Sünnet düğünleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Mevsimi geldi düğünler başladı. Siz sünnet düğünleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz. Bir çocuk sünnet oldu diye bu kadar ilan etmeye davul zurna çaldırmaya gerek var mı? Bunu duyurmak önemli ise kız çocukları regl olduğunda neden eğlence yapmıyoruz davul zurna çalmıyoruz da anneleri tokat atıyor çocuklara.

2|2
16|55

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• Gereksiz cuku kesildi diye dugun mu yapilir ya kizlarada regl oldu diye yapilsin o zaman 😬oglusu erkek oldu ya tabi reklam yapar ama kiz cocugu ayip olur.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 54

• Cahiliyye devrinde de var olan bir gelenektir..
    Halkın eğlenmesi için yapılan merasimdir..

İsraf, içkili ve sefaletçe yapılmadığı takdirde akrabaların, yakınların bir araya gelmedi için bir vesile olarak sayılmış..

Hz. Ömer (ra) tef sesi işitince düğün mü sünnet mi diye sorarmış.. Eğlence iştiraklerine titizlik gösteren Abdullah bin Ömer (ra) bunlara iştirak edermiş..

Olması gereken durumu iyi olan ailelerin toplu sünnet yapması hayır yerine geçer..
    Osmanlıda şehzadelerin sünnet merasiminde halktan çocuklarında yapılırmış..

Sünnet merasimi çocuklar için şeref, padişahlar için hayır, halk için eğlence idi..

Bu durum erkeklerin ömürlerinde bir kez olacağı için (askerlik gibi) kızların özel halleriyle bir tutulmamalıdır..

Maksat eğlencedir, tıbbi bir mesele olarak değerlendirilmemelidir..
    Doğum günü bu mantıkla bakılırsa oldukça saçma kalır çünkü..

#Vesselam

0|0
    0|0
  • Sünnet düğünü banada saçma geliyor islamın yobazlıkta kültüre etkisi resmen. Cinsiyetçilik yapmak ve küçük bir çocuğa erkek oldun diyerek psikolojik etkiye almakkk

0|0
    0|0
  • Carpik kulturumuzun parcalarindan biri.

1|0
    0|0
  • Gelenek.

0|0
    0|0
  • Canım bakış açınız yanlış bir kere, sünnet düğünleri çocuklar korkmasın diye yapılır, çünkü o çocuk sünnet edileceğini anlıyor ya da başınaa birşey geleceğini, bu yüzden ortalığı bayram yerine çeviriyorlar ki çocuğun psikolojisi bozulmasın.. Çocuğun aklını karıştırıyorlar 5 yaşındaki çocuk herşeyi tam kavrayamaz sağını solunu tam bilmez, ne olacağını kestiremez, yani hedef şaşırtıyorlar sünnet düğünü ile. o çocuğun şeyi kesiliyor diye veya erkek oluyor, gurur duyalım diye düğün yapılmıyor esasında yapılış amacı ortamı yumuşatıp çocuğun psikolojisini bozmamak.. Ama ne yazık ki siz kadınlar bunu bile kendinize rekabet olarak görüyorsunuz çok yanlış düşüncelere sahipsiniz.

0|0
    0|0
  • Pilava katılmazsa olmaaaz

0|1
    0|0
  • bence.. tuhaf bir uygulama gidicen hastanede halledecen

0|0
    0|0
  • Işte para takılıyor falan onun dışında pek bir espirisi yok

0|0
    0|0
  • Sevgiden vazgeçmek olanaksız olduğuna göre sevgi konusundaki başarısızlıkların üstesinden gelebilmenin bir tek uygun yolu olarak bu başarısızlıkların nedenlerini gözden geçirip, sevginin anlamını incelemeyi geliştirmek kalıyor.

0|0
    0|0
  • şimdi bu işler boş işler eskiden bunu amacı şekli başkaydı şimdi gövde gösterisi ve israftan başka bir şey değil

0|0
    0|0
  • derin bir sızı geliyor aklıma..
    gerisi boş...

0|0
    0|0
  • Hiç bişey

0|0
    0|0
  • Regl oluyor diye anaları tokat atıyor sjdjdjdjdjdkdjjdndskjssjjsjsjs

0|0
    0|0
  • erkek adam olur oğlu onu haber verir :)

0|0
    0|0
  • Sunnet olmao erkeklige ilk adimi atmak gibidir. gelenekler iste

0|0
    0|0
  • Bence gereksiz her türlü düğün saçma..

0|0
    0|0
  • Sünnetle regl ne alaka :D
    sünnet sağlık açısından önemli olan bir gelenek

0|0
    0|0
  • Kadın sence halka bu kadar duyurulması gereken bir varlık mı?

0|0
    0|0
  • Gereklilik konusu tartışmaya açık bile değil. Bu bir gelenektir asırlardır süren. Musevilerde bile vardır. İlk bir hafta doldugunda törenle sünnet olurlar.

0|0
    0|0
    • Sünnet yapılmalı buna kesinlikle itirazım yok. Ben düğün kısımını sorguluyorum.

• Zaten gelenek olan düğün kısmı. sünnet sağlık ile ilgili zaten.

• Sizden bisi kesiyorlarmi regli olunca..

0|0
    0|0
  • İkinci planda sınız her zaman o yüzden matmazel 😊

0|0
    0|0
  • Sünnet olmk erkekliğe ilk adımı atmak demk Ondn sünnet düğünü yapılır kızlar regl olunca neden ole bisy yapilsnki

0|0
    0|0
  • Ah o etli pilavları yok mu..
    Düğün oldu burada 5 tabak yedim vallahi.

0|0
    0|0
  • Feminist anne şekil A, erkekle sidik yarıştırmak için boş düşünceler peşindesiniz.

0|0
    0|0
    • Feminist değilim. Ama bu gelenek diye tabir edilenleri sorgulamadan kabul edicek kadar da geri kafalı değilim.

• Marjinal olacam , diye geleneklere geri kafalı demek nasıl bir cahilliktir. Bunlar senin kültürün örfün-adetlerin seni sen yapan şeyler. Bunları kaybedersen tarihten silinirsin.

İleri kafalı hanımefendi sosyal medyada gereksiz işler peşinde dolaşmak dışında, boş zamanlarınızda evde atom mu parçalıyorsunuz? :D

• Herkesin hayata bakış açısı farklı. Biye bu kadar ters tepki veriyorsun ki. Marjinallik peşinde değilim. Bildiğin sıradan bir Türk kadınıyım kendisine yanlış geleni sorgulama hakkı olan, çocukları arasında cinsiyet ayrımı yapmadan büyütebilen. Geri kafalılık sünnette değil çocuklarda cinsiyet ayrımında. Ben cinsiyet ayrımına karşıyım. Sosyal medyada dolaşmadığım zamanlarda iş yerimde çalışıyor evimde çocuğuma bakıyorum. Atoma gelince onu bıraktım bilimADAMları parçalasın

• pipi oluyo zik :D

0|0
    0|0
  • eskisi gibi düğünler kalmadı ahh ahhh

0|0
    0|0
    • Ne yapılmalı mesela sünnet düğünlerinde.

• yani bizde kadınlar kendi aralarında 3 gün önceden oynamaya başlar son 2 günde ölmüşerin ruhu için mevlit yemek

• İkisi ayni sey degil mantiksiz dusuuyorsun

0|0
    0|0
  • Kıskanıyormusun

0|0
    0|0
  • Erkek sünnet olunca kızda bakireliğini kocasına verince düğün yapılıyor ama bunu herkes anlayamaz

0|0
    0|0
  • bir şeylerin kaybedildiği gündür :D

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    24

5 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 15

• Tamamen gösteriş amaçlı.
    Çok gereksiz buluyorum bende.
    Kızım olursa regl olunca düğün mu yapsam 😕 mantıklı
    Ama erkek olmak bir işlem soundu kesiyor ve bitiyor..
    Ya kadın olmak?

0|2
    0|0
    • sünnet düğünü çocuk korkmasın tedirgin olmasın diye yapılıyor aklını karıştırmak için eğlence düzenliyorlar, bir anlasanız keşke.

• İşin aslını boşver..
      Çocuğu 20 önce sünnet ettirip, yarası iyilesince düğün yapıyorlar, canim!

• Çocuk sünnet oldu diye yapılmıyor yaf bir anla :D insanlar fırsattan istifade eğlence yapıyorlar, eğer dediğin gibi çocuk sünnet oldu diye düğün yapılsaydı ''o gün'' yapılırdı o düğün.

• Biz tokat filan yemedik.. Regl olundu diyede tokat atılmaz zaten.. Sünnete gelince herkes istediğini yapsın banane? 2 yaşındaki çocuğu sünnet edip düğün yapıp oğlum erkek oldu demek başka 13 yaşındaki kız regl olunca bunu sergilemek çok çok başka.. Zaten büyük yaşta sünnet edilen erkeğede düğün yapılmaz.

0|0
    0|0
  • anneler niye kime tokat aticak onu anlamadim?
    sunnet kelimesi adi uzerinde peygamber afendimizden kalma ama insanimiz abarti sahsahayi sevio... kuran okunmali davul zurna gunah eglence gunah ama neyi bilincli yapioruz ki...

0|0
    0|0
    • Etrafında hiç duymadın mı bazı anneler (allahtan benim annem yapmadı) kızları regl olunca tokat atarmış. Savunma olarakta yanakları kırmızı olsun diye yaptıklarını söylerler.

• uhhh hic duymamisim 😳😳😳...

• Benim annem bana tokat atmadi , genelleme yapmasan iyi, sunnet gelenek oldugu için yapilir

0|0
    0|0
  • Bizim adetimizde düğün yok mevlüd okunur biter

0|0
    0|0
  • Yok artik ne tokat atmasi 😲

0|0
    0|0
  • Neden tokat atsinki? Anlamadim

0|0
    0|0
  • Oğlumuz erkek oldu, bakın buyrun pipisi :D

0|1
    0|0
  • Bence de.. bebekken hastanede sessiz sedasız sünnet edilmeli

0|0
    0|0
  • Gereksiz

0|0
    0|0
  • Gereksiz bence. Bir mevlit okutulması yeterli.

0|0
    0|0
  • Masraf oldupunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • Regl oldu diye tokat atanı görmedim. Bencede sünnet düğünü saçma

0|0
    0|0
  • Sunnet dugunleri karsi oldugum bir sey. Özellikle de cocuguna papaz kiyafeti giydirerek çükünü kestirmesini kutlayan dindar aileleri anlayamiyorum

0|0
    0|0
  • Çok gereksiz bence ya sünnet doğar doğmaz yaptırılmalıdır. O acı vs hatirlamamasi için

0|0
    0|0
    • Yeni doğanda sünnet en iyisi bebekler 40 gün acı hissetmiyorlar. Rahat rahat iyileşir

• İnternette okuduğum bir araştırmada (ne kadar doğru bilinmez) erkek çocukları 2 ile 6 yaş arası anneye hayranlık duydukları için o yaşta sünnet önerilmiyor. Eşcinsellerin çoğunluğunun bu yaşta sünnet olduğu söyleniyor.

• Bilmiyordum bunu çok ilginç

Yükleniyor...