6 yaşındaki çocuk evlenebilir mi?

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nureddin Yıldız, 6 yaşındaki çocuğun (kız-erkek farketmeksizin) evlenebileceğini söyledi.
6 yaşında ki çocuk evlenebilir mi ?

Savcılığa verdiği ifade de "erken yaşta evliliğe dikkat çekmek ve aynı şekilde bu durumun İslam'a mal edilmeyeceğini" belirttiğini söylese de bir videosunda durum pekte öyle olmamış.

En son Sinop'ta IHH derneği ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bünyesinde konferans vermek isteyen Nurettin Yıldız'ı Sinop halkı sokağa dökülerek protesto etti.

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Din sadece basma kalıp şeklinde midir yoksa vicdani ve akli durumların da göz önünde bulundurularak yaşanması mı gerekir?

Güncellemeler:
Videonun tamamını yayınlamışlar internette. Konuşmanın başında Müslüman olan bir ebeveynin böyle birşey düşünmesinin yanlış olduğundan bahsedilmiş. Sansasyonel olan video da ise, şeriatın evlenme ile ilgili yaş mefhumu olmadığından bahsetmiş. Her ne kadar o açıklamayı da tehlikeli bulsam da, niyetin farklı olduğu bir durum söz konusu. Amacım provoke olmasa da yanlış yönlendirmiş isem affola.

@Tugbu oldu mu şimdi?

1|0
22|15

En İyi Kız Görüşü

• Hayır hadislerle ve kuranla mevcutturki bir kişi ergenliğe girmeden cinsel ilişki yaşaması evlenmesi haramdır ayrıca diyelimki ergenliğe girmiş 12 13 yaşında bir cocuk bu cocugunda rızası olmadan evlenmesi yasaktır kısaca islamda çocugun rızası yoksa evlenmesi caiz değil bırakın bu hoca musvettelerini kurana bakın kurandaki din haktır

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Fıkhın derinliklerine inersek çok zaruri hallerde bu caizdir ama avam kesime bu şekilde aktarılması çok yanlış. hoca yi dinlemedim ne anlattı bilmiyorum ama nikah deyince hemen zifaf anlaşılmasıda çok saçma.
    Fakat 6 yaş çocukluktur ve 7 yaşından önce allah namaz ı bile yüklememiştir insana. dolayısı ile sadece başlığa cvp olarak bu yeter sanırım

0|0
    0|0
    • Nasıl bir zaruret böyle bir durumu caiz kılar?

• @sananeeeeeeeeee bende o yönde açıklamaya çalıştım zaten. aynı fikirdeyim yani seninle ok.

• He pardon o zaman :)

Kızlar Ne Diyor 21

• Bu adami hic sevmem. hele ki su videosundan sonra https://youtu.be/MjGttOp7w2w Bu adama kalsa kizlar cahil kalsin, evden cikmasin.. ayaklari üzerinde duran birey olmasin. tamam dinimizce okullarda haremlik selamlik olmali, amenna. aksini demem haddim degil ama mevcut sistem böyle diye kendini eve mi kapatmali. bu bireylerin sucu degil ya

0|1
    0|0
    • Kadınların çalışması fuhuşun artmasına sebep...
      Kocası tarafından dövüldüklerine şükretsinler...
      Kişi kendinden bilir işi derler ya, öyle bir hayvan işte.

• Hayır karma eğitim caiz :)

• canım kesim de bunlardan öğreniyor islamı:S

• Seytana artik gerek yok boyle din hocalari gibi insanlar olsun seytan benim bile aklima gelmezdi der

2|2
    0|0
  • +18 uyarısı boşuna koyuluyor zaten :)

0|2
    0|0
  • Bunlar iyice sapıttı. İslamiyetin adını kirletmekten başka emelleri yok.

0|1
    0|0
  • Bluğ çağına ermesi lazım.

0|0
    0|0
  • Bunlar şerefsiz

0|1
    0|0
  • Bu sapıkları insan yerine koyuyolar bir de ben ona şaşıyorum.

0|1
    0|0
    • Ahirette göreceğiz kim sapık

• cennette 6 yaşında çocukla evlenilir diye düşünen köpek sürüleri varsa alsınlar bir yerlerine soksunlar öyle cenneti. mk sapıkları

• Bazen kendimi yok edesim geliyor. Neden bu insanlar hiç kendinden tiksinmiyor? Öüf. Bıktım şu - bu vakıflarından.

0|1
    0|0
  • delinin biri kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış buda o hesap yav böylelerini dikkatemi alıyorsunuz birde ne kadar komik.

0|0
    0|0
  • Evlenemez tabikide böyle bir fetva vermis mi cidden yoksa konuşmanın ortasini mi almışlar sadece

0|0
    0|0
    • Şimdi bir arkadaşımız bu konuda uyardı. Kısmen bu durumdan bahsetmiş ama tasvip etmediğini de söylemiş. Biraz ortadan alma durumları yok değil şimdi.

• Yani böyle bir şey diyecek biri değil çünkü

• şu an bakınıyorum bir kaç konuşmalarına.

• Lanet olsun dini pis islerine alet edenlere. En acili şekilde gebrsin pz vnk

0|1
    0|0
  • Carpitmayin yaa ! Açıklamasını yaptı adam

0|1
    0|0
    • Nedir açıklaması?

• 😊 gecen yorumunda gördük dozajini 😊😊

• bir hatırlatırmısın onu bana :)

• Ahahaajshasdsad evlenirmiş işte. :D

0|0
    0|0
  • Yok artik çivisi çıktı iyce 😡😡

0|0
    0|0
  • Ne sacmasi

0|0
    0|0
  • Hayır

0|0
    0|0
  • Ya yok artık

0|0
    0|0
  • Şöyle manyaklarida adam yerine koyanlar var hey yarabbim sen akıl ihsan eyle.

0|0
    0|0
  • bu adamı var ya en ağır işkencelere maruz bırakacaksın sonra evleniliyor mu evlenilmiyo mu görücek

0|0
    0|0
  • 6 çok geç değil mi 4 yaş makbuldur. Bunlar iyice kafayı yemiş ilerleyecegimize geriliyoruz

0|1
    0|0
  • Hayir tabiki

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• bu şey dinde yoktur anlayın bunlar rivayetlerde vardır, hepiniz memleketteki müslümanların neredeyse hepsi paket olarak bir mezhebi kabul eder mezhep başları ise korkularından hiçbir hadise sahte diyememiştir, bir hadiste Hz. Aişenin Hz. Muhammed ile evlendiğinde 6 yaşında olduğunu söyler başka bir hadiste 19 yaşında olduğunu, Kur'anda ise miras ile ilgili ayetlerde evlilik çağına gelmiş ve aklının oturmuş olduğu zaman kişiye vekil olan kişinin mirası verebileceğini söyler aynı şekilde başka bir ayette cennette erkek çocuk ya da kadın çocuk olarak kendisine bir huri verilmeyeceğini bunların genç olduğunu ancak göğüsleri tomurcuklaşacak kadar yaşı olduğunu söyler, tabi arapçada benim bir cümlede söylediğimi bir ya da iki kelimede söyler kavram derinliği vardır. Bir çok kişi de kavram derinliğine girmeden yüzeysel olarak çarpıtabilir, ateist, deist insanların işine gelir böyle şeyler.

Ben bir Mutezileyim bu adamlar benden ve soracağım birkaç sorudan ölümüne korkarlar, bizi itibarsızlaştırmak için dinden aforoz ederler kendi çaplarında, ben mutezile mezhebine 18 yaşında geçtim öğrendikten sonra hiçbir yerde mutezileler hakkında iyi bir şey yazılmasa bile eleştirenlerin kalın kafalı olduğunu anlayınca anlıyorsun.

İlk okuduğum mutezile kurucularının felsefeden etkilendiğini felsefe gâvur icadı olduğu için bu adamların dinden çıktığını söyleyen güya itibar edilen insanların yazdığı saçmalıkları okudum, bu insanlar düşünürken felsefe yaptığının farkında olmayan insanlar :D sorarsan felsefe yoktur da diyebilir o derecede cahildir bunlar, 9. yy 10. yyda paketlenmiş mezhepler daha ne olsunlar

0|0
    0|0
  • Böyle manyaklari sinir dişi etmeliler

0|1
    0|0
  • böyle adamlar yüzünden bütün müslümanlara gıybet yapılıyor peygamberin bir hadisi var tam kelimesine bilmiyorum ama 3 şeyi vakti gelince yapın 1side kız cocuklarını zamanı gelince uygun biriyle evlendirin böyle şarlatanlar cakma dinciler sırf islama leke sürülsün diyo ugrasıyolar

0|0
    0|0
    • ve bunu yapan bir hristiyan ya da yahudi değil. Çakma dinciler diye diye bunların gözünde ben kafir o müslüman sayılacak.

• Sadece nikah akti diye bisey vardiki oda ilerde kiz istemezse zaten olmaz bulug cagina gelmedende olmaz neyse kimse bu sarlatanlara inanmasin

• Aynen doğrusu o dur. Maalesef inanan da var...

• neye dayanarak bu fetvayı vermiş
    böyle insanlar insanı dinden soguyur hocam ya..

0|0
    0|0
  • Wooowww akp nowww harrammmm 😂

0|1
    0|0
  • Bunları öldürüp çöpe atacaksın

0|0
    0|0
  • Tatlı su müslümanları Dinen 6 yaşındaki bir çocuğun evlenmesinde sorun yoktur. Adam doğru söylemiş, bireysel dincilik yapmayın.

0|0
    0|0
  • Bazuka varsa gönüllüyüm ben... verin bana bazuka ben uçururum

0|0
    0|0
    • Mühimmat yeter mi ki bu tür zihniyete?

• Nah yıkarlar !

• Aynı düşüncedeyim...

• boş beyin cübbeli bunun ağzına biberi verir.

0|1
    0|0
  • Neden şaşırıyorsunuz? 1400 senedir var bu olay

0|0
    0|0
    • Peygamber Efendimizin küçük yaşta evliliğini o dönemin şartları ve kadınların, kızların erken olgunlaşma dönemi ile bağdaştırabiliyorsak, günümüzde 6 yaşında ki bir kız ya da erkek çocğunun olgunlaşmış (!) halini göz önünde bulundurmak gerek diye düşünüyorum.

• Hadi vicdan sustu da göz de mi görmüyor? Nefs de mi hissetmiyor. Bu kadar mı kararmış kalpleri gözleri ya ! Yazık !!

• tanrıyla insan arasında yapılmış bir çıkar antlaşması var. Sen bana tap ben sana cenneti sunayım. Bunu uyduran insanlardan ahlak ve insani değerler aramak beyhudedir.

• Ya bırakın şu adamları

0|0
    0|0
  • babası evlendirirse evlenebilir

0|0
    0|0
    • Evlenirmiydin 6 yaşında babasının da izin verdiği bir kız çocuğu ile?

• Arkadaşım anlamayan anlaşılmayan ben miyim yoksa bu Nurettin Yıldız ve bunun gibi zihniyete sahip olanlar mı? "Babası evlendirirse evlenebilir" gibi politik bir cümleyi yazan ben değilim dikkatini çekerim. Soru başlığı ve konu 6 yaşında ki bir çocuğun evlenip/evlenemeyeceği. Tabi ki çocuğun kendisinin değilde anna-babasının bunu düşünüp yapmasını kastediyoruz. Bunu anlamak için çok zeki olmaya gerek yok.6 yaşında ki çocuğun böyle birşeyi ciddi şekilde söylemesi zaten mümkün değil. "Baba zorla evlendirirse evlenir" kısmının anlaşılmayacak bir tarafı yok. Sağ el ile sol kulak tutmanın anlamı yok.

• Politik bir cümle olarak yazmadım ama nasıl kabahatin kimde olduğunu göstermek için bilerek o şekilde yazdım bu adamın ne dediğinin ne önemi var babalar kızlarını satmazsa bir sürü saçma sapan şeyi söyleyen insanlar onların dediklerini yaptığınız zaman kabahat gerçekten onlar da mı oluyor Yoksa biz de mi kız çocuğunu satan bir baba zaten bu adamın söylediklerini dahi anlayamayacak kadar zekâdan insanlıktan yoksun demektir yanlış hedefe yönelmeyin diyorum hedefi doğru gösterin kabahat bunları söyleyenler de değil yapanlarda ne Kuran'da yazıyor olması ne sünnette geçiyor olması ne hakkında hadisi olması Bir babayı kızını satmaya ikna etmesi mümkün değil

• Bunu diyen arkadaşlar bu adamın kaç tane vaazını tamamen dinlediniz, kaç tane kitabını tamamen okudunuz. Biraz bilinçli hareket edelim lütfen.

0|0
    0|0
  • Video linki varsa atabilir misin?

0|0
    0|0
    • Ona kaldıysa batıkentte bir kilise papazıda ilahiyat mezunu ilahiyat mezunu diye her dediğine doğrumu diyeşim bal gibi sapıtmış islamda evlenmenin yaşı buluğa girmiş olmasıdır buluğa girdiktn sonra evlenmek içinde rızasının olması gerek yani kişi değil 6 7 yaşında evlenmeyi 30 yaşındada olsa rızası olmadan evlendiremezsiniz.

Yükleniyor...