Her Cuma Namazında Neden Cemaatten Para Toplanıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı Devlet bütçesinden en fazla pay alan kurumlardan biri. Buna rağmen her Cuma namazı cemaatten para talebinde bulunulması sizce de yanlış değil mi?

Güncellemeler:
Evet, diğer görüşler?
Güncel

0|0
2|10

En İyi Kız Görüşü

• İsteyen bağış yapabilsin diye.

0|0
    0|0
    • İyi de bağışa neden ihtiyaç duyuyorlar bunu anlamıyorum. Devlet bütçesinden zaten fazlasıyla pay alıyorlar.

En İyi Erkek Görüşü

• Her zaman toplanmiyor bugun toplanmadi mesela kıldığım camide. Toplanma sebebinide soyluyor zaten x ilcesinde cami yaptirilacak yardimlarinizi bekliyoiruz vs sen 1 tl yardim edersin ama o caminin tasinda payin bulunur bunun bilincine varmak gerekir isteyen yardim edebilsin rahatca ve bunun yaninda maddi gelir tabiki.

0|0
    0|0
    • Ben her hafta rastlıyorum. Hem devlet zaten yani bir cami yaptıracak kadar bütçe vermiyor mu? Diyanet'in bütçesi birçok önemli bakanlığın bile bütçesinden yüksek.

• Zorla olduğunu söyleyen kim? Benim karşı çıktığım, devletten fazlasıyla pay almalarına yardım toplamaları, bunun yanında toplanan paraların nereye gittiğinin belli olmaması.

• Ben nereye gittigini biliyorum amacim o yok baska turlusunde ben hayrimi alirim onlar dusunsun.

Kızlar Ne Diyor 1

• Yardım amaçlı ne güzel işte hayır işlemiş oluyo cemaat.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Bunda yanlış olan bir durum yok ters giden şey toplanan paraların takibinin yapılmaması. Bizim köyde bir camı var misal ben doğamadan Allah bilir kaç sene önce kurulmuş. Yaşım 31 kendimi bildim bileli o camiye yardım toplanır 31 yılda camiye yapılan şeyler şunlar 4 adet pervane 1 adet doksanlardan kalma dandik klima 30-40 kadar halı alımı vs vs toplanan paralarla tam techizatlı yırmı tane cami yapılırdı ama koylu hala paraların nereye gittigini tam olarak bilmemekte.

0|0
    0|0
    • Hadi cemaatten toplamamanız gerekirken para topluyorsunuz, bari hizmet getirin, o da yok. Yazın mesela klima olduğu halde elektrik parası gitmesin diye klimayı açmıyorlar. Sirtimizdan ter damlıyor. Cemaatten biri çıkıp da demiyor ki sen her hafta bizden para toplamayı biliyorsun da topu topu bir saat süren namazda niye klimayı bizden esirgiyorsun?

• Evet işte bütün olay bu. Sen mevzuyu anladın kardeşim :)

• Bağış Toplayacak En Son Kurumdur.

0|0
    0|0
  • kardeşim aldıkları paranın miktarını bilmiyorsun, okullarda devletten para alıyor ama ailelerden para istemeyide ihmal etmiyorlar. Sınıfa projeksiyon alıncak bilgisayar alınacak vs. diyince veriyoruz. Camilerinde klima vs. gibi bir sürü ihtiyacı var ve gayette yetmiyor devletten gelen miktar.

0|0
    0|0
    • Okullarda ben hiç her hafta para istendiğine şahit olmadım.

• Ben sadece sorguluyorum. Tuhaf geliyor çünkü bu durum. Hatta imam para istediğinde gülmemek için kendimi zor tutuyorum artık çünkü sinirlerim bozuluyor ☺ Okullara günün 5 vakti gidilmiyor doğru çünkü çocuklar zaten gün boyu okulda ☺ Ve okulun masrafı takdir edersin ki caminin masrafından çok daha fazla.

• Cami giderlerinin neler olduğunu tam olarak biliyor musunuz? ya da her hafta ortalama ne kadar para toplandığını? sorgulamanıza saygı duyuyorum ama inanın yetmiyor. Benim büyüklerimin yaptırdığı bir cami var bu yüzden ne olup ne bitiyor biliyorum.

• Cemaati toplamanın sebebi zaten budur.. Yoksa gerisi hikaye..

0|0
    0|0
  • Diyanet parayi ne yapiyor bilmemde, camiyi halk yaptirir. Vede cami ihtiyaclari icin toplaniyor.

0|0
    0|0
  • Yanlis degil. Zan ediyorsunkii o para yetiyor yetmiyor sadece de camiye harcanmiyor o paralar. O kadar gidiyorsun madem camiye bir git imama sor. Zaten toplanan parayi nereye gitigini soyluyorlar

0|0
    0|0
    • Cemaate ne diyorlarsa bana da onu diyecekler. İşte yeni kuran kursu yapılacak da onun için falan diyecekler. Nedense hiç bitmiyor o kuran kursları.

• İnançsız olsam Cuma namazinda işim ne 😂

• Hayir o degil yani inanmiyorsan o paralarin nereye gitigine demek istedin

• Kim nereye bağlı bilmiyorum. Bildiğim camilerin dernekleri olur. Dernek sahipleri ilgilenir ya da para talep eder. Yani devlet imamlara maaş veriyor. bir de Diyanet demek sadece cami demek değil.

0|0
    0|0
    • Benim gittiğim camilerde direkt imam talep ediyor paraları. Diyanet'in bütçesi bence bütün ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda. Ben yanlış buluyorum bu durumu.

• Yardım amaçlı

0|0
    0|0
    • Tamam da yardıma neden ihtiyaçları olsun ki, devlet bütçesinden zaten fazlasıyla pay alıyorlar.

• zorla toplamıyor kardesim vermek istemiyorsan vermezsin.

0|0
    0|0
    • Zorla toplanıyor mu dedim şimdi? Para talep edilmesine tepki gösteriyorum.

• Hayır icin para toplanmasına tepki gostermek inancsızlıktan kaynaklanır. Mesela ben para atsam hayır icin attım degılmı dusuncem boyle paranın nereye gittiginin hesabını ben vermıcem Allah'a o vericek beni ilgilendıren bırsey degıl cunki ben ne icin attıgımı bılıyorum.

• İnançsız değilim çok şükür. Sadece hayatı sorgulayan biriyim ve bana yanlış geliyor.

Yükleniyor...