesine ve babasına direkt anlatabilmeli. Arada mutlaka güven ilişkisi olmalı. Sağlam bir güven.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Arkadaş felan olmamalı. Anne ve babaya saygı çok büyük olmalı. Her dediklerini yapmalılar. Ve asla gönlünü kırmamalılar.

1|0
    0|0
  • Anneyle arkadaşlığa sözüm yok da baba ile arada bir otorite olmalı ya :) ya da biz öyle büyüdük bizim doğrumuz bu :)

1|0
    0|0
  • öğüt veren değilde daha çok tavsiye veren nitelikte olmalı arkadaş gibi doğru yolu da kötü yoluda sonuçları da öğretmeli ve zaten sonunda zorlamadığı için çocuk mantıklı olanı seçecek bunu alıştıramadık insanımıza birde anne yediriyor hala temizliyor oburu onun peşinde filan yav bırakın kendi öğrensin toplumumuz sonra başarısız bireyler yetiştiriyor hayatı kendi yaşayamıyor hep birine bağlı olmak istiyor kısaca değişmesi gereken çok şey var

1|0
    0|0
  • Haklisin..
    Büyüyünce tepene cikarlar öyle, cocuk oyle yetistirilirse burnundan getirip insani sinir hastasi yapip kalpten götürür.. Hayirsiz evlat olur cikar.😌😌

1|0
    0|0
  • Aslında çocukları üzerindeki otoritesi her zaman kuvvetli olmalı ebeveynlerin ama arada arkadaş gibi de yaklaşabilmeliler. O dozu iyi ayarlamak gerekiyor.

1|0
    0|0
  • Çocuğun arkadaşı zaten var çocuğun anne babası ona arkadaş olamaz. Anne baba anne babadir arkadaş arkadaş

1|0
    0|0
  • Şöyle söylim, belli yasa kadar babamın dayaklarıyla büyüdüm. Hemde kulak çekip bırakma değildi öyle. Ama yeri geldiğinde arkadaş ötesi sohbetler oyunlar. Babalık görevlerinin fazlasını da yaptı. Bence sertlik ve sevecenlik eşit verilmeli iyiyi kötüyü ayırd edebilsin diye. Ayrıca bilenler vardır kıyamet alametlerinden, köleler efendilerini doğurduğu zaman diye

1|0
    0|0
  • Bence de arkadaşca olmalıdır amma sınırlı bir arkadaşca yaklaşım. Bunun yerini ve dozunu iyi ayarlamak gerekiyor evladım benimle her sorununu elbette konuşsun bir arkadaş gibi ama bir babası olduğumu da unutmasın, biraz korku iyidir.

1|0
    0|0
  • Hiç bir dediginin genelligi yok. Bence nabza göre şerbet verilmeli. Her çocugun psikilojisi farklı. Artı ergenlige giren çocuk psikolojisi ile çocuk psikolojisi farklı.

1|0
    0|0
  • Evlat anne babasına ''selam moruklar, nabersiniz yhaa '' demelidir :D sonra ana baba evladına ''lanet olası çocuk '' demeli, aile psikopat olmalı :D mutlu son :P

1|0
    0|0
  • Tokadi patlatmali

1|0
    0|0
  • Ebeveynler çocuklarına temel terbiye eğitimlerini baba-anne sıfatıyla vermelidir. Geri kalan sosyal ve bilgisel eğitimleri yeri geldiğinde bir arkadaş olarak verilebilir

1|0
    0|0
  • Samimiyetle yılışık lık arasında ince bir çizgi vardır onu aşmamak lazım

1|0
    0|0
  • Arkadaş gibi iletişimi ben onaylamıyorum çocukların ebeveynlerinin yanında cok rahat olmasını saglıyor öyle olunca rahat olacaklar tabiki ama abartmamak şartıyla bence.

1|0
    0|0
  • bakmayı yetiştirmeyi bilmeyen çocuk yapmasın
    arkadaş gibi davranmak dediğin arada sırada olur. her allahın günü değil

1|0
    0|0
  • Saygı sevgi dozunu ayarlamalı yeri geldiğinde baba yeri geldiğinde dostu

1|0
    0|0
  • Arkadas gibi olmasinlar okulda sokakta internette arkadas fazlasiyla var siginacak luman olsunlar

1|0
    0|0
  • Eski yeni arasi

1|0
    0|0
  • Herkes yerini haddini bilmeli.

1|0
    0|0
  • Arkadaş gibi olmalı kesinlikle tabii ki saygı çerçevesinde.

1|0
    0|0
  • onları geleceğe hazırlamasını bilmeliler başıboş yetiştirmemeliler.

1|0
    0|0
  • Nasıl ki bir patron iş yerindeyken işçileriyle ciddiyetini koruyorsa iş hsricinde arksdsş olsrsk tskılıyorsa. Anne babada çocuklsrına öyle olmalı.

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Annem ve Babam da ebeveyn değil de Arkadaş gibi yaklaşıyorlar bana ve bende sınırlarımın nerede olduğunu biliyorum. Ne ben bugüne kadar onlara karşı saygısızlık ettim ne de onlar bana karşı. "Bunu söylesem acaba Nasıl tepki verirler" korkusunu hiç yaşamadım herşeyi dürüstçe ve rahatça konuşabiliyorum onlarla.

1|0
    0|0
  • Ya yeri geldiğinde çocuğun yaşına inilmeli onunla arkadaş gibi olunmalı yri geldiğinde de anne-baba karakterine tamamıyla bürünülmeli bence. Şahsen benim annem ve kardeşim şu an arkadaş gibiler. Kardeşim bazen öyle seviyesizleşiyor ki ağzının ortasına çakasım geliyor bir tane.

1|0
    0|0
  • Bir arkadaş gibi olmalı fakat karşısındakinin de annesi babası olduğunu unutmamalı. İnce bir çizgi anlayacağın. :)

1|0
    0|0
  • Çocuğunu döven, bağıran tipler olmasın ama çok da cıvık olmasın

1|0
    0|0
  • Biraz mesafe olmali

1|0
    0|0
  • Kesinlikle anne babanın bir ağırlığı olmalı çocuk üzerinde ne çok sıkacak nede rahat bırakacak ortayı bulmak lazım.

1|0
    0|0
  • Bence ikisi de olmalı. Hem anne baba otoritesi olmalı hem de yeri geldiğinde arkadaş dost olmalı.

1|0
    0|0
Yükleniyor...