Sizce vatan ne demek?

Sizden videoyu izleyip bu soruyu cevaplamanızı rica ediyorum. Vatan ne demek?

1|1
4|1

En İyi Kız Görüşü

• Hocamız derste bize Çanakkale savaşında bir askerin yemeklerini nasıl yediklerini anlattı, dedi ki "Onlar o küflenmiş ekmeklerden başka bir şey yiyemezlerdi bir üstüne üstlük orada ki askerlerimizin cesetlerine toplanan sineklerin çoğunluğu küflenmiş ekmeklerinin yerken ağızlarına girermiş"
    Araştırdım ve buldum "Haziran ile birlikte ısınan havalar, beraberinde başka sıkıntıları da getirmiştir. Ön saflarda bulunup defnedilemeyen birçok ceset ve özellikle temizliğin tam yapılamaması beraberinde sinekleri çoğaltmış, bütün cepheyi bir ölü (m) kokusu sarmıştır. Cepheye gelen Amerikalı bir gazeteci, askerin içinde bulunduğu bu sıkıntıyı şöyle ifade etmektedir [13]: “Anlıyorum... Siz İngilizlerle başa çıkacaksınız... Ama bu sineklerle başa çıkamayacaksınız.” Münim Mustafa’ya göre bahsi geçen olumsuzluklar ise şunlardır [14]:

“Bizi en çok sıkan şeylerden biri de sineklerdi. Aman yarabbi! Bunlar ne yılışık mahlûklardı! Yemek yerken çatalımızın ucundaki lokmaya binlerce sinek hücum ediyor ve ellerimizle bile bu haşaratı defetmeye muvaffak olamıyorduk. Bu milyonlarca sinek bizi uyurken de rahat bırakmıyordu. İngiliz taburlarının hücumu kadar mühlik olan haşarattan kurtulmak için birçoğumuz İstanbul’dan getirttiği cibinlik altına girerek yemeğin bulunduğu sefertasını da almak suretiyle biraz rahat yemek yiyebilmekteydi.”

Siperlerdeki hayatın vazgeçilmez parçası olan sinekler, müttefikler için de büyük problem olmuştur. Açılan konserve ve reçel kutuları hemen sinekler ile kaplanmaktaydı. Bu durum yemek yemeyi güçleştirmekteydi. Ayrıca sineklerin askerin yarasına üşüşmesi de yaraların iyileşmesini geciktiriyordu

1|1
    0|0
    • Teşekkürler çok güzel bir paylaşım.

• Asıl ben teşekkür ederim, çok güzel bir video paylaşmıssınız iyiki de paylaşmıssınız tekrar teşekkür ederim.

Kızlar Ne Diyor 3

• İzlerken tüylerim diken diken oldu, ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Mehmet Cemal Kuntay: "Bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır." der.
    Vatan şu an bastığımız her bir kare, her bir kare uğruna ölmüş olan binlerce nefestir!
    Güzel bir paylaşım, teşekkür ederiz.

1|1
    0|0
  • Bağımsızlığın birlik ve beraberliğin olduğu tek yerdir

0|1
    0|0
  • Vatan buyuk ve muebbet bir ulkedir: Turan.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...